ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.04.2023
STATUS: APOLLO
APR-2023
BUN

AveForchetta – experienta in furculita

Ok, stiu ca nu am mai scris de ceva vreme, am destule articole scrise sau de scris, asa ca cel mai simplu imi este sa incep cu cea mai recenta exerienta, adica cea de astazi, pentru ca am ajuns la un local minunat intr-o zi minunata.

Invitatia la masa de pranz la un restaurant a venit din partea juniorului a carui zi de nastere a fost in aceasta saptamana, asa ca pe grupul nostru de WhatsApp am fost informati ieri astfel: “Maine la ora 15:00 va scot la restaurant la AveForchetta” .

Cateva cuvinte despre acest restaurant, pare destul de recent inaugurat (cel putin flacaul cel mare asa mi-a spus” , se afla situat in strada Maei Millo nr 5, mai usor de localizat, in spatele Palatului Telefoanelor, pagina oficiala aveforchetta.ro. Am ajuns acolo la ora stabilita, am observant destul de mula lume si la mesele din exterior dar si la interior, de asemenea personal detul de numeros, asta spune multe despre numarul clientilor. La intrare se afla si o mica “receptive” de unde sunteti preluati pentru a fi dusi la masa. Odata instalati intervine prima problema pentru cei mai putin adusi la zi cu tehnologia, meniul este sub forma electronica, scanand codul QR aflat pe masa si de unde de alfel (nu acum ci mai incolo), veti putea face direct comanda, asa am aflat si ca noi aveam masa nr 16.

Am comandat mai intai bauturile: bere Ursus Black (eu si sotul), mama Peronni fara alcool, flacaii lemonade/ cocktail – non alcoolice ei fiind soferii.

Odata facut inceputul am inceput sa studiem localul, facand poze mai pe sus avand in vedere ca erau clienti multi, i-a placut atmosfera si plantele verzi agatate de tavan, o sa vedeti si in poze.

Au venit si bauturile, ne-am racorit putin avand in vedere minunata zi, si am comandat si mancarea. Pentru inceput a fost o portie de Vitello Tonnato (Vrabioara de vitel, lamai, rosii cherry, sos de ton, dressing de vin) cu 2 focaccia, una cu usturoi, una cu parmezan.

Apoi comanda de baza a fost (am vrut sa las si numele din meniu pentru ca erau dragute):

Pizza diavola – “FOR YOU DIAVOLA FOR OTHERS DANTE’S INFERNO” - Blat de pizza napoletan, mozzarella fior di latte, rosii San Marzano, salam Ventricina, pecorino,

Pizza – “LA DIVINA CAPRICIOSA” - Blat de pizza napoletan, mozzarella fior di latte, rosii San Marzano, prosciutto cotto, ardei kapia copt, masline, anghinare, busuioc,

Am sa mai completez aici cu faptul ca ei spun ca blatul de pizza sta la dospit 24 ore

CAN’T GO WRONG WITH ARROSTICINI - Frigarui de miel, sos chimichiuri, lamai, la care a asezonat si o portie de cartofi prajiti cu parmezan

CHICKEN EXTRAVAGANZA - Piept de pui. sfecla rosie, salata rucola, ricotta, ulei de masline extra virgin, unt, otet balsamic, mix de seminte, ceapa rosie, busuioc„asociata cu cartofi noi zdrobiti cu parmezan

CREAMY SHRIMP PASTA - Creveti, smanatana lichida, rigatoni, ulei de masline extra virgin, lamai, ceapa, grana padano, apio, unt, rosii cherry, usturoi, vin, busuioc, sare de mare.

S-a mai luat o “homade cola” care a fost o surpriza pentru noi sa constatam ca primim un lichid cu gust de cola dar fara coloranti ????. Bun si racoritor.

Toate produsele au fost minunate, pot spune curcubeu pe cerul gurii, am mai fi stat dar ne-am dorit in continuare si o plimbare pe Calea Victoriei care devine iar pietonala in weekend si chiar era la plimbare o multimer de lume, atmosfera placuta, o sa vedeti cateva poze chiar.

Plata s-a facut cu cardul, bacsisul separat (am fost intrebati daca vrem sa fie tot pe card) si chiar daca suma a fost maricica, totul a fost minunat si a meritat din plin.

Am plecat spre casa pe Calea Victoriei, am trecut prin fata Ateneului Roman si nu puteam sa nu ne oprim la French Revolution, nu pentru o revolutie, ci pentru cele mai bune eclere din Bucuresti, vi le recomand din plin pentru cei ce sunteti in Bucuresti, sunt bestiale :).

Acestea fiind zise, imi iau la revedere, sper sa va placa locul iar pentru cei ce se gandesc ca ar putea ajunge acolo, este chiar recomandat.

Trimis de mishu in 29.04.23 19:09:44
Validat / Publicat: 29.04.23 22:56:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 1565 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P21 Restaurant AveForchetta - frigarui de mie, minunate...dar cam putine la cat de gustoase erau

tata123 🔱scris / TELEFON CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [30.04.23 07:47:02] »

@mishu: La mulți ani sărbătoritului! Se vede că ți-a fost foame????... ai "mâncat" la litereee... Îmi place: ai respectat și noile norme de descriere a preparatelor în meniuri (ingrediente, alergeni, E-uri etc.. Glumesc!

O incursiune culinară reușită! Frumos localul, o amenajare modernă cu accente industriale. Mulțumim pentru prezentare. Mmmm... eclere????

mprofeanuscris / TELEFON [30.04.23 14:08:40] »

@mishu: Să vă fie de bine! La mulți ani frumoși mezinului! Arată bine totul, localul, felurile de mâncare, despre gust, dacă ați fost mulțumiți, asta contează...

Văd că ne-am adaptat și noi Europei și în weekend Strada Victoriei devine pietonală. Îmi spusese băiatul meu despre acest fapt.

mishu [30.04.23 19:41:42] »

@tata123 ????: Ei si tu acum carcotasule! ... cam ai dreptate, nu ca mi-ar fi fost foame, dar totl arata minunat, dar am mari probleme cu laptopul meu, am destule litere care nu mai functioneaza corect si cred ca se cere altul... dar inca nu e momentul .

Cat despre locatie, e minunata, produsele super, preturile ok pentru o parte dintre produse, la restul este deja aroganta , dar in rest totul a fost minunat si servirea ireprosabila. Am mai avut o surpriza placuta saptamana aceasta, sper sa povestesc in curand despre ea, asa incat, parca este frumos sa te bucuri de o iesire la restaurant cu prietenii sau familia.

Multumesc de vizita si aprecieri dar si de urari pentru sarbatorit.

mishu [30.04.23 19:50:55] »

@mprofeanu: Multumesc frumos de urari! si DA, chiar ne-a fost de bine si ne-a priit si plimbarea dupa aceea. De fapt am incercat in ultima vreme daca tot n-am mai iesit din Bucuresti din diverse motive, ca macar la cate o plimbare sa iesim, fie ca a fost Cismigiu (un parc trist si imbatranit, pacat de el, sunt curioasa cat le va lua guvernantilor sa faca ceva ca acum o justifica pe ceva reglementari), parcul IOR (Al. I Cuza), Parcul National (o tristete de parc, nu mi-a placut). sau Calea Victoriei, Kiseleff, sau locuri unde sa ne facem pasii . Noi am fost ieri pe Calea Victoriei si se pare ca le-am facut pofta si baietilor care acum sunt pe acolo. E placut sa vezi cata lume iese la plimbare. Multumesc de vizita si aprecieri.

Zoazore [02.05.23 09:33:24] »

@mishu:

Sa traiasca juniorul cel frumos!

Totul arata intr-un mare fel! Localul este aerisit, plantele dau o nota de proaspat.

Iar felurile alese de voi... woow! Nici nu stiu care este mai imbietor! TOATE!

Sa va fie de bine! Sa mai repetati!

mishuscris / TELEFON [02.05.23 13:06:04] »

@Zoazore: Multumesc frumos de urari! Si daca e de repetir a facut-o tot el, ieri insa cu profii de la dansuri, si drept dovada ca alegerea mea cu pastele a fost una inspirata, ei doi si inca 2 persoane au luat tot paste, alta a luat acel "chicken extravaganza" si inca una a luat creveti. Toti s-au aratat multumiti asa ca poate mai ajungem pe acolo.

Multumesc de vizita, ecou si aprecieri

mishu, mprofeanu, tata123 🔱, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: