ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.06.2023
ÎNSCRIS: 25.01.11
MAY-2023
EXCELENT

O zi ca... (măcar) o dată-n viață! Kuredu - Hurawahli, undersea restaurant

Încă de când bănănăiam, de tinerel, pe internet, am fost fascinat și căutam să-mi duc iubita mea soție la un subacvatic (undersea), fie că e restaurant, fie vreo cameră de hotel. Și când îți dorești ceva „de doare” , cu ardoare, Bunul le rânduiește, nu că am merita ceva, ci doar pentru că El este bun. Având oferta Kuredu, am văzut și posibilitatea de a se împlini un vis. Și cum se putea o surpriză mai frumoasă, mai ales în an „ales” cu nunta de argint să fac un cadou soției. Acest lucru, pe lângă atractivitatea ofertei preț-mediu natural, a însemnat cireașa de pe tort, sau hai să spunem una dintre cireșele de pe tortul de nuntă imaginar.

Astfel se face că ajunși la Kuredu (vezi impresii), sâmbătă am contactat biroul de rezervare, aflat la barul Franco’s, de la piscina principală. Și am rezervat, prânz, duminică 14 mai, 500 $. Fiind seară, noaptea a trecut repede așa că nerăbdarea a fost scurtă, iar surpriza n-a fost deplină căci a trebuit s-o înștiințez pe soție despre meniul special. Toate bune și frumoase.

A venit ziua. Dimineața înnorat, plouase noaptea bine, mic dejun, hoinăreală pe plaja de răsărit, joacă pe fâșia de nisip, „câteva” poze, sărituri spre cer, iar joacă mergând spre casă, etc. și a trecut timpul (de s-ar fi putut opri în loc!).

La 12,45 ne-am prezentat la Akiri, iar la 13.20 am plecat cu barca cu motor spre insula vecină și soră, Hurawahli, unde se află restaurantul subacvatic „5.8” . O ploaie maldiviană se porni de pe la jumătatea drumului, stropii înțepau precum acele, încât gazdele ne-au condus cu un buggy vreo 100m, din care 70-80 era ponton acoperit. La recepție un domn, cred că era japonez, după cum apreciez eu fizionomia oamenilor, ne-a oferit o băutură răcoritoare din diferite aromatice, lămâie, ghimbir, etc., și ne-a deschis calea către locul de destinație. Trecând print-un hol cu vedere în podea, ne-am descălțat și am început a coborî treptele spre restaurant. După o spiră completă ne-am orit la prima fereastră, de vreo 1,70-1,80m cu 70-80cm, cu vedere cam trei sferturi apă, restul lumina zilei. Și am continuat coborârea. După încă o spiră, a doua fereastră cu vedere subacvatică completă. Și iar coborând, după vreo jumătate de spiră, minunăția...

„5.8 the world’s largest all-glass undersea restaurant” ! Greu de descris senzația. Călătorie prin bucla timpului. Escapadă în lumea apelor. Minunata lume subacvatică. Rămâi fără cuvinte. Sau doar exclamații superlative. Fotografiam și filmam soția și niciodată nu mi-a fost dat în cei aproape 30 ani de când ne cunoaștem să văd o astfel de expresie a ființei ei. Explozie de bucurie. Exaltare!

Și dă-i cu poze, dă-i cu filme, încât gazdele, într-un târziu, ne-au rugat respectuos să luăm loc la masă căci trecuse deja ora de începere a prânzului. Afară era înnorat, un albastru marin umplea încăperea dându-i apartenență, iar apoi a ieșit soarele, care tăia cu razele unduirile de valuri, jocuri de lumini și umbre tapetînd restaurantul și trăirile noastre, astfel că am avut niște cadre naturale deosebite pentru fotografi, fie ei și amatori așa cum sunt eu.

Și au adus primul fel din meniu, și iar poze, al doilea fel, și iar poze, al treilea fel, și iar poze, al patrule fel și iar poze, desertul și nu ne mai săturam de poze și filmări. Uimitor!

Personalul de la restaurant, îngăduitor și foarte serviabil, ne prezenta ce ne-au așezat pe masă, cum și din ce s-a preparat, iar la desert chiar au făcut un pui de spectacol.

La 3.45 aveam plecarea, dar amabili ne-au mai lăsat vreo jumătate de oră, până ce ne-am sesizat noi și am părăsit incinta, deși mai rămăseseră două cupluri în continuare. Pur și simplu nu îți venea să pleci. Era minunat. Este minunat!

Ne-am întors la Kuredu, ca dintr-o călătorie în timp, fără de timp. Spre seară iar plimbare, iar baie cu prietenii pești. Reveneam la pământescul paradisiac, ne scuturam, ne trezeam, deși nu fusese vis, ci aevea!

Trimis de barbu minel in 01.06.23 20:03:19
Validat / Publicat: 01.06.23 22:53:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MALDIVES. A mai fost în/la: Sun Island, Four Seasons Explorer, Four Seasons Landaa Giraavaru

VIZUALIZĂRI: 4375 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (barbu minel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 ziua 4, și zburăm pe valuri
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20800 PMA (din 16 voturi)

barbu minelAUTOR REVIEW
[01.06.23 20:09:06]

vă salut cu respect!

vă rog, dacă se poate, pentru o cât mai bună ilustrare a acestui review, să-mi permiteți a atașa vreo 150 poze

[01.06.23 21:40:11]

Mutat în rubrica "Descoperă insula Hurawahli, RESORTURI / ATOLI [CAZARE]" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: Kuredu Island Resort [Lhaviyani]]

Programul nu permite setarea unui nr mai mare de 2 cifre -- pentru atașamente foto

Am majorat nr maxim de poze permis la 99

pitiPHONE
[02.06.23 07:32:11]

Inedit.

Am apreciat ordinea cronologică strictă a fotografiilor.

Dacă îți dorești cu ardoare ceva, iată, se întâmplă. Prețul nici nu contează, e o dată în viață. Când mai și sărbătorești ceva important e perfect.

crismisPHONE
[02.06.23 08:48:56]

@barbu minel: Minunat! Să mai sărbătoriți așa!

[02.06.23 21:03:24]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[10.06.23 19:47:03]

@barbu minel: In primul rand felicitari pentru aniversare si pentru gest. Acestea sunt momentele pe care pe pretuiesti toata viata iar sotia ta in mod sigur le va tine mine mereu. Acum pentru ca ai ridicat mingea la fileu, incerc sa ma gandesc si eu la ceva spectaculos. Aniversarea noastra de 25 de ani s-a intamplat sa se intample fiind in croaziera, si in prima seara pe vas sotul mi-a oferit pe balcon cel de-al doilea rand de verighete si am avut un moment special. Anul viitor facem 30 de ani de cand suntem impreuna si trebuie sa ii pregatesc si eu lui ceva deosebit. Mai am ceva timp de pregatit... dar nu prea mult.

Felicitari pentru articol si poze, votat cu mare drag.

calincheitaPHONE
[14.01.24 12:08:41]

Wow!

barbu minel, calincheita, crismis, mishu, piti

• pagină generată în 0.066198825836182 sec