ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.05.2023
Cuplu
EXCELENT

Hurghada pentru toti

Hurghada pentru toti

Am mai scris pe AFA cateva articole despre Hurghada, in urma cu 4 ani (2019), cand impreuna cu 3 amici ai naturii si calatoriilor, am avut norocul sa stau 2 saptamani in Egipt si sa vizitez principalele sale atractii. Cea mai mare atractie, a fost pretul mic- 520 euro/persoana la un hotel de 3 stele (Grand Hotel Hurghada), (zbor, cazare si AI). Zborul era Cluj-Hurghada si retur.

In luna februarie 2023, stiam ca acelasi Tour Operator, avea sa repete figura numita "platesti o saptamana si stai doua" si navigam zilnic pe Fbook. Pretul era de data acesta si mai bun: 597 Euro/persoana, la un hotel de 4 stele: Grand Resort Hurghada. "Firma-mama", fiind o firma austriaco-germana (din cate am auzit) isi atrage turistii mai ales din tarile lor, plus Ungaria, Slovenia si nord-vestul si centrul tarii noastre. Biletele le poti achizitiona "on-line" de la sucursalele din Cluj sau Baia Mare. Aveam de ales intre lunile aprilie si mai. Am ales luna aprilie (19), am cumparata iute biletul. Fetele de la agentia din Cluj, excelente profesioniste si mereu amabile, m-au contactat pe Whatsapp, astfel, daca aparea vreo modificare, ele puteau sa ma informeze. Intial, l-am pus ca partener de calatorie, pe varul meu, care iubeste Hurghada intr-atat, incat si-a cumparat un apartament cu trei camere in Hurghada, langa faleza Marina, dar fetele de la agentia din Cluj, mi-au zis ca nu prea e voie in Egipt sa se cazeze in aceeasi camera "barbat cu barbat", asa ca m-am dus in final cu prietena mea.

La drum!

Initial a fost vorba de plecare din aeroprtul international Someseni, la 8,30 dimineata, dar apoi, cursa de Hurghada s-a amanat pentru ora 13 si a aparut si o escala de o ora in Liubliana. Seara eram in Hurghada. La hotel am dat "peschesul" necesar (sunt acceptati si dolarii si Euro), si am primit o camera minunata, la etajul 2 cu vedere spre una din curtile interioare cu piscine si palmieri. A si era sa uit... inainte de plecare, in tara, am fost anuntati ca avionul de intoarcere, nu ne mai aduce pana-n Cluj ci doar pana-n Budapesta si de-acolo se descurca fiecare cum poate. Drept compensatie, primeai doua zile de sejur in plus. Puteai accepta sau refuza schimbarea. Noi am acceptat.

Hurghada

Hotelurie si tot ceea ce gasesti in Grand Resort Hurghada (piscine, sali de odihna, AI), sunt superbe. Daca dadeai si onorariul obisnuit la baiatul ce-ti facea zilnic curatenie in camera (1-2 euro), te trezeai cu 10-12 sticle de apa imbuteliata, creme de dus, prosoape curate zilnic sau un munte de hartie higienica.

In Hurghada trebuie sa stii pentru ce te-ai dus (16 zile in cazul nostru)... pentru vizita sau pentru odihna (sau pentru amandoua). Ghidul roman iti prezinta toate excursiile optionale, care, surprinzator, anul acesta erau mai ieftine decat in urma cu 4 ani. Excursia la Cairo cu piramidele sale sau Luxor si Karnak costa 69-75 euro, Safari prin desert-10 euro.

Inca din avion, ne-am format o "gasca de prieteni", toi ardeleni (din Cluj, Tg. Mures, Oradea, Satu Mare, Turda, etc). Ne-am organizat. La ora 7 incepea micul dejun AI. Mergeam 2-3 din grup, mai devreme, luam masa si la 8 eram pe plaja goala si ocupam 4-5 sezlonguri cu "paravant". Apoi ii asteptam pe ceilalti. Astfel, nu mai dadeam socoteala tinerilor arabi de pe plaja care se ofereau sa ne caute un "supersezlong" pentru cativa euro.

Din 15 zile de plaja, am avut 15 zile de soare. Ziua erau intre 26 si 32 grade C in aer, noaptea erau 16-18 grade C. Apa marii nu era foarte calda si in unele zile batea un vant destul de rece. In camera de hotel, aveam aer conditionat, ne reglam temperatura dupa dorinta. Masa "all inclusiv" era deosebit de bogata. In afara de carne de porc, aveai de toate. La masa erai servit si cu un vin rosu sau alb (slabe), bere sau apa imbuteliata. La plaja, la fel. Intre reprizele de plaja si masa, lumea se retragea la hotel, in doua saloane mari, de relaxare, unde exista semnal Wi-Fi si servea o cafea, un ceai sau alte licori, gratis, de la un bar aflat in apropiere.

Mie mi-a placut arhitectura Resortului. Vazut din avion, acesta avea forma cifrei 8. Pe marginile cifrei erau o multime de hoteluri iar in cele doua spatii rotunde din intriorul cifrei 8, erau piscine (uneori cu animatori), terase pentru AI sau cafea, sezlonguri, palmieri... o incantare pentru retina oricarui pamantean. O muzica relaxanta, se auzea mai toata ziua. Si parca cea mai mare placere a grupului nostru din Ardeal, era, dupa discutia de pe plaja, sa ne-o continuam pe aceste terase, pana seara tarziu. Aveam si TV in camera, cu un singur post romanesc (TVR international), dar noi puneam MTV. E-adevarat ca mai vizionam unoeri si stirile, ca sa aflam ce s-a mai intamplat prin lume, in timp ce noi stateam cu burta la soare.

Grand Hotel si Grand Resort impart aceeasi plaja. Dar, pana sa ajungi la plaja, trebuie sa intri prin Grand Hotel si sa strabati mirifica gradina de palmieri a Grand Hotelului. Sau poti sa ramai in holul sau pe terasa acestui hotel (care dispune de semnal WiFi si el) si sa trimiti cateva sms-uri acasa din mijlocul acestei vegetatii luxuriante.

In marea sala de relaxare a Grand Resortului, am asistat si la cateva concerte de pian.

Despre shoping n-are rost sa va mai povestesc, intreaga "Promenada Hurghada" e plina de buticuri "cu de toate", suvenirurui, obiecte de plaje, valize, tricouri, etc. Intre ele, gasesti agentii de voiaj, cafenele, restaurante si un supermarket (Cleopatra), cu preturi rezonabile.

Ce spunea varul meu?

Ghidul roman l-a convins intr-una din cele 4 sau 5 excursii in Hurghada, sa cumpere un apartament. Erau apartamente de bloc (2 camere-20.00 euro, 3 camere-30.000 euro, cu balcon). A cumparat si el unul, caci s-a saturat de clima capricioasa de la noi. A primit si cetatenia egipteana (deci nu mai trebuie sa plateasca cei 28 euro la intrare). Si-a facut si prieteni egipteni cu care se intalneste de obicei pe faleza-port Marina, loc plin de terase si yahturi de-ale bogatilor lumii. Exista si o mica plaja pe-acolo. Mi-a povestit ca in apartamentul lui, apa e gratis iar cu caldura n-are probleme. Cu 200 euro/luna se descurca. Ce mai! Paradisul pe Pamant! Singura problema e cu transportul... din tara noastra spre Hurghada, nu exista avion direct (de linie) ci doar charter, "la pachet, cu cazare si masa". Trebuie sa mearga pana in Budapesta ca sa ajunga la cea de-a doua lui casa.

Final

Ajuns acasa, le-am telefonat si multumit fetelor de la agentia din Cluj pentru minunata excursie si le-am rugat sa ma anunte si anul viitor, cand mai vand un asemenea sejur "doi intr-unul" (platesti o saptamana si stai doua}. Daca dorinti si voi, o asemenea "pomana turistica", intr-o perioada cand la noi in tara e frig sau ploua (aprilie-mai), stati la panda in luna februarie, pentru un "early-booking" in Hurghada. N-o sa regretati!

In Hurghada, eu m-am bronzat binisor, un preludiu excelent pentru sejurul habitual de 3 saptamani ce ma asteapta la Sovata in iulie.

Concedii placute tuturor!

Trimis de dorgo in 13.05.23 11:53:59
Validat / Publicat: 13.05.23 20:38:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT. A mai fost în/la: Grand Hotel Hurghada

VIZUALIZĂRI: 2504 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P18 Off...e utima zi de sejur, o ultima privire spre aceasta minunata imagine

[13.05.23 20:27:56]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Grand Resort, HURGHADA (orașul)" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Vacanța în Hurghada]

Încărcând inițial impresiile la o rubrică de călătorie (în loc de una de cazare), rubrica de CAZARE (CAMERE) a fost nedisponibilă pentru notare. Te-aș ruga să indici o notă și pentru acest capitol - cazarea / camera - folosind linkul EDIT IMPRESII, afișat cu roșu mai sus și disponibil permanent la publicare (şi timp de 30 minute după aceasta).

[13.05.23 22:58:31]

@all... Daca aveti intrebari sau orice nelamurire in legatura cu Grand Resort Hurghada, serviciile, restaurantul AI sau plaja, va stau la dispozitie...

[14.05.23 09:58:34]

@dorgo: Aventura intoarcerii acasa (mini-review).

In urma cu 4 ani (2019), cand am fost in Hurghada intr-o excursie de 2 saptamani, cu aceeasi firma ca si acum, un avion m-a preluat din Cluj si-n 3 ore si jumatate am fost in Hurghada. La intoarcere, la fel, am ajuns din Hurghada la Cluj, tot in 3 ore si ceva. Acum insa lucrurile s-au schimbat. Radical. La intoarcere, avionul ne ducea doar pana la Budapesta. Sejurul in Hurghada a fost minunat dar pe drumul de intoarcere, toata trupa noastra de ardeleni, a avut de rezolvat aceasta problema. Cei din Satu Mare, Oradea sau Baia Mare, si-au comandat microbuse sau si-au rugat prietenii sa-i culeaga din aeroportul din Budapesta, stiind ca la intoarcere, avionul ajunge dis de dimineata (5,30) in acest aeroport. Altii, printre care si eu, ne-am cumparat bilete pentru Cluj sau Tg. Mures, la autocar (firma Flixbus), e-o firma vestita maghiara de autocare moderne ce te poarta din aeroport, in toata Europa. La 8,30 era pornirea spre Tg. Mures, la 13,30 era cea spre Cluj. Biletul la Flixbus, l-am cumparat de acasa (140 lei). Cu o seara inainte, in Hurghada, la ora 23, ghidul ne-a adunat pe toti romanii in holul Grand Resortului, ne-a explicat ca trolerele trebuie infoliate la hotel sau la aeroportul Hurghada, si la ora 24, autocarul a pornit. Avionul ne-a dus in 3 ore la Budapesta, totul a decurs normal. Pentru autobuzele de Tg. Mures si Cluj, eram vreo 12 persoane care asteptam pe peronul (nr 5) din aeroportul Budapesta ca s-o pornim spre casa. Ni s-a facut foame. Intram in aeroport la cate un snack-bar si comandam cate ceva. Eu aveam o bancnota de 20 de euro (doar suntem deja in UE, nu-i asa?) si am cerut ceva de macare si o cafea dubla (10 euro). Vanzatoare, amabila ma serveste dar ma si avertizeaza, ca restul (in cazul meu 10 euro), mi-l da in Forinti, moneda nationala. Unii renuntau. Se face ora 8,30, ora autobusului nostru de Tg. Mures. Suntem 4 persoane. Autobusul nu vine. Incerc sa contactez firma dar n-am semnal, nu-mi activasem roming-ul. Cineva din grup are si telefoneaza la Flixbus. I se raspunde (eu eram translator), "Sajnos, mama, egy kocsi se indul Romania fele!" (Traducere- Ne pare rau, astazi cursele pentru Romania, sunt anulate! ). Wow! Ce ne facem? Cineva din grup da o fuga pana la hotelul aeroportului (Ibis), o camera costa 92 euro si intrarea se face la ora 15. Prietena mea, rupta de oboseala, ramane la hotel si vine doar a doua zi, cand nici o cursa auto n-a mai fost anulata. Altii pleaca cu autobusul de oras (Nr. 110E), in Budapesta la prieteni sau la un hotel mai ieftin. Eu dau un telefon din zona WiFi la agentul turistic ce mi-a vandut biletul. Isi cere mii de scuze. Nu e vina lui. Ma sfatuieste sa merg in autogara Nepliget si sa caut o alta cursa spre Cluj sau Tg. Mures. Iau un taxi (27 euro) si ajung la autogara. Aici, iau un numar de ordine si in 5 minute ajung in fata unei operatoare care-mi da o lista lunga cu toate numerele de telefon a curselor ce pleaca spre Romania. N-am rabdare sa dau atatea telefoane. Ies pe peroane, vreo 10 curse sunt gata de plecare. Trec pe la fiecare, nici una nu pleaca spre tara. OK. Iau alt taxi (30 euro) si ajung intr-un loc binecunoscut mie, gara Keleti (Gara de Est), unde gasesc un tren la 13,40 ce pleaca spre Baia Mare si Cluj. Dar pe tabloul electronic principal, nu apare si linia (din cele 12) de la care pornese trenul. Intreb in dreapta si-n stanga (ce bine e sa stii ungureste), ... unii zic linia 3, altii, lina 4... mai sunt 10 minute... in final vad o multime de studenti ce urca in trenul tras pe linia 3. Pe tren nu scrie nimic. Un mecanic insa ma convinge ca acesta e trenul de Cluj. Confirma si cativa studenti care mergeau la studii. Trenul e pe linia 3. Porneste. Dar se opreste. Apoi reculeaza si se aseaza pe linia 4. In sfarsit porneste! La Episcopia Bihorului, intram in tara. O seumedenie de "biip"-uri ma napadesc. Ura! Am din nou semnal la telefon si... am ajuns in tara!!! Nici nu stiti ce senzatie mununata ai atunci cand esti din nou "acasa"! Il sun pe baiatul meu din Cluj, sa-mi rezerve o camera la o pensiune langa gara din Cluj. La ora 10,30 ajung la Cluj. Baiatul ma asteapta cu un Big Mac si o limonada. A doua zi, cu primul tren, pornesc spre Tg, Mures. In sfarsit, iata-ma ajuns acasa!

[14.05.23 10:26:33]

@dorgo: @webm.X sau @web de serviciu... o rugaminte... poate ca ar trebui sa puneti fotografia nr 22 mai la vedere, am fotografiat Tabela electronica a trenurilor ce pleaca zilnic din Gara Keleti din Budapesta (cateva pleaca si spre orase din Romania), deoarece, din discutiile avute in Hurghada cu alte grupuri sosite din tara, si ei au avut aceeasi problemea... avionul de intoarcere te lasa in aeroportul din Budapesta si autobuzele din Budapesta spre tara, nu sunt sigure.

[18.11.23 13:07:43]

@dorgo: @Web! Multumesc pentru aducerea pozei P22 in prim plan. In prezent, pe internet se constata o explozie a ofertelor fie "early" (cumperi sejur acum si pleci in aprilie-mai), fie ca pleci chiar in aceste luni, spre Hurghada, oferite la preturi moderate de aceeasi firma organizatoare (Tur operator) si ale carei sejururi (platesti 7 si stai 14 zile), pot fi achizitionate din Cluj sau Baia Mare sau de la targurile de turism. Din discutiile cu romanii cu are am stat in aprilie in Hurghada, am aflat ca discordante la zborul de intoarcere, au mai fost la cursele de 14 zile. Asadar, e bine de retinut, ca, in caz ca avionul de reintoarcere va va aduce doar pana la Budapesta, (avionul ajunge la aeroport dimineata devreme), si mijlocul de transport (autobus, microbus) pe care l-ati comandat nu va aduce acasa (uneori va amana, din lipsa de calatori), aveti varianta sigura a trenului, care porneste si cu 2-3 calatori. Pe acel tabel electronic din Gara Keleti, veti vedea ca pe la pranz, pornesc doua trenuri, unul spre Baia Mare si altul spre Cluj.

dorgo, hlli
Alte impresii din această RUBRICĂGrand Resort: