ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.07.2010
    ÎNSCRIS: 19.07.10
    JUL-2010
    2 AD. + 2 COPII -- v: 4 ani si resp 6 luni

Sunset Resort, Pomorie, BG

Pe 9 iulie ne-am intors si noi din concediul petrecut in acest Resort. Am ales Sunset din start, dupa vizionarea mai multor oferte din Bulgaria; plata am facut-o integral si nu am fost redirectionati de niciunde.

Acum dupa vacanta, pot spune ca a fost o alegere oarecum inspirata.

Am plecat pe 3 iulie. La 8: 20 am trecut vama, unde nu ne-a verificat nimeni actele si era chiar liber, avand in vedere ca era perioada estivala. Avand 2 copii (1 bebelus) am stationat de 3 ori; cu toate acestea am ajuns acolo la 14: 30. Dupa Nessebar, cred ca sunt cam 7 - 10 km de mers pana in Pomorie.

La intrarea in orasel se vede imensitatea de "Hotel". Resortul este format din 6 Hoteluri + cateva vile (atasez poza cu harta - noi am stat in Eta). Fiecare cladire are piscina proprie exterioara care pareau destul de curate (am stat f putin in ele).

Recunosc ca la cele interioare nu am fost deoarece am preferat marea pentru aerosoli. Pe plaja, pentru 5 leva puteai inchiria sezlong si cu alte 5 leva o umbrelutza. Eu am preferat sa cumpar o umbrela cu 8 leva din oras si sa o am toata vacanta.

Apa era curata, nisipul era curatat zilnic in jurul orei 19. Parerea mea personala este ca plaja era artificial creata pentru acest Resort, deoarece in stanga si-n dreapta erau numai balarii (inainte si dupa Resort) ; dar eu nu sunt o cunoscatoare in domeniu, asa ca e posibil sa ma insel.

Oricum e incomparabil cu litoralul nostru in ce priveste curatenia si artificial sau nu merita un plus pentru nivelul apei care era pana la genunchi, asta dupa ce mergeai cativa metri (aici ma refer la faptul ca, mama fiind, nu mi-a fost frica sa-mi las pitica sa zburde in apa).

In ce priveste " camera " , noi am avut un apartament( 55 mp) suficient de spatios cu un dormitor, living, bucatarie si baie. Bucataria era complet utilata: frigider, congelator, plita electrica, cuptor, masina de spalat vase, tacamuri etc; " ca acasa". Baia cu cada, dus, doua chiuvete, bideu - se facea curatenie zilnic si se schimbau prosoapele chiar daca nu le lasam pe jos, conform cerintei.

Masa se putea lua in oricare din locatiile indicate pe pliantul primit de la receptie, in regim all inclusive sau extra la oricare din restaurantele cu plata. Noi am fost la cel italian si preturile si meniul erau comparabile cu Trattoria Roma de la noi din Bucuresti. La cel asiatic am baut doar o cafea si un suc.

Vreau sa revin insa la regimul all inclusive pe care l-am platit. Mie una (si nu sunt o sclifosita) mi s-a parut ca in medie cam 60% din mancare se recicla si se regatea sau se readucea la bufet. Personal micul dejun mi s-a parut cel mai diversificat si mai bun in sensul ca aveai de unde sa alegi. (clatite cu dulceata/finetti, croissantes, mezeluri, branzeturi, cascaval, cereale// laptele era incomestibil, eu una n-am lasat-o pe fetitza sa bea, in rest ok).

La restul meselor erau manacruri foarte " grele "; aici probabil e discutabil in functie de obisnuinta si gusturi; pana si prajiturelele erau cu foarte multa grasime; inghetata nici pe departe atat de gustoasa ca " a noastra ". Cu toate acestea gaseai salata, branzeturi, gratar, peste - daca ajungeai mai devreme; daca nu puteai alege intre cartofi la punga prajiti; tocanitze etc. Nu vreau sa par rautacioasa: mancare era; carne de mai toate felurile, dar aveau niste sosuri f grele si dulci.

Singurele "incidente" daca le pot spune asa a fost legaet de detaliile rezervarii: noi am platit la agentie un supliment de patut pentru copil de 6 euro /zi, si la receptie ni s-a spus ca acesta n-a fost achitata de agentie, cu toate ca pe voucher aparea si cel de-al doilea legat de parcare (la agentie ni s-a spus ca e gratis si la recpetie a trebuit sa platim 4, 8 leva/zi pentru parcare exterioara sau 6 leva/zi pentru cea interioara).

Personalul a fost destul de ospitalier si un mare plus as da pentru clubul de copii si de baby - foarte dotate si curate. Deasemenea in fiecare seara se organiza pe scena din fata cladirii Sigma o mini-discoteca in aer liber, unde se vorbea ce-i drept mai mult in germana, dar chiar si asa a fost ok.

Una din zile a fost ploiasa si am ales sa mergem in Burgas la "Burgas Mall" - un mall mai micutz si mai trist decat ce e la noi, ca dimensiuni era cat " Billa " pe 2 nivele.

Pomorie ca si oras este micutz si f trist, cel putin asa l-am perceput eu. Am fost intr-o dupa - amiaza la plimbare si am facut unele cumparaturi din Penny; un sfat ar fi sa schimbati bani la banca (1, 93 pt un Euro) in oras si nu la hotel (1, 83 pt un Euro).

De cheltuit extra am cheltuit cam 200 Euro si asta doar pe biliard, bowling si alte maruntisuri.

Cam atat despre vacanta noastra, daca aveti intrebari sau imi mai amintesc ceva, revin.

Trimis de annatataru* in 19.07.10 19:31:17
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de Aur, Melia Grand Hermitage

VIZUALIZĂRI: 4006 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (annatataru*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Sigma

delfy
    [20.07.10 21:06:50]

Am inteles ca ati avut all inclusive, sezlongurile si umbrelele se plateau ? Pe plaja puteai sa bei un suc,o bere,o cafea ? Erau tot cu plata sau intrau la all inclusive?

[20.07.10 22:11:21]

Am avut all inclusive, dar se considerau incluse doar sezlongurile si umbrele de la piscine; de baut luai in regim all inclusive de la lobby bar, insa trebuia sa pleci de la piscina pana la intrarea in hotel; nu venea nimeni sa te intrebe daca vrei ceva si nici bar pe langa piscina nu era;

Pe plaja se platea totul pt ca era separat de Resort: umbrele; sezlonguri; loc de joaca ( 8 leva - 20 minute) etc.

Mai adaug ca poti lua prosoape in baza cartelelor de la receptie (astea se gasesc la un baiat langa piscina).

Ocuparea sezlongurilor la piscina se face in ordinea "primului venit" si daca depasesti ora 8 ai toate sansele sa nu mai gasesti loc; e ca la cozile de pe vremuri unde fiecare lasa o sticla goala de lapte

Pe plaja insa este loc suficient.

mihnea
    [21.07.10 21:28:28]

O intrebare: ai stiut de la agentie in care corp este camera sau repartizarea s-a facut la complex? Pe 9 august ajung si eu acolo. Am sa te mai deranjez cu mici intrebari. Multumesc!

[22.07.10 09:36:24]

Nu n-am stiut! Repartizarea se face de catre hotel; noi cand am ajuns am mers in Sigma si de aici ne-au spus ca avem camere in Eta. La inceput am crezut ca e de rau, dar conditiile sunt la fel de bune si nici nu a fost atat de aglomerat ca in Sigma; plus ca la plaja sau la restaurant poti merge oriunde in Resort.

Vacanta placuta!

[23.07.10 11:16:20]

Tot legta de bani, noi am schimbat si leva la BCR-ul de la Universitate, la cursul 2,3

annatataru*, delfy, mihnea
    Alte impresii din această RUBRICĂSunset Resort: