ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2010
    ÎNSCRIS: 26.07.10
    JUL-2010
    2 AD. + 1 COPII

Un concediu reusit!

A fost prima calatorie de acest gen in partea de Est (m-am gandit ca e bine sa vad si cealalta parte a Europei). Am studiat in acest sens forumurile existente pentru a-mi face o impresie asupra drumului pana acolo si conditiilor de cazare. Nu am fost prea incantat de ceea ce am citit, dar mi-am propus sa risc avand in vedere frumusetile zonei.

Sa incep cu partea neplacuta - drumul. Eu am ales sa trec granita prin vama "Portile de Fier I" (pentru ca am rude in Drobeta Turnu-Severin), dar am facut greseala sa parcurg traseul Dr. Tr. Severin - Budva intr-o singura zi (ceea ce nu va recomand) pe ruta Dr. Tr. Severin - Zajecar - Kraljevo - Uzice - Bjelo Polje - Podgorica - Budva. Prin Muntenegru totul a fost ok, dar drumul in Serbia e mai rau decat in Romania (cu multe semafoare, drumuri in lucru, trasee deviate si politie cu pistoale radar).

Am ajuns tarziu, in jurul orei 22. 00, dar receptionera a fost amabila, si culmea, cunostea limba engleza (era singura de acolo cu aceste 2 calitati). Din tot sejurul, contactele cu receptia hotelului m-au nemultumit cel mai mult. Cu exceptia persoanei care m-a intampinat, restul colegilor de la receptie nu cunoasteau decat limba sarba si se purtau de parca erau patronii hotelului. Am ajuns sa invat programul tinerei (bruneta, draguta, cu parul lung) intrucat parea singura interesata de ceea ce se intampla acolo.

Cazarea avea tot ce trebuie (in cazul meu a fost tip apartament), iar pentru cei care nu au stat doar la 5* indeplineste conditiile normale pentru a te simti bine. Avand in vedere ca o foloseam doar pentru a ma odihni si faptul ca se punea accent pe curatenia zilnica (prosoapele se schimbau in fiecare zi, iar lenjeria de pat la 2-3 zile, se spala prin camera, se aerisea etc. ) personal am fost multumit.

Singurele inconveniente au fost peretii subtiri si tantarii. Daca esti super-pretentios si ceri ca totul sa fie perfect (desi poate acasa nu ai asa ceva) este normal sa nu-ti placa, dar daca accepti ca este pentru cateva zile si nu vei locui acolo in urmatorii ani este perfect.

Partea care intradevar face diferenta o reprezinta masa. Eu am optat pentru all inclusive si am beneficiat de 3 mese (mic dejun - 07 - 10; pranz - 12 - 14 si cina - 18 - 21) care erau tip "bufet suedez" cu nenumarate feluri de mancare, salate de toate tipurile, desert etc. Desi ma asteptam (data fiind zona) la feluri de mancare ciudate, totul era "ca la mama acasa", insa extrapolat in ceea ce priveste varietatea si gustul deosebit. Efectiv nu te puteai hotari ce sa alegi si la ce sa renunti. De asemenea, personalul era foarte amabil si atent (fara exceptie).

Complexul are tot ce trebuie: market, magazine, internet-cafe, baruri, terase, piscina, loc de joaca pentru copii etc., mai putin plaja proprie (insa aceasta era la circa 100 m) Mi-a atras atentia piscina, care era cu apa de mare si care a reprezentat deliciul copilasului meu (iar suprinzator, lucrurile uitate in zona piscinei erau regasite a doua zi).

In baza optiunii "all inclusive" am avut acces si la pub-ul aferent unde, intre orele 10. 00 - 23. 00 puteai consuma nelimitat bauturi locale (cognac, tuica, vodca, vin alb, vin rosu, bere, sucuri, cafea, ceai etc. ), iar in fiecare zi la ora 16 erau prajituri (denumite generic "gustari").

Un element cumva ciudat era legat de parcarea in incinta complexului care costa 4 euro/zi, dar trebuia platita la receptia complexului alaturat "Slovenska Plaza", dupa care primeai un card si totul era ok.

Am optat si pentru "seif box" (2 euro/zi), desi am lasat si bani si unele lucruri de valoare prin camera si nu au fost surprize neplacute.

Plaja este publica, linistita (cu exceptia vanzatorilor ambulanti), dar necesita sezlong (intre 5 si 10 euro/zi pentru 2 sezlong-uri+umbrela+masuta) si incaltari speciale pentru apa, intrucat sunt numai pietre, fara fir de nisip. In schimb apa este extrem de curata si limpede.

Peisajul este deosebit, vremea impecabila (nu am zarit niciun nor in cele 8 zile), iar locuitorii mult mai civilizati decat ai nostri. Am savurat faptul ca nu urlau boxele si lipseau cu desavarsire manelele.

La final, atunci cand trag linie, raman cu o impresie placuta, a unui sejur reusit in care intreaga familie s-a simtit foarte bine. Intentionez sa merg si in alti ani, dar optand pentru transport cu avionul pentru ca e foarte solicitanta deplasarea cu autoturismul. Am sa incerc sa incarc si poze, desi nu promit.

Trimis de delos* in 26.07.10 19:37:45
    • A fost prima sa vizită/vacanță în MUNTENEGRU

VIZUALIZĂRI: 5297 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (delos*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster13 [26.07.10 20:10:49] »

@delos am atasat aceasta melodie o putem insa schimba!

Cristian_h* [26.07.10 20:15:21] »

Sudul Dalmatiei si coasta Muntenegreana este zona cu cele mai multe zile insorite/an din Europa !

mariana [26.07.10 20:31:28] »

O fi Cristian cea mai insorita dar anul trecut in budva din 10 zile de sejur 8 a plouat cu galeata asa ca nu mai putem sa ne luam nici dupa statistici.

delos* [26.07.10 20:40:56] »

Este draguta piesa si se potriveste (exprima nostalgia dupa momentele petrecute acolo).

Thanks !

pluto [11.07.12 16:46:52] »

Buna. am inteles ca ai fost la H. Alecsandar in 2010. Eu merg acolo acum in August. spune-mi ce trebuie sa stiu cand ajung acolo. In ce corp sa cer camera, in ce directie, la etaj sau parter? orice crezi ca e important - am luat o camera dubla pt 2pers. mersi mult, [ ]

- -

WM: nu este recomandata postarea datelor personale, te rog sa trimiti adresa de mail prin mesaj privat

delos* [30.07.12 12:18:55] »

@pluto: Eu am fost cu bilet all-inclusive (3 persoane) si era totul rezervat anterior (ma refer la camera).

Iti recomand o camera la parter si spre zonele cu verdeata (oricum nu sunt probleme ca in Romania sa dispara lucruri sau ceva de genul).

In zona centrala mai sunt diverse formatii care "fac galagie" pana dupa miezul noptii si mici magazine (deci e ceva mai multa agitatie).

delos*, mariana, pluto
    Alte impresii din această RUBRICĂAleksandar Hotel: