ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.04.2023
Prieteni
3 AD. + 6 COPII -- v: 7-14
BUN

Pensiunea Gradia Șuncuiuș

Am văzut undeva într-o reclamă sau articol, nu mai țin minte exact ceva poze și informații despre zona asta din Șuncuiuș, cu titlul: peisaj thailandez în Romania. Cert e ca peisajul cu stâncile abrupte care se prăvălesc în Criș aduc așa cumva a exotic. Gata, ne-am hotărât, trebuie venit aici pentru câteva zile într-o vară. Am rezervat camere, bineînțeles cu vreo 3 luni înainte, că așa e firesc dacă e un loc mai frecventat, am plătit un avans și cam asta a fost. Comunicarea prin mail si telefon cu recepția a mers super, totul în regulă.

Buuun, ajungem la pensiune și ne punem pe prospectat. Zona este într-adevăr faină, iar plaja cu stâncile Crișului alcătuiesc un colț de natură ce merită văzut, mai rar pe la noi. Pensiunea e peste drum de plajă, are jos restaurant și camere sus. Fiind pe defileul Crișului, evident este și linie de cale ferată pe aici, dar norocul face că de la mare distanță de pensiune trenurile intră în tunel așa că nu se aude nimic. Altfel nu era chiar drăguț. Lângă pensiunea Gradia mai este o alta, plasată mai aproape de plajă și am impresia că este între ele un fel de dispută sau concurență pentru plajă, cu chestii de genul că băncile sunt de la Gradia dar șezlongurile de la cealaltă pensiune. Mult mai bine ar ieși dacă ar colabora cumva și să aibă grija împreună de plajă. De exemplu să strângă plasticele aduse zilnic de apă. Serios, ăsta e un never-ending story, am văzut plaja relativ curată seara ca dimineața să vad vreo 20 de plastice proaspete aduse de ape – zici că suntem bolunzi la cap. Sau să se ocupe de buruienile care-s lăsate cam în voia lor. Sau sa facă un minim amenajament al zonei de baie – de exemplu eu aș fi tras o bălăceală în Criș dar apa era cam tulbure, plouase bine în ajun și nu aveam nicio idee ce e pe fundul apei, dacă e nisip sau nămol sau cât de adânca e apa. Mda, păcat, zona chiar e frumoasă și merită întreținută. Doar ape azurii îi mai lipsesc, ale noastre sunt mai mereu un pic tulburi, o fi de la argilă, nu mă pricep.

Mobilierul din cameră a fost în regulă, mai puțin patul suplimentar, acesta a cedat sub greutatea unui copil, dar ne-am împăcat până la urma cu el. Camera avea balcon cu vedere la pădure, spre partea cealaltă a pensiunii cum ar veni. Nu am văzut să fie probleme de curățenie. Baia e spațioasă și are aerisire. Cu doamnele de la recepție și de la restaurant la fel, totul a mers așa cum trebuie. Vin mulți turiști pe aici, parte din ei vin pentru plajă și pentru o masă sau pentru băuturi la restaurantul pensiunii. E o zonă turistică bine pusă la punct, s-a muncit mult la asta și se vede. Poți face rafting, e o firmă care se ocupă cu așa ceva în zonă, se pot cere detalii de la recepția pensiunii. Într-o plimbare scurtă pe lângă Criș am văzut trasee de via ferrata foarte faine, peștera Unguru mare e aproape, se poate merge pe jos până acolo. Ba chiar și un camping curat și aranjat. Sau se pot închiria biciclete sau ATV-uri. O zonă cu potențial, un lucru bun, nu știu să vă spun cine are merite mai mari, privații din zonă, consiliul județean, primăria, sau poate colaborarea între ele chiar a mers, dar bine-ar fi să vezi asemenea muguri de turism dezvoltat și în alte zone. Și mă gândesc că totul a pornit de la râu și de la stâncile faine, iar zone de acest gen avem cu duiumul. Iar turiști doritori care ar plăti bani frumoși sunt de asemenea. Mă gândeam eu așa odată că la Bobota, în județul Sălaj, pe marginea drumului curge dintr-un izvor o apă minerală foarte apreciata de unii oameni și… atât. Nu-i scris daca-i bună sa nu, ce proprietăți are… Dacă izvorul asta era într-o altă țară mai pusă pe fapte cu siguranță se țesea și o poveste cum că din izvorul ăla a băut apă cine știe ce mare personalitate dintr-un secol mai îndepărtat, că te face cu 20 de ani mai tânăr și în jurul izvorului se punea de o stațiune trăsnet cu hoteluri și spa-uri de multe stele. Ba chiar se îmbutelia și se trimiteau mostre până pe stația spațială internațională. Dar așa, ea curge-n șanț. Mda. Bun exercițiu de fantezie, nu?

Micul dejun începe de pe la vreo 8 și se plătește separat, se poate alege din vreo 3 variante cu 15 lei de căciulă. Pizza bună costă intre 24 si 28 de lei, o supă între 12 și 17 lei, o ceafă standard plus cartofii pai aferenți 24+8 și bineînțeles etalonul: o bere 7-8 lei. Nu-s prețuri mari și bucatele au fost bune, n-am avut probleme nici cu mofturoșii mici nici cu fomiștii mari, timpii de servire au fost ok. Noaptea e liniște, ne-am odihnit așa cum trebuie. Se poate plăti cu cardul și în parcare este loc destul. Noi am petrecut de minune aici, ne-am dat și pe râu cu caiacele, experiență faină (în afară de eternele plastice de peste tot), am făcut un traseu de via ferrata (merită!) și am făcut tot soiul de plimbări prin zonă, ne-am relaxat și ne-am umplut de energie. Vă recomand deci zona și vă urez toate cele bune!

Trimis de Trank in 28.04.23 13:57:48
Validat / Publicat: 28.04.23 17:33:05

VIZUALIZĂRI: 1858 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Trank); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Baia mare si aerisita

[28.04.23 17:31:53]

Fain și această recomandare

Mutat în rubrica "Pensiunea Gradia Șuncuiuș, ȘUNCUIUȘ [BH]" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

[28.04.23 18:12:17]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

TrankAUTOR REVIEW
[02.05.23 09:50:14]

@webmasterX: E ok, multumesc mult!

Trank