ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.06.2023
JUN-2023
Familie
REZONABIL

încărcat de pe telefon!

Hotel deosebit într-o stațiune înflorită

Pentru mini' vacanța de Rusalii, am căutat un loc de cazare mai deosebit în zona Călimănești-Căciulata. Am căutat un hotel de 4 stele, singurul pe care l-am găsit, în afară de Casa Românească, a fost Hotel Izvoare. (Poate mai erau și altele dar eu pe acesta l-am găsit la o primă căutare).

Am făcut rezervare cu circa 6 săptămâni înainte și am prins singura cameră care mai era disponibilă în acea perioadă. Am fi vrut o cameră triplă sau family dar a trebuit să ne mulțumim cu una dublă, obișnuită fără balcon. Pe o parte, cu vedere spre parcare și spre piscină, camerele nu au balcon. Pe cealaltă parte, cu vedere spre un hotel alăturat și vârful Cozia, camerele au balcon. Hotelul este modern, arată super și pe interior și spre exterior, am înțeles că este și destul de nou, oarecum "de lux", mai intim și mai deosebit față de clasicele Cozia, Oltul, Căciulata, Perla Oltului etc.

Informații generale: Hotelul Izvoare Căciulata este situat la intrarea în Valea Oltului, la 18 km de Rm Vâlcea, 60 km de Sibiu și 200 km de București. Clasificare oficială: 4 stele, 51 camere, 4 etaje 1 ascensor, 36 locuri de parcare.

În cameră am găsit pliante cu cele mai importante atracții turistice, trasee, informații generale utile.

Fiind și ziua copilului, la preluarea camerei, cel mic a avut parte de o surpriză dulce din partea hotelului; nu sunt prea de acord cu dulciuri pentru copii, dar gestul a fost bine intenționat.

despre SERVICII

Personalul se vede că este ales "pe sprânceană ", toți sunt tineri și foarte amabili.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera este curată, mobilierul nou, baia strălucește, covoarele sunt moi, totul emană calitate.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Restaurantul este în altă clădire decât hotelul, în incinta acestuia, dar complet separat. Uneori la micul dejun în jurul orei 9 pare neîncăpător, dar la cină nu a fost plin.

Micul dejun este cu platouri de tip bufet suedez, foarte variat, preparatele sunt variate și nu se repetă de la o zi la alta (zacuscă de pește într-o zi, ruladă de somon în altă zi, crispy strips sau un fel de drob, sunt doar câteva exemple din cele mai deosebite, pe lângă clasicele omletă, cârnăciori, mezeluri, măsline, patiserii etc).

Un minus ar fi că gemul nu este natural ci la cutiuțe mici de plastic. Cafeaua și ceaiul, se comandă, nu se servesc la liber.

În prețul camerei este inclus micul dejun dar și un voucher de 90 de lei / noapte/ adult, de folosit la restaurant sau la barul de la piscină.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Se pot face excursii la principalele atracții din zonă: cascada Lotrișor, mănăstirea Cozia, mănăstirea Ostrov, etc.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Hotelul are piscină exterioară, cu apă termală, sărată și foaaarte caldă, inclusă în prețul cazării, la care nu au acces decât cei cazați, ceea ce o face plăcută și ne-aglomerată. Apa este curată, cam 1,40 cm adâncime; lângă piscină se găsește un ciubăr tot cu apă caldă.

Există un loc de joacă interior și o sala de fitness.

De asemenea, un mic loc de joacă cu tobogane și leagăne, bine întreținut.

Vis a vis este un market deschis până la ora 22.

Trimis de FrancescaClara in 03.06.23 18:29:44
Validat / Publicat: 03.06.23 18:51:32
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CĂLIMĂNEŞTI-CĂCIULATA

VIZUALIZĂRI: 1516 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (FrancescaClara); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Clădirea principala

[04.06.23 12:05:31]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

rentea
[04.06.23 16:19:56]

@FrancescaClara: Mereu m-a fascinat cum niste oameni platesc 700 si ceva de lei pe noapte la un hotel din Caciulata, una dintre cele mai sinistre localitati pe care le-am vazut in Romania si care se doreste ceva "turistic"... Pur si simplu fermecator ???? ????

[04.06.23 17:03:14]

@rentea: Poate ar fi bine să mai faceți un up-date, zona a crescut mult în ultimul timp. Am avut un concediu super reușit, mi-a plăcut enorm să descopăr trasee, drumeții, plimbări cu bicicleta în aer curat și să-mi curăț plămânii într-o zonă extrem de ofertantă pentru turism, extrem de primitoare. Sunt nenumărate trasee pentru cine vrea să meargă pe munte, și mai ușoare și mai dificile.

Nu aș numi deloc sinistră pădurea care îmbrățișează stațiunea, bogăția de izvoare termale, geotermale și de cură.

Iar cât privește prețul, ce e select mi se pare normal să se plătească în plus. Am avut un fel de demipensiune, piscina inclusă, (la alte hoteluri se plătește separat piscina), într-un cuvânt a meritat pe deplin!

neimportantPHONE
[04.06.23 18:22:21]

@FrancescaClara: probabil că prețul de 700 de lei pe noapte l-a făcut pe bunul nostru coleg de sait @rentea, să spună că-i sinistru la Căciulata. Poate la 100-125 pe noapte, n-ar mai fi gândit așa. E cam scump totuși, să dai 700, dar e alegerea fiecăruia... Cu certitudine sunt și alte oferte, cu muuuult sub 700.

Cred totuși, că zona nu se încadrează în stațiuni sinistre. Îmi permit să o spun, pentru că trăiesc prin apropiere, iar o localitatea cum spune dumnealui că ar fi, este Govora. Acolo da, sinistrul e la el acasă, dar la Călimănești-Căciulata nu prea se potrivește. Totul ține de administrație, iar veterinarul din capu' satului (apreciativ!) face treabă bună. E deschis la minte, trasează, construiește și dezvoltă. Cine cunoaște Călimăneștiul din urmă cu ceva ani (10-12), nu poate spune că ce e acum e sinistru, altfel riscă să intre în povestea lui Geppetto. Care? Ăla de l-a cioplit pe Pinochio și l-a promovat Edil-șef, cu fro' trei mandate înaintea celui ce azi e Primare. Ăla da sinistru, dar azi ba. E zona cu cel mai mare aflux turistic din Vâlcea. Sunt și uscături, e drept, dar până la sinistru (à la Govora, Herculane), e cale lungă...

[04.06.23 19:09:41]

@zapacitu: Da, sincer și eu aveam impresia tot că stațiunea este prăfuită și mai mult de pensionari, dar chiar aici pe site am citit impresii recente de călătorie care sunt mai degrabă de apreciere pt cum s-a dezvoltat stațiunea. De aceea am ales să vedem cu ochii noștri care e situația. Eu chiar nu știu cum era înainte pt că nu am mai fost, dar acum avem plimbări cu vaporașul pe Olt, o promenadă îngrijită și lungă pentru plimbări scurte între Hotel Traian să zicem și complexul Cozia Caciulata, sau plimbări lungi între Călimănești și Caciulata. Inclusiv cu bicicleta se poate merge de-a lungul Oltului. Avem Parcul Căciulata cu Izvoare de cură, cu aranjamente florale și băncuțe pt odihnă, avem Aleea de cură prin pădure, chiar din spatele hotelului Izvoare, avem mănăstiri, istorie, legende, doar cine nu vrea nu simte farmecul locurilor.

Ca și servicii, sunt mult peste litoral și Valea Prahovei, Peste tot ospătarii sunt discreți, amabili, politicoși, nimic din zeflemeaua și lipsa de chef obișnuite în turismul nostru.

Da, prețul a fost destul de mare, dar noi avem niște probleme alimentare și de alergii cu cel mic și ne trebuie restaurant cu meniu cât mai variat și natural, ceea ce doar hotelurile mai scumpe au. Patul suplimentar pentru cel mic a costat doar el 120 de lei pe noapte... este mult, da, dar chiar cred că a meritat.

neimportantPHONE
[04.06.23 19:24:26]

@FrancescaClara: la proxima vizită, încercați și alte obiective de prin zonă. Cum ar fi, bunăoară Castrul Arutela, cele două complexe monahale de la Cozia și Turnu, Masa lui Traian, o ascensiune spre Vârful Cozia (cu auto sau perpedes după ce copilul mai crește). Nu departe, mai spre nord, e cascada Lotrișor. Lăsați mașina în parcarea de la șosea. Și mie îmi place zona, ies ori de câte ori îmi permite timpul.

[04.06.23 20:27:05]

@zapacitu: Am făcut drumeția până la Lotrișor în prima zi, și m-am îndrăgostit pe loc de acele meleaguri! Am fost și la mănăstirea Turnu, am vrut să ajungem și la Castrul Arutella dar chiar atunci a început o ploaie zdravănă, și nici nu am zărit drumul de acces până jos la Castru. MASA lui Traian am înțeles că este de fapt o rămășiță, restul fiind înghițit de apă. Cred că am văzut-o, dar oare se poate ajunge la ea? La Vârful Cozia nu ne-am îndurat să mergem cu mașina (nu pt a proteja mașina, ci natura, de poluare). Da, când copilul va mai crește avem planuri pentru drumeții în zonă. Am înțeles că există și un circuit pt biciclete care leagă Călimănești de Brezoi.

Nu va fi nevoie să venim cu ele de acasă, pt că există centru de închiriere biciclete și proprietarul f simpatic oferă informații despre trasee, sfaturi, etc.

Mulțumesc pentru sugestii.

FrancescaClara, neimportant, rentea