ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.07.2010
ÎNSCRIS: 19.07.10
JUN-2010

Pacat de hotel! Servicii de 2 lei.

Sa incep cu inceputul. Plecare dimineata din Bucuresti. Buna dispozitie, chef de distractie, etc. Bulgaria! Incredibil dar adevarat. Cu exceptia unui singur politist postat strategic dupa o curba si un podet (pe poduri limita max. de viteza 40 Km/h indiferent de viteza maxima acceptata pe sectorul respectiv - eu aveam 100) nu am mai intalnit nici un echipaj, iar drumul a fost bun. 20 de km de drum parca erau dupa razboi, restul, drumuri ca in Romania. Vama Bulgaria-Turcia. 30 min. de mutat dintr-un ghiseu la altul pana bulgarii s-au saturat (probabil voiau sa mearga la masa) si ne-au dat drumul. Turcia! Alta lume! 2 ore pana la Cannakkale! Viteza medie 150 km/h. Unde nu au drumuri pe 2 benzi pe sens, se construiesc! (O chestie ciudata la ei. La drumurile in lucru, chiar sunt utilaje si lucratori, iar ce m-a mirat si mai tare a fost faptul ca acolo unul statea si toti ceilalti munceau - ciudat! la noi e exact invers). Carpe Diem! Hotel impresionant, locatie frumoasa! Ajunsi la receptie, oameni "buluc". Fiecare se plangea (in romana, ca 90% erau romani) ca au primit alta camera fata de ce platisera. Main bulding se tranforma in bungalow sea-view, bungalow sea-view se tranforma in land view dbl room (daca aveam copii era perfect - de ce n-am facut pana acum!!! ). Ma sesizez si ma duc la receptie. Raspunsul lor. "In baza noastra de date camera dumneavoastra apare ca sea-view. La jumatate de ora altum imi spune ca este hal sea-view (altceva in afara de o livada de portoca, pietre si brazi nu vedeam). Imi spun celui de la receptie ca resusesc sa vad marea daca dau drumul la TV sau daca stau intins peste balcon reusesc sa vad cu ochiul drept un colt de mare. Raspunsul lui: pana luni nu va putem ajuta! (era vineri la pranz! Camerele ok, curate, schimbul cearceafului si a prosoapelor zilnic.

Vine masa! Primesti un cartonas rosu sau albastru in functie de ora pe care o preferi pentru cina. Eu am reusit sa le iau pe amandoua. Mancarea este ok. Foarte multe feluri de mancare, tot feluri de dulciuri (cred ca erau bune - eu n-am mancat deloc). Fructe foarte putine, in schimb pepene la greu. Restaurantele a la carte necesita rezervare, mancarea e gratuita, la fel ca in restaurantul principal doar ca esti servit de ospatari, foarte atenti, in plus ai pizza, peste, mancare cu specific turcest.

Pe plaja, mancare diferita in functie de ora. Cozi interminabile, tarani (numai romani) care iau cat pentru 10 persoane. Daca vrei sezlong, te duci la maxim ora 8, pentru ca aceiasi tarani de la coada, arunca prosopul pe 3 sezlonguri, ca sa se poata muta in functie de umbra. Plaja pentru adulti, linistita, curata, doar strini (aici e un singur restaurant iar mancarea nu e la fel de multa= lipsa romani), nu prea poti sa faci baie din cauza stancilor. La piscina la fel ca pe plaja. Mai tarziu de ora 8 nu mai gasesti sezlong. Piscina pentru adulti, alta viata, la fel ca plaja pentru adulti.

Entertainement-ul e ok. Tot felul de nebuni simpatici care te distreaza, danseaza, urla etc.

Ziua de luni vine cu o surpriza. Marti imi dau alta camera! Uraaaaa. Acum intradevar vad si eu marea totul e ok, din p. d. v. al camerei. Spre finalul sejurului am pregatita o alta surpriza, imi spun ca imi ofera o masa la El sombrero (aici se plateste). Ma uit la el uluit, il injur in romaneste, dupa care ii spun in engleza ca nu sunt fomist, si ca poate sa se duca el sa manance acolo ca eu oricum nu o sa mai vin niciodata la acest hotel. Imi zambeste, imi multumeste, dupa care la ora 12 noaptea imi inchide lumina in lobby-lounge pe motiv ca sistemul e automatizat si ca nu poate face nimic (cu o seara inainte nu fusese automatizat, probabil se stricase: ( ().

Una peste alta, vacanta CARPE DIEM CLAROS RESORT a fost un fel de vacanta la MAMAIA doar ca am avut Ultra all inclusiv (adica acces la sala de fitness, sauna, jacuzzi). Sporturi acvatice-toate contracost. (pardon, hidrobicicleta si canoe - gratis)

Trimis de alexmihai in 19.07.10 11:16:42

VIZUALIZĂRI: 1650 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alexmihai); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

24cata72
[19.07.10 12:07:30]

Bună,

Super cele relatate !

Mă interesează pe unde ai mers prin Bulgaria şi în cît timp ai traversat-o?

Multumesc.

neapuiu
[19.07.10 22:27:49]

Am si eu o curiozitate, daca acestea sunt cuvintele tale, atunci de ce ai notat masa si bucataria cu 70 %? Probabil pentru ca ti au lipsit fructele, nu... !?

In privinta cazarii si a unora din servicii, iti dau dreptate. Management prost, pacat de hotel...

Iar pentru conationalii nostri, din pacate nu este hotelul de vina. Fiecare dintre noi trebuie sa aiba cel putin un dram de bun simt si sa stim sa ne autoducam.

Consider ca trebuiau mai multe explicatii ca sa inteleg notele date, iar despre raportul calitate pret... nimic?

alexmihaiAUTOR REVIEW
[20.07.10 08:31:50]

[@24cata72:] Ruse - Veliko Tarnovo - Nova Zagora - Radnevo (Atentie NU Radevo) - Galabovo - Harmanli - Svilengrad - Edirne.

Concediu placut!!!

alexmihaiAUTOR REVIEW
[20.07.10 08:40:33]

[@neapuiu:] - prietene, la notarea mesei am tinut cont si de diversficarea felurilor de mancare la un anumit numar de zile. Erau multe feluri de mancare (7-10) dar aceleasi pe toata perioada sejurului. Nu am vazut un gratar (miel, pui, vita), si da, ma asteptam la mai multe fructe (cat cuprinde) pentru ca au de toate. Langa camera mea era o livada de postocali iar la restaurant daca voiai un fresh de portocale te costa 5 TL. NEMULTUMIREA MEA E LEGATA DE RESTAURANTUL PRINCIPAL. La celelalte se schimba "nitel" treaba in bine.

In ce tine de raportul calitate pret, da a fost unul ok, comparativ cu alte hoteluri (rixos, kefaluka, calista, fantasia), dar sa nu uitam ca statiunea e un fel de Eforie Sud la noi.

24cata72, alexmihai, neapuiu
Alte impresii din această RUBRICĂAria Claros Beach & Spa Resort (ex Onyria, ex Carpe Diem) :