ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.03.2023
Prieteni
3 AD. + 6 COPII -- v: 7-14
EXCELENT

Pensiunea Casa de Piatra

Am căutat pentru o minivacanță din vara trecută un loc de cazare fain din Apuseni, de data asta am vrut ceva mai departe de aglomerație, mai în munți cum ar veni. M-am învârtit pe Google Maps până când am dat de cătunul Casa de piatră, unde tocmai am văzut pensiunea… cum altfel: Casa de piatră. Așteptările s-au potrivit cu pozele, am luat legătura cu proprietarii prin telefon și mai apoi pe whatsapp, mai bine așa, deoarece la locație semnalul nu e foarte stabil și poate prinzi mai greu o legătură directă. Prețul de 600 de lei pentru toată cabana mi s-a părut rezonabil, am plătit un avans și apoi m-am pus pe așteptat. Bineînțeles, toate aceste aranjamente le-am făcut prin luna mai pentru 3 zile din august și bine am făcut, deoarece locația este foarte solicitată. Și pe bună dreptate zic eu. Buuun.

Înainte cu câteva zile am luat din nou legătura cu doamna de la cabană și am stabilit meniul din prima zi. Doamna gătește pentru turiștii doritori de așa ceva și ăsta e deja unul din plusurile pensiunii: faptul că ai mâncare bună, gătită, fie și doar pentru micul dejun și cină. E ceva în aer… cel puțin în ziua în care am ajuns la destinație, aveam o foame din aia de lupi nemâncați de-o lună, inclusiv cel mai mofturos dintre copii: am cerut pentru prima cină supă de pui și șnițel cu cartofi și ceva prăjitură ca desert, plus bonus pălincă și afinată pentru cei mari, trebuie să mă credeți că am ras tot, atât erau de bune toate. În plus, doamna cabanieră face și toate mofturile celor mici după ce acestea la un moment dat se reactivează: plăcinte, clătite sau alte cele.

Proprietarii cabanei se ocupă și de chioșcul de peste drum, unde găsești suveniruri, băuturi și plăcinte pentru cei ce merg și vin de la peștera Ghețarul Vârtop. Așa că dragii noștri copilași trebuiau doar sa se alinte puțin căăă... aș vreaaaa, așaaa, o plăcintă, că pac! Îndată ateriza una, ba cu afine ba cu brânză, delicioase, mai ales după o excursie mai lungă puțin.

Pentru demipensiune am plătit 80 de lei de căciulă de adult și 40 de lei de căciulită de copil pe zi. Merită. La micul dejun am avut ochiuri, zacuscă, dulceață, cafea, roșii, mezeluri și preferatele mele când merg în vacanță: slănină cu ceapă (acasă mi-e mai greu cu ceapa de dimineață, poți sta de vorbă cu alți oameni doar pe Teams după aia.

Am avut oareșce emoții legate de drumul până la pensiune, n-au fost însă probleme, sunt vreo 5-6 km parcă de drum pietruit dar în regulă, practicabil, trebuie avut însă grijă la mașinile ce vin din sens opus, nu este peste tot loc de două mașini și poate trebuie făcute manevre, de aceea trebuie mers mai încet. Probabil iarna e ceva mai distractiv, dar cred că se poate merge bine și daca nu ești ceva pui de Ari Vatanen. Pensiunea e la marginea drumului, sunt 4 camere cu baie proprie, două din ele la etajul unu și două la etajul 2, una din cele de la etajul unu are baia proprie pe hol. Jos este un living mare, un loc de luat masa și o bucătărie mare. Bucătăria e utilată cu de toate, inclusiv mașină de spălat vase și aparat de cafea, frigider și cuptor cu microunde. N-am văzut sa fie probleme de curățenie.

Gazdele stau în altă casă din aceeași gospodărie, în curte mai este și un foișor cu loc de grătare și un leagăn fain, din lemn. Nu prea este semnal la telefon ceea ce pe mine nu m-a supărat, mă gândeam eu: în sfârșit, să-i văd pe ăștia mici forțați să stea de vorbă ca oamenii, cu gura și nu prin telefon… n-a mers, la una din rețele era totuși semnal suficient și copiii fix la aia aveau abonament. Televizor am văzut unul doar, jos în living și la fel, am fost recunoscător pentru asta, măcar 3 zile a lipsit din viața noastră acest omniprezent ecran. Mobilierul e simplu, cabana este din lemn, mi-a plăcut. Scara de acces către etajul doi e destul de interesantă, dar n-a căzut nimeni de pe ea, nici după cele 3-4 beri regulamentare. În baie este și un uscător de păr.

Ce poți face aici… destul de multe. Cum vă spuneam, se poate merge la peștera Ghețarul Vârtop, să fie în jur de o oră pe jos până acolo. Cabanierul este și ghid la peșteră si ne-a dat o grămadă de informații și ne-a spus tot soiul de istorii. În peștera asta s-a găsit o urmă de om din Neanderthal, cât de veche să fie asta, să zicem vreo 60.000 de ani. E fain să-ți imaginezi cum arătau locurile astea acum atâta vreme sau să te gândești că simpaticii noștri strămoși admirau aceleași stele pe cer… Însă, nu părăsim incinta, aceasta urmă s-a… furat, cineva a venit cu scule, a cioplit piatra din jur și a dus-o. Mda, asta spune multe…

Am mai aflat despre curajosul polonez care acum câțiva ani a murit în timp ce s-a scufundat în izbucul Tăuz, pe la 80 de metri adâncime…. Toată admirația pentru acești oameni care lasă acasă familie, nevastă, copii, se urca-n mașină și merg până în altă țară unde știu ei ca este o gaură în pământ de unde vine apă și s-au scufundat o grămadă de speologi și nu i-au dat de fund și-ți zici că-i vii tu de hac… ca să se întâmple cine știe ce neprevăzut și astfel natura să-și păstreze secretul nevăzut niciodată, de nimeni. Da, fără îndoială, istorii impresionante de povestit seara, la o bere… pentru noi, ăștia care dacă am avea de ales între o aventură de acest gen și a bea o ladă de bere am alege evident a doua variantă. Dar pentru ei, eroii care duc lumea înainte și da, mulți din ei cad, mulți din ei neștiuți sau pomeniți doar de o plăcuță comemorativă – toată stima!

Tot în împrejurimi sunt peșterile Coiba mica și Coiba mare. Cea mare e în stânga drumului cum urci către Vârtop și se poate vizita cu echipament minim și fără ghid, cu bocanci solizi și o lanternă, merită făcut efortul, la început pare periculos și de genul că mai bine hai să mergem acasă, dar te prinde, apleci capul și treci în altă sală unde e deja mai întuneric, apoi te apleci și mai mult și treci într-alta unde e întuneric beznă și dacă stingi lanterna poți fi sigur că mai întuneric de atât nu se poate. Și ai trece și în următoarea… Te prinde, îi înțeleg perfect pe cei care devin speologi și în loc să stea și ei la televizor duminica după amiază se bagă târâș prin găuri din creierul muntelui atât de spațioase încât doar ei pot trece și care dacă se înfunda întoarcerea e aproape imposibilă. Bravo lor.

Se mai poate face o plimbare către Poiana Călineasa, drum de suprafață de data asta, ceva de genul a două ore, un punct de belvedere fain și o excursie potrivită chiar și pentru cei mici. Să aveți la voi bocanci solizi și apă, plăcinte găsiți sus la destinație si știți deja, la întoarcere. Și bineînțeles, să nu vă puneți afine cu voi, le găsiți pe drum.

Vă recomand destinația, ne-am simțit bine și ne-am deconectat, am reușit să facem si oareșce mișcare, gazdele-s primitoare mâncarea bună… Aha, încă ceva, am întâlnit aici și câțiva turiști străini care erau stăteau seara cu noi, în foișor, cu poftă de bere și de vorbă după ce s-au culcat ăia mici, i-am întrebat cum se simt, cum le plac locurile. Nu s-au speriat de omniprezentele noastre gunoaie din râuri? cum văd ei locurile, așa, o părere necoafata de politețuri. Au zis un sincer: minunat. Îi cred pe cuvânt… Iar despre poluarea din râuri – o s-o rezolvați la un moment dat si pe asta, nu-i așa tragică situația… încurajator… ????…

Trimis de Trank in 24.03.23 15:37:40
Validat / Publicat: 24.03.23 18:03:12

VIZUALIZĂRI: 447 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Trank); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 Baia - totul in regula

webmasterX [24.03.23 18:02:29] »

Super-fain și această recomandare

Mutat în rubrica "Pensiunea Casa de Piatră [Casa de Piatră], GÂRDA DE SUS [AB]" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

webmaster [24.03.23 19:27:17] »

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

Trank [27.03.23 12:20:57] »

@webmasterX: E ok, multumesc mult!

Trank