ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.05.2023
ÎNSCRIS: 05.06.21
încărcat de pe telefon!

Un articol tâmpit

Ce mă inspiră...

Citesc articole aiurea. Azi, despre Australia și Doha, acum ceva vreme despre Pakistan, despre Caraibe nu-mi amintesc să fi citit dar recent a fost și ceva despre Cipru.

În Australia nu am fost. Nu aș merge așa departe. Am fost, însă, în Apuseni unde, întâmplător, am găsit în gașca nostră un tip care nu era montaniard și se vedea asta cu ochiul liber. Se rătăcise printre noi, având nu știu ce cumpănă în viață, cum se mai întâmplă. Aia a fost în 2004. În 2005 eu mă întorceam din Doha și el pleca în Anglia. E inginer de drumuri și a primit un contract. După 6 luni de Anglia și-a cumpărat o vilă, în rate. Anul 2011 l-a găsit în Sydney. Se plictisise de Anglia pentru că ploua prea mult iar la Sydney era soare. Mi-a povestit că în Australia nu există temperaturi extreme și e permanent un fel de primăvară călduță. Într-o vreme îmi spunea că vrea să construiască un parc de distracții că-și cumpărase un teren pomană curată.

După câțiva ani a vândut vila din Anglia pe care o ținuse închiriată și a cumpărat un apartament cu vedere la opera din Sidney. Și-a dat seama că nu-i nici o șansă să se mai întoarcă în Anglia. O vreme tot sceuna că se întoarce în România. Eu nu cred că va face asta vreodată.

În Doha era un tip din Pakistan care-mi purta de grijă să nu mă supere careva. Ne plimbam pe dune în expediții și pe la Perla de pe Corniche. Eu am stat în Doha o vară, el 16 ani. Acum este din nou în Pakistan. Sincer, nu aș merge în Pakistan. Nu am fost, nici n-am de gând. Consider că-i o țară periculoasă, cu tradiții prea vechi, uneori șocante deși am descoperit la ei unele lucruri incredibil de inocente. Parcă ar fi o țară a contrastelor.

În Cipru a fost chiar și mai cool. Și acolo tot o vară am stat și îmi purta de grijă un polonez care acum locuiește în Caraibe, pe o insulă care se cheamă Antigua & Barbuda. E instructor de scufundări, și el și soția lui care este mulatră, nativă de acolo. În Caraibe, sincer, aș merge să stau câteva luni, probabil tot o vară dar numai de apare vreo oportunitate, pară mălăiață, altfel nu insist. M-a fascinat mereu cu câtă ușurință schimba polonezul ăsta țările înainte, până să se hotărască pentru Caraibe. Îmi amintesc, serveam un mic dejun englezesc la Mediterană în Limasol și nu-mi venea să cred ce proiecte face. Zicea să cumpărăm niște jeep uri și facem o expediție în Africa, de la nord la sud sau invers după care să vindem jeep urile la un preț mai mare decât le-am cumpărat, motivând că în Africa ei nu prea au astfel de chestii și sigur vor fi amatori să cumpere. Evident, asta nu s-a concretizat niciodată dar el chiar vorbea serios. Mie, însă, îmi depășea capacitatea de procesare deși nici eu n-aveam prea multe doage.

Nu am vizitat prea multe țări și nici n-am chef să merg departe. Unele țări, însă, parcă mă sufocau chiar și de la distanța, când îmi primeam buletinele info și una din acestea este Australia. ????

Trimis de Mioritik in 12.05.23 01:30:22
Validat / Publicat: 12.05.23 07:09:45

VIZUALIZĂRI: 556 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Nu sta degeaba că degeaba stai! Fabricat în România
[1 PMA]
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

dorgo [12.05.23 09:25:30] »

Eu n-am inteles nimic din articolul tau care povesteste cam totul despre nimic dar mi-a placut la nebunie sinceritatea ta cand l-ai caracetrizat ca fiind "un articol tampit". Felicitari!

doinafil [12.05.23 13:16:22] »

Sunt și eu în deplin acord cu ce ascris @dorgo!

neimportantscris / TELEFON [12.05.23 16:50:08] »

@all Mie mi-a plăcut poza, mai ales îndemnul de pe sticloanță: "nu sta degeaba, că degeaba stai! " Perpedes m-am dus la colecție, am tras o dușcă triplă de Albamont, iar la recitire, nu mi s-a mai părut nimic tâmpit, e chiar infuzie de globetrotter pe vatră de Apuseni... hâc!

@dorgo: tâmpit articol, dar te-a scos din bârlog. Poate te transformi în pară și pornești în călătorie. Altfel, ce mai faci dom' doctor? Prin Apuseni sau pe la antipozi?

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
Mioritikscris / TELEFON [12.05.23 17:48:02] »

@zapacitu: ????

dorgo [12.05.23 19:02:15] »

@zapacitu: Bine "my friend", voi scrie zilele astea mohorate, ceva luminos si proaspat, ridicator de moral, cu mult soare, nisip si mare (sun, sand, see) ceva despre o tara a faraonilor in care ploua de 3 ori (nu pe saptamana ca-n Bacovia) ci pe an.

neimportantscris / TELEFON [12.05.23 22:20:34] »

@dorgo: Soare, nisip, mare, faraoni... Aaaa, cre’că dom’doc a băgat un Madagascar de extrasezon, țara Faraonului de Tomis, cel transferat pentru 9 ani la Dinamo. Ploaia anti-bacoviană, de fapt e Minulescu, bravul meu kamaraden, mi-a clarificat destinația cadrului medical afaist, dispărut de ceva vreme de pe firmament: Eghipet. Inspirat de articolul colegei Mioritika, cu umil talent, îți scriu un posibil motto (dacă vei îngădui să-l accepți), pentru viitorul articol ce ni l-ai promis.

Roiul spre Eghipet

În orașul care plouă, de trei ori pe săptămână,

Hipocrat cu o cadână,

Două jucării fardate,

Merg ținându-se de mână.

-Mucegaiul ăsta verde e de-acuma la țâțână,

Hai ș-om mere la fântână,

Să ne primenim temeinic,

Pas ușor și mână-n mână.

-Merem Hipocrat, departe, cu Wizzairul, ca o zână,

În Cairo, la fântână,

Să mă dai cu burețelul,

Când pe cap, când pe o mână.

Plouă, plouă, plouă, de trei ori pe an aici,

Am abandonat cadâna, locu-i plin de pitulici,

În Egipt mi-am luat păgână,

O țin strâns, n-o las din mână.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][6 voturi]
Mioritikscris / TELEFON [12.05.23 22:26:43] »

@zapacitu: esteeee!

dorgo [13.05.23 09:41:08] »

@zapacitu: Wow, ce talent poetic posezi amice, aproape cat al meu! Cat despre faraonul de Tomis, care... sa recunoastem, a dat viata (mai ales nocturna) perlei litoralului autohton, Mamaia, inainte ca aceasta sa fie distrusa, e posibil sa nu-i fi priit clima malgașă torida din Madagascar (azi sunt 27 grade ziua si 23 noaptea) si sa se fi retras mai "la racoare", in zona Rahova. Eu am un mare respect pentru el, caci in anii de disco-glorie a statiunii, intreg mapamondu ne cunostea ca fiind tara lui Dracula, Ilie Nastase, Hagi, Nadia si Mamaia.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
dorgo [13.05.23 09:48:17] »

@dorgo: Iar pe @Mioritica, eu zic, ca trebuie s-o iertam de data acesta, e numai la prima abatere (celelalte 100 i le-am trecut cu vederea), pentru ca eu suspicionez ca "egzista o explicatie": a scris articolul tampit dupa ce-a golit albamontul si nu inainte. ????

doinafil, dorgo, Mioritik, neimportant
Alte articole din această RUBRICĂFilozofări... turistice: