ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2010
ÎNSCRIS: 13.08.09
JUL-2010

Mananci mult si bine

Deviza restaurantului este „Mananci mult si bine”, ceea ce este adevarat.

Din pacate, noi am stat luni spre marti, iar lunea nu mai gasesti toate bucatele pentru ca ele se termina duminica.

Niciodata nu am inteles acest sistem practicat in toata Romania. La restaurante, la piata, la super/hiper marketuri, etc. , lunea gasesti doar produsele ramase de sambata-duminica, iar aprovizionarea se face marti. De ce? De ce nu poti gasi in Romania aceeasi marfa in toate zilele saptamanii? De ce nu se aprovizioneaza cu marfa suficienta care sa ajunga si in ziua de luni? De ce nu se face aprovizionarea luni dimineata sa poti beneficia de marfa si serviciile aferente inca din prima zi a saptamanii? Este o intrebare la care eu nu am gasit un raspuns logic sau obiectiv.

Se zice ca lunea nu creste nici iarba. Dar piata trebuie sa functioneze.

Trecand peste aceasta mica filozofie, la Pensiunea Casa Bucovineana am ajuns dupa cautarile mele pe net, dar mai ales la recomandarea colegei noastre, Sanziana, careia ii multumesc. Fac precizarea expresa ca Sanziana mi-a recomandat pensiunea pentru bucatarie. Si nu m-a pacalit.

Pensiunea este localizata pe drumul national 17, respectiv drumul european 576, catre iesirea din Vatra Dornei spre Bistrita, pe partea stanga.

Coordonate GPS: N 47. 3463553°, E 25. 3455618°

Chiar la intrare te intampina terasa si gratarul in aer liber. Restaurantul din interior este impartit intr-un fel de saloane, prin boltile si stalpii care-ti confera aceasta impresie (vezi poze). In restaurant gasesti intr-un colt un semineu, functional, si un cuptor cu lemne unde se coace painea. Da. Aici mananci paine de casa coapta chiar in restaurant, in fiecare zi, in jurul orei 11-12.

Ca de obicei, inainte de cazare am vazut camera. Cam micuta, cu un scaun tip taburet, dulap, dar foarte putin spatiu de miscare. Nu ca vroiam sa dansez, dar trebuie sa ai grija in drumul spre baie sau spre geam sa-l deschizi.

Am zis ca pentru o noapte nu patim nimic. Avantajul era internetul wireless functional in camera.

Baia si prosoapele curate, dar baia fara geam, doar cu ventilator, cu toate ca are un perete exterior, iar pe interiorul usii un afis pe care sta scris sa nu aruncam hartiile si alte obiecte in vasul de WC (vezi foto).

Un alt dezavantaj al camerei, pe care l-am constatat mai tarziu, este lipsa izolatiei fonice. Peretii sunt din rigips, auzi vocile vecinilor, dar si mersul celor de la etajul superior.

Din curiozitate, in timp ce urcam scarile, am incercat peretii si am constatat ca imediat ce treci de etajul 1, care este construit din zidarie/beton, toti peretii sun din rigips, chiar si cei exteriori. Probabil ca pensiunea era la inceput formata doar din parter si etajul 1, dupa care au marit constructia printr-un schelet metalic, cu fatade si pereti interiori din materiale usoare.

Ulterior am aflat ca la etajul 1 camerele sunt putin mai mari.

Ceea ce m-a frapat cand am urcat sa vad camera, a fost „peisajul” dezolant si inadmisibil de pe culoarul etajului 2, pe care vi-l prezint intr-una din poze. Uscatoare metalice de rufe pe care sunt puse la uscat prosoapele necesare la camere.

Prin comparatie cu etajul 2, etajul 1 arata chiar cochet (vezi foto).

Despre cazare, cred ca data viitoare pot gasi o cazare similara ca pret dar cu conditii mai bune.

La restaurant, meniul te imbie cu multe bunatati, din care destule mancaruri traditionale.

Ar trebui sa vii sau sa stai cateva zile bune ca sa gusti din preparatele specifice.

Gasesti, pe langa ciorbele clasice de burta, vacuta legume etc. , ciorba radauteana, bucovineana, de fasole cu afumatura, tocana de berbec, coaste afumate la gratar, tochitura, mici, hribi cu mujdei sau cu smantana, pastrav, clasicele fripturi de porc, vita sau pui, facute pe gratar cu carbuni, dar si destule alte specialitati, iar la final te poti delecta cu mere coapte, papanasi, poale-n brau, clatite, tocinei si alte preparate.

Pe langa toate aceste mancaruri „pagane”, poti comanda mancare de post, gen chiftele cu ciuperci, sarmale cu ciuperci, etc.

Despre restaurant, il recomand celor care ajung in zona.

Despre cazare, cred ca se poate gasi si altceva mai bun la acelasi pret.

Trimis de cosminp in 26.07.10 18:40:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VATRA DORNEI.

VIZUALIZĂRI: 3328 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cosminp); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 pasul Mestecanis. drumul este foarte bun.

creivean
[26.07.10 19:19:35]

Bun, review. Vezi că, în pagina principală a obiectivului, ai facilitatea relativ nou introdusă Trimite Coordonate GPS, dacă le trimiţi aşa, sigur le pun webmasterii în pagină, altfel, în review, poate nu le văd.

webmasterXY*
[26.07.10 19:26:25]

Am introdus coordonatele, mulţumim.

[26.07.10 21:23:34]

@creivean, multumesc. imi scapase din vedere fisa obiectivului

[28.07.10 09:03:09]

multumesc webm pentru validarea pozelor

krondia*
[01.08.10 21:07:21]

Probabil şi piaţa este închisă lunea la fel ca muzeele deşi mie mi s-a întâmplat şi în weekend să nu găsesc la unele restaurante toate preparatele din meniu, chiar dacă erau afişate la intrare. Interesantă poza cu cuptorul de pâine, probabil aceasta se coace noaptea când nu sunt turişti prin preajmă. Bună recomandarea, mai ales dacă vine şi din partea Sânzianei.

[01.08.10 21:11:30]

painea se coace de la 10 la 12, asa ca sansele sunt destul de mici sa fie multa lume in restaurant

Sanziana
[01.08.10 21:23:47]

bun review, cat mai aproape de realitate. Seara nu ai stat deloc pe terasa?

Cat despre mancare, nasul meu fin nu prea da gres niciodata, nu ma consider experta, doar gurmanda deci ma bucur ca ai incercat ce ti-am recomandat. pentru asta te rasplatesc cu un vot

[01.08.10 21:28:47]

multumesc sanziana_m. din pacate am fost in acele zile cu ploi, iar seara a fost rece, asa ca am stat tot inauntru. tot gurmand si eu, asa ca.....pe unde merg tot incerc.

cosminp, creivean, krondia*
Alte impresii din această RUBRICĂCasa Bucovineană: