ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.07.2010
DIN: galati
ÎNSCRIS: 29.05.10
JUN-2010

Samos excursie optionala din Kusadasi

Revin si va descriu o zi din vacanta mea din Kusadasi cu excursia obtionala pe insula Samos. Sunt amatoare de shoping dar in Kusadasi nu am avut ce cumpara la niste preturi acceptabile asa ca ne-am hotarat ca o parte din banii de shoping sa-i folosim pentru sufletul nostru, adica pentru alte excursii decat cele planificate de acasa. Zis si facut.

Excursia costa 33 euro si este doar transportul cu feribotul din Kusadasi spre Samos si retur. Scumpa pentru romani, asa ca feribot am fost doat 3 romani in rest englezi si rusi. Plecarea este la 9. 30 si intoarcerea la 17.

Pe insula am vrut sa vizitam casa lui Pitagora dar era la 25 km fata de port si nu se ajungea decat cu taxiul, ne mai trebuiau 10 euro de persoana pe care nu-i mai aveam disponibili fiind in penultima zi de vacanta.

Am ramas aproape de port si am vizitat locatia respectiva care sincer nici nu stiu cum se cheama.

Nu v-am spus ca am fost pe cont propriu fara ghid de aceea nu am primit nicio informatie de la nimeni doar ce citisem noi de acasa.

Nu ne-a deranjat acest lucru numai ca facandu-ne program singure am avut teama de a ne indeparta prea mult de port.

Pe insulaam vizitat 2 biserici, ne-am delectat cu un pranz pescaresc si am facut plaja, ca baie nu prea se putea face din cauza pietrelor. Si aici preturi destul de mari latoate produsele in schimb masa mult mai ieftina fata de Kusadasi.

Trimis de gdanutza in 24.07.10 13:23:08
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 5774 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gdanutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

molko*
[24.07.10 16:39:16]

misto "obtionala" asta. In loc de shopping mai ales.

webmasterXY*
[24.07.10 17:25:44]

Titlul a devenit "Samos excursie optionala din Kusadasi".

biancuta
[25.07.10 10:05:05]

Am vrut si eu ma duc in Insula Samos, dar nu ne-a mai ajuns timpul. Bravo ca ai fost acolo!

gdanutzaAUTOR REVIEW
[25.07.10 18:31:36]

webmaster99 ti se pare acelasi lucru dar cu titlu schimbat????? Daca da atunci abtine-te sa faci comantarii.

webmasterXY*
[25.07.10 20:59:22]

@gdanutza, la cele raspunse prin mesaj privat, vin cu o completare:

moderatorii, in masura timpului de care dispun, editeaza si textele in spiritul limbii romane.

In acest caz, ca in muuuulte altele, daca nu era deja semnalizata greseala (vezi primul ecou), se edita textul titlului fara scrierea unui ecou.

In ceea ce priveste

Daca da atunci abtine-te sa faci comantarii

chiar am sa abtin (pentru ca nu stiu la ce comentarii te referi, dar retine: o excursie poate fi optionala, nu obtionala. Nu imi sta in fire sa tin lectii de gramatica pe site, dar cateodata se impune.

Seara faina in continuare!

biancuta, chelie_d, gdanutza, molko*
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Samos - excursie opţională: