ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.04.2023
APR-2023
Cuplu
EXCELENT

Coroian House, o cazare bună în Cluj

Săptămâna aceasta am făcut o deplasare la Cluj, am ajuns după-amiază și am plecat a treia zi dimineața fiind cazați pentru două nopți la Coroian House.

Despre Cluj, denumire oficială Cluj-Napoca, spun doar că este un oraș cu o istorie de peste două mii de ani, pe care clujenii și nu numai ei îl numesc cu mândrie Inima Transilvaniei sau Orașul comoară, se află pe valea Râului Someșul Mic, între Munții Apuseni și Câmpia Transilvaniei și este astăzi al doilea oraș ca populație și unul dintre cele mai importante centre academice, culturale și economice din țară.

De la Pitești la Coroian House în Cluj

Luni dimineața, pe la ora 10, am primit un telefon din Cluj, … mâine la ora 15 doamna doctor vă poate vedea, puteți veni?? , întâlnire devansată din luna iunie, așa că n-am mai stat pe gânduri și pe la 11:30 ieșeam pe poartă mergând spre Bascov, apoi prin Rm. Vâlcea, Sibiu, Sebeș și Turda am ajuns ghidați de Indicatoarele rutiere la Cluj. De aici Google maps ne-a condus la destinație unde am ajuns pe la ora 17. Am circulat destul de lejer, nu a fost aglomerație, am mers și pe autostrăzile A1, A10 și A3, dar am făcut câteva opriri necesare pentru puțină mișcare.

Coroian House

Casa Coroian este o pensiune de familie amenajată într-o clădire cu etaj și mansardă aflată în Str. Cometei 26 la circa 2,5 kilometri de intrarea în oraș dinspre Turda. „Grădina Botanică Cluj-Napoca” este situată la puțin peste un kilometru, „Centrul orașului, cu Primăria și Piața Unirii” , se află la circa 3 kilometri iar „Aeroportul Avram Iancu Cluj” la 11 kilometri. În apropiere se află mai multe restaurante, unele cu livrare la domiciliu printre care ele și două bistrouri recomandate de gazda noastră, „Apropo” și „Apartament 1” , cu prețuri rezonabile și mâncare bună unde am comandat și noi. Sunt și magazine, „Centrul Comercial Sigma cu un magazin Lidl” aflat la circa 750 metri de mers pe jos, o „Benzinăria Lukoil” și altele. Am ales această pensiune fiind la doar 300 de metri de clinica la care trebuia să merg.

Are email, telefon, se găsesc pe FB, este afiliat la booking din iulie 2018 fiind notată cu 9.1 din peste 230 evaluari cele mai apreciate fiind personalul și curățenia, mai puțin apreciată fiind amplasarea, tot pe acolo apreciez și eu. Fiind o plecare nepregătită am rezervat telefonic o cameră, vorbind cu domnul Coroian.

Facilitățile oferite

Pensiunea are 9 camere, o cameră la primul nivel și câte patru la celelalte două, clasificate în Camere duble sau twin care pot primi câte 2 adulți, Camere triple unde sunt găzduiți 3 adulți și Camere cvadruple ce pot fi ocupate de 4 persoane, în toate camerele putând fi găzduit și un copil, dar nu se asigură pătuțuri și paturi suplimentare. La parter se află și Recepția pensiunii.

Chek-in se face între orele 14 și 24, se solicită anunțarea orei de sosire, gazdele locuind în aceeași curte primesc musafirii chiar mai devreme oferind camerele dacă sunt pregătite, dacă nu sunt, păstrează bagajele, iar check-out se face între orele 7 și 10, în celelalte ore se lasă cheile în hol la recepție.

Între orele 21 și 9 trebuie păstrată liniștea, nu sunt premise petrecerile sau sărbătorirea evenimentelor, nici fumatul dar, la cerere și fără taxe suplimentare sunt primite animalele de companie, gazdele având doi prieteni buni, un câine și o pisică.

Anularea sau plata în avans depind de tipul cazării și se discută la efectuarea rezervării, are Wi-Fi bun ce nu se achită suplimentar.

Există o zona de picnic și grătar, loc de joacă pentru copii. Parcarea se poate face în curtea pensiunii dar este permisă parcare pe stradă, amândouă gratuite.

Personalul vorbește engleza și italiana, este amabil și prietenos, ne-a întâmpinat cu camera încălzită cu trei ore mai devreme decât ora anunțată pentru sosire, anunțasem că sosim pe la ora 20 și ne-a oferit o camera călduroasă și ușor accesibilă.

Camera

Am avut rezervată Camera P2 aflată la parter, o Cameră triplă de circa 25 metri pătrați, cu trei paturi de o persoană, paturi confortabile, bună pentru odihna de care aveam nevoie după drumul parcurs costul fiind de 340 lei pentru două nopți de cazare, fără mic dejun, pensiunea nu asigură micul dejun.

Camera a fost foarte curată, am avut noptiere, masă și un scaun, un șifonier cu umerașe și rafturi, am avut căldură suficientă de la calorifere după cum ne asigurase doamna Mihaela. Nu am avut aer condiționat, nu știu dacă în sezonul estival este necesar, acum nu a fost.

Baia are cele de trebuință, cabină cu duș, prosoape și cam puține articole de igienă personală. Totul era curat, bine întreținut.

La etaj și la mansardă sunt amenajate două Bucătării cu frigidere și cuptoare cu microunde, cu fierbătoare electrice pentru apă, tacâmuri și veselă, căni și pahare, tot ce trebuie într-o bucătărie. Am găsit cafea, ceai și zahăr, sare și alte condimente.

În Curtea pavată cu piatră cubică sunt amenajate locuri de parcare pentru 5,6 autoturisme, era verdeață la sosire, zăpadă la plecare, se găsește un chioșc, este amenajat și un loc de joacă pentru copii.

Concluzii

A fost o cazare cu un raport preț calitate bun, liniștită, pe o stradă mică, puțin circulată, foarte aproape de locul unde trebuia să merg, m-am simțit bine acolo. Este recomandabilă cititorilor care nu sunt prea pretențioși și vor să se odihnescă.

despre SERVICII

Gazde amabile, dornice să ne ofere servicii de calitate și informații utile...

despre CAMERE & COND. CAZARE

Cameră mare, luminoasă, curată, călduroasă...

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Este bine amplasată pe o stradă liniștită la intrarea dinspre Turda, dar mai departe de centru...

Trimis de mprofeanu in 07.04.23 18:32:24
Validat / Publicat: 07.04.23 19:19:05

VIZUALIZĂRI: 568 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 Cluj, Coroian House, Camera 2 văzută spre intrare

[07.04.23 19:30:32]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

mprofeanuPHONEAUTOR REVIEW
[07.04.23 19:34:04]

@webmaster: Mulțumesc frumos!

crismisPHONE
[08.04.23 10:16:37]

@mprofeanu: Sper că vizita a fost cu maxim folos! Sănătate multă, multă vă doresc! ❤️

mprofeanuPHONEAUTOR REVIEW
[08.04.23 10:35:19]

@crismis: Da, am revenit mult mai liniștită față de București. Mai am etape de parcurs. Mulțumesc frumos!

crismis, mprofeanu