ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.02.2023
ÎNSCRIS: 24.06.10
STATUS: POSEIDON
FEB-2023

Hai la Târg, la Turism, neamule!

Iaca că se desfășoară la acest sfârșit de săptămână în București Târgul de Turism al României, ediția de primăvară cumva. Cum s-a făcut strigarea mi-am propus să vizitez târgul care se desfășoară în complexul Romexpo, în pavilionul B2. Vineri după-masă am pornit neamule la târg, fără cățel, fără purcel. Intrarea a fost gratuită, ca de obicei la ultimele ediții.

Am pătruns în universul turistic găzduit de pavilionul modern, printre oameni veseli și preocupați în a-și aranja o vacanță de vis. Perimetrul târgului e bine delimitat, dar, deși are o întindere destul de mare nu reușește să ocupe întreg pavilionul de expoziție. Dar asta e, la fiecare ediție apar noi expozanți, dispar unii mai vechi, agențiile s-au mai triat etc. De altfel, în ultimii ani multe operațiuni s-au mutat în online; chiar și acum ofertele prezente în târg sunt disponibile și pe site-urile agențiilor.

La ediția de primăvară participă câteva agenții de turism mari din România, cu standuri mari, cu multe desk-uri pentru rezervări. Între țările de tradiție care participă cu standuri naționale, foarte întinse, se numără Grecia și Bulgaria. Multe regiuni și hoteluri din cele două țări se prezintă prin materiale turistice din abundență și informații live. Mai avem ca țări cu standuri distincte Marocul (cu o fântână drăguță), Malta, Israelul, Republica Moldova (cu nelipsitele vinuri).

Despre reprezentanții României, ce să vă povestesc? Mai întâi Ministerul Turismului încearcă să promoveze geoparcurile românești, de acolo și originea hărții României – conturul din pietre, imagine atât de comentată în media de două zile. Oficialii spun că fiecare piatră spune o poveste pe care o poți afla dacă stai de vorbă cu reprezentanții Ținutului Buzăului, Țării Hațegului (destinații acreditate UNESCO), Oltenia de sub Munte, Carpaterra (Brașov) (destinații aspirante) și inițiativa Dobrogea Chimerică (Tulcea). Destul de tern standul, același mobilier de ani de zile, doar câteva exponate aparte: un trovant, o machetă a vulcanilor norocoși.

Nici celelalte destinații românești nu s-au „înghesuit” cu standuri spectaculoase. Mi-au sărit în ochi cei de la Vama Buzăului (cu zimbrii și punctele gastrolocale), Ardudul (cu o armură expusă și promovarea cetății restaurate Ardud), Sulina (cu o expoziție foarte frumoasă). Bineînțeles nu lipsesc regiunile mari: Maramureșul, Bucovina, Banatul Montan – parcă mai nou apărut. La standul orașului Alba Iulia un gladiator făcea spectacol, la cel al Sucevei erai invitat să stai efectiv pe tronul Moldovei, Botoșaniul te îmbia cu produse tradiționale, ca mulți alții de altfel. Timișoara mi s-a părut slab promovată deși e Capitală Culturală Europeană anul acesta.

Oferte există, după preferințe, interese și portofele. Chiar dacă nu ai de gând să arvunești o vacanță la târg mi se pare importantă o vizită aici pentru o viitoare planificare ori pur și simplu pentru socializare în acest domeniu. Cunoști oameni, descoperi destinații, aduni materiale informative și hărți.

De asemenea este interesant să stai la discuții direct cu proprietari de unități de cazare, cu ghizi specializați (apropo, pe 21 februarie a fost Ziua Internațională a Ghidului de Turism) ori reprezentanți ai centrelor de informare turistică. Îmi plac foarte mult aceste convorbiri în care afli lucruri noi despre zona turistică vizată sau completări recente despre obiectivele deja vizitate. Am fost captivat de cunoștințele unui domn care prezenta obiectivele din Banatul Montan, am vorbit jumătate în română, jumătate în engleză cu patronul unei pensiuni din Pelion – Grecia (căsătorit cu o româncă), am fost îndemnat să merg în frumoasa insulă Ammouliani – Halkidiki, Grecia, am purtat o discuție fructuoasă cu un ghid specializat din zona Buzăului.

Sunt multe de spus despre Târgul de Turism și ceea ce poți afla ori vedea acolo. Mie îmi place să merg la târg, să simt zumzetul turismului, să văd efervescența turiștilor, să descopăr destinații. Neamule, vă invit să îi treceți pragul!

Trimis de tata123 🔱 in 25.02.23 20:31:23
Validat / Publicat: 25.02.23 21:21:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 473 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P18 Măiestrie gastronomică.

DOINITAPHONE
[25.02.23 21:57:38]

Păcat ca încă nu am învățat sa ne prezentam locurile minunate și sa atragem turiștii. Sunt tari care au mai puțin de arătat dar știu sa-si " vândă " marfa... " neamule"! ????

tata123 🔱AUTOR REVIEW
[27.02.23 15:07:47]

@DOINITA: Totuși sunt locuri și obiective în România care știu să își valorifice bine imaginea turistică, cu ajutorul sau fără implicarea autorităților de orice fel. Promovare turistică fac mulți, dar nu e de ajuns. Contează foarte mult și infrastructura care sprijină turismul (starea drumurilor, existența unităților de cazare și a restaurantelor, amenajări turistice - indicatoare, panouri, căi de acces etc.).

Încă avem multe de descoperit prin România! Călătorii frumoase! ????

DOINITA, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂTârguri şi expoziţii turistice:

• pagină generată în 0.054153919219971 sec