ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.07.2010
DIN: onesti
ÎNSCRIS: 30.04.08
JUN-2010

O schimbare in bine

Datorita unor probleme de sanatate suntem nevoiti sa revenim in fiecare an la tratament la Baile Felix. Avand o usoara retinere, stiind cum a fost anul trecut, am facut rezervari la acelasi hotel International.

Dupa argumente pro si contra, au castigat cele pro: baza de tratament in primul rand, hotelul cu toate dotarile in al doilea rand si in al treilea rand ne gandeam ca nu putea fi mai rau ca anul precedent (de fapt speram asta).

Dupa un drum de 8 ore am ajuns in parcarea hotelului. Fiind duminica, parcarea era plina cu masini de salon auto, inmatriculate in Bihor, dar dupa o mica asteptare am reusit sa gasim loc de parcare.

Am intrebat portarul ce se intampla si am aflat ca in weekend vin foarte multi oradeni la piscina hotelului (accesul le este permis contra cost). Deoarece litoralul este la o distanta considerabila, locuitorii acestei zone obisnuiesc ca in weekend sa vina in statiune unde se pot bucura in voie de apa si soare.

Am pasit in interiorul hotelului intrebandu-ne ce surprize neplacute ne vor mai astepta anul acesta. Spre surprinderea noastra receptionerele ne-au inmanat cateva chei de la camere lasandu-ne pe noi sa o alegem pe cea in care urma sa locuim 13 zile.

Spre deosebire de anul trecut am observat o radicala schimbare de atitudine a personalului fata de clienti. Desi personalul era acelasi, se pare ca cei de la Resurse Umane si-au facut bine temele pentru ca toti salariatii au fost foarte amabili.

Camera

Pentru doua persoane camera este incapatoare, curata, dotata cu strictul necesar: tv cu receptie prin cablu, mini bar- contra cost, aer conditionat, seif gratuit, internet prin cablu gratuit si nelimitat, halate de baie si papuci de unica folosinta. Curatenia se face zilnic, prosoapele se schimba zilnic, lenjeria la 3 zile iar halatele de baie la cerere.

Baia normala pentru un hotel este dotata cu tot ce ai nevoie: uscator de par, sampon, sapun si prosoape.

Toate camerele hotelului sunt prevazute cu balcon.

Hotelul International a fost de 3 stele si ca urmare a renovarii din 2006-2007 a primit a patra steluta.

RESTAURANTE SI BARURI

Mesele se servesc in restaurantul hotelului. Biletele fiind cu pensiune completa, toata consumatia facuta la acest restaurant a fost achitata din fisa cont pe care am primit-o la sosire.

Micul dejun este tip bufet suedez si am constatat o imbunatatire radicala fata de serviciile de anul trecut. Meniul este mai variat, cu refill la timp, atunci cand hotelul s-a aglomerat a fost montata o a doua linie de servire a micului dejun lucru care a dus la evitarea aglomeratiei.

Pranzul si cina se servesc in regim a la carte, iar oferta de produse a fost considerabil marita.

Din costul biletului, 2160. 00 ron au fost alocati pe fisa cont pentru mesele principale, asa ca ne-am rasfatat chiar daca preturile au ramas ridicate.

In lobby se afla un bar unde cafeaua este excelenta, ne-am racorit cu cate o bere sau un fresh, dar consumatia nu poate fi trecuta pe fisa cont.

In curte, langa piscine, se gasesc amplasate un snack bar, un bar si o braserie cu terasa unde toate comenzile sunt contra cost. Un minus consider eu, pentru ca este greu sa cheltuiesti pe masa 180. 00 ron /zi numai in restaurantul principal al hotelului, oricat de pretentios ai fi, iar pentru o cafea, o bere sau o inghetata (la piscina, de exemplu) trebuie sa scoti alti bani din buzunar. Un alt minus este faptul ca restaurantul hotelului se inchide la ora 22. 00. Suntem totusi in concediu, chiar daca la tratament, suntem mai odihniti si poate ca am mai sta vreo ora-doua.

La subsol, in baza de tratament, se afla amplasata o cofetarie cu sucuri, cafea, prajituri, freshuri.

PISCINE

Hotelul dispune la exterior de trei piscine, doua cu apa la temperaturi de 25-27*C si una cu apa termala la 37-40*C. In jurul piscinelor sunt dusuri cu apa calda/ rece, sezlonguri si spre satisfactia noastra, anul acesta au aparut si umbrele de soare. Apa piscinelor este curata, tratata si mentinuta la temperaturile mentionate.

Piscina cu apa termala este golita, curatata, tratata si reumpluta in fiecare seara. Pentru turistii care vin la hotel in sezonul rece, accesul la aceste piscinele exterioare se face printr-un tunel climatizat la capatul caruia se afla vestiare, dusuri, toalete.

La interior hotelul are inca 2 piscine cu apa termala, prevazute cu dusuri, vestiare, sezlonguri, una dintre ele avand jacuzzi.

In apropierea piscinelor exterioare se afla un loc de joaca pentru copii (nisip, tobogan si leagan) si un teren de mini golf.

BAZA DE TRATAMENT

Dispusa pe 2 niveluri, a ramas neschimbata, de 4 stele, cu personal medical amabil si profesionist, unde poti beneficia de o gama variata de proceduri medicale: hidroterapie, electroterapie, kinetoterapie, termoterapie, aerosoli, aerohelioterapie, masaj si elongatii. In pretul biletului sunt incluse trei proceduri/zi de persoana, care sunt stabilite in functie de afectiuni impreuna cu medicul balneoterapeut al complexului. Procedurile suplimentare sunt contra cost 11.00 ron/procedura/zi.

Baza de tratament este principalul motiv al revenirii noastre la acest hotel.

STATIUNEA

Statiunea a ramas aproape neschimbata. Cu exceptia catorva pensiuni noi, pare ca aici timpul a stat pe loc. Magazinele sunt aceleasi, terasele aceleasi, cred ca si comertul stradal este acelasi. In afara de cate o plimbare prin parc (neschimbat si la fel de frumos), posibilitatile de a petrece timpul liber sunt oarecum limitate. Din fericire, niciodata nu am fost singuri, cel putin o familie ne-a insotit, timpul a trecut mai repede si daca in weekend iti mai fac vizite prietenii, atunci ajungi sa regreti plecarea.

Hotelul nu este o locatie ieftina, asta am stiut-o, dar beneficiile tratamentului nu pot fi contestate si de aceea vom reveni.

Trimis de geni in 21.07.10 20:41:41

VIZUALIZĂRI: 3660 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (geni); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Asa aratau piscinele exterioare duminica
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 56.50 EUR pe cameră

biancuta
    [21.07.10 21:26:18]

Ce bine ca mai auzim si de schimbari in bine! Felicitari pentru frumoasa prezentare si pentru concediul reusit!

Arinuca
    [21.07.10 22:15:44]

Inca nu mergem la tratament, dar e de retinut!

Noi am trect pe acolo acum 12 ani si era destul de sumbru.

pepsi70ro
    [21.07.10 22:22:11]

Chiar zilele trecute mi-a povestit cineva despre acest hotel si conditiile excelente de acolo. Citind acum rw tau, constat ca a avut dreptate si ca este o destinatie interesanta. Felicitari!

Sanziana
    [21.07.10 22:24:02]

super tratamente, asa vreau si eu, mai ales la partea cu prietenii pana atunci un mic tratament cu superbonus ,cost 400 PMA ,in sistem fisa cont

[21.07.10 22:28:27]

@biancuta

Multumesc, chiar a fost mult mai bine!

@arinuca

Nu toti cei cazati in hotel vin la tratament! Sunt multi care, daca tot platesc pentru cateva zile, fac un fel de "tratament" de intretinere. Este si cazul meu. Sotul are nevoie de acel tratament special, eu mai mult ma "alint": masaje (uscate sau cu apa), bai galvanice pentru circulatie periferica defectoasa, kinetoterapie (gimnastica in cazul meu de intretinere), dusuri caracalla (un fel de jacuzzi... minunat), dusuri ciclon si lista poate continua.

Biletul include tratament pentru doua persoane si ar fi pacat sa nu profit. Oricum parca-mi face si mie bine, poate fi autosugestia, dar nu strica.

Sper nici sa nu mergeti vreodata la tratament... doar sa vizitati Baile Felix pentru relaxare. Copiilor cred ca le va placea. Apa este minunata!

@sanziana

daca vrei si tu tratament...O.K. Mi-ar placea sa ne insotiti la anul!

edit: @pepsi abia acum am vazut ecoul tau.Multumesc! Cum spuneam si Arinucai poate fi doar tratament de intretinere.Merita!

Arinuca
    [21.07.10 22:36:49]

Aaaa, daca e si jacuzzi, atunci e super! Si daca sunt si tratamente de relaxare....

Daca mergeti si la anul poate venim si noi in week-end!

[21.07.10 22:41:29]

sa inceapa in sfarsit sa bata vantul schimbarii si in turismul romanesc, sau este doar o briza trecatoare?

Felicitari geni pentru acest review!

Am atasat aceasta melodie, nu este batuta in cuie!

[21.07.10 22:57:32]

@arinuca

Cum la anul tot 12 zile vor fi ,sper ca weekendul sa fie din ce in ce mai frumos!Numai vremea sa tina cu noi...anul acesta ne-a cam plouat!

@webm 13

imi place sa cred ca nu este vorba doar de o briza...vom vedea. Melodia este perfecta...imi aduce aminte de tinerete!

any*
    [21.07.10 23:31:42]

Am fost la acest hotel. mi-a placut foarte mult in special piscina interioara, hotelul are conditii foarte bune. Pentru acest review un vot mare de la mine.

mariana
    [22.07.10 07:09:18]

Suna bine, parca nu mi-ar strica nici mie putin rasfat. Hotelul arata bine de tot, mi-a placut, camere cochete si bai frumoase, balcoane la fiecare camera. Dar cea mai faina este linistea de la terasa restaurantului, seara si o bere cu prietenii.

cosminp
    [22.07.10 08:47:43]

@geni, ma bucur ca aud ca este mai bine la International. noi am fost in 2008 si 2009 si am fost multumiti. am scris si impresii.

nivelul hotelului nu era chiar de 4 stele, dar peste medie iar baza de tratament face toti banii.

raman totusi la parerea ca este cam scump la cazare, dar cred ca pretul e dat si de gradul de cautare in randul strainilor.

intradevar, un minus pentru barurile de la piscina care nu accepta creditul din fisa de cont.

spune-mi te rog, mai era goana dupa "bule" la bazinul cu apa fierbinte?

de cate ori am fost, majoritatea persoane de varsta a 3a, stateau cu orele si tineau loc si pentru neamuri/prieteni.

in asteptarea pozelor, ai votul cu ghinion, nr. 13.

[22.07.10 09:06:17]

@cosminp

Goana dupa "bule" este la ordinea zilei. Erau locurile ce mai "vanate" de la bazin.

Pretul este intradevar mare, dar spre deosebire de anii trecuti, majoritari erau turistii romani. Erau foarte multe familii tinere cu copii. Si nu erau venite doar pentru weekend. Oricum, baza de tratament face toti banii.

krondia*
    [03.09.10 20:45:36]

Nu ai zice că este un hotel românesc. Bravo lor şi să sperăm că le vor lua cât mai mulţi exemplul pentru că de răsfăţ avem nevoie cu toţii...

abbilbal*
    [15.09.10 10:08:26]

Şi cum mai am nişte timp liber hai la drum. Unde? Păi, aici, să văd ce noutăţi sunt la Băile Felix pe care nu le-am mai văzut cam demult şi cred că nu voi mai avea ocazia să dau pe acolo.

Dacă personalul de acolo şi-a schimbat atitudinea faţă de clienţi nu este de mirare. Se fac restructurări masive şi cine-şi pierde un loc de muncă greu mai găseşte altul. Şi cum vine vorba "rău cu rău, dar mai rău fără rău".

abbilbal*, any*, Arinuca, biancuta, cosminp, geni, mariana
    Alte impresii din această RUBRICĂInternational Hotel [Băile Felix]: