ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2010
ÎNSCRIS: 12.07.10
JUL-2010
2 AD. + 2 COPII -- v: 4 si 12

Un concediu minunat

Am petrecut pe insula 10 zile superbe, timp in care am incercat sa vedem cat mai multe locuri si desi am facut 500 de km in acea perioada scurta, nu am reusit sa vedem chiar tot.

Despre cazarea pe care am ales-o, numai de bine. Nota 10 din toate punctele de vedere. Este vorba de Jenny Studios Apartments din Aghios Sostis.

Am facut rezervarea pe net si pretul pe care ni l-a oferit ni s-a parut mai mult decat rezonabil si anume 40 de euro pe noapte pentru un apartament de 2 camere in care aveam absolut tot ceea ce ne era necesar: un dormitor matrimonial, o camera mare cu doua paturi si o chicineta, baie si o terasa imensa.

Cand am ajuns ne astepta pe masa o farfurie mare cu caise. Lenjeria si prosoapele ne-au fost schimbate de 3 ori in 10 zile si orice doleanta am avut ne-a fost satisfacuta imediat. Este o afacere de familie din cate mi-a spus D-l Panagiotis, proprietarul, de ea ocupandu-se dansul, sotia si parintii.

Locatia e la aproximativ 100 de m de cea mai apropiata taverna, iar faleza e undeva la 150-200 m, ceea ce a fost ideeal, seara auzeam greierii si muzica greceasca in surdina. Ca sa ajungi acolo, trebuie sa treci prin livezi de maslini, ni s-a parut o experienta minunata.

Jenny Studios nu ofera decat cazare, nu are restaurant, deci nu am putut nota serviciile de masa, dar asta ne si doream, micul dejun in camera, iar pranzul si cina le luam acolo unde eram, pe plaja sau prin sate.

Plecam dimineata dupa micul dejun si ne intorceam seara, doar ca sa dormim.

Plaja este undeva la 200 de m, destul de ingusta, dar nu poti merge in Zakynthos ca sa stai pe o singura plaja, oricum ai nevoie de un mijloc de transport, asa ca este foarte usor sa ajungi pe oricare plaja de pe insula. Laganas este cea mai apropiata statiune de Aghios Sostis dar mi s-a parut foarte aglomerata, la fel si plaja.

Trebuie vazute plajele Gerakas, Dafni, Banana Beach, Kalamaki...

Va recomand din toata inima si insula ca destinatie de vacanta si Jenny Studios ca si optiune pentru cazare, nu va vor dezamagi.

Trimis de Haraliana in 20.07.10 11:47:40
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 5299 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Haraliana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere Studiouri

[20.07.10 12:23:13]

am redenumit si sectiunea in "Jenny Studios & Apartments" - denumirea corecta.

[20.07.10 12:24:25]

Multumesc, a fost o scapare.

georgiana
[20.07.10 13:52:50]

Votez pentru Zakynthos! A fost o iedee excelenta, precu am citit, la un pret onorabil.

raduu1972
[20.07.10 23:14:24]

ma bucur cand vad ca tot mai multi aleg sa isi petreaca concediul in Zakynthos, am fost si eu pe acolo, si am amintiri foarte frumoase. ai fost in croaziera in jurul insulei, care plaja ti-a placut cel mai mult?

[21.07.10 09:26:00]

Nu am facut croaziera in jurul insulei, mi s-a paut prea mult timp pierdut, am luat insa un vaporas din Porto Vromi pentru Navagio si altul din Agios Nikolaos pentru Blue Caves.

Cel mai mult ne-a placut plaja Gerakas si apoi Dafni.

georgiana
[21.07.10 11:24:44]

@haraliana,

Te inseli, nu era timp pierdut croaziera in jurul insulei.

Eu am facut si varianta descrisa de tine, dar in al doilea sejur, iar in primul am fost in turul complet al insulei cu vaporasul si pot spune, cu mana pe inima ca a fost cea mai frumoasa zi aceasta in care am vazut insula intreaga de pe mare, am facut plaja pe vapor si experienta aceasta as repeta-o oricand, deoarece, sa fim sicer, nu ti se intalmpa in fiecare zi sa-ti petreci timpul pe o mare atat de albastra, curata si frumoasa cum este Marea Ionica!

essential1975
[02.01.11 18:23:57]

anul acesta as dori sa merg si eu in insula. acum am inceput sa imi fac "temele". imi place review-ul tau si as dori cateva informatii suplimentare.

1. rezervarea banuiesc ca ai facut-o de pe site-ul insulei zanteweb sau ceva similar?

2. cum ai platit? prin transfer sau cash cand ai ajuns. (te intreb pentru ca am preferat intotdeauna sa platesc cash).

3. eu merg cu 2 copii (2ani si 9 ani). din cate inteleg apartamentul este pentru pana la 4 adulti, au si camere mai mici (triple) ? sunt toate dotate cu kicinette?

multumesc!

[03.01.11 15:59:57]

Ai facut o alegere foarte buna. Noua ne-a ramas inima acolo, copiii pomenesc tot timpul concediul petrecut in insula, sper sa ne intoarcem cat mai curand.

Rezervarea am facut-o pe Zanteweb, am primit un raspuns imediat de la dl Panagiotis care ne-a dat toate detaliile si a cerut un avans de 150 euro pe care i-am trimis imediat. Iti va da mai multe variante de a trimite banii, transfer, Western Union, etc; daca nu vrei sa trimiti avans, spune-i acest lucru si sunt sigura ca ajungeti la o intelegere.

Si eu am mers cu 2 copii (4 si 12 ani) si am avut suficient spatiu, un dormitor cu pat matrimonial si un salon cu 2 paturi extensibile. Au mai multe tipuri de camere, toate cu chicineta, dar nu am vazut cum arata, insa il poti intreba pe proprietar si iti va da cu siguranta toate variantele.

E o locatie excelenta, multa liniste, dar totusi aproape de taverne si faleza. Banuiesc ca o sa mergeti cu masina, deci nu va fi o problema sa ajunge in orice parte a insulei.

Daca mai ai intrebari iti raspund cu placere.

essential1975
[04.01.11 16:21:57]

multumesc frumos. am trimis un mail deja acolo (de fapt am trimis in mai multe locuri - primind un singur raspuns de la un hotel in kalamaki).

este al doilea an in care imi fac temele pentru zakyntos, anul trecut nu am gasit pe nimeni cu care sa merg (cel mic avea doar un an si nu am vrut sa risc sa plec la drum singur - asa ca am mers cu inca 8 familii la AI in turcia).

la fel ca tine merg cu copii si voiam sa te intreb de drum. banuiesc ca ati facut drumul din 2. unde ati facut primul popas? la fel la intoarcere unde ati oprit? rezervari sau la fata locului?

au fost probleme cu grevele? ai auzit pe cineva sa prinda asa ceva? eu am citit ca au facut greva chiar si cei de pe ferry. ar fi o treaba urata!

[05.01.11 14:01:27]

@essential1975

La dus pot sa spun ca am facut drumul dintr-o bucata, am plecat din Brasov (suntem clujeni dar a trebuit sa oprim o noapte acolo) la ora 17 si am ajuns a doua zi la ora 17 la destinatie. Ne-am gandit si noi sa oprim undeva sa dormim, dar am zis sa depasim Bulgaria, si dupa ce am intrat in Grecia n-am gasit imediat cazare, sotul meu a zis ca poate conduce in continuare, nu se simte obosit, copiii au dormit foarte bine in masina (la fel si eu), si in felul acesta am ajuns in Kilini in jur de 12,30. Sigur, nu recomand, e obositor, daca am fi avut ceva rezervat cu siguranta opream (incearca in Sidirokastro, e prima locatie in Grecia unde poti gasi cazare). Traseul a fost Ruse, Plevna, Sofia, Dupnitsa, Blagoevgrad, Kulata, Seres, Salonic, Katerini, Larisa, Feres, Lamia, Gravia, Amfisa, Itea, Antirio, Rio, Kilini.

La intoarcere, duce am trecut podul Rio-Antirio, am facut stanga spre Ioannina, ca sa ajungem la Meteora, iar apoi ne-am reintors la traseu si am dormit o noapte in Methoni, aproape de Paralia.

Noi nu am prins greve, deci nu pot sa ma pronunt, sper sa nu prindeti nici voi asa ceva.

Succes la cautari!

vladucha
[18.02.13 10:25:25]

Unde era cea mai apropiata piscina? Din cate am inteles nu este piscina la apartamente.

[18.02.13 12:00:46]

@vladucha: Nu existau piscine in apropiere, cel putin in 2010 cand am fost noi.

essential1975, georgiana, Haraliana, raduu1972, vladucha