ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.03.2023
FEB-2023
Familie
EXCELENT

Apartamento Paseo Marítimo Antonio Banderas MALAGA

Drumul nostru spre acest apartament a inceput luni dimineata din Sevilla (vezi impresii).

Cum noi aveam la dispozitie o masina inchiriata si nu ne grabeam, am facut si o scurta oprire pe traseu, pentru a vizita si orasul Ronda si al sau celebru pod. Am zabovit si la o cafea la una din terasele aflate in imediata apropiere a podului. Peisajul a fost superb iar vremea a tinut cu noi. De aici pana la cazarea din Malaga nu a mai fost mult.

De pe drum i-am dat un mesaj gazdei noastre sa-l anuntam ca ajungem intr-o ora iar el a raspuns: ok, va astept. Atat noi cat si gazda am ajuns la ora convenita, in fata blocului. Am vrut sa coboram bagajele din masina pentru a urca la apartament, insa gazda mi-a spus sa-l urmez cu masina pama in parcarea subterana a blocului. Cu ajutorul telecomenzii primite, am dechis pe rand cele doua porti de acces. Ne-a aratat unde este locul de parcare si abia atunci am putut lua bagajele din masina.

Am luat liftul. care cobora direct in parcare, si am urcat pana la etejul al treilea al cladirii. Am primit cheile si am intrat in apartament. Acest apartament este situat chiar pe plaja. Cred ca este ideal in sezon datorita amplasarii lui chiar la malul marii. Intre bloc si mare era o promenada pietonala, larga si lunga cu o multime de terase si restaurante. Desi la plimbare erau surprinzator de multi oameni, o buna parte din localuri nu erau deschise inca. Intre blocuri era lasat peste tot un spatiu suficient de mare in care era amenajat ori un parculet ori un loc de joaca pentru copii. La sosea erau amenajate locuri de parcare fara taxe iar chiar in fata blocului era o statie de autobuz care te ducea in centru.

Am uitat de gazde: Encarni si Enrique. Dupa ce au terminat cu prezentarea casei, au inceput cu sfaturile si recomandarile privind orasul si locurile care merita vizitate. Am rugat sa ne scrie intr-un mesaj tot ce cred ei ca ne va fi de folos in timpul sederii noastre. Spre seara am primit un mesaj de la ei cu toate recomandarile lor.

Apartamentul a fost mare si foarte curat. Si blocul parea recent construit. Totul era nou si modern. Aici am avut si balcon mobilat cu vedere la bulevard. Camerele erau clar mai mari ca cele din Sevilla. Livingul si unul dintre dormitoare au avut vedere stradala, iar cel de-al doilea dormitor si bucataria au avut vedere spre curtea interioara. Toate geamurile aveau obloane, unele si cu telecomanda. Balconul avea parasolar tip grecesc cu manivela. Lustrele din camere erau cu ventilator, unele si cu telecomanda. Atat incalzirea cat si racirea apartamentului se facea prin tubulatura. Apartamentul avea centrala montata in bucatarie.

Baile erau, una cu cada iar cealalta cu cabina de dus. Bucataria avea de toate. Din partea gazdei am primit briose, cutiute cu gem, ceai si cafea.

Vis a vis de apartament am avut un supermarket Mas, cu preturi decente.

In centru am fost de mai multe ori. O singara data am luat autobuzul, in rest am luat Uberul. O calatorie cu Uber pana in centru nu a fost niciodata mai scumpa de sase euro. La autobuz biletul costa 1.4 euro si se putea cumpara de la sofer.

Masina a stat o singura noapte in parcarea subterana. In rest am lasat-o in fata blocului, cred ca din comoditate dar si ca urma sa o folosim in locurile pe care doream sa le vedem.

Intr-o zi am fost la Granada sa vizitam Alhambra, iar la intoarcere am oprit si in pitorescul sat alb Frigiliana, dar si la malul marii sa vedem marea din balconul Europa din Nerja.

In alta zi am fos in Gibraltar sa urcam cu telecabina pana in varf, la maimute dar si sa mancam la o terasa traditionala cate o portie englezeasca de fish & chips.

In ultima zi de vacanta am predat masina si ne-am asezat la coada, in aeroport pentru imbarcare.

Am lasat in urma locuri minunate si vreme buna si am aterizat pe Otopeni pe o vreme mohorata dar cu sufletele impacate si cu mintea plina de amintiri frumoase.

Va doresc la toti, vacante cel putin la fel de frumoase ca a noastra.

Trimis de cristimicle in 13.03.23 11:07:16
Validat / Publicat: 13.03.23 14:34:22

VIZUALIZĂRI: 2717 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristimicle); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[13.03.23 14:33:36]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Apartamente regim hotelier, MALAGA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

[13.03.23 17:38:43]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

• Alte impresii din această RUBRICĂApartamente regim hotelier:

• pagină generată în 0.0487220287323 sec