ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.07.2010
DIN: PLOIEŞTI
ÎNSCRIS: 13.07.10
JAN-2010

Muzeul National al Petrolului

Cu ocazia aniversării a 100 de ani de industrie petrolieră în România la Ploieşti se înfiinţează, în 1957, Muzeul Naţional al Petrolului. Cu un patrimoniu muzeal destul de modest sub 1. 000 de piese Muzeul Naţional al Petrolului avea să cunoască gloria de abia în anul 1994 când Societatea Naţională a Petrolului PETROM ia acest muzeu sub oblăduirea ei sporind patrimoniul la peste 8. 000 de piese care face din Muzeul Naţional al Petrolului (unic în România) o atracţie turistică tot mai mult apreciată şi solicitată de turişti.

Muzeul este situat în Ploieşti pe strada Dr. Bagdasar la Nr. 8 cu speranţa că pozele realizate de mine cu ocazia mai multor vizite aici vă vor stârni interesul am să afişez unul din linkurile care duc către această locaţie turistică: click aici

Trimis de RobertCodescu in 17.07.10 20:59:01

VIZUALIZĂRI: 2975 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RobertCodescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 O machetă a sediului PETROM
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

cc_iordachescu
[17.07.10 21:27:05]

RobertCodescu - informaţiile despre acest obiectiv sunt cam "subţirele" şi nu înţeleg notele acordate la cazare şi servicii.

[17.07.10 21:42:17]

Scuze chiar nu mi-am dat seama că evaluez cazarea şi la servicii mă referam la cele muzeale!!!

[17.07.10 22:24:47]

Da... şi se mai poate vedea şi făcând click aici. Din păcate, atunci se poate observa că aceste impresii nu sunt decât o frază copiată de acolo, o alta "compilată" iar la final un enunţ prin care aflăm că ai făcut şi poze. A! da, şi adresa... Regret, dar nu aşa se câştigă puncte (şi cu atât mai puţin, respectul comunităţii) pe acest site.

PMA retras. Încă odată te sfătuiesc să încerci să iei lucrurile (mult mai) în serios.

Mulţumesc,

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[17.07.10 22:31:45]

webmaster nu ştiu dacă ai observat dar în WIKEPEDIA sunt NUMAI greşeli nu ştiu de crezi că am copiat de acolo!!!

Muzeul este înfiinţat în 1957 la Centenarul Industriei Petroliere Româneşti şi nu în 1961 cum eronat scrie acolo şi crede-mă dacă m-aş fi "inspirat" cu copy şi paste puteam să-l "adaptez" să nu-ţi dai seama de asta!!!

Ok este alegerea voastră de retragere pma nu mă afectează cu ABSOLUT NIMIC!!!

[17.07.10 22:53:42]

Din păcate, mă văd nevoit să te mai contrazic odată:

... Ţinând cont de toată această îndelungată tradiţie a petrolului în ţara noastră, în 1957, odată cu sărbătorirea centenarului industriei petroliere, s-a luat hotarârea construirii la Ploieşti a unui muzeu al petrolului.

Muzeul a fost înfiinţat prin Hotărârea Consiliului de Miniştri nr. 1341 din 16 septembrie 1959. [***] Pe baza acestei tematici s-a trecut la organizarea muzeo-tehnică a expoziţiei de bază, muzeul fiind inaugurat la 8 octombrie 1961. (click aici)

Acum ai observat unde sunt greşelile?

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[17.07.10 23:05:49]

Mâine NU garantez iar luni e închis dar MARŢI cu SIGURANŢĂ o să mă duc la muzeu să întreb!!!

M-ai stârnit prea rău!!!

magdalena
[18.07.10 06:21:10]

Am deschis impresiile in speranta ca aflu cu ce se "mananca" acest muzeu. Din pacate, in afara de anul infiintarii si numarul de exponate nu prea am aflat nimic si nici link-ul dat de tine nu functioneaza.

Impresiile sunt utile atunci cand iti furnizeaza o serie de informatii, astfel incat sa nu te determine sa le cauti si pe alte site-uri sau pe care nu le gasesti in alta parte.

Intr-ucat eram curioasa ce expune acest muzeu, am gasit pe wikipedia urmatoarele:

"În muzeu pot fi văzute exponate de mare interes istoric şi documentar:

-o hecnă (un fel de găleată mare) acţionată de cal;

-macheta primei instalaţii de foraj mecanic folosită în România;

-macheta „fabricii de gaz” din 1856 a fraţilor Mehedinţeanu de la bariera Râfov;

-unelte şi lămpi de miner din secolul al XIX-lea;

-felinare cu petrol din Bucureşti - primul oraş din lume iluminat cu petrol în 1859;

-utilaje de foraj din lemn sau metalice din secolul al XIX-lea;

-panouri exemplificând sistemul de solventare selectivă cu dioxid de sulf, inventat de Lazăr Edeleanu, şi aplicat în întreaga lume;

-istoricul fabricării parafinei, uleiului, benzinelor;

-hărţi geologice, mostre mineralogice, diplome, medalii, fotografii aparţinând unor personalităţi din domeniu: Gregoriu Ştefănescu, Grigore Cobălcescu, Ludovic Mrazec, Valeriu Patriciu, Ion Tănăsescu, Virgiliu Tacit, Ion Basgan, Andrei Dragulănescu, Lazăr Edeleanu, Nicolae Debie" (click aici).

E pacat sa pierzi timpul scriind impresii care sa nu aduca un plus de amanunte care sa ne faca sa ne dorim a vizita locurile respective, mai ales ca incarci si poze.

Poate reusesti sa fii mai convingator, totusi.

Te rog sa consideri acest lucru un sfat si nu o observatie...

In privinta muzeului, nu pot spune ca sunt un fan al petrolului, dar chiar m-ar interesa cum se fabrica parafina si cat de toxica este. Poti sa imi dai amanunte in acest sens? Ati beneficiat de un ghid care sa va ofere explicatii?

Intreb asta pentru ca, la un moment dat, ma gandeam sa confectionez lumanari decorative si desi parafina ofera anumite avantaje fata de ceara de albine, am inteles ca nu este sanatoasa inhalarea acesteia.

Si daca tot mai ajungi, spune-ne si programul de vizitare si in ce zile se viziteaza.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
[18.07.10 08:35:54]

TOATE muzeele au program standard de vizitare ZILNIC 9 17. 00 lunea închis!!!

Cât despre parafină PROMIT că am să mă documentez!!! Sau îţi pot da o adresă unde se confecţionează lumânări decorative: în Bucureşti şi, crede-mă cei de acolo vor fi bucuroşi să-ţi explice ce şi cum!!!

[18.07.10 08:49:45]

mutat la "O zi in Ploiesti"

[21.07.10 00:43:02]

MARŢI cu SIGURANŢĂ o să mă duc la muzeu să întreb!!!

Acum e miercuri... si nu am primit raspuns. Data viitoare sa nu mai promiti ceva daca nu esti 100% sigur ca poti sa iti tii cuvantul!

[21.07.10 07:24:57]

ABIA ACUM este miercuri şi ieri am avut cartonaş galben şi nu aveam cum să public "rezultatul"!

OK se pare că ai avut DREPTATE!

[21.07.10 08:33:28]

Dojana am scris-o Miercuri, 21.07.2010, la ora 00:43; iar vrei sa ma contrazici cand NU ai dreptate?! iar cartonajul expirase Marti (cu o zi inainte) la ora 16 fara cateva minute. Mai veai 8 ore sa te fi tinut de cuvant. Mai ales ca in timpul asta ai avut vreme sa scrii si ecouri, si impresii...

[21.07.10 08:46:36]

Păi ca şi la reviewuri se pare că nu mă pricep la ecouri aşa că ...

magdalena
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Ploiești și împrejurimi: