ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.07.2010
ÎNSCRIS: 29.04.10
JUN-2010
3 AD. + 3 COPII -- v: 8,10

O vacanta reusita!

Dupa experienta trista de anul trecut (H. Nona/Albena), am hotarat ca pentru vacanta din acest an trebuie sa optam pentru un hotel cu sistem a. i, de cel putin 4 stele. De mare ajutor ne-a fost si acest site, unde toate opiniile consemnate la H. Astera au fost cel putin pozitive.

Hotelul are o amplasare excelenta, la aprox. 50m de plaja, cu facilitati diversificate, pentru toate gusturile.

Cazarea s-a facut in mai putin de 15 min. Receptionista superdraguta, a inceput sa ne faca o scurta prezentare a hotelului si a serviciilor. Camerele maricele, cu balcoane destul de spatioase, dotate cu o masuta si 2 scaune, cu vedere laterala spre centrul statiunii si mare.

Curatenie peste tot, amabilitate si bunavointa. Am mai fost in alte hoteluri de 4 stele si pot spune ca se simte efortul managementului de a pastra un standard de calitate macar apropiat de cel declarat.

Barurile din incinta erau destul de anoste, cu aceleasi cafele si sucuri proaste, dar orice lipsa era compensata de barmanii destul de draguti si atmosfera generala, sejurul nostru petrecandu-se exact in timpul C. M de fotbal.

La capitolul animatie, in cele 8 zile de sedere am avut 3 spectacole oferite de hotel. Un pic cam "de consum", dar nu cred ca este cazul sa ceri altceva. Animatia pentru copii nu prea am vazut-o, cu exceptia zilelor cu vreme urata, cand toate activitatile se grupau in cadrul hotelului.

Si acum despre restaurant. Parerea noastra unanima a fost foarte buna. La orice masa gaseai ceva care sa-ti placa, indiferent cat de mofturos/pretentios erai. Gama bogata de salate, insotite de cel putin 3 sosuri.

Cel putin cate un fel de preparat din carne din vaca, porc, pui, peste, gatite simplu, astfel incat sa poata fi "asortat" cu garniturile disponibile.

In timpul sejurului nostru au fost organizate si 3 cine tematice: cina romantica/mediteranean, italian, cina chinezeasca si cina cu fructe de mare; totul pregatit cu atentie, prezentat si servit separat de restul preparatelor.

Capitolul prajituri destul de bine reprezentat: cate 3-4 feluri de prajituri, fructe si inghetata, langa care tronau recipiente cu frisca si diverse toping-uri.

Si asa cum mentionam mai sus, cel mai mult m-a impresionat eforturile vecinilor bulgari de a oferi un serviciu de calitate.

Si statiunea arata exceptional. Nici un petec de pamant neplantat sau nelucrat, fiecare hotel cu elemente de originalitate prin care sa atraga clienti, zona de promenada impecabila.

Si ca ultim detaliu picant, una dintre intrarile in Bazar era chiar in fata hotelului, motiv pentru care toata partea feminina a "delegatiei" a facut o cura serioasa de shopping. Nu ca ai fi gasit cine stie ce produse, cat mai mult pentru "have fun".

In orice caz, indiferent de ce mici nemultumiri am intampinat, la plecarea spre casa cu totii regretam ca nu am optat pentru o vacanta mai lunga.

Trimis de geapopea in 19.07.10 16:19:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, Sofia, Plovdiv

VIZUALIZĂRI: 2212 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (geapopea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere din balcon.

pepsi70ro
    [19.07.10 16:34:53]

Astera intr-adevar isi pastreaza renumele consacrat de atati ani, este un hotel, pe care personal il recomand cu toata caldura.

Abia astept luna septembrie cand vom ajunge din nou la el. Felicitari pentru review!

criso
    [14.01.11 17:41:45]

Imi puteti spune va rog, avand in vedere ca acest hotel are plaja inclusa in pret, daca la intrarea in mare mai exista zona libera cu cearceafuri pe nisip? Anul trecut la Marina asta a fost marea problema, inghesuiala mare la intrarea in apa.

De asemenea, daca va amintiti cum este intrarea in mare: lina sau abrupta? O sa mergem cu doi copii dintre care unul o sa aiba un an si opt luni. Din punctul asta de vedere la Albena este ideal: plaja larga si intrarea lina. Din pacate hoteluri mai proaste.

Multumim foarte mult!

criso