ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.07.2010
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 22.04.08
JUL-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 3 ani

Bun ca si raport calitate/pret

Anul acesta criteriul principal de alegere a locatiei a fost pretul, plus recomandarile altora si impresiile de pe site. Asa ca a fost Belek Beach, de unde ne-am intors ieri.

Comparand cu vacanta de anul trecut de la Miracle, iata ce ne-a placut:

- hotel mai mic, cu personal foarte amabil si prietenos

Si ce nu ne-a placut:

- cel mai mult ne-a deranjat intrarea in mare, abrupta si cu pietre incomode; se adancea brusc la 2 metri de mal, iar prima geamandura era la 4 m; dupa 2 zile de presopunctura la talpi, mi-am luat si eu o pereche de slapi de guma pentru a putea intra si mai ales iesi comod din apa;

- distanta de la aeroport la hotel, aproape 2 ore cu microbuzul; este dupa Belek la jumatate de ora;

- spectacolele de minidisco unde se vorbea mult (in germana si rusa) si se dansa foarte putin;

- camerele mai mici si cu aerul conditionat deasupra paturilor; noaptea am dormit cu usa deschisa si fara AC, dar la pranz nu se putea fara AC;

- micul dejun acelasi zilnic, iar pranzul destul de limitat in alegeri

- ne-a lipsit si pontonul de pe mare, unde seara ne faceam siesta si baia de aerosoli de la Miracle

In schimb, curatenia se face zilnic, iar cu 2 euro la camerista, aveam camera pregatita in fiecare zi inainte de a se culca fetita de pranz. Deoarece primiti o singura cartela de intrare, cereti inca una pentru a putea lasa pornit aerul conditionat cat sunteti plecati la mare.

Ne-a mai placut snack-barul de langa plaja, desi nu am mancat decat un pranz acolo. In schimb, de acolo mancam clatite cu branza, legume, mere sau dovleac, in fiecare zi si inainte si dupa pranz.

Probabil anul viitor va fi din nou Miracle, sau poate un alt hotel din zona Lara, unde cred ca sunt singurele plaje cu nisip si in mare din toata Antalya.

Trimis de dognean in 17.07.10 15:41:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Miracle Resort

VIZUALIZĂRI: 3163 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dognean); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

vio_andu_gaby
    [20.07.10 17:48:09]

buna ziua si noi plecam pe 26 -07 la acest hotel si vad ca d-voastra nu prea v-ati simtit bine la acest hotel.noi avem 2 copiii de 6 respectiv 16 ani si speram sa ne simtim bine.topoganele cum sunt,mancarea?ceva de vizitat pe langa sau o iesire seara pe undeva?

[21.07.10 22:22:57]

Nu pot spune ca nu ne-am simtit bine, doar ca unele lucruri nu au fost la fel ca anul trecut la Miracle. Topoganele, ca si piscinele, sunt OK, dar noi am preferat marea. Programul de topogane e scurt (10-12 si 15-17), dar asa cred ca e peste tot. Animatorii de la clubul de copii Solino sunt foarte activi, iar daca vorbiti germana (sau rusa) va veti intelege bine cu ei. De vizitat, sunt doar cateva magazine langa hotel (le vedeti inainte de a intra), dar am inteles ca preturile sunt mai mari ca cele din hotel. In rest, e cam desert in jur.

sebi041973
    [08.08.10 18:33:09]

buna ziua, merg prima data in Turcia si am o mica problema in legatura cu transferul de la aeroport la hotel, cum se procedeaza; te asteapta acolo cineva sau cauti prin parcare microbuzul catre hotelul belek beach, are vreun orar acel autobuz, ... va multumesc

[09.08.10 23:27:31]

Depinde cu ce agentie mergeti. La noi transferul a durat 15 min. Am iesit din aeroport, ni s-a dat numarul microbuzului, am urcat si am plecat spre hotel. Foarte rapid si comod.

[09.08.10 23:43:50]

Toate agentiile procedeaza asa, toti turistii sunt asteptati chiar la iesirea din aeroport

Simonaaa*
    [10.08.10 00:11:36]

Sebi, agentia va asteapta in fata aeroportului la un ghiseu sau cu o pancarda in mana. Mergeti la ei, le aratai voucherele, iar ei va spun numarul autocarului si unde se afla el. Nu are un orar. Asteapta maxim 10 minute pana se strang toti turistii care trebuie sa existe in autocarul respectiv (au o lista cu numele) si pleaca.

scarmen
    [10.08.10 10:27:49]

Buna tuturor

Last minute Belek beach hotel, cu plecare din Cluj, 7 nopti, din 03. 09. 2010 pret 2 persoane toate taxele incluse 1150 euro

ioanac
    [28.03.11 02:37:36]

Buna ziua, as vrea sa mergem si noi in Turcia (2 adulti 1 copil de 5 ani si unul de 5 luni) si nu s-au recomandat cele 2 hoteluri la care ati fost: Miracle si Belek. Dintre cele doua care ni-l recomandati? Ati vazut cupluri cu bebelusi de cateva luni? La Miracle cum e intrarea in mare? Sa inteleg ca toate punctele negative care le-ati prezentat mai sus vis-a-vis de Belek, la Miracle sunt pozitive? Ma intereseaza atentia si activitatile pt copii (in engleza), alimentatia diversificata, plaja nisipoasa, asistenta medicala, etc. Multumesc frumos, Ioana

[30.03.11 16:13:16]

Diferentele dintre cele doua hoteluri sunt cam asa, in opinia mea:

1. Miracle e un hotel foarte mare, mai aglomerat; Belek Beach e mai mic si mai intim si are un minizoo si cateva caruseluri si trenulet pt copii.

2. Minidisco pt copii a fost mai bun la Miracle; la Belek Beach mai mult se vorbea pe scena (in rusa sau germana), iar melodiile erau rusesti sau germane.

3. Intrarea in mare mult mai placuta la Miracle (cu nisip si in apa), chiar daca putin abrupta si acolo. La Belek Beach se intra mai greu fara slapi din cauza pietrelor.

4. Drumul de la aeroport la Belek Beach mai lung cu circa 1 ora.

5. Miracle are si un ponton pe mare, unde e placut de stat mai ales seara.

Copii mici si bebelusi erau la ambele hoteluri. La miniclub la Belek Beach nu se vorbea engleza (doar rusa si germana). La Miracle parca stiau si ceva engleza.

Mancarea este la fel de buna si diversificata la ambele hoteluri. La Miracle este aglomeratie mai mare la masa la orele de varf, fiind si hotelul foarte mare.

Anul asta am ales din nou Miracle unde erau mai multe plusuri (cel putin pentru noi).

dognean, ioanac, scarmen, sebi041973, Simonaaa*, vio_andu_gaby
    Alte impresii din această RUBRICĂBelek Beach Resort [Bogazkent]: