ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.07.2010
    ÎNSCRIS: 15.06.10
    JUL-2010

Lacul Iezer din judeţul Alba

Lacul Iezer.

Situat la o altitudine de 925 m, lacul a rezultat în urma unei alunecări de teren şi creerii unui baraj natural pe valea unui râu de munte.

Înconjurat de munţi împăduriţi, lacul se află într-o zonă deosebit de frumoasă. Pe malul lacului este construită o cabană (cunoscută de localnici drept Cabana Homoşteanu) ce poate satisface cele mai exigente gusturi. Iubitorii de drumeţii pot merge prin împrejurimi, unde vor da peste diverse peşteri şi peisaje de un pitoresc aparte. Iubitorii de pescuit montan pot face o încercare la păstrăv pe Valea Ighielului sau pe lac. Gurmanzii se pot delecta cu mâncăruri tradiţionale din zonă, preparate şi servite la cabană.

Accesul la Iezer este uşor şi se poate ajunge cu maşina până la cabană. De la Alba Iulia sunt cca. 30 km. Şi se merge spre Zlatna până la Ighiu, iar de acolo spre Ighiel – Iezer. Până acolo, peisajele încântătoare cu râu de munte şi păduri, dar mai cu seamă aerul aspru de munte, te fac să uiţi de necazuri şi nevoile cotidiene. Deodată, din adâncul pământului, se iveşte pe malul pietros o sculptură a nimănui, aidoma Babelor din Bucegi. Este vorba de “Omul de Piatră” care veghează “Raiul Iezerului” îndemnând la linişte şi pace.

Şi pentru că am plecat de acasă ca vânătorul fără puşcă, nu am putut face fotografii. Dar pe internet am găsit chipul Omului de Piatră pe care-l ataşez acestui review, chiar dacă voi păcătui. Deci, fotografia nu am făcut-o eu şi nu ştiu cine este autorul ei.

În rest, ce ar mai fi de spus. Celor care se încumetă să ajungă pe aceste meleaguri, le doresc o vacanţă de vis, fără peripeţii neplăcute, dar cu amintiri frumoase.

Trimis de abbilbal* in 24.07.10 20:34:38

VIZUALIZĂRI: 5630 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (abbilbal*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 O fotografie ce nu este a mea, şi nu ştiu cine este autorul ei. Numele pe care i-l dau eu este "Omul de piatră" paznic al Raiului Iezer.

[24.07.10 22:13:01]

@abbilbal

Cum ţi-am mai spus întrun ecou, sunt trăit (bine) la Ighiu 23 de ani, înainte să mă mut la Oradea. Lacul Iezer şi Valea Ighielului, au însemnat pentru mine, week-enduri la rând, ieşitul la " iarbă verde ", cu prietenii. Dacă aveam un miel (pentru grătar) şi câteva (mai multe) lăzi de bere cu noi, nimic nu mai conta.

Felicitări pentru review, m-ai făcut să-mi aduc aminte (cu mare plăcere) de copilărie şi adolescenţă.

@webmaster

Pe sait, există un review mai vechi, al colegului @danoradea -- click aici, unde cred eu că s-ar potrivi mai bine şi prezentul review. Ar merita grupate.

[25.07.10 21:52:02]

Poate se uită un webmaster, la ce propuneam eu, în ecoul de ieri.

[26.07.10 13:41:41]

mutat la rubrica dedicata Lacului Iezer, multumiri @creivean

[26.07.10 13:45:27]

Eu mulţumesc @webmaster.

Pentru a ajunge la acel lac, musai să treci prin locurile pe unde am crescut ( prea ) mare, este o zonă foarte frumoasă, binecuvântată de Dumnezeu, ţin mult la ea şi din cauza asta am dorit ca, ambele review-uri să fie în acelaşi loc, pentru ca, colegii să le vadă şi să viziteze zona. Merită din plin.

Alte impresii din această RUBRICĂLacul Iezer (Ighiel):