ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2010
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 28.03.10
JUN-2010

Un concediu intr-adevar de odihna!

Am fost la Constantin@Elena, la acest hotel, intre 28. 06 si 04. 07. 2010.

Am calatorit cu masinuta noastra, drumurile bune, am ajuns cam in 4 ore, dar mers lejer, cu o mica oprire de cafea la benzinarie. NU spui care... sa nu se considere reclama:))

Prin varna ne. am ratacit un pic, desi aveam si gps, dar am scos. o la capat si am ajuns cu bine la destinatie, pe la 13. 45.

Masina am asezat. o in fata hotelului, dar aveau si parcare subterana, deci fara problem de loc de parcare.

Am dus voucherul la receptie, s. a verificat si in mai putin de 2 minute aveam cheia de la camera, bratarile pe mina sic ate un voucher de 5 euro la spa, nici nu am apucat bine sa ma dezmeticesc, si... am fost trimisi la masa.

Am urcat mai intai in camera, la etajul 7, mai mult de curiozitate k sa vad daca este ceea ce am vazut eu pe net.

Si... chiar asa a fost.

Camera mare, baia mare, balcon cu masuta si 2 scaune; toate camerele au vedere spre mare, ceea ce este un avantaj k nu mai platesti in plus pentru... vederea la mare.

Camera era situata pe marginea dreapta a hotelului astfel incat aveam si muntele in stanga si marea in dreapta.

Ce mi. a mai placut foarte mult a fost faptul ca toate camerele aveau suport de uscat rufele.

Deci... nota 10 pt camera.

Buun... mancarea

Am coborat la masa... sa o luam pe rand. in dreapta, , barul, , cu salatele... numeroase, variate: salata de varza alba, varza cu morcov, sfecla rosie, salata cu rosii, castraveti si branza, salata de peste, salata de oua cu maioneza... si ink, de nu mi le mai amintesc.

Tot in dreapta era si desertul: 2 feluri de compot, fructe, un singur fel de prajitura (cueuri multe: D )).

Daca vroiai sa tii regim, aveai cu ce!

Ceea ce m. a mai frapat au fost feluritele tipuri de paine: alba feliata, alba toast, alba cu malai, alba cu cartof, alba cu mac, neagra, de secara, neagra toast... multe rau...

Apoi... branzeturi in pemanenta: cu boia, cu ierburi, simple k feta, cascaval

Felul de baza: frigarui de piept de pui, piept de pui la gratar, diverse fripturi la cuptor cu sos, budinci felurite, cartofi prajiti, o varietate de supa si una de ciorba

Cam asta cu mancarea, asa... pe scurt. Noi am fost foarte multumiti, nici nu ne. am dus cu pretentii exagerate.

Ceea ce m. a dezamagit un pic a fost faptul ca erau prea multi romani; alesesem statiunea aceasta pt ca ma gandeam ca nu este foarte populate de romani si cand colo…full 

La hotelul azalea, cel putin era toata parcarea plina de masini romanesti.

Aaa, era sa uit, de spa! Am fost la un masaj antistress, 55 leva ora si a fost extraordinary, recomand cu caldura! Te simti ca un ingeras dupa ora aceea de masaj. Si la manichiura si pedichiura a fost super, tot vreo 50 de leva, ambele.

Noi ne. am simtit extraordinar, ne. am relaxat si odihnit, acesta a fost scopul concediului de iunie si am fost happy k ne. am atins scopul.

Pentru intrebari... sunt pe aici... ; )

P. S Nu mai detaliez partile neplacute: romani beti la piscine, cazuti pe holuri si, , lacomi, , cu farfurii pline de mancare pe care o lasau... TRIST!

P. P. S La anul tot acolo mergem in prima vacanta de. om fi sanatosi! Este o locatie numai pentru persoane care cauta liniste si odihna.

Trimis de alba.ca.zapada in 23.07.10 06:24:48

VIZUALIZĂRI: 4713 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alba.ca.zapada); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 33.23 EUR pe cameră

pepsi70ro
    [23.07.10 06:37:48]

Felicitari pentru acest review echilibrat!

Si chiar erau romani beti si cazuti pe holuri?..

dannek
    [23.07.10 06:49:33]

Inca un hotel care s-a ridicat la nivelul asteptarilor!

La uni turisti bautura este temelie nu restul de prin jur.

Dar care sigur la sfirsit de sejur sunt si nemultumiti ca i-a durut capul!

Felicitari!

[23.07.10 07:24:09]

pe cuvant de onoare.

A venit o gasca vineri, pt un weekend, intelesesem apoi k bausera deja de pe drum, dupa care "seful" grupului ii tot ademenea pe 2 dintre tipi cu bautura de la barul de la piscina.

Nu mai stia camera unde era cazat, cazuse pe marginea piscinei... a fost un spectacol urat care m.a dezamagit.

[23.07.10 08:03:54]

Am uitat sa mai spun ca distanta fata de plaja este mica, sa zicem vreo 50 de metri.

Plaja are un nisip mai rosiatic, destul de marisor, iar in aceasta zona nu sunt de inchiriat sezlonguri; deci, daca vrei plaja, trebuie sa ai ceva pe care sa stai.

Apa era curata, calduta, fara valuri; se puteau inchiria hidrobiciclete pt 12 leva ora daca imi amintesc bine (oricum, nu mai mult de 12leva), se putea merge cu banana sau cum se numeste ea...

In bazar gaseai agentii de turism micute care organizau excursii prin imprejurimi: safari in nus tiu ce locatie apopiata, plimbare cu vaporul pe mare, excursie la Nessebar, Veliko Turnovo, Istambul, chiar si Constanta.

Si vreau sa mai subliniez inca o data, ca aceasta destinatie mi se pare a fi strict pentru familii cu copii, persoane care doresc sa se odihneasca si sa se relaxeze. Altfel, pentru cei care cauta distractie si adrenalina..trebuie sa gaseasca altceva.

Si am mai uitat sa spun ca piscina nu este adanca, are 1.30-1.50 maxim, astfel k sunt favorizate si persoanele care nu stiu sa innoate.

Dimineata de la 7 jumate era un program de gimnastica, iar de la 10.30 , jumatate de ora, gimnastica in apa.

thomas_27
    [05.08.10 21:48:05]

Plecam si noi pe 21.08 e ptr prima data in bulgaria, as dori sa stiu cum e cu parcarea, gasesc loc la acest hotel?

Foarte utile parerile despre hotel , de aceea l-am si ales, in mod special ptr odihna si ptr pustiul meu de 4 ani.

E prima experienta in bulgaria, sunt convins ca nu se poate compara cu capri, sardegna, grecia sau turcia dar se pare ca este ok.

Va multumesc daca ma puteti lamuri cu parcarea cum este ?

[06.08.10 13:41:36]

dai ciubuc minim 20 leva si bagi masina la parcarea subterana, trebuie sa insisti. altfel parcarea exterioara este chiar la drumul european, fara bariere, fara porti, nesupravegheata.

ai grija cu pustiul la piscine unde gresia este foarte alunecoasa si locul stramt si la curentul din camere (o sa intelegi cand ajungi acolo). in rest, distractie placuta

thomas_27
    [06.08.10 16:19:07]

salve,

tocmai am luat voucher-ul, deci pe 21. 08 plecam

Vroiam sa mai intreb ceva ati platit ptr parcare? mi-a zis de la agentie ca cica s-ar plati 5 euro pe zi? ciudat pe site, nu scri, am cautat si pe alte site-uri ptr acest hotel, la fel nu se specifica nicaieri.

Chestia cu 20 de leva o sa o fac la check-in, ai bag in pasaport, o bag pe sotia mea la inaintare ca e cetatean german, poate e altceva... nu stiu. Bogdan multumesc ptr raspuns, daca imi mai puteti da ceva sfaturi, mi-ar fi de mult ajutor. Va doresc o zi buna!

[17.08.10 12:06:36]

Si noua ne-a placut acest hotel, tot treceam pe langa el cand am fost in vacanta noastra la Hotel Azalia.

Felicitari pentru impresii!

[18.08.10 16:10:29]

parcarea este gratuita

si exista si parcare subterana, nicio grija in privinta asta

la receptie te intreaba nr de la masina

nu este nevoie de spaga, e o aiureala asta

[18.08.10 16:50:10]

nu am mai intrat demult pe aqua azur si am vzt cu intirziere, sorry

pt copil, seara, este frumos de mers, pe linga azalia , in stinga spre port palace hotel. acolo sunt spectacole pt copii (la hotel nu au asa multa animatie pt cei mici).

la hotel, linga piscina mare se afla cea pentru cei mici si locul de joaca pt ei. Te poti duce dimineata, inainte de micul dejun, si iti asezi prosopul pe sezlongurile din partea cu piscina mica, sa fii sigur k nu se ocupa-specific mioritic) dar..na..ce sa faci!

nu stiu ce sa mai spun, daca este mai intreaba.ma!

noi am fost deosebit de incintati de locatie.

[27.01.11 13:18:03]

Vrem sa mergem o familie cu un copil de 3 ani (mai mult pentru aerosoli) detalii despre camera, mancare, parcare mi-am facut o idee, intrebarea mea este se merita sa merg la acest hotel din pdv al distantei fata de malul marii, pt. aerosloi trebuie sa fiu de la ora 6:30-7:00 dim si seara dp ora 18:00. Intre ce ore se serveste micul dejun, pranzul si cina?

Astept pareri de la cei care au cazati aici si au fost si la plaja. (plaja libera unde este si cum este)

Multumesc!

[27.01.11 20:49:21]

in constantin si elena exista si hoteluri pe plaja, k de exemplu azalia care cred k ti. ar fi mai la indemina din punct de vedere al accesului la plaja.

eu nu am ales azalia k se duc prea multi romani acolo.

distanta pina la plaja este de circa 100 de m

maine dimineata voi cauta biletelele de la aqua azur k sa iti scriu orele de servit masa.

[28.01.11 07:33:42]

multumesc alba. ca. zapada, ai fost la plaja, exista portiuni de plaja la liber?

parca am citit pe undeva ca hotelul ar avea si o portiune de plaja a lor, stii ceva?

[28.01.11 08:18:14]

Hotelul Azalia este pe plaja, ca si Hotelul Sirius. De la Hotelul Aqua Azur se poate cobori pe langa piscina spre Hotelul Azalia si doar se traverseaza strada din fata acestuia pentru a cobori pe plaja pe langa el. Asta ca sa nu ocolesti pe strada.

Nu cred sa aiba plaja lui, eu cand am fost la Azalia, plaja era pentru Azalia. Insa se poate cobori pe plaja la ei, noi am coborit si in datile cand nu eram cazati acolo si se poate merge pe plaja pana in capatul statiunii Sunny Day, care incepe imediat dupa Azalia, despre care am scris aici si acolo se poate face plaja lejer, indiferent la ce hotel esti cazat.

[28.01.11 22:38:34]

dintre cei care au fsot cazati la Aqua Azur se merita sa optezi pt camera cu view sea ori park view si cu ce m-am confruntat zilele acestea, a primit oferte de la firme cu tarife pt supliment masa AI pt copil iar de la altele cica pana la 4 ani nu se plateste supliment AI, voi ce stiti de anul trecut? multumnesc.

[30.01.11 15:07:10]

nu te duce acolo, daca poti mergi la alt hotel sau in alta statiune. pur si simplu nu se merita banii care ii dai. multe tepe, de la mancare, camere, piscine, parcare, sucuri, cafea, inchetata. daca ploua in zilele petrecute acolo nu ai nici o posibilitate de petrecere a timpului. eu unul numai fac greseala.

cosminap
    [30.01.11 17:18:07]

Am fost anul trecut, de Paste. Camerele sunt ok, restaurantul cam mic. Am avut sea view; tinand seama ca hotelul nu este pe plaja, vezi marea pe "deasupra" altui hotel. Si-n dreapta vezi o cladire jalnica ce cred ca adaposteste un azil de batrani! Sincer... nu recomand!

[30.01.11 18:49:27]

toate camerele au sea view asa k nu platesti nimic in plus, este adevarat k de pe laterala din stg a hotelului se vede o cladire jalnica, am fost cazati la et 7 pe lateral - de altfel se si vede in poze

Dar ma scuzati, pt 15 euro pe zi all inclusive de paste, nu credeti k aveti pretentii prea mari?

cosminap
    [31.01.11 08:57:16]

Nu mai retin daca am dat chiar 15 euro/zi all inclusive. Oricum pentru cati bani am dat... am fost multumiti de servicii. Pentru sejurul din vara cred ca se pot gasi si alte locatii mai interesante. Decat acest hotel... prefer unul de pe malul marii din Albena (unul dintre Lagune).

[31.01.11 09:00:43]

multumesc, tocmai de aceea cer pareri... poate fi si din albena ori nisipuri. (un hotel cat mai aproape de plaja cu AI)

[31.01.11 09:05:36]

pai spune asa. eu iti recomand hotel iberostar sin nisipurile de aur. este super. plus ca piscina interioara are apa calda si are o portiune speciala pt copii (in cazul in care ploua). toate serviciile sunt super, de la camere la mancare si mai este si pe malul marii, dar nu toate camerele au vedere la mare.

[31.01.11 09:06:06]

revin cu programu; de masa, cu scuzele de rigoare pentru intirziere

breakfast 7.30-10.00

lunch 12.30-14.30

coffee time 16.00-17.30

dinner 18.30-21.00

[31.01.11 09:10:37]

multumesc, alba. ca. zapada , multumesc bogdann

pai eu am mentionat ca doresc un hotel cat mai ap. de malul marii pt. a-mi fi mai usor sa-i fac acei aerosoli la copil. (sa nu fac un dute vino mereu aerosoli-mic-dejun-plaja-pranz-nani-plaja-aerosli-cina...)

LoredanaG*
    [14.03.11 19:21:05]

Buna seara! Stie cineva daca vreuna dintre piscine este incalzita? Ma intereseaza pt 1 Mai.

[15.03.11 07:46:39]

nu stiu daca in perioada de primavara este incalzita... ar trebui sa fie totusi

ADIGHETU1
    [20.03.11 10:51:35]

ce bauturi sunt incluse in pret?

cit este de parcurs pana la plaja?

sti cumva cat costa sezlongurile pe plaja?

[20.03.11 11:54:13]

@adighetu1, citeste ecoul meu de mai sus, ca sa vezi ce inseamna sa ajungi la plaja.

Ca timp, estimez 15 minute si mai trebuie traversata o sosea.

Hotelul este situat la soseaua principala.

ADIGHETU1, alba.ca.zapada, bogdann, cosminap, dannek, LoredanaG*, magdalena, thomas_27, Yan
    Alte impresii din această RUBRICĂAqua Azur Hotel: