ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2010
ÎNSCRIS: 12.05.09
JUL-2010
2 AD. + 2 COPII

Nesatisfacator

Inainte de a citi aceste impresii va rog sa tineti cont ca nu sunt o persoana fitoasa ci o persoana simpla, modesta si nu este pentru prima data cand ies afara in vacanta (anul trecut am fost la Ephesia Long Beach de 4**** si este cu mult peste Santa Maria). Am ales acest hotel datorita multelor impresii pe care le-am citit pe acest site (multumesc celui care l-a inventat) si care mai toate m-au satisfacut. Am hotarat sa trec peste impresiile negative si sa ma gandesc ca acele persoane care le-au scris probabil au fost numai la hoteluri de o calitate maxima, 5*****, si de aceea sunt mult prea... Ok

Am plecat din Bucuresti in jur de ora 20.00 (pacat ca nu putem da si numele agentiei cu care am plecat, poate astfel am reusi sa-i mai eliminam de pe piata pe cei care cred ca vor sa faca turism; am ceva de povestit si despre agentie dar...) spre Istanbul unde am ajuns in jur de ora 09. 00 ne-am cazat la hotelul Garden Ons de 3*** f. bun curat si ingrijit. A doua zi in jur de ora 07. 00 am plecat spre Kusadasi si am ajuns in jur de ora 16. 30 la hotelul Vera Santa Maria. Cum am ajuns am simtit ceva cu toate ca l-am vazut de nenumarate ori in poze. Am ajuns la receptie si mi s-a spus ca nu mai au cazare in main (cu toate ca am solicitat asta expres; am inteles tot de pe acest site ca cei care au cazare in main au alte conditii) ci doar in celelalte corpuri auxiliare. Am spus ca inainte de a ne caza as dori sa vad camera care era ok, dar baia, pe care am vazut-o dupa ce ne-am cazat, era... cum sa va spun, cada de dus era cu un paravan care era f. murdar datorita folosintei indelungate, in fine toate erau vechi si neingrijite (primul lucru pt care nu recomand acest hotel). Am spus ca trebuie sa trecem peste asta ca am venit sa ne distram, sa ne simtim bine etc.

Curatenia in camera nu lasa de dorit dar nici nu exceleaza.

A doua zi am decis sa mergem la plaja. Cand am ajuns, am vazutul semnul cu Vera Santa Maria Beach si ne-am bucurat ca este libera si ingrijita. In momentul cand am dat sa ne instalam a aparut un tip si ne-a spus ca am gresit si trebuie sa mergem (ne-a indicat locul) spre alt punct. Atunci am constat ca plaja despre care radeam cu totii cand am ajuns ca este un spatiu 10/30 (sper sa fi apreciat corect) neingrijita si plina (sezlonguri prindeai daca te duceai diminieata astfel... la piscina) este de fapt plaja celebra acestui "minunat" hotel. Am ramas dezamagiti (al doilea lucru pt care nu recomand acest hotel). Intrarea in apa se face de pe ponton, apa nu este adanca dar si aici este o portiune cu pietre (mai ales pt copii care vor sa se balaceasca). Am vazut romani pe plaja aceea micuta care erau f. romani, mancau seminte si bineinteles le scuipau pe nisip. A fost nevoie de un turc sa vina si sa le aduca un ol in care sa le scuipe.

Despre mancare pot sa spun ca nu excelau, timp de 8 zile am incercat sa mancam doar 3 feluri de salam la micul dejun. Pranzul si cina au fost in regula dar si aici mai puteau umbla.

Despre animatie pot spune ca se chinuie sa le iasa ceva. Melodiile erau de anul trecut de la Ephesia si chiar la unele cantece si aceeasi coregrafie (aici ma refer la momentul pt copii) Ce mi-a placut si ii apreciez pt asta, pe 14 iulie a fost ziua Frantei si le-au facut o surpriza Francezilor cazati (tort in culorile Frantei, coctailuri, artificii, sampanie etc).

A ajuns si ziua plecarii, am eliberat camera la 12.0 fix (cu toate ca agentia urma sa vina sa ne ia cu autocarul in jur de 16.00 -17.00) si ne-am trezit cu bratarile taiate de la mana (pe prietenul meu l-a alergat pe holurile receptiei cu foarfecul in mana sa-l prinda) spunandu-ne ca avem voie sa consumam orice si sa mancam. Surpiza insa, pt ca atunci cand ne-am comandat cate o bere ni s-a spus ca nu mai avem voie (cu toate ca era ora 12.30) dar puteam comanda bauturi racoritoare doar de la lobby bar. Sa le fie rusine turcilor!!! A trebuit sa rugam conationali de-ai nostri sa ne ia cate o bere (chiar si un englez care ne-a facut "cinste" si cu care jucam volei a ramas uimit de acest lucru).

Cam asta este despre renumitul Hotel Vera Santa Maria pe care toti il recomanda cu atata caldura si placere. NU RECOMAND ACEST HOTEL.

Trimis de sniperm007 in 23.07.10 18:21:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi, hotel Ephesia Long Beach,

VIZUALIZĂRI: 2326 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sniperm007); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

ricardos111970 [23.07.10 21:11:19] »

Nu inteleg de ce mai dai vina pe PLAJA hotelului daca inainte sa achiti excursia O STIAI CUM ARATA, SAU CUM E, DIN POVESTIRILE DE AICI???

Banuiesc ca ai platit mult mai putin ca bani decat la Ephesia... si ai fi vrut sa fie mai bine... TIPIC ROMANESC

alex1968 [23.07.10 21:34:06] »

Buna. vad ca nu ti-ai activat mesageria privta. Asadar, te rog, spune-mi aici cu ce agentie ai fost. Este interzis sa faci referiri pozitive la agentii, nu este insa interzis sa dai nune de agentii atunci cand ai ceva de criticat (vezi mentiunea cu rosu din subsoul acestei pagini). Mersi si astept raspunsul tau.

sniperm007 [23.07.10 23:49:01] »

ricardos111970 sa stii ca am platit mai multi bani decat la epehsia, dar nu m-am asteptat sa fie asa de dezastruasa. Al doilea motiv pt care am ales acest hotel a fost acela ca era la mai putini km fata de centru si am vrut sa mai fac si alte schimbari in peisaj.

Si cred ca nu ai citit partea de intreducere in care am spus ca nu sunt un om fitos ci o persoana modesta si ca nu este prima mea iesire afara (este al 5-lea an)

sniperm007 [23.07.10 23:56:23] »

alex1968 am plecat cu ... din Bucuresti. La plecare am plecat cu un super autocar supraetajat unde conditiile au fost excelente si ne-am intors cu un autocar unde probabil ca eu cu sotia si cei 2 copii am avut ghinionul sa nimerim, ca locuri, in spatele autocarului, unde am beneficiat de cea mai buna sauna autocaresca (20 ore).

Totul a fost un chin pt familia noastra la o temperatura de 30 grade afara noi in spate probabil ca aveam 50.

alex1968 [24.07.10 00:43:59] »

Sniperm2007, si eu tot cu aceeasi agentie voi merge. Ei m-au asigurat ca au camere garantate in cladirea principala, insa vad ca tu spui ca ai stat in anexe. Nu stiu ce sa mai cred, mai ales ca eu am trimis un mail la hotel sa intreb daca agentia are camere exclusiv in main si nu mi-a raspuns nimeni.

Dar spune-mi te rog, la intoarcere nu v-ati oprit la Chanakale? Si de ce spui ca era cald in autocar? Nu mergea aerul conditionat? Si nu v-ati pastrat locurile de la dus?

Am mai auzit de la cineva ca au fost probleme cu autocarele in perioada asta, in sensul ca agentia nu prea a avut clienti in prima parte a lui iulie si faceau economie la autocar (nu aveau turisti pe care sa-i aduca in Turcia si, din cazua asta, sufereau cei care erau deja acolo si trebuiau sa fie transportati cu autocarul acasa, in Romania). De altfel, daca te uiti pe site-ul agentiei vei vedea ca au facut reduceri uriase pentru plecarile din 11 si 18 iulie.

Te rog, mai spune-mi daca la Istanbul au organizat vreo excursie (tur de oras, vreo vizita undeva etc. ). Ai cumva acelasi ID la mess, ptr. ca as vrea sa te mai intreb cate ceva si nu cred ca o pot face pe forum. Multumesc si astept raspunsul tau.

sniperm007 [24.07.10 13:04:37] »

alex1968 ID-ul de mess meu este sniperm007.te astept ca sa-ti dau informatii

sniperm007 [24.07.10 15:05:13] »

alex1968 si eu am solicitat cazare in main iar cand am ajuns au spus ca nu mai au locuri libere, numai spun ca o pereche din iasi nu au mai avut locuri in hotel si au fost cazati la Prelude, unde am inteles ca s-au simtit f. bine.

In Istanbul am ajuns in jur de 09. 00 si am vizitat bazarul, o moschee, si plimbare cu vaporul pe partea Asiatica si Europeana (stramtoarea Bosfor).

La intoarcere am avut o noapte la Chanakale dar am ajuns in jur de 00. 00 si nu am vizitat nimic iar diminineata la 07. 30 am plecat.

Locurile in autocar la intoarcere nu s-au mai respectat pt ca noi am fost luati ultimii si primii si-au ales locurile cele mai bune. Aerul conditionat nu facea fata sau soferul nu dadea drumul foarte tare (probabil faceau economie la motorina)

alex1968 [24.07.10 21:29:59] »

Sniperm2007, multumesc. Ti-am trimis un mesaj pe mail.

gabytzu_1963 [27.07.10 12:15:47] »

Salut sniperm007! Ma duc si eu la Vera pe 16. 08 si as fi vrut sa imi dai si mie mai multe detalii despre hotel, plaja (are privata sau tre' sa mergi la plaja altui hotel, cum se ajunge la ladies beach? , piscina are suficiente locuri? ), curatenia in camere (ai avut camera in main? ), cum se poate ajunge in bazar, obiective de vizitat (de unde pot sa iau excursii mai ieftine decat cele de la agentie? ), ce bani e mai bine sa ai la tine? Astept niste raspunsuri. Multumesc pentru timpul acordat.

sniperm007 [27.07.10 15:44:22] »

gabytzu 1963 te rog sa citesti impresiile mele despre Vera.

1) piscina are suficiente locuri?

da

2) ai avut camera in main?

nu

3) plaja privata?

da, dar trebuie sa mergi ceva mai dimineata sa prinzi locuri deoarece are putine sezlonguri

4) cum se poate ajunge in bazar, obiective de vizitat (de unde pot sa iau excursii mai ieftine decat cele de la agentie?)

In bazar se ajunge cu dolmus-ul (maxi taxi de la noi) pe care il iei de la benzinarie la o distanta de 2-300 m de hotel. In spatele benzinariei poti cumpara excursii, la parcul de distractie Adaland (16 euro/pers). Tipul de acolo stie si putin romaneste. Obictive de vizitat:

-Pamukale la 200 km de Kusadasi

-Casa Sf. Fecioare Maria impreuna cu Efesul (se poate inchiria o masina daca sunteti mai multi iesiti mai ieftin, in schimb nu aveti cu voi un ghid care sa va explice in lb RO)

5) ce bani e mai bine sa ai la tine?

euro; 1 euro = 1, 93 (95) lire turcesti

6) cum se ajunge la ladies beach?

cu dolmus-ul pana in centru (2, 5 lire/pers) si din centru schimbi si iei un alt dolmus catre Ladies Beach (sau cu taxiul daca sunteti mai multi)

Nu uita ca trebuie sa negociezi cu turcii f. mult.

Sper ca ti-am putut fi de ajutor, daca mai ai si alte nelamuriri ma poti contacta.

Sejur placut!

alex1968, gabytzu_1963, ricardos111970, sniperm007
Alte impresii din această RUBRICĂLuana Santa Maria Hotel (ex Sole, ex Vera) [Bayraklidede]:

• pagină generată în 0.048190832138062 sec