ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.05.2023
ÎNSCRIS: 11.11.09
APR-2023
Cuplu
EXCELENT

Excelentă alegere pentru această destinație

Prezentarea hotelului în câteva cuvinte:

Transport:

Transfer de la aeroport oferit gratuit de hotel (așteptare puțin prea lungă din cauza unor turiști care nu s-au prezentat niciodată chiar dacă erau în același avion cu noi... sfat: există o mare agitație în zona de îmbarcare în autobuzele de transfer. Asigurați-vă că întrebați la punctul de informații unde trebuie să mergeți înainte de a ieși din aeroport). Călătoria spre hotel a durat mult din cauza blocajului din oraș și a punctelor de control ale poliției/armatei pe timpul nopții în Cancun.

Întoarcerea la aeroport a fost foarte rapidă deoarece a fost în timpul după-amiezii.

Un inconvenient pentru acest hotel ar putea fi faptul că se află cam la 15 minute de mers cu mașina de Cancun. Am vorbit cu unul dintre ușieri pentru a lua un taxi până acolo în timpul serii și ne-a spus că ar putea costa 40 de euro pe sens, în jur de 100 de euro inclusiv așteptarea noastră pentru câteva ore. Exagerat!

Recepție hotel:

Primire foarte placută oferită de către personalul de la recepție chiar dacă am ajuns la miezul nopții.

Check-out fără probleme, inclusiv depozitarea bagajelor pană la ora 17:00, check-out-ul se face până la prânz. Totuși, ne-au dat vouchere și am continuat să folosim facilitățile în regim AI până la plecare.

Camere :

Am avut o cameră cu vedere frontală la mare care oferă o vedere directă spre plaja frumoasă și apele fantastice ale oceanului. Junior Suites sunt camere foarte mari, cu un pat de 200x200, precum și o zonă de relaxare cu o canapea și o măsuță de cafea. Lângă pat se află o cadă deschisă, dar există și o zonă separată cu duș și toaletă. Fierul și masa de călcat sunt disponibile în sifonier, împreună cu un seif de dimensiunea unui laptop.

Camera are un balcon mare de unde te poți bucura de priveliștea asupra piscinelor și a plajei folosind (sau nu) scaunele puse la dispoziție acolo. Aveți și un mic uscător de rufe montat pe balcon. Deoarece sunteți la AI există dozatoare de băuturi alcoolice montate direct în cameră: rom, tequila, gin și vodcă la discreție. Aveți și un minifrigider cu apă, băuturi răcoritoare și bere cu înlocuire zilnică.

În ceea ce privește băuturile, la fiecare etaj există un distribuitor de gheață. Dacă sunteți cazat în acest tip de cameră, trebuie să mergeți pe coridor până în celălalt capăt pentru a găsi acest aparat.

AC-ul functionează foarte bine. Nu l-am folosit prea mult noaptea, dar este nevoie în timpul zilei. Singurul inconvenient din cameră este zgomotul făcut de frigider. Acest lucru a devenit enervant în timpul nopții și a trebuit să-l deconectăm de fiecare dată când mergeam la culcare. Curățenia se face zilnic sau la cerere.

Plajă:

Plaja este fantastică. Nisip foarte fin și culori frumoase ale apei care se schimbă de la albastru la verde doar prin schimbarea unghiului de vedere. Intrare lină în apă. În primele 4 zile nu am avut alge, dar ulterior a fost o furtună în larg (fără impact asupra noastră, cu excepția unor nori) și asta a adus ceva alge la mal în fiecare zi a săptămânii. Cu toate acestea, nu a fost prea multă și personalul a lucrat continuu pentru a o aduna de pe plajă. Fiecare persoană primeste la sosire un card pentru un prosop de plajă care poate fi schimbat în fiecare zi sau după dorință. Plaja are circa 200 m lungime și există 4 rânduri de șezlonguri care pot fi ocupate pe principiul primul venit, primul servit. Self-service, fără personal pe plajă pentru acest aspect. Palmierii oferă puțină umbră, deoarece frunzele lor nu sunt chiar mari așa că trebuie să vă mutați din când în când dacă vreți să evitați soarele de amiază. Există un serviciu gratuit de livrare băuturi pe plajă. Un chelner trece pe acolo la anumite intervale de timp și vă primește comenzile. Băuturile vor fi servite doar în pahare din plastic pe plajă. Acestea trebuie depuse lângă coșul de gunoi de la ieșirea de pe plajă. Este un duș imediat după plajă, poate un al doilea ar fi fost o idee bună.

Baruri:

Sunt peste tot: 2 swim-up baruri lângă piscinele principale, un bar în hol, Square Garden; încă unul disponibil în dreapta restaurantelor dupa ora 18 :00.

Cereți/încercați oricare dintre băuturile din oferta lor, care este foarte bună ținând cont de selecția cuprinzătoare de băuturi internaționale: JW Black and Red Label, Chivas Regal, J&B, Ballantine' s, Jack D., Jim Bean, Jose Cuervo, Beefeater, Absolut, Smirnoff, Bacardi, Baileys, Cointreau etc. plus o mare varietate de cocktailuri, vinuri, bere și băuturi răcoritoare.

La patiseria Capuchino, lângă barul Square Garden, puteți lua o cafea și sandvișuri sau dulciuri în funcție de momentul zilei. Numai că nu este chiar ușor să obții un espresso. Nu tot personalul știe să folosească aparatul de cafea. S-a întâmplat să cer o cafea obișnuită (de asemenea o problemă, deoarece se confundă cu cafeaua mare americano, dar mare diferență între ele) și un espresso și au făcut un americano dupa care au umplut din acel pahar o cească de espresso și o ceașcă de cafea obișnuită.

Băuturi alcoolice sunt servite direct la masă în timpul prânzului și al cinei.

Restaurante:

Există un local numit „Lounge 24” care este situat vizavi de recepție unde se servesc băuturi și anumite mâncăruri în regim 24/7. Când am ajuns la miezul nopții, a fost singurul loc unde am putut să mâncăm și să bem: sandvișuri, burgeri, cârnați, salate și multe băuturi sunt disponibile acolo deoarece celelalte baruri/restaurante sunt închise la acea oră.

Pentru micul dejun, prânz și cină, aveți la dispoziție restaurantul principal „Spaces” cu autoservire. Varietatea de mâncare pe care o puteți găsi acolo nu poate fi descrisă cu ușurință. Chiar și la micul dejun puteți servi carne la grătar, pe lângă micul dejun continental obișnuit, și multe tipuri de brânză, salamuri, muschi, ouă, legume și fructe. Puteți lua la micul dejun chiar si un Bloody Mary sau un pahar de vin spumant.

Pentru seară, oferta este mult mai mare. Pe baza unei rezervări, puteți accesa oricare dintre celelalte restaurante: Krystal, Japon, Steak House (care servește homar în fiecare zi), Roma și Mexican. Nu am încercat restaurantele Japon și Roma, dar din celelalte 3 vă putem recomanda fără ezitare Krystal care are un serviciu excelent și mâncare foarte bună. Am fost complet dezamăgiți de restaurantul mexican (mai ales fiind în Mexic) atât din punct de vedere al calității mâncării, cât și al nivelului de servire. Nici măcar nu ne-au adus desertul, dar nici nu am insistat și am preferat să plecăm și să luăm niște dulciuri de la patiseria Cappuccino.

Există, de asemenea, grătarul Pepe’s Food (lângă barul Tequila) disponibil la ora prânzului unde se servesc diferite tipuri de carne.

Piscine:

Am văzut 5 piscine mari, 2 dintre ele deservite de un swim-up bar (nu se poate inota deoarece au mese și scaune din piatră direct în apă), inca 2 adiacente lor și a 5-a undeva în partea dreaptă a hotelului.

Activități:

În incinta hotelului există o companie care oferă diferite călătorii în împrejurimi. Am făcut o excursie la Chichen Itza și una la snorkeling, dar le-am rezervat pe un site privat deoarece prețurile erau mult mai bune.

Țineți cont de faptul că orice călătorie pe care o alegeți la Chichen Itza (cu excepția cazului în care vă încumetați să plătiți pentru o călătorie privată) va dura mult timp (12 ore) și jumătate din timp va fi doar comercial. Cu toate acestea, merită să vizitați acest sit arheologic (în ciuda perimetrului redus pe care îl puteți vizita în fapt) și să vă includeți obligatoriu și o baie/vizită la cenote. Orice alte opriri incluse acolo sunt doar pierdere de timp (opinie personală).

Snorkelingul lângă recif în Puerto Morelos este interesant, dar nu ai voie să iei camere photo/video cu tine spunându-ți că vor să protejeze mediul (?). Dar vor face ei fotografii cu tine/grupul și – împreună cu alte fotografii din ziua respectivă (sau anterioare) – le puteți cumpăra pentru aproximativ 70 USD (apropos, ar trebui să mergeți numai cu USD acolo și bancnote mici dacă este posibil, nu există casă de schimb la hotel sau în zonă).

În partea stângă a plajei sunt disponibile diverse sporturi nautice.

Puteți să mergeți /să accesați toate facilitațile hotelului vecin, RIU Dunamar, cu exceptia cinei. Nu ezitați să folosiți toboganele lor cu apă.

Sunt disponibile și unele activități de fitness și o saună, dar nu le-am vizitat.

Personalul:

Personalul a fost foarte amabil și de ajutor (cu excepția celor 2 situații menționate mai sus). - Bacșișurile nu sunt niciodată solicitate, dar sunt binevenite în orice moment (1 dollar in general). Bancnotele mici pot fi schimbate la baruri (referitor la bacșișuri, rețineți că dacă veniți din Europa nu vor fi bucuroși să primească monede de 1 sau 2 euro. Nu se pot schimba nici măcar la bănci).

În concluzie, pentru prima dată într-un hotel RIU, dar a fost o decizie bună. Din păcate, mult prea departe de Europa.

Trimis de marian 1973 in 24.05.23 17:49:35
Validat / Publicat: 24.05.23 20:07:24
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AMERICA DE NORD

VIZUALIZĂRI: 1622 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marian 1973); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P25 Cenote, vedere de sus

[24.05.23 20:06:35]

Mutat în rubrica "Riu Palace Costa Mujeres Hotel, CANCUN" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

marian 1973AUTOR REVIEW
[24.05.23 20:20:26]

@webmasterX: E foarte bine. Multumesc!

webmasterPHONE
[24.05.23 20:52:48]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

marian 1973

• pagină generată în 0.048691987991333 sec