ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.07.2010
ÎNSCRIS: 18.07.10
JUL-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 6 ani

Mai mult decat am crezut ca voi gasi vreodata in Romania

Am fost la Casa Romaneasca pentru un weekend, de pe 23 iulie 2010 pana pe 25 iulie 2010. Am plecat din Bucuresti vineri spre Calimanesti-Caciulata fara o tinta anume. Ajungand acolo, am fost surprinsi de animatia si aglomeratia din statiuni de ziceai ca esti la Mamaia sau Costinesti nu intr-o statiune de munte. Neavand aranjat nimic din Bucuresti, am inceput sa ne cautam cazare. Am trecut pe la 3 hoteluri comuniste, nu vreau sa dau nume, unde conditiile de cazare erau jalnice si la preturi mari, si in cele din urma am ajuns la Casa Romaneasca. Aici situatia s-a schimbat radical. Camerele mari, curate, baia mare si curata, cu cabina de dus, aer conditionat in camera, frigider, minibar, totul nou si cu bun gust, m-a dus cu gandul catre statiunile din afara unde totul este asa cum trebuie sa fie, ca turistul sa se simta bine si sa se relaxeze.

Erau in camera 2 paturi, si ne-au mai pus contra cost un pat pliant pentru copil.

Ca si preturi, noi am platit pentru o camera dubla 120 de roni, din care 30 de roni reprezenta micul dejun care se lua in incinta restaurantului si am mai platit 25 de roni pe noapte patul suplimentar pentru copil.

Surpriza cea mai mare a fost strandul cu apa termala din incinta complexului.

un bazin destul de mare, plin cu apa termala fierbinte. Este o senzatie extraordinara sa te duci la munte, sa fii inconjurat de paduri si sa stai la plaja si sa inoti toata ziua. Pentru mine cel putin asa a fost.

Intrarea la strad era 5 roni, o umbrela 5 roni si un sezlong 10 roni.

Restaurantul si crama foarte bine puse la punct, mancare buna si variata, preturi normale, cu mentiunea ca daca vroiai sa iei masa la pranz, era aglomeratie si asteptai un pic mai mult decat era normal ca sa iti aduca comanda, in rest totul super ok.

Ciolanul cu usturoi este ceva deosebit, rar mananci asa ceva in alta parte.

Toata lumea draguta si serviabila, de la restaurant la receptie, lucru destul de greu de intalnit pe meleagurile noastre.

Pot spune ca am avut un week-end perfect, asa cum rar se poate intampla in tara nostra scumpa si draga.

Voi adauga si cateva poze pentru a exemplifica cele spuse mai sus.

Trimis de laurentiu.c in 25.07.10 23:36:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CĂLIMĂNEŞTI-CĂCIULATA.

VIZUALIZĂRI: 5957 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (laurentiu.c); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 bazinul cu apa termala la 6,30 dimineata

mihaela_
[19.08.10 08:08:26]

sunt suprinsa sa citesc acest articol, pe alt site parerile sunt numai negative:

http: //www. roturism. com/cazare/hotel-casa-romaneasca-calimanesti-caciulata-921. html

sigur unele posturi sunt din anii trecuti dar totusi asa perfect nu poate fi

multumesc!!!

webmasterXY*
[19.08.10 08:38:05]

pe alt site parerile sunt numai negative

eu as spune ca sunt preponderent negative (acolo).

laurentiu.cAUTOR REVIEW
[19.08.10 11:14:16]

Dupa cum am mai spus, am fost pentru prima oara la Casa romaneasca la sfarsitul lui iulie, nu stiu cum a fost inainte acolo, dar eu am fost foarte multumit de serviciile si de conditiile de cazare pe care le-am gasit acolo. Se poate ca intre timp sa se fi schimbat ceva, poate conducerea complexului a inteles ca nu se poate numai sa jupoi clientul fara a-i oferi nimic in schimb.

A fost un articol total dezinteresat, a exprimat parerea mea personala despre acel loc, poate daca a mai fost cineva intre timp il asteptam si cu alte pareri si nu este nici o suparare daca articolul o sa fie invalidat.

Cu stima,

Laurentiu C.

lorelei34
[04.05.13 12:51:59]

@laurentiu. c: As vrea sa vin cu niste rectificari mici:

In primul rand Calimanesti nu este statiune de munte, hai sa-i spunem de deal.

Si nu este cazul sa jignesti celelalte spatii de cazare, numindu-le hoteluri comuniste. Ca au ramas intr-un circuit care pana la urma e de stat, iar statul nu are bani... asta este. Intr-un fel renovezi un hotel de sute de locuri si altfel o pensiune. Care nici nu e asa grozava.

laurentiu.c, lorelei34
Alte impresii din această RUBRICĂCasa Românească Hotel [Căciulata]: