ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2010
DIN: Tg.Mures
ÎNSCRIS: 22.07.10
JUN-2010

Tot ce iti poti dori intr-un concediu

Am citit toate review-urile legate de acest resort si sincer ma minunez de parerile negative citite. E drept ca nu toate sunt extraordinare, nu de nota 10 dar de un 9, 50 sunt cu siguranta. Eu iarasi am privit sejurul poate mai mult prin prisma faptului ca sunt mama si ce poate face o mama mai fericita decat faptul ca, copilul ei este la randul lui incantat, fericit, placut impresionat de ceea ce vede.

Noi am ajuns la hotel tarziu, cel putin pt un copil de apropae 4 ani, spre ora 12 noaptea, am fost poftiti la receptie sa luam loc, am fost intrebati ce servim, iar in timp ce sotii faceau check-in, noi femeile ne-am " delectat" fiecare cu cate un suc sau ce a vrut fiecare. Am fost uimiti ca in 5 minute s-a incheiat " procedura" de check-in dupa care ne-au poftit afara unde ne-au urcat in masinute de golf cu care am fost dusi spre camere noastre. Noi am optat de acasa sa stam in bungalow-uri pt ca ni s-a parut interesant si poate si pt ca ne-am cam saturat de hotelurile impunatoare care se regasesc pe alocuri prin Lara si Belek.

Camerele in bungalow-uri nu sunt extraordinar de mari dar totusi suficiente, cu parchet pe jos, in bai intr-adevar nu exista vana decat dus dar nici nu as fi fost sincer vorbind incantata de varianta de vana.

In schimb resortul in sine este deosebit, o incantare pentru ochi, foarte bine intretinut, curat, plin de vegetatie, multe piscine, multe restaurante a-la carte cu diferite specificuri (la care trebuia sa iti faci rezervare in fiecare dimineata pana la ora 9 altfel nu mai gaseai locuri), multe terase (beer garden, etc), o zona amenajata special pt copii (Kids Zone pt copii pana la 3/4 ani) cu nisip, topogan, hinte, piscinute, etc.

Ce mi s-a parut f. dragut era faptul ca inclusiv piscinele aveau o anume tematica adica relax pool unde nu prea aveai voie cu copii pt ca era tareeee liniste, o alta piscina pt. persoane 16+.

Legat de mancare, tot ce pot sa va spun era ca intr-adevar era foarte multa (ca in orice sistem ALL sau UltraALL mancarea se mai recicla pe alocuri), variata, foarte buna, multe salate (o incantare pt mine k am avut de unde alege), bauturile (spre deosebire de alte hoteluri din Turcia unde trebuia sa alegi din bauturile locale si sucurile la dozator) erau de import, puteai sa ceri orice- erau originale si subliniez acest lucru pt ca am citit un alt review in care cineva spunea ca erau afisate preturile la bauturile de import si ei nu au cerut din acelea. Noi nu am vazut asa ceva, chiar la un moment dat sotii nostrii:) au vb cu cineva (barman) de la o terasa si le-a adus o sticla intreaga de Chivas Regal pe care le-a lasat-o pe masa. Trebuie sa recunosc ca noi am fost aproape in fiecare seara la alt restaurant, turcesc, mexican, chinezesc, grecesc, pescaresc (nu am reusit sa gasim locuri la cel italian) fapt pt care nu am ajuns sa ne plictisim de aceleasi meniuri.

Am uitat sa va spun ca in seara cand am ajuns eram morti de foame si am intrebat daca mai gasim pe undeva ceva de mancare si am fost directionati catre un bistro care avea program nonstop unde putea gasi fiecare ceva pe gustul lui inclusiv deserturi.

Nu am fost prea incantati de plaja care era plina de depuneri aduse de apa si nici de marea in sine care era plina de alge, dar nici nu am stat prea mult pe plaja ci mai mult la piscine (ca Har Domnului aveai de unde sa alegi).

Singurul minus la care cred eu ca trebuie sa fie putin mai atenti este curatenia in camere, se facea curatenie o data la 2/3 zile - depinde de norocul fiecaruia, prosoapele le schimbau tot atunci, dat norocul nostru ca nu plecam nicaieri fara prosoapele proprii.

Am uitat sa va spun ca la intrarea in resort era un complex pt copii cu echipamente electronice, masinute si multe altele.

Asadar, noi ca si familie cu copil am fost mai mult decat incantati de acest hotel.

Trimis de ralucutza in 23.07.10 14:36:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Antalya, Side

VIZUALIZĂRI: 3874 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ralucutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[27.07.10 19:58:53]

Buna ziua

am si eu cateva intrebari, pentru ca as merge cu baielelul nostru de 7 ani:

1. are voie copilul la toate toboganele?

2. marea are intrarea lina? or fi plante tot timpul, sau ati avut ghinion? sunt si valuri?

3. se vorbeste engleza?

4. ati fost la kids club? se intelege copilul cu animatorii in engleza?

5. la masa erau pesti? cat de des?

6. ce nationalitati de turisti?

cam astea ar fi curiozitatile la prima vedere, va multumesc de raspuns

[28.07.10 08:40:54]

@irina selaru

este adevarat ca noi nu am incercat toate toboganele pt ca copilul nostru merge spre 4 anisori si nu l-am lasat la taote dar nu tin minte sa fi vazut interdictii.

da, marea are intrare lina, nu sunt pietre ci nisip, iar algele erau doar unde se spargeau valurile de plaja (in apa nu am vazut), valurile cred ca depinde de vreme daca sunt sau nu dar in iunie cand am fost noi pt ca am prin s o vreme super au fost valuri mici

se vorbeste engleza acm stalcit, uneori poate va trebui sa repeti sau sa intrebi ce a vrut sa spuna dar e ok

da animatorii staiu fff bine engleza pt ca erau o gasca angajata (din cate am inteles eu) si erau de mai multe nationalitati

peste era tot timpul, gatit in toate modurile posibile (facut pane, la gratar, cu legume, etc) si era delicios

turisti majoritatea nemti, f. putini rusi, turci si 3 familii - adik noi de romani.

depinde ce cautati sau ce asteptari aveti de la un concediu, dar noi pt ca am mai fost la hotelurile din Turcia (super elegante, dar pline de vitralii, sticla si de regula full de oameni) am preferat (si voi cauta si pe viitor hoteluri care sa aiba varianta aceasta) bungalow-urile unde puteai sa stai linistit pe terasa, sareau copii de pe terasa direct in iarba, liniste (depinde de vecini), aer curat.

Concediu placut indiferent de hotelul ales.

[29.07.10 08:25:08]

Multumesc tare mult pentru rapunsuri, pe mine m-ati convins. Tot ce ati scris corespunde conceptiilor mele despre acest tip de vacanta.

Anul trecut am fost la Delphin Botanik si ne-a placut atat de mult ca ne e tare teama ca ne-am stricat gustirile si ca vom face continuu comparatii ce ne vor strica sederile. A fost locul perfect pentru o familie linistita cu copii.

Nu prea am dispozitie de locuri super elegante si care iti impun, am chef de ceva gen HolidayVillage, sa ma simt bine, sa fie liniste si placut...

Anul trecut am facut un clasament de vreo 5 hoteluri, am fost al Delphin Botanik si am venit super-super incantati. Cum nu suntem de acord cu mersul in acelasi loc, parca e pacat... , am trecut al numarul doi din lista si, dupa cum spuneti, e bine... Deci, multumesc

petrutaa
[15.12.10 10:08:28]

Puteti sa-mi spuneti ce adancime avea apa la aqua park? Dorim sa mergem la vara si vreau sa-mi dau seama daca adancimea apei este ok pt copil.

[15.12.10 10:42:24]

Nu stiu sigur adancimea bazinului, dar cert este ca pentru copilul meu de 4 ani era numai buna. Exista ink un bazin special pt copii mai micuti cu topogane mici, era o zona amenajata special pentru cei mici, tare dragut de altfel dar unde al meu se plictisea.

petrutaa
[15.12.10 10:46:55]

Copilul are 10 ani. Ma gandeam ca apa la topogane sa nu depaseasca 1.50 m, pt ca ii place pe topogane dar ii este inca frica de apa. Multumesc

[27.07.11 12:11:21]

Buna ziua

Ne-am cam hotarat sa mergem la Voyage sorgun si as vrea sa va intreb daca mai e ceva ce trebuie sa stiu cand merg acolo. Inteleg ca ne trebuie sandalute de baie pentru intratul in mare.

Ne recomandati ceva anume? Vom sta la bungalow. E vreunul mai bun ca altul, vreo zona mai buna sau ami rea? Noi mergem cu copilul de 8 ani care va avea ca scop sa se dea pe tobogane, dar vom merge si la baie in mare...

Or mai fi romani pe acolo? mi-ar place sa fie macar cateva familii ca sa aiba copilul cu cine se juca. Anul trecut am avut o experienta nefericita de genul asta, la Paloma Grida.

Va multumesc frumos

Irina Selaru

[27.07.11 13:39:50]

Buna,

Referitor la amplasarea bungalow-urilor depinde de cat de liniste va doriti sa fie, cele care sunt amplasate langa restaurante, langa terase sau langa piscine vor fi mai galagioase. Noi am preferat sa fie liniste, circulatie mai putina...

Apropo de sandalute pt intratul in apa eu nu cred k sunt necesare, dar tre sa recunosc k am facut baie in mare doar o data sau de 2 ori. Nu am fost tentati datorita faptului k erau multe piscine din care sa alegi.

Sincer noi am fost f incantati de resort, dar dak va asteptati la luxul din hotelurile grandioase din Lara poate veti fi dezamagiti.

In perioada knd am fost noi anul trecut nu mai erau alti romani, dar tre sa recunosc si faptul k la agentia cu care noi am plecat resortul nu exista in oferte, l-am cerut noi in urma cautarilor pe internet.

Sper sa va fie de folos sfaturile, concediu cat mai linistit.

[27.07.11 15:38:14]

Multumesc tare mult pentru informatii.

Ma ingrijoreaza asta cu lipsa romanilor din resort pentru ca am suferit anul trecut (am ales hotelul tot asa, pe net, si l-am cerut expres la agentii) si copilul a fost foarte nefericit ca nua re tovarasi de joacas ai ne-a "calarit" pe noi continuu. N-as fi crezut ca asta poate fi o problema, dar ceilalt copiluti de alte nationalitati se joaca intre ei, pe limba lor si nu se incurca sa faca eforturi in engleza cu un copil roman care abia leaga cuvintele sa fac propozitii in engleza. Iar pe copiii englezi nu-i inteleg nici eu ce zic... La 3-4 ani era ok, atunci se inteleg numai-ei-stiu-cum, dar la 7-8 nu mai merge fara comunicare verbala, cel putin nu la copilul nostru cel foarte doritor de comunicare. Asa ca trebuie sa ne gandim bine... Mai cochetam cu Sueno Beach...

luna park-ul era camd e copii mai mici de 8 ani, nu? n-are masinute tamponate, cum s-or numai oficial, nu? Era la liber intrarea, sau limitat?

Si nu ne asteptam la luxul din acele hotleuri, nici vorba, preferam altceva, chiar incerc sa evit genul ala... Pun mai mult pret pe verdeata, pe atmosfera linistita, confort, mancare buna, sanatoasa, bere buna si la indemana, incerc sa evit cladirile mari, cu marmura si sticla si "aur'...

Multumesc din nou

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[27.07.11 15:54:15]

Irina uita-te si al Silence Beach si la el este luna park.

Mancare buna, chiar foarte buna, bere Efes la sticla, verdeata, plaja cu nisip si un aquapark foarte mare si superb am gasit la Club Gural Belek. Dar nu are luna park si camerele sunt cam vechi.

Cand vrei sa mergi in Turcia?

petrutaa, ralucutza, Rila, Valentina69
Alte impresii din această RUBRICĂVoyage Sorgun Select: