ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2010
DIN: Târgu Mureș
ÎNSCRIS: 28.03.10
AUG-2009

A secat lacul Balta Alba?

Vara trecuta “se zvonise prin ziare ca-n campie intr-un sat...

Nu, nu era vorba de-un om grozav de tare, gata sa se ia la tranta cu lordul John a lui Cosbuc, ci doar ca Balta Alba si Lacul Amara…au secat!

A secat Lacul Amara si Balta Alba? , o intreb eu pe Dana, nu-mi vine sa cred! Hai, sus in masina sa verificam fenomenul!

E-adevarat ca vara era secetoasa, e-adevarat ca astrul zilei se apropia de “pick"-ul sau de fierbinteala, fenomen ce se-ntampla doar odata la 11 ani…

"Nu cred", zic eu, "E-o greseala de tipar, oricine greseste, nimeni nu e perfect, pana si soarele are pete pe fata! ". Mai ales anul asta.

Pornim din Ploiesti dis-de-dimineata, ajungem la Buzau, apoi la Ramnicu-Sarat de-a lungul unor sisteme de irigatii comuniste care mai rezista inca, nu e usor deloc sa cari palniile de beton de cateva tone fiecare aflate la 2 metri inaltime oricat de mare “hot” te-ai da tu, sambata seara la crasma din sat. Ne oprim la o fantana cu cumpana sa ne racorim un pic si intr-un final, pe o canicula de treizeci si ceva de grade, care mai degraba batea spre patruzeci, ajungem la "statiunea balneara cu maslini" numita stiintific Balta Alba.

Statiunea are tot ce-i trebuie, o terasa cu un bufet, o piscina, un lac de pescuit, un loc unde poti face impachetari cu namol, o plaje de nisip si cativa maslini ce-ti tin umbra in zilele dogoratoare de vara, precum e azi. In curand vor apare si cateva locuri de cazare.

Fenomenul de “secare” partiala, adica de diminuare a apelor unui rau sau lac precum Balta Alba, Caineni-Bai, Movila Miresii, Amara, Lacul Sarat sau raul Nera, in perioadele secetoase, sunt lucruri normale... Mai ingrijorator e insa faptul ca de cativa ani incoace, sudul tarii se desertifica iar sudul judetului Olt si o parte din Dobrogea vor ajunge adevarate "mini-Sahare", datorita incalzirii globale. Poate va apre si pe la noi o gigantica duna de nisip precum exista una langa Bordeaux, deocamdata, singura din Europa si care atrage anual mii de turisti…

Noroc insa c-avem munti si anotimpuri ce regleaza prin precipitatii debitul raurilor si al lacurilor.

In lacul Balta Alba, intr-adevar, acolo mai e doar un ochi de apa, adanc de 1-2 m, la 1-1, 5 km departare de mal, in jurul caruia solul e sarat si crapat, nu poti ajunge la acel ochi din cauza namolului. Peste tot a inflorit vegetatia de saraturi, Armeria maritima, Salsola Soda si Salicornia Herbaceea, toate numite popular “iarba sarata” sau “saricica”. Coboram pe fundul lacului, malul ramane deasupra noastra la vreo 4 metri, candva, acolo sus era luciul apei, pasim pe un taram selenar, mai arid decat in Sahel. Prin aerul miscator distingem in departare acel "ochi de apa", precum o oaza in desert, e tot ce-a mai ramas din apa lacului Balta Alba.

Patronul statiunii, dl. Milea Ioan, face eforturi personale uriase ca sa aduca apa sarat-iodata in piscina din micuta sa statiune balneara cu maslini pe care a luat-o de curand in concesiune.

Un ultim mohican ce se lupta cu morile de vant, intr-o regiune in care nu sunt nici mori si nu e nici vant…

Prin eforturi supraomenesti, acest om admirabil a impiedicat o vestita statiune balneara, sa moara.

Schimbam doua vorbe. Patronul se dovedeste a fi foarte ospitalier, ne serveste cu un suc de la ghiata! , Cand ti-e sete, dai tot regatul tau pe-un pahar cu apa! Ne povesteste cum merge el cu o cisterna ca sa aduca apa sarata din acel “ochi indepartat de apa sarata ” pentru a umple bazinul. Cu namolul e mai simplu, acesta se gaseste peste tot, pe sub crapaturile de pe fundul lacului. Dar, calatorului ii sta bine cu drumul, ii multumim d. lui Milea, ne schimbam cartile de vizita si plecam in graba, pentru ca alte cateva lacuri "presupus secate", ne asteptau in departari.

Dar sa vedem ce-au scris unele din ziarele locale:

“Doua lacuri importante din zona de campie a judetului Buzau, Balta Alba si Amara, au secat in aceasta vara, din cauza secetei, luciul de apa disparand de pe 70 la suta din suprafata albiei O data cu apa din lac au disparut si cateva specii de pesti si pasari din rezervatia naturala. Cele doua lacuri erau renumite pentru calitatile terapeutice ale namolului, la Balta Alba existand timp de un secol o statiune balneara unde turisti romani si straini se tratau de afectiuni ginecologice si reumatismale. Seceta din ultimele luni insa a lasat lacul fara apa, iar fauna si flora au avut si ele de suferit. Balta a fost declarata ca sit avifaunistic si se pare ca pasarile o sa ne ocoleasca anul acesta pentru ca nu mai au conditii sa se stabileasca aici”, a declarat Georgeta Toma, specialist din cadrul Agentiei pentru Protectia Mediului Buzau. ”

In primavara anului urmator, 2010, am revenit la Balta Alba care era de data asta plina ochi cu apa. Plouase mult in ultima vreme. Fusese si o iarna grea. M-am bucurat nespus pentru noul meu prieten, care va avea o vara mai buna iar mica lui statiune cu maslini va fi asaltata de turisti.

Dorgo

Trimis de dorgo in 20.07.10 20:20:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUZĂU. A mai fost în/la: aproape peste tot

VIZUALIZĂRI: 4559 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 pornim spre lacuri insotiti de sitemele de irigatii comuniste

Diaura*
[20.07.10 21:27:02]

Acum... daca nu e apa-n lac... nici oameni nu au de ce sa merga acolo... oricat de mila le-ar fi de "ultimul mohican" si de maslinii lui.

[21.07.10 09:00:17]

mutat la "Periplu prin frumusetile Buzaului", pentru a nu avea prea multe sectiuni "de calatorie" din zona.

Diaura*
Alte impresii din această RUBRICĂPeriplu prin frumuseţile Buzăului: