ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.07.2010
ÎNSCRIS: 27.07.10
JUL-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 8 ani

Sejur Marina Royal Palace

Voi incepe cu drumul, varianta aleasa in urma unei amanuntite analize fiind Giurgiu/Ruse-Razgrad-Targoviste-Omurtag-Kotel-Karnobat-Burgas-Duni (aprox. 320 km pe teritoriul bulgaresc). Drumul bun, cu exceptia unei portiuni cu gropi, de aprox. 5 km, intre Razgrad si Targoviste. Mai sunt variantele prin Shumen-Varna, dar autostrada este in lucru si traseul mai lung si inca doua variante mai scurte cu 15 km prin Shumen-Karnobat, dar ambele cu gropi pe portiuni de zeci de km. Am circulat sambata, atat la ducere cat si la intoarcere, drumul fiind destul de liber cu exceptia portiunii dintre Karnobat si Burgas unde am intalnit si multe echipaje de politie. Din Ruse pana in Duni se fac aprox. 5 ore in conditii de mers normale.

Odata ajunsi la Duni, la poarta Marina Royal Palace, verificarea pe liste s-a facut rapid si am parcat in parcarea pazita a hotelului, unde erau locuri suficiente. Cazarea s-a facut si ea foarte rapid, ni s-au pus bratarile de rigoare (portocalii, cu acces in tot resortul, fara nicio restrictie), bagajele ne-au fost duse de la masina in camera (un mic bacsis drept multumire nu strica! ) si... vacanta incepea!

Marina Royal Palace este intr-adevar superb, piscina frumoasa (era functionala si piscina interioara dar vremea fiind frumoasa nu o folosea mai nimeni), restaurant cu terasa mare, mancarea foarte variata, doua feluri de supe/ciorbe, vreo 10 feluri de mancare, gratare de toate felurile, vreo 15 feluri de salate, paste de toate tipurile, prajituri si torturi de peste 10 feluri, multe fructe, inghetata, sucuri. bauturi alcoolice, inclusiv vinuri imbuteliate. Pe terasa restaurantului aveai priveliste catre piscine si mare, era superb! La ultimul etaj al hotelului este Sky Bar, de unde privelistea este formidabila (atentie insa, aici este contracost! ). Referitor la camere, aici am gasit un minus: camera era dotata cu 2 paturi, iar al treilea era de fapt un fotoliu pliant.

Langa hotelul nostru era hotelul Marina Beach, un hotel de 4 stele +, unde se manca in general cam aceeasi mancare ca si la noi, cu mici diferente in ceea ce priveste anumite bauturi, iar restaurantul situat la parter nu era parca la fel de dragut (desi aici seara aveau formatie). Atractiv era la Marina Beach insa barul de deasupra restaurantului, frumos si cu coctailurile cele mai bune parca din tot resortul. Piscina de la Marina Beach era mare si mai aglomerata, la ea avand acces turistii din intreg resortul (ca si la restaurantul si barul Marina Beach).

Ambele hoteluri sunt langa plaja, care este cu nisip fin, intrarea in apa este foarte lina, iar valuri nu sunt deloc, fiind de fapt un golfulet, apa limpede pentru Marea Neagra. Pentru cei ce doresc sezlonguri in primul rand, trebuie facuta rezervarea acestora de la 6-7 dimineata, dar chiar si atunci puteai avea surpriza sa nu gasesti, multi turisti tinandu-le practiv rezervate pe intreaga durata a sejurului prin agatarea de umbrele a unor prosoape sau tricouri pe care nu le ridicau timp de 7 zile! (iar acestia nu erau numai romani! ). Barul de la piscina Marina Royal Palace este aproape si iti poti lua de acolo bauturile dorite; nici barul de la Marina Beach nu este departe!

La Marina Royal Palace erau tot felul de natii - romani, germani, rusi, englezi, olandezi, francezi, la celelalte hoteluri majoritari erau romanii, pe langa ei mai fiind ceva rusi si nemti din ce am sesizat.

Resortul este mare, cu foarte multa vegetatie, frumusele fiind si celelalte hoteluri de 4 stele - Pelican si Belleville.

Exista un amfiteatru unde in fiecare seara se tin spectacole, exista teren de minigolf (contracost), exista terenuri de tenis de camp, se pot inchiria biciclete, se pot face cursuri de tir cu arcul, exista si o discoteca in Holiday Village pe care nu am vizitat-o, exista diverse distractii nautice si aeriene (contracost), am facut scufundari (snorkeling parca ii spune) langa hotel, in partea neamenajata (dincolo de dig), unde am zarit pesti de 20-30 cm, melci si crabi mari printre ierburile din abundenta. Exista animatori la piscina Marina Beach, se organizeaza concursuri, se face aerobic, se pot lua contra unei garantii returnabile diverse articole sportive (mingi, palete de teni de masa, de badmington, table, sah, carti, etc).

Intr-o seara am facut rezervare la restaurantul italian (se face telefonic, intre orele 5-7 p. m. pentru seara urmatoare). Cu un mic bacsis, am avut parte de o servire extraordinara - se comanda a la carte, dar fara niciun fel de restrictii.

Ziua copilului am prins-o la Duni, iar din partea hoteluuli am primit o sticla de sampanie pentru copii. Am vrut insa sa-i organizam ceva mai deosebit, asa ca contra 25 leva ni s-a amenajat o masa festiva de 10 persoane (am fost 3 familii) unde, dupa ce am luat cina ni s-a adus in apluzele personalului intregului restaurant un delicios tort cu artificii si sampanie pentru toata lumea, astfel incat pustiul meu a fost foarte impresionat de atmosfera creata.

Am vizitat si Sozopolul, oras antic aflat in patrimoniul UNESCO si nu am regretat - plimati-va pe stradutele inguste pietruite, admirand casele vechi si nu ratati terasele de pe malul marii pentru privelistea deosebita. Totusi, ca o parere personala, parca Nessebarul intrece Sozopolul.

A fost un sejur reusit si nu regret alegerea facuta. Nu este insa o alegere pentru tineri in cautare de mari distractii si nici chiar pentru familii singure!

Ar fi poate multe de povestit, dar risc sa intru in detalii neinteresante pentru multi dintre voi, asa ca va voi raspunde puctual la intrebarile voastre.

Trimis de rio68 in 27.07.10 13:25:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de Aur si Nessebar

VIZUALIZĂRI: 3319 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rio68); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

catalinalupu
    [27.07.10 13:41:13]

Bine ai revenit din concediu!... Bine ai intrat in familia AFA... mai rar recunoaste cineva: "Deoarece, la randul meu, am folosit informatiile postate pe acest site referitoare la acest hotel/resort, voi face o scurta prezentare a sejurului meu si ma pun la dispozitia celor interesati pentru orice alte informatii. "... Felicitarile mele!

Visan125
    [27.07.10 13:50:27]

Citit, placut, punctat! Felicitari!

pepsi70ro
    [27.07.10 15:50:48]

Un foarte interesant review presarat cu foarte multe informatii utile. Felicitari si bine te-ai alaturat comunitatii AmFostAcolo!

[27.07.10 17:34:03]

Am citit cu sufletul la gura postarea ta, mai ales ca pe 26.08 voi merge si eu la Duni resort (si pt. prima oara in Bulgaria).

Un lucru m-a ingrijorat in postarea ta: Cum adica seslongurile se ocupa la 6-7 dimineata ????!!!!???? Adica ce sa fac, sa ma scol la 5 AM si sa lerg pe plaja ?!?!!! Unde stau neclintita pana se termina sejurul ??!!, sau cum ?!?

Si daca nu "prinzi" seslong, cum stai ?!?! In picioare, sau cum se procedeaza ???

Te rog sa-mi spui practic cum se face, sa stiu sa-mi iau niste slipi "de sacrificiu" pe care sa-l atarn "in varf de bat" pe seslong.

Iti multumesc.

[27.07.10 17:45:08]

furni: fii linistit(a), sunt *arhisuficiente* sezlonguri - sunt cateva sute (poate chiar mii!, nu le-am numarat exact), doar cele mai "valoroase' (cele din primele randuri de la mare si de la piscina) se ocupa dis-de-dimineata.

In unele zile ajungeam abia pe la 10 pe plaja sau la piscina, si tot gaseam locuri, chiar aveam de unde sa aleg

[27.07.10 17:59:55]

furni,

sezlongurile sunt "rezervate" doar in zonele de maxim interes, respectiv primele randuri de pe plaja si cele de la piscina, din zona sectiunilor pentru copii, a umbrarelor de panza.

se gasesc sezlonguri libere si mai tarziu, dar sunt mai departe de tarmul marii sau de piscina/bar.

intr-adevar, si eu m-am sacrificat sa merg sa rezerv in fiecare zi 6 sezlonguri, insa oricum aveam ora de trezire la 6 am, ii pregateam lapticul fetitei mele. am procedat asa pentru ca fetita mea se balacea toata ziua in piscina pentru copii si voiam sa stam pe sezlongurile aflate in imediata vecinatate a acesteia, pentru a fi cu ochii pe ea tot timpul, sa nu pateasca ceva neplacut...

asa ca, dupa ce-i dadeam lapticul, ma furisam din camera incetisor in varful picioarelor, puneam prosoapele pe sezlongurile "noastre", rabatam spatarul fiecarui sezlong peste prosop sa nu-l zboare vantul sau sa-l ia cineva si ma intorceam in camera sa mai prind o ora de somn...

cu ocazia asta am vazut pentru prima data in viata cum beau pescarusii apa din piscina (nu le-o fi daunat clorul din apa? ! ? )... stateau frumusel aliniati pe margine, pregatiti sa-si ia zborul la cea mai mica apropiere a cuiva... altadata era mare distractie in piscina copiilor, se balaceau de zor vreo 4-5 pescarusi, zici ca a lor era piscina, nu alta...

mai erau si alti turisti matinali, care isi faceau alergarea de dimineata pe malul marii, plimbarile pentru aerosoli, prima baie in mare... chiar am vazut o familie cu 3 copii, care in fiecare dimineata, la ora 6, mergeau in pas vioi, complet echipati pentru tenis... la ce ora s-or fi trezit copilasii aceia nici nu vreau sa ma gandesc...

[27.07.10 18:05:25]

Va multumesc pentru raspunsuri. Corina70, te invidiez, nu cred ca voi fi in stare sa ma scol la 6 pt. sezlong. Cred ca voi alege varianta "ce mai ramane cand ajung la plaja".

Oricum m-am mai linistit: sa inteleg ca am totusi un sezlong pe care sa-mi pot intinde oasele!

Va multumesc.

[27.07.10 18:07:34]

Tot eu !

Mai am o intrebare: la sauna a fost cineva ?

[27.07.10 18:10:52]

eh, nu e cazul sa ma invidiezi, am venit din concediu mai obosita decat la plecare... batranetile isi spun cuvantul: -))

la anul ma gandesc foarte serios la varianta splitarii concediului, o perioada cu fetita, si macar 2-3 zile doar eu cu sotul, sa-mi odihnesc si eu neuronii si oasele asa cum trebuie: -))))

phii, dar ce-ti veni cu sauna ? poate doar asa, ca alternativa de petrecere a timpilor morti, cand vremea de afara e urata si nu se poate face plaja...

[27.07.10 18:29:07]

Mai Corina, te invidiam pt. ambitia de care ai dat dovada. Bine, aveai "stimulent". Fi-miu are 12 ani. Din punctul asta de vedere voi fi mai linistita decat tine (fizic, ca psihic... este la varsta la care "ii pute tot" si daca nu se contrazice nu se simte bine).

Vis-a-vis de sauna, sunt innebunita dupa sauna (am impresia ca ma ajuta sa nu iau pe solduri chiar tot ce gust... offff! )

Acu, acolo 20 minute/zi, sacrific. (fiecare cu nebunia lui).

[28.07.10 09:20:07]

Asa cum au spus Corina si webmaster si cum dealtfel mentionasem si eu, doar sezlongurile din primele 2 randuri si in special cele de langa Marina Royal Palace si Marina Beach erau "rezervate". Locuri libere se gasesc tot timpul, dar in randurile departate de mare. la plaja rezervarile sunt facute majoritar de romani si rusi, la piscine de germani si alti occidentali. Daca la plaja, asa cum mai spusesem, poti avea surpriza sa gasesti locurile bune rezervate chiar inca din seara precedenta, la piscine la ora 7 gaseai loc unde doreai.

[28.07.10 10:35:59]

Furni, sauna este foarte ok, este si uscata si umeda, pentru femei si barbati, se deschid la ora 9 si se inchid la ora 18.

[28.07.10 10:48:23]

SUPER !

Multumesc mult jokermen2001.

[28.07.10 17:04:37]

Furni, vezi ca pe site hotelului sant doua nr. de tel. incearca la amandoua nu mai stiu la care mi-a raspuns si ceri receptia hotelului si iti confirma rezervarea imediat la tel. Eu am stat la RMP. si am sunat si eu, este un baiat la receptie care stie si romaneste, Ivan Dimov il cheama dar nu ai stiu programul cand il gasesti acolo. Dar daca suni intreaba de el daca este de servici te rezolva imediat cu confirmarea rezervari. Cand suni iti raspunde centrala si iti face legatura cu receptia hotelului respectiv, se vorbeste in engleza.

[29.07.10 09:26:03]

Multumesc f. mult. Asa voi face.

[29.07.10 09:28:20]

Jokermen2001, te mai rog un sfat: eu merg sa achit integral cval. sejurului sambata (31. 07). Plecarea mea este din 26.08. Ar fi bine sa sun dupa acest moment sau pot sun si acum pt. a-mi confirma rezervarea? Cum este mai bine/corect/real?

Multumesc.

[30.07.10 09:35:49]

Furni, rezervarile cu numele vostru, eu stiu ca ajung cu 3, 4 zile inainte de intrare. Agentia de aici lucreaza sigur cu una din Bulgaria si depinde cand dau ei rezervarile catre hotel, dar cel mai bine ca sa fi tu sigura de rez. suna pe 22-23. 08 si intreaba receptia daca numele vostru este pe acolo? Daca iti confirma ca esti pe lista lor din calculator esti sigur si pe lista portarului de la intrarea in parcare care verifica fiecare turist dupa nume, ca altfel nu te lasa sa intri in parcarea hotelului.

[30.07.10 11:24:37]

Jokermen2001, iti multumesc f. mult. Maine, dupa ce achit integral sejurul (imi da ceva la mana, in afara de chitanta, ma refer la voucher) iti voi da mai multe date (inclusiv ce-mi va spune agentia).

O alta intrebare: vis a vis de bani, este bine sa te duci cu ceva leva la tine ? Cam cati si pt. ce ?! (in afara de vigneta (cam cat o fi, in leva?) pt. ce mi-ar mai trebui ?)

[30.07.10 11:42:20]

furni, la dus nu ai nevoie de leva decat daca vrei sa-ti cumperi de mancare/baut de pe drum

vigneta costa 5 eur sau 10 leva/7 zile, nu te lasa pacalita, la anumite benzinarii din bg iti cer 50 ron, adica dublu

poti schimba euro sau lei in leva direct la receptia hotelului, daca nu ajungeti in Sozopol sau nu schimbati pe drum, atentie la unele case de schimb se practica si comisioane, dar care nu sunt afisate, sau este afisat pretul de cumparare pentru leva, nu cel de vanzare; cursul de schimb la receptie este 1 eur = 1,8 leva, 1 ron = 0,4 leva

nu prea ai pe ce sa cheltui in resort, mici nimicuri sau suveniruri, poate doar daca vreti sa practicati sporturi nautice sau scufundari, care sunt contra-cost...

noi am cheltuit in total, pe jucarele, combustibil, vigneta, mancare pe drumul de intors, taxa de pod in bg, aprox 90 eur, asta ar insemna 162 leva la cursul de la receptie...rotunjit 100 eur, adica 420 ron

[30.07.10 11:54:22]

Corina, pai eu voi lua vigneta (de 2 ori ca stau 8 nopti), (benzina o iau pe card, nu ?) + ceva la mine (mancare, baut pe drum). Ma gandeam sa schimb in Bucuresti, ca sa dau ron. Se gaseste leva la case de schimb/banci ?

[30.07.10 12:04:16]

nope, doar la o anumita sucursala bcr, care iti aduce pe comanda, in cateva zile

de ce sa te complici inutil si sa alergi aiurea prin bucuresti?

benzina poti s-o platesti cu cardul, iar leva poti scoate si de la bancomate, cu card in lei, iti fac ei conversia. daca ai card de raiffeisen in lei, e si mai bine, au si in bulgaria reprezentante raiffeisen; spunea cineva pe alt forum ca a platit benzina cu cardul si a scos leva de la bancomat raiff, cu card raiff, si pe extrasul de cont a vazut ca i-au facut calculul mai avantajos decat la casa de schimb sau la receptie...

poti sa schimbi ron si la receptia hotelului din duni, daca nu ai euro, nu te mai uiti la maruntis, ca doar nu schimbi zeci sau sute de milioane: -)))

insa din calculele mele, ori ca schimbi euro, ori ca schimbi lei, 1 leva ajunge undeva in jurul valorii de 2, 4 - 2, 5 ron

[30.07.10 12:18:46]

Furni, pentru vigneta iti trebuie 10 euro in total (daca iei una la dus, una la intors) sau 13 Euro daca iti iei pentru o luna si nu mai ai grija cumpararii alteia la intors. Nu cumpara de la prima benzinarie dupa ce treci podul, fiindca acolo iti cere un pret foarte piperat! Mai mergi vreo 2 km si dai de un Shell.

Benzina o poti plati pe card. Ar fi bine, pentru orice eventualitate, sa ai la tine o hartie de 10 Euro pentru politisti si sa scapi fara batai de cap.

Leva nu gasesti la casele de schimb si nici la banci (cel putin in Craiova nu am gasit! ). Daca vrei ceva maruntis pentru drum, poti incerca la prima benzinarie dupa pod, cursul va fi dezavantajos, dar la cativa Euro schimati nu o sa simti mare paguba! Sau poti intra in centrul in Ruse unde gasesti multe case de schimb.

La Duni poti cheltui bani pe distractii nautice si aeriene, pe maruntisuri (suveniruri, tigari, pop corn, echipamente de plaja), la Sky Bar-ul de la hotel, eventual poti prinde la amfiteatru vreun spectacol contracost cu vreo trupa serioasa aflata in turneu. Poti schimba leva la receptia hotelului (1, 80 leva/Euro) sau, daca trebuie sa schimbi o suma de ordinul mai multor sute de Euro preferabil ar fi sa mergi la Sozopol (8 km) unde cursul este de 1, 93-1. 94. Oricum iti recomand Sozopolul pentru o plimbarica de 2-3 ore, nu vei regreta!

La intoarcere trebuie sa-ti pastrezi pentru pod fie 6 Euro, fie 12 leva.

Drum bun si distractie placuta!

Visan125
    [30.07.10 12:26:29]

furni: la casa de schimb de langa mag. Eva spre p-ta Romana se schimba leva, si la BCR cu programare

Nick33
    [03.08.10 08:34:13]

stai linistita ca nu va fi nicio problema sa te trezesti si la 9. Chiar la 10 daca ajungi vei sta in loc de primul rand mai in spate cu 5 m...

Sunt sezlonguri suficiente pentru toata lumea.

In plus daca vrei liniste stai un picut mai in spate; in primul rand sunt copilasi care te stropesc, mai arunca cu nisip (doar sunt copii)

[03.08.10 08:52:52]

Gata! Ieri am fost, am platit, am voucherul, nu-mi ramane decat sa astept si sa-mi iau notite de la voi.

Ma distrugea ideea alegatului dupa sezlong (si fizic si psihic).

[03.08.10 09:46:04]

furni,

poate va imprieteniti din prima zi cu o alta familie, care are obiceiuri mai matinale, astfel incat sa va rezerve si voua 3 sezlonguri...

sau, si mai simplu, dati o mica atentie la baietii care se ocupa de aranjarea umbrelelor si sezlongurilor de la piscina, sa va rezerve ei 3 locuri la piscina, pe toata perioada sejurului...

am vazut ca ai voucherul, insa ai obtinut confirmarea de rezervare din partea agentiei/touroperatorului bulgar?

[03.08.10 10:06:07]

Pai nu, cum se face asta ?

[03.08.10 10:17:49]

ceri (telefonic sau pe mail) la agentia de la care ai cumparat sejurul; eu asa am procedat, ca sa fiu sigura si sa am cu ce sa "combat" eventualele probleme de la fata locului...insa nu am avut nevoie de aceasta confirmare, rezervarile noastre au fost ok, acolo unde am platit, acolo am avut, nu s-a pus problema de relocare la alt hotel din resort sau la pomorie, cum au patit altii

de aceea insist, sfarsitul lunii august s-a anuntat a fi o perioada cu probleme de over-booking (in special la RMP), mai bine insisti sa obtii confirmarea, ca sa stai linistita...

[03.08.10 10:29:32]

Furni suna la hotel direct si cere cu Ivan Dimov, lucreaza la receptia hotelului RMP. si stie romaneste si ceri confirmarea, adica o sa-ti ceara numele vostru si daca santeti pe lista lor este OK. Nr. de tel ale hotelului le gasesti pe site hotelului, sant 2 nr., incearca la ambele.

[03.08.10 10:39:55]

Multumesc. Asa voi face.

Agentia de unde am achizitionat sejurul mi-a spus ca nu este nicio problema, totul este in regula. Apoi a adaugat: "daca este ceva va anuntam in timp util." I-am replicat ca nu exista "un timp util" pt. asa ceva.

[03.08.10 10:44:27]

Lasa vrajeala agentiei, tu suna acolo sa ai confirmarea cu numele vostru si pe urma dormi linistita. Agentia te poate suna si cu 2 zile inainte de plecare si sa iti spuna ca sunt probleme cu hotelul si iti ofera alte variante, deci cel mai bine este sa SUNI...

[03.08.10 10:47:12]

dap, frumos raspuns...

sper sa nu patesti ca userul roana71, care s-a trezit ca are rezervarile anulate cu 2 zile inainte de plecare, rezervari platite cu cateva luni de zile inainte...

succes si iti tin pumnii, sa fie totul in regula cu rezervarile voastre !

[03.08.10 10:48:11]

Tocmai acum ma uitam pe site-ul resortului sa notez telefonul (sun la telefonul de la rezervari, nu ?). Este un singur centru de rezervari pe resort sau are fiecare hotel ?

[03.08.10 10:50:00]

Musca-ti limba Corina, ca m-au distrus ! I-am spus asta si cucoanei de la agentie. Cu evenimentul din iulie au avut si ei 2 cazuri...

[03.08.10 10:54:55]

o sa-ti raspunda centrala si ceri cu receptia hotelului RMP. se vorbeste in engleza si daca ai noroc sa fie baiatul ala de servici este ok. daca nu vezi cum te descurci cu engleza lor de balta. Ivan Dimov il cheama

webmasterXY*
    [03.08.10 10:57:32]

@furni & all, va recomand sa folositi mesageria personala pentru detalii "tehnice"

[03.08.10 10:58:17]

mai, nu-mi musc limba, ca mai am nevoie de ea :-)))

tocmai d-aia ti-am tras un semnal de alarma inca de saptamana trecuta, te simteam putin pe dinafara subiectului "Duni" si n-as fi vrut sa ai o vacanta ratata sau sa nu mai pleci deloc...

ramai datoare c-o cinste, si mie, si lui jokermen, daca sfaturile noastre iti vor fi de folos :-)))

[03.08.10 11:31:42]

Am inteles, s-a facut !

Webmaster, nu fi rau, vrei sa-mi strici concediul ?!?!?

[17.08.10 15:51:05]

buna , am citit despre impresiile voastre despre hotel , si ma refer la RMP , rezervari ( sezlong, cazare , etc) si m-am ingrozit , eu am rezervare pe data de 1 septembrie si chiar am inima stransa cu privire la litoralul bulgaresc , anul trecut am fost la nisipuri la hotel Elena 4 + UAI si am plecat foarte dezamagita , sperand ca la acest hotel/resort cotat cu 5+ sa fiu mai multumita. Constat cu stupoare ca pe banii tai (platiti in avans) trebuie sa te asiguri ca rez este confirmata la hotel ( atunci la ce bun agentiile noastre ???)... ma rog .... am o intrebare

SEZLONGUL SE PLATESTE ? si inca una

mancarea va fi o problema pentru un copil de 3 ani ? ma refer sa nu se imbolnaveasca cu o enterocolita , anul trcut de la bulgari am luat un virus de am stat la Boli infectioase MATEI BALS 2 saptamani cu antibiotic si toate cele ( apropo virusul se cheama ROTAVIRUS si este foarte periculos la copii pana in 5 ani)

merci de rabdare si astept raspunsurile voastre . pup

[17.08.10 16:19:06]

Nu ai de ce sa te ingrozesti!

Citeste cu atentie tot ceea ce am scris si fii optimista, vei avea o vacanta reusita!

Sezlongurile nu se platesc, iar in ceea ce priveste mancarea vei gasi mancare buna si variata pentru toate varstele!

Daca imi permiti un sfat totusi, este bine ca, mai ales la all inclusive, indiferent de locatie, sa eviti pe cat posibil tocaturile.

Distractie placuta!

lenu2005
    [26.08.10 23:02:57]

Se poate schimba leva, in Giurgiu,inainte de a intra in vama. Este un schimb valutar langa hotelul Prietenia

[27.08.10 09:42:44]

jeny, stai linistita in privinta mancarii, exista carne de pui fiarta, cartofi fierti, legume fierte, salate si legume taiate separat pentru amestec de salate, iaurt, compoturi, cereale, patiserie, etc....din toate acestea imposibil sa nu gasesti ceva pe placul unui copil de 3 ani, oricat de mofturos ar fi...

off-topic rau de tot : in infectia cu rotavirus NU se administreaza antibiotice, trebuia sa stii lucrul acesta, poate s-a suprapus o infectie bacteriana peste rotavirus...sau medicii nostri, ca de obicei, se arunca la administrarea de AB inainte de a efectua analize specifice...

Elena este VARZA fata de Duni, te vei convinge...

Ai grija totusi la apa din piscine, fetita mea a facut herpangina imediat dupa intoarcerea din Duni, insa nu e vina hotelului, probabil ca cel putin un copil sau adult era purtatorul acestui virus, in acea perioada si l-a luat si fetita mea...e ceva specific perioadei de vara si piscina este mediul ideal de raspandire...Putina prudenta si totul va fi ok !

[27.08.10 13:55:20]

buna si 'multam mult ptr sfaturi (corina70)... pot sa previn aceasta herpangina? ... sau poate sant prea grijulie? oricum nu cred ca pot sa previn chiar totul, daca e sa se intample ceva se intampla oricum... multumesc mult si va doresc la toti multa sanatate.

[27.08.10 14:10:44]

partial poti, daca nu-ti lasi copilul in apa piscinei (dar nu stiu cat succes vei avea, eu nu am avut cu a mea fetita) si esti riguroasa cu igiena mainilor... insa din iulie pana acum o fi disparut virusul ala din apa... de prevenit in alt mod? poti doar sa-i ceri medicului sa-ti recomande ceva naturist pentru stimularea/intarirea imunitatii copilasului... si nu lasa copilul sa inghita apa din piscina, sa nu bage mainile ude in gura, sa il speli bine pe maini inainte de fiecare masa, chiar daca tocmai a iesit din apa piscinei... stii cum se zice, daca e sa se intample ceva, se intampla pana la urma...

neaparat sa va faceti asigurari medicale!!! mai bine dati 40 ron/pers si sa nu aveti nevoie de ele, decat sa dati zeci de euro la o eventuala solicitare/interventie a medicilor din resort, in situatia in care nu aveti asigurarile de sanatate...

[30.08.10 09:03:38]

asigurari de sanatate imi fac indiferent unde plec si chiar nu ma gandesc la bani, si in privinta imunitatii i-am administrat la baiat un sirop ptr intarirea imunitatii cu vreo 2 sapt inainte de plecare pe baza de echinaceea. iar in privinta piscinei sper sa nu fiu nevoita sa intru mai ales ca s-a schimbat si vremea, sper ca acolo sa fie un pic mai cald sa stau la mare. In orice caz anul trecut eu nu am lasat baiatul la piscina nici macar o baie, am fost numai la plaja (ma troznit mirosul de clor de la distanta, dar sa mai intri si sa iei o gura din piscina, te faci varza la stomac) si totusi tot am avut probleme.

De dimineata am ascultat stirile si spuneau ca in grecia daca te inteapa tantarul purtator de nu stiu ce virus faci meningita, iar simtomele sant ca o raceala oarecare. Stau si ma intreb OARE UNDE POTI MERGE CU COPILUL IN SIGURANTA FARA SA DAI DE NICI UN VIRUS NENOROCIT?

Daca stie cineva sa-mi spuna si mie.

Merci si o zi buna... sper din toata inima sa am noroc de vreme frumoasa.

catalinalupu, Corina70, furni, jeny32, jokermen2001, lenu2005, Nick33, rio68, Visan125
    Alte impresii din această RUBRICĂDRR Marina Royal Palace Hotel: