ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.03.2023
DIN: Gura Humorului [SV]
ÎNSCRIS: 03.09.12
JAN-2023

Pi Leh Bay - uimitoarea lagună de smarald

Pi Leh Bay se află într-un golf cu o lungime de aproximativ 600 de metri de cealaltă parte a insulei față de Maya Bay.

Apele de un verde smarald strălucitor sunt înconjurate de stânci maestoase de calcar de 100 m înălțime, acoperite de vegetație, imaginea de ansamblu fiind absolut uimitoare!

Apele calde sunt populate de sute de pești multicolori, existând zone special amenajate pentru snorkeling și scufundări.

Laguna este printre cele mai frumoase locuri din Thailanda și mai este cunoscută și sub numele de Phi Phi Lagoon.

Noi am ajuns în acest superb loc cu o barcă de viteză, înainte de a merge spre Maya Bay.

După ce am intrat în defileu, barca a ancorat pe mare circa 45 de minute, într-un loc unde se aflau multe alte bărci.

De aici, cine dorea, putea să meargă pe canale cu niște bărci mai mici, lunguiețe, însă noi am preferat să rămânem pe barcă noastră și să admirăm peisajul.

Se mai putea face baie în mare, dar nu mi-a plăcut că în aer plutea un miros de carburant de la bărci, iar apa din jur părea poluată.

Cat timp am stat, m-am amuzat grozav pe seama căpitanului bărcii, care si-a luat rolul de fotograf și făcea fotografii artistice cuplurilor doritoare, pe puntea vasului cu peisajul în spate.

Omul era atât de fericit și bucuros, pentru fiecare poză (se pricepea ce-i drept), de ziceai că e pasiunea vieții lui, așa o și fi fost, cine știe...

Oricum, toată admirația pentru el și echipajul său!

Oameni simpli, modești, dar atât de pozitivi, zâmbitori și serviabili!

La bordul vasului ne-au servit cu băuturi răcoritoare, fructe, pepene roșu, galben, felii de ananas, fursecuri, aranjate pe tăvi, cu bețișoare de lemn pentru servit și șervețele.

Mi-a mai plăcut foarte mult organizarea: pentru cine dorea, a împărțit măști pentru snorkeling, cu numere fiecare, iar partea de plastic care se bagă în gură, era de unică folosință și ambalată separat intr-o punguță de plastic sigilată.

Și aici, în acest loc special, am avut parte de trăiri și emoții pozitive minunate, de care îmi voi aminti cu plăcere mult timp, ceea ce va doresc si voua!

Trimis de elenaadina in 19.03.23 07:44:17
Validat / Publicat: 19.03.23 11:50:41
  • A fost prima sa vizită/vacanță în THAILANDA

VIZUALIZĂRI: 681 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elenaadina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Pi Leh Bay - uimitoarea lagună de smarald

mprofeanuscris / TELEFON [19.03.23 15:51:17] »

@elenaadina: Superbă zona, un colț de rai această insula Phi Phi Le cu laguna și Maya Bay. Au trecut atâția ani de când am fost acolo și nu o pot uita. Încă o dată felicitări pentru sejurul de vis!

elenaadinascris / TELEFON [19.03.23 15:57:52] »

@mprofeanu:

Mulțumesc frumos!! ????????

aurel34 [19.03.23 16:57:14] »

Ca de obicei, descrii atât de frumos încât îmi vine să-mi fac pe loc bagajul şi să plec şi eu acolo. Felicitări. Şi la mai multe vacanţe cu trăiri similare

elenaadinascris / TELEFON [19.03.23 17:27:48] »

@aurel34:

Mulțumesc frumos!! ????

Rodel [19.03.23 18:47:44] »

Minunate imagini! Laguna de smarald este într-adevăr uimitoare! Felicitări pentru impresiile și pozele postate!

elenaadinascris / TELEFON [20.03.23 10:51:05] »

@Rodel:

Mulțumesc frumos!!

Chiar ieri ne-am uitat pe ce am filmat în Thailanda și ne-am minunat cât de verde era apa, păcat că nu ai timp să stai mai mult la faţa locului...

O săptămână excelentă să ai! ????

aurel34, elenaadina, mprofeanu, Rodel
Alte impresii din această RUBRICĂ'Opționale' din Phuket: