ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2010
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 17.03.08
JUL-2010
single

Un hotel bun in apropiere de aeroportul Otopeni

Hotelul RIN Otopeni este amplasat pe Soseaua Bucuresti - Ploiesti, pe sensul de intrare in Bucuresti dinspre Ploiesti, chiar langa Waterpark si Hotelul Confort. De fapt toate trei, impreuna cu Hotelul Confort Traian si RIN Grand Hotel (despre care am scris aici click aici), fac parte din acelasi grup - al celor doi frati Negoita.

Detalii gasi pe site-ul lor http://www.rinhotels.ro/

De fapt RIN Otopeni si Confort Otopeni formeaza un complex, pt ca sunt “lipite” unul de celalalt.

Complexul este amplasat foarte aproape de aeroportul Otopeni, cum se vine dinspre Ploiesti, dupa intersectia/pasajul cu aeroportul, se mai merge putin, se trece de Hotelul Angelo si apoi se face dreapta. Este si un indicator fosforescent mare, pe marginea drumului

Ca si celalalt RIN, pe dinafara nu exceleaza prin cine stie ce arhitectura, asta este chiar foarte “basic” are o forma simpla - 2 corpuri paralele, fiecare cu 4 etaje parca. Are 258 camere.

Parcarea se face in fata complexului si/sau in parcarea laterala aflata intre RIN si Waterpark. Sunt locuri suficiente de parcare.

Accesul in parcare se face pe baza de cartela – eliberata la bariera - si este gratuit pt cei cazati in hotel. Se prezinta cartela la receptie, inainte de placare, pt deblocare si ai la dispozitie jumatate de ora ca sa iesi din parcare. Pentru cei care nu sunt cazati in complexul hotelier, parcarea se plateste.

Hotelul are si 13 sali de conferinta, de diverse dimensiuni, se pot organiza evenimente, nunti, receptii, etc.

De asemenea este si SPA, fitness, precum si un night club.

La parter, in lobby este un mic bar si este internet Wi-Fi. Preturile la bar sunt mari – de ex o apa minerala = 6 RON.

In spatele barului este un restaurant, iar apoi este salonul de mic dejun, amenajat in stil traditional romansc

Personalul de la receptie, bar, restaurant – amabil si politicos, la fel ca si la celalalt RIN. Accesul in camera se faca pe baza de card.

Camera standard este de destul de mare, parca putin mai mare decat la Grand RIN, finisajele sunt de buna calitate, mai putin in baie, unde sunt comune.

Mobilierul este relativ nou, simplu, curat. Este si minibar, contra cost (apa Dorna si suc Cola, Sprite, Granini) TV mic, climatizare centralizata cu panou de comanda in camera, internet prin cablu, seif, set pt curatat incaltamintea, set ac si ata, etc. Oricare din produsele din minibar costa 9 RON.

Baia este mult mai mare decat la Grand RIN, dar – asa cum am zis – nimic special. Este cu dus, este sapun mic, dusgel la dozator la chiuveta si in cabina, uscator de par, casca de dus, un prosop mare si un prosop mic, etc.

Este si halat baie, fara papuci.

Izolatia camerelor este mai buna decat la Grand RIN, adica nu am auzit zgomote de pe culoar si nu am auzit avioanele care trec chiar pe langa hotel cand aterizeaza.

Micul dejun inclus este bufet suedez bogat, cuprinde destule “sortimente” - omleta, ouafierte, crenvusti, salam, sunca, branza, cascaval, branza topita, iaurt, unt, gem, miere, cereale, ceai, cafea, suc, apa, portocale, grapefruit, kivi, compot de vreo 1-2 feluri, cateva feluri de croissante. Este cu ceva mai slabut decat la Grand RIN, ca si numar de sortimente, dar este sufficient, adica ai ce alege si – in nici un caz – nu ramai nemancat.

Asa cum am zis - micul dejun se serveste in restaurantul de la parter-ul hotelului.

Pretul la cazare este relativ OK, gasiti pe site-urile specializate tarife destul de bune. Eu am “beneficiat” de tarife preferentiale pt ca avem contract cu grupul RIN si a fost chiar convenabil.

Per ansamblu, nu este cine stie ce, desi ei zic ca este de 4*, dupa parerea mea este un hotel cam de 3* superior si este potrivit in special daca aveti treaba in zona Otopeni (cum am avut eu), sau ca si cazare inainte de plecarea spre aeroport.

Hotelul ofera transport gratuit la aeroportul Otopeni, dupa un orar stabilit. Orarul il gasiti pe masutele din lobby, sau la receptie. In principiu este din ora in ora, iar dimineata si la jumatate de ora.

De asemenea, asigura si transport contra cost la aeroportul Baneasa. Tariful este intre 10-30 RON in functie de nr persoane (vezi poza).

Site-ul hotelului il gasiti facand click aici

Trimis de presario in 26.07.10 14:44:41

VIZUALIZĂRI: 5663 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (presario); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotel RIN Otopeni
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 45.00 EUR pe cameră

biancuta
    [26.07.10 15:45:01]

Inteleg ca ai fost plecat, prin urmare iti spun: Bine ai revenit! Informatii foarte utile! Felicitari pentru prezentare!

mirelutza
    [26.07.10 15:53:31]

nu voi avea niciodata motiv sa trag la acest hotel pentru ca locuiesc aproape de bucuresti ....... ; pentru prezentarea detaliata si in stilul "presario" , meriti punctat.

pepsi70ro
    [26.07.10 16:28:39]

Nu stiu daca voi avea vreodata nevoie de serviciile acestui hotel, cred ca pentru straini este ideal, mai ales pentru cei care urmeaza sa calatoreasca cu avionul la ore destul de matinale. Felicitari!

presarioAUTOR REVIEW
    [26.07.10 16:41:34]

Multumesc pt voturi.

biancuta - intradevar am fost plecat, ca mai trebuie si sa muncesc.

pepsi - asa este, erau mai multi straini decat romani. Totusi, se cam simte criza, pt ca mi s-a parut ca hotelul este mai putin plin decat in 2007, cand am mai stat o noapte aici, inainte de plecarea la Roma. Atunci era full.

Sanziana
    [26.07.10 16:56:56]

poate in viitorul apropiat, cine stie? oricum ,informatii foarte utile si detaliate,un vot

creivean
    [26.07.10 18:10:48]

@presario

Te-ai întors cu un review, ce a primit ce-a meritat. Un SB. Bun hotel, cu o locaţie excelentă dacă decolezi spre alte zări şi nu o faci de pe Budapesta . De ţinut minte.

georgiana
    [26.07.10 23:02:43]

Un vot de bun venit!

Banuiam eu ca nu-i a buna sa lipsesti o saptamana de pe site si sa vii aici...cu ''mana goala''!

biancuta, creivean, georgiana, mirelutza, presario
    Alte impresii din această RUBRICĂRIN Airport Hotel (ex Confort) [Otopeni]: