ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.07.2010
DIN: Roman
ÎNSCRIS: 23.10.09
JUL-2010

M-as intoarce oricand!!!

Turcia este minunata, o tara a contrastelor, in care destule civilizatii convietuiesc intr-o armonie cu atatea nuante care se imbina perfect formand un curcubeu coloristic si peisagistic extraordinar. Pe mine m-a cucerit aceasta tara, as reveni cu placere oricand aici deoarece mi-au ramas atatea si atatea lucruri de vazut si multe posibilitati de distractie neexplorate inca.

Am am avut un sejur de sapte zile la inceputul lunii iulie la hotelul Esat despre care voi scrie un review separat la rubrica unitatii de cazare. Noi am fost cu o agentie din Romania care ne-a 'oferit' cazare 7 nopti AI, transport cu autocarul si asistenta turistica pe toata perioada sejurului. Agentia partenera in Turcia este Siba Tour, domnisoara care s-a ocupat de noi fiind foarte amabila, venind in fiecare zi pe la hotelul nostru si intrebandu-ne daca ne simtitm bine sau daca avem nevoie de ceva.

Noi am facut 2 excursii optionale - Pamukkale si parcul Adaland - ratand din pacate Efesul deoarece ar fi fost prea obositor, in grupul nostru fiind si cativa copii care nu ar mai fi suportat sa mai stea in soare inca o zi.

Excursiile de la Siba ni s-au parut mult prea scumpe si descrise mult prea pompos si taragant de catre ghida, dar nu a insistat sa le cumparam, nu ni le-a bagat pe gat si nici ne-a spus in niciun moment sa nu mergem cu agentiile locale, mintindu-ne cum am citit intr-un review despre Grecia.

Noi am ales sa mergem in ambele excursii cu agentia Sundial, care se afla in Ladies Beach, pe faleza. Pt Adaland am platit 15 euro de persoana, pret care a inclus transportul cu un fel de Dolmus de la hotel pana la parc si intrarea in Adaland. Transportul a decurs fara probleme, masina fiind doar pt noi fiind un grup de 17 persoane.

Am ajuns la intrare, ni s-au scanat bagajelele, ni s-au dat cateva informatii intr-o engleza destul de stricata, dar pana la urma am inteles noi. Auzisem ca nu te lasa sa intri cu lichide sau alimente din exterior dar nu se uita nimeni in rucsac sa controleze, doar scaneaza cu aparatul acela. Noi am avut o sticla cu apa, luand-o in special pt drum, alimente oricum nu aduceam la temperatura aceea.

Pt a manca la restaurant sau a cumpara ceva de baut nu se poate plati cash, ci trebuie incarcat un card langa intrare cu suma de minimum 5 lire care constiutie si depozitul si singurul care se restituie la plecare in caz ca nu se cheltuie. Restul de bani neconsumati de pe card nu se mai dau inapoi asa ca aveti grija sa incarcati doar cat credeti ca veti cheltui. Puteti oricand sa suplimentati suma, numai ca tb sa mai faceti un drum pana la intrare. Toaletele sunt foarte curate, cu destule cabine pt toata lumea.

De cum intri in parc, simti cum copilul din tine pune stapanire complet pe fiinta ta. Cel putin mie asa mi s-a intamplat. Toate spatiile amenajate cu atata bun gust si rafinament imi luau ochii, nici nu stiam incotro sa ma uit mai intai. Ne-am ales niste sezlonguri langa piscina pentru copii la umbra (sunt destule pt toata lumea, amenajate in diferite zone ale parcului) si am pornit in 'expeditie' cu aparatul foto in mana pt a imortaliza cate ceva din acest minunat coltisor de Rai.

Piscina pt copii este foarte mare, cu cateva mici tobogane in cu diverse animalute in varf si cu ciperci pe care curge apa. Langa piscina sunt si toalete doar pt copii, intr-un fel de turnulet, fiind desenate la intrare o fetita si un baietel, foarte utila de altfel pt ca distanta pana la toaletele propriu-zise este cam mare pt un copil. Tot langa piscina copiilor este si un fel de galeata uriasa care se umple cu apa pana la refuz si apoi se rastoarna, persoanele care se afla sub ea primind un 'munte' de apa in freza si fiind doborate la pamant de presiunea apei.

Mergand putin mai incolo am dscoperit o piscina foarte mare, cred ca este piscina principala, care are si un fel de culoar care se deschide in piscina mare, culoar ce trece pe sub un podet in care apa are 1, 40 m, adancindu-se la 1, 65 in piscina. Mai are si o zona delimitata micuta pt sarituri, adancimea apei fiind de 3, 58 m.

Tot in aceasta zona se mai afla o piscina jacuzzi cu destule locuri care iarasi are si o zona mai adanca pt cei se doresc sa inoate. Jeturile de apa au facut deliciul copiilor care nu se mai saturau de bule.

La acest nivel ni se mai infatiseaza o piscina in fata ochilor care stie sa faca si valuri. Este minunat sa stai si sa sari peste niste valuri de apa dulce, mie mi-a placut foarte mult aici. Apa este mica la mal si se adanceste treptat pana la 1, 80m. Nu sunt valuri tot timpul ci doar in anumite intervale destul de dese care sunt anuntate in difuzoare pt a sti turistii cand sa vina.

Exact langa piscina copiilor, daca imi aduc bine aminte zona, mai este o piscina destul de mare care are pe unul dintre maluri acele dusuri cervicale, dar in zona lor apa este cam adanca 1, 65. Eu nestiid sa inot foarte bine am vrut sa merg in zona ceea dar nu puteam sa si inot sa si sa stau sub acea cadere de apa in acelasi timp, insa incercati ca merita.

Mai sus, la un alt nivel se afla si mult asteptatele tobogane, care si care mai intortocheate, descoperite sau nu si viu colorate. Trebuie sa urcati pe niste scari destul de multe cu colacii de o persoana sau de 2 persoane dupa caz in mana, pe jos peste tot fiind gresie care se incinge de la soare si fiind descult cam arde la talpi (vorba melodiei "Cu talpile arse") dar la jumatatea urcusului este un angajat care stropeste scarile si... turistii pt a-i mai racori nitel. Odata ajunsi sus sveti de optat intre tot felul de tobogane. Sunt 2 alaturate, ambele acoperite, unul este mai larg si se pot da doua persoane cu colac dublu, iar celalalt este mai ingust si doar pt o singura persoana. Mie mi-a placut mai mult cel mai lat, este incredibila senzatia din acest tunel in care nu vezi decat niste licariri si stelute, crezand ca te vei izbi de una dintre margini in viteza - si ca atare strigatele de extaz/disperare aferente - si apoi 'virand' cu viteza luminii si rasufland usurat ca nu te-ai strivit de margine. Nu stiu cat dureaza 'plimbarea', dar este plina de adrenalina. Aterizarea este foarte rapida, trebuie tinut colacul de manere foarte bine pentru a plonja corect, altfel cazi in bazin si colacul peste tine. Nu se intampla nimic insa pt apa nu este adanca.

Mai sunt 2 sau 3 tobogane descoperite si serpuite, mai soft putin, aterizarea fiind si ea mai lina si inca un tobogan sub forma unui val vertical destul de abrupt in care te dai cu fel de presulet stand intins pe spate si fara colac. Nu am avut curaj sa-l incerc aterizarea in apa fiind foarte abrupta si brusca. Poate data viitoare.

Un alt tobogan - noi l-am numit avion:) - este in forma de litera V, iti dai drumul pe prima latura cu mare viteza si urci pe adoua destul de sus si tot asa de pe o latura pe alta pana se termina elanul si te indrepti spre un tub descoperit care te duce la bazin. M-am dat doar o singura data, nu m-a impresionat, fiind prea abrupt pt mine.

La 'uiltimul' nivel se afla zona destinata raftingului dar noi nu am mai facut pt ca era deja prea mult. Se plateste separat, parca 15 euro de persoana si doar la ora 14 daca imi aduc bine aminte, si cred ca merita, dar noi eram prea ocupati cu toate celelalte si nu am mai avut timp. Zona in care e amplasat cuolarul de rafting este iarasi minunata, cu un fel mini munti strajuiti de egipteni (mi s-au parut mie). Tot aici mai este o piscina pt inot maricica si una pt copii cu alta cipercuta.

Aproape de intrare gasiti niste panouri mari negre pe care se afiseaza periodic poze pe care le fac ei de obicei la plonjarea in apa din tobogane sau pe ringul de dans. Pozele sunt instantanee foarte clare afisand de multe ori figuri ingrozite, de spaima, de incantare sau mutre de cascadorii rasului. O poza costa 6 lire si daca luati mai multe se mai poate negocia un pic, insa nu sunteti obligati sa le cumparati, ele ramanand pe panou pana la data ora inchiderii. Eu am luat doar una ca amintire.

Mai au si un ring de dans, o suprafata prin care tasnenste apa din niste irigatoare cu jeturi fine aflate in gresie de dedesubt si o scena pe care niste animatori antreneaza lumea la dans. Vi se fac iarasi poze, zambiti va rog!!!

Despre spectacolul si inotul cu delfinii nu va pot spune nimic deoarece voiam sa ne bucuram din plin de toate celelalte atractii. Stiu doar ca taxa era de 10 euro daca voiai sa vezi spectacolul si parca 80 de euro sa inoti printre delfini.

Pe langa toate aceste 'jucarii" acvatice, tobogane si toate minunatiile acelea de piscine, tot parcul este presarat de oleandrii de toate culorile, cei mai frumosi fiind cei cu florile albe, foarte multi copacei asemanatori palmierilor si multe flori colorate. Tot felul de turnulete, podete, animalute, personaje si indicatoare care semnalizeaza si delimiteza foarte bine zonele parcului. Este supreavegheat video orice coltisor, sunt difuzoare la tot pasul pt a afla programul diveselor activitati, iar in zona toboganelor, atat la 'lansare', cat si jos la aterizare este cate un salvamar care iti arata pozitia corecta a corpului in colac si te ajuta sa stai cat mai confortabil.

Mai au si un magazin aproape de intrare cu suveniruri, costume de baie, obiecte de plaja.

Nu in ultimul rand peisajul care se infatiseaza in afara parcului este minunat cu un lac aflat inconjurat de muntii din jur si livezile de maslini. Este extraordinar ce-au putut acesti oameni sa faca, sa nu lase nimic la voia intamplarii sau in paragina. Este de-a dreptul fascinant acest parc, sigur ca sunt si altele in Europa la fel sau poate mai spectaculoase ca Adaland, dar pt mine fiind primul vizitat m-a impresionat foarte mult.

Nu trebuie ratat daca ajungeti in Kusadasi. Va spun sincer ca eu de cand am ajuns acolo pana la ora inchiderii nu am stat mai mult de 10 minute pe sezlong, eram numai in la tobogane sau in piscine cand ma saturam de ele, sau pe ringul dans. Nu se fura absolut nimic, am lasat aproape toata ziua bagajele pe sezlong in care aveam camera foto, bani bijuterii si nu ne-a disparut absolut nimic.

In concluzie - ADALAND - taramul copilariei fara varsta si viata plina de adrenalina.

Trimis de roxxie in 21.07.10 01:01:03
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 5378 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roxxie); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P36 Intrarea in parc

[23.07.10 11:41:33]

BUNA ROXXIE, MULTUMIM PT IMPRESIILE TALE SUNT FOARTE FOLOSITOARE. IN LUNA AUGUST VOI PLECA IN TURCIA LA HOTEL ESAT, AM CITIT CA TU AI FOST CAZATA LA ACEST HOTEL, DE ACEEA TE ROG FRUMOS SA IMI DAI CATEVA DETALII LEGATE DE CURATENIE, OSPITALITATEA PERSONALULUI SI MAI ALES MANCAREA SI BAUTURA DE LA ALL INCLUSIVE; IMI POTI SPUNE CU CE AGENTIE AI PLECAT DIN BUCURESTI VOI PLECA EU SI CUM A FOST DRUMUL CU AUTOCARUL? MULTUMESC FRUMOS!

webmasterXY*
[23.07.10 11:43:29]

@roxana_ely, PLEASE, inchide caps lock-ul data viitoare cand scrii!

[23.07.10 11:44:50]

ok, scuze

[23.07.10 11:49:31]

Sigur, voi scrie despre hotel la rubrica pt Esat si voi da acolo toate detaliile. Ce pot sa spun e ca este un hotel bunicel care are conditii acceptabile pt pretul platit. Nu este insa o unitate de cazare de lux, nu e pentru persoane mai pretentioase, insa piscina face toti banii.

Sfatul meu e sa mergi cu incredere, economisesti bani mai multi dati pe un hotel mai scump si poti merge in mai multe excursii.

[23.07.10 11:50:48]

multumesc frumos! ti-am scris si un mesaj privat

Emma_
[25.07.10 16:41:51]

roxxie, ai facut o descriere perfecta!

Am fost la Adaland in iunie, si iti impartasesc in totalitate impresiile! In iunie nu functiona raftingul... asa ca nu cunosteam detaliile legate de pret. Pt cei interesati, am inteles ca Adalandul va fi deschis pana la inceputul lui octombrie (ei ne-au spus 5-6 octombrie). Cand am cerut aceasta informatie, angajatii au fost destul de derutati, si le-a luat ceva timp pana sa ne dea un raspuns...

Btw nici noi nu am stat mai mult de 10 min pe sezlong, insa am incercat toate toboganele (sa stii ca nu e chiar asa rau ce-l pe care n-ai avut curaj sa-l incerci)... si am regretat cand a venit ora inchiderii: D. Excelent comentariu!

[26.07.10 20:39:43]

Multumesc mult Emma. Chiar daca am trecut de ceva vreme de varsta copilariei m-am simtit extraordinar si cred ca as sta si 5 zile la rand in parc daca as putea. Poate data viitoare incerc si toboganul buclucas.

gabytzu_1963
[11.08.10 12:42:07]

@roxxie : buna. plec si eu pe 16 la Vera SM si as vrea si eu sa stiu cum se poate ajunge la Adaland in cazul in care nu iti iei excursie de la agentie, ce bani e bine sa ai la tine si daca se poate plati direct la intrare...astept cu interes raspunsul tau. o zi buna!

[11.08.10 12:58:27]

Buna. Se poate ajunge si pe cont propriu, insa intrarea in parc direct de la casa costa cam 20 Euro (dar nu sunt sigura) plus costul transportului. Vera parca era mai aproape de parc decat hotelul nostru Esat, oricum negociati cu soferul inainte.

Dupa cum am spus nu se poate plati mai nimic cu bani lichizi (numai la magazinul de la intrare si parca la standul cu poze instantanee) si tb luat un card de la intrare pe care il incarci cu ce suma vrei, minimum 5 lire, care constituie si depozitul si singurii bani ce se restituie in caz ca nu sunt folositi. Ce depaseste aceasta suma nu se mai da inapoi. Insa te sfatuiesc sa intri mai intai, sa 'dai o tura' prin parc, sa vezi cam ce-ai dori sa cumperi, sa compari preturile si apoi sa te intorci la intrare sa incarci cardul, pt ca fara sa fi vazut nimic inainte e mai greu de aproximat.

Produsele sunt destul de scumpe - ex o pizza si o cole era undeva la 18 lire, cam 9 Eu- daca mergeti cu copiii banuiesc ca va tb sa le luati ceva cald de mancare, daca sunteti doar adulti si mancati suficient la micul dejun, parerea mea e ca o sticla de apa e suficienta. Noua nu ne-a fost foame decat putin aproape de ora inchiderii cand oricum nu mai avea rost la ne luam ceva. Acum depinde cum rezistati. Noi simteam ca am fi pierdut timp pretios sa mergem la o pizza in loc sa ne bucuram cat mai mult timp de toate minuatiile acestui loc.

Totusi eu v-as sfatui sa cumparati excursia de la o agentie locala sau chiar de la agentia cu care mergeti in vacanta (pt excursia la parc diferenta de pret nu e asa mare). Noi am cumparat de la agentia SUndial care se afla in Ladies Beach si am platit 15 Eu de persoana iar la agentia partenera Ct costa 18 Eu. E mai avantajos decat daca luati de la intrare (or fi si reduceri de grup nu stiu sa spun) diferenta fiind de 4-5 Eu [lus costul transportului, care e incklus in cei 15-16 Eu daca luati excursia de la agentii.

Oricum Adaland isi merita toti banii, eu am fost in vara asta si la Aqua Magic, nu pot sa spun ca nu mi-a placut, dar parca Adaland e mult mai tsralucitor si bine dotat. Vacanta si distractie palcuta!

elena21111957
[15.08.10 20:40:30]

Eu ajung pentru a 2 a oara in anul asta in Kusadasi. In iunie nu am ajuns la nici unul din parcurile de distractie dar am in program pentru octombrie. Sunt putin derutata ca ajung pe 5 octombrie si sub nici o forma nu putem merge in aceeasi zi in parc.Stie cineva date mai exacte despre ziua inchiderii parcurilor si in care din ele se pot face scufundari sau in locuri total diferite?

[15.08.10 21:30:17]

Imi pare rau, nu stiu cand se inchid parcurile, dar poti intreba o persoana de la agentie, ei sigur stiu aceasta informatie. Tot despre scufundari pot ei sa-ti spuna mai multe, care sunte zonele cele mai potrivite pt acest lucru.

elena21111957
[16.08.10 14:33:06]

Multumesc mult pentru sugestii!

biancuta
[17.08.10 15:47:38]

Am avut si noi programata o zi in Adaland, dar s-a stricat vremea si nu ne-am mai dus. Fata mea cred ca s-ar fi distrat pe cinste! Felicitari pentru prezentare!

Noi am primit un pliant foarte interesant si am inteles ca ADALAND are trei sectiuni. Nu stiu daca sunt in acelasi loc si au intrare separata, dar se platesc separat. Prima sectiune este Aquapark, pe care cu succes l-ai descris, a doua este Dolphinpark, unde se poate urmari un spectacol cu delfini si Seapark, unde se face snorkeling si observa diverse vietati subacvatice, printre care si rechini, dupa cate am vazut in pliant. Cred ca e super!

elena53
[19.07.11 04:23:31]

Caut familie, grup ptr efectuarea concediului in Turcia, mai precis in Davutlar. la 15 km de Kusadasi, o zona superba f. aproape de mare cca 50 m, cazare in vila de 7 locuri, eu st cu nepotica de 12 ani si sotul meu, suntem o fam. unita, fara hachite, nefumatori, spontani si sociabili. Am inchiriat vila din 2010 ptr fam noastra dar intre timp s-a nascut un bebel care nu poate circula 1100 km cu masina, si am decis sa facem un apel spre noi cunostinte. Noi mergem in aceeasi statiune de 10 ani, preturile st convenabile, nu esti legat de mese, iti gatesti singur, iti imparti timpul cum crezi de cuviinta. Ne-am bucura sa gasim o fam cu copil (copii), sau poate 2 fam, sunt disponibile 4 locuri.

biancuta, elena21111957, elena53, Emma_, gabytzu_1963, roxana_ely*, roxxie
Alte impresii din această RUBRICĂAdaland Aquapark: