ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.02.2023
Cuplu
EXCELENT

la PMM* = 371 AED

Holiday Inn Dubai - Al Barsha 4* - un hotel de care îți amintești c-un zâmbet

Ah, ce mult îmi place când reușesc să mai *fur* câte-o poftă agățată-n cui! Se adunaseră cam multe…

Cu viața strivită de cuviosul Covid, care ne-a răpit niște ani de viață normală și din cauza căruia două croaziere ne-au fost anulate pe rând în anul 2021, iată că în primăvara lui *22, totuși, am rezervat o nouă croazieră, cea cu numărul 13, cu MSC Virtuosa în Emirate. Totuși, mie-mi poartă noroc 13! Scopul principal era ca premergător croazierei să vizităm EXPO 2020 Dubai, a cărei inaugurare fusese și ea amânată cu un an și ceva…

Unele restricții încă se mențineau în luna martie 2022, la bordul vasului tot personalul purta mască, în special la restaurante. Pasagerii erau obligați să fi fost vaccinați cu cea de-a treia doză de vaccin și la îmbarcare să prezinte test PCR.

Ei, de aici începe și aventura noastră… Imediat ce am ajuns în Dubai am început să avem reacții de la vaccin – temperatură (de parcă nu era suficientă cea de afară…), moleșeală, durere de cap și musculară… Eu din prima zi, iar a doua zi și soțul meu. Păi ce, el să fie mai prejos? J

Erau reacții după vaccin sau ne-am pricopsit cu Covid? În cel de-al doilea caz, croaziera ar fi fost bineînțeles ratată… Ei bine, opt zile am avut parșiva asta de incertitudine… cu toate testele pe care le cumpărasem de la farmacie, știam că nu totdeauna sunt concludente…

Finalul așteptării încordate a fost cu veselie mare- ambele teste PCR au avut rezultat negativ! :)) Deci, vânt bun din pupa în croazieră!

Am avut noroc și am vizitat în Dubai tot ce ne propusesem – mai multe zile EXPO 2020, Museum of the Future, Dubai Frame. Pentru ultimele două obiective ne rezervasem bilete de intrare încă din țară - 66 euro/2 persoane la Muzeul Viitorului și 26 euro/2 persoane la Dubai Frame. Alte obiective importante le bifasem în călătoriile anterioare. Eram pentru a patra oară în Emirate și pentru că în sejurul din Abu Dhabi ne încântase la maxim Marea Moschee, i-am dublat vizitarea.

La EXPO 2020, noi, ca seniori, am avut intrare liberă. Grozavă înlesnire!

Zborul dus – întors București – Dubai l-am avut cu Turkish Airlines și a costat 650 euro/2 persoane.

Nu știu când au zburat zilele petrecute în Dubai… Metropola mă fascinează de fiecare dată – sofisticată, opulentă, impresionantă, trebuie să ajungi ACOLO, să-i simți vibrația, să te bucuri la vederea altor și altor clădiri impozante, care de care mai elegante, mai strălucitoare, mai ciudate prin arhitectura lor. Și nu o dată mi s-a tăiat respirația…

Să revin la Holiday Inn – hanul nostru de vacanță pentru nouă zile… În Dubai există mai multe hoteluri din același lanț Holiday Inn - Express Dubai Airport, Express Al Maktoum Airport, Express Dubai Internet City…

Pentru alegerea lui am avut la îndemână oferta copleșitoare de la booking. Lozul câștigător a fost pentru Holiday Inn situat strategic în zona Al Barsha, pe artera cea mai aglomerată – Sheikh Zayed Road, permițând acces facil, datorită și liniei de metrou, spre atracțiile orașului.

Hotelul se află la 3-4 minute de mers pe jos până la stația de metrou Sharaf DG.

Distanța de la Aeroportul Internațional Dubai la hotel este de vreo 23 km, cu taxiul am făcut mai puțin de 25 de minute. Se poate ajunge și cu metroul (linia roșie), mai ieftin, durează vreo 45 minute. La plecarea de la hotel pentru îmbarcarea în croazieră am apelat tot la taxi, comod și destul de ieftin -25 euro. De la hotel se poate ajunge la terminalul de îmbarcare cu metroul (linia roșie), schimbare la stația Burjuman (linia verde), două stații și la stația Al Ghubaiba încă vreo 20 de minute pe jos. Mult prea complicat…

Guiness World Records a declarat Dubai Metro ca fiind cea mai lungă rețea de metrou complet automatizată, având o lungime totală de 75 km!

Noi ne-am cumpărat două Silver Card pentru deplasarea cu metroul – 51 euro (212 AED) și nu le-am consumat în totalitate. Pentru o călătorie mai scurtă de 3 km se plătește 1,8 AED; într-o singură zonă – 2,3 AED; în două zone – 4,1 AED, mai mult de două zone – 5,8 AED. Cardul trebuie validat la intrare și la ieșire de pe peron, așa încât știi în permanență cât te mai poți plimba.

Holiday Inn se afla în imediata apropiere a Mall of the Emirates – doar vreo cinci minute de mers pe jos.

Hotelul are șapte etaje, 340 camere duble și 54 apartamente, unele au și balcoane.

Noi ne-am ales o ofertă de răsfăț: cameră deluxe Executive CLUB – 32 m. p., cu mic dejun și cină incluse, anulare gratuită. Și acum să înșir privilegiile pentru CLUB room: check-in și check-out rapid; aparat Nespresso cu capsule de cafea; storcător de fructe și coșuleț cu portocale primite în fiecare zi; spălare gratuită în fiecare zi a două articole de îmbrăcăminte; room service 24 h; sticluțe cu apă îmbuteliată 0,5 l (câte ne doream); ceaiul de după-amiază între orele 15-17 și mai ales Happy Hours între orele 18-20 când aveam acces la Club Lounge unde se serveau gratuit băuturi alcoolice (foarte scumpe în Emirate…), sucuri, ceaiuri, produse de patiserie, diferite gustări și sandviciuri. În amurg era o adevărată desfătare priveliștea din acest salon, Burj Al Arab în fundal… Toate acestea justifică un preț puțin mai mare pe care l-am plătit pentru sejurul de nouă zile – 1260 euro (5306 AED).

Hotelul are zece restaurante și baruri:

- The Royal Budha (thailandez)

- The Gem Garden (bucătărie internațională)

- Gharana (bucătărie indiană)

- Xennya Terrace (Chill- Out Lounge)

- The Q (Sports Bar)

- Dolphin Bar (Rooftop Bar) și Sand Bar

- Sushi Folie (restaurant japonez& sushi bar) – All you can eat

Garage Bodega cu program de la miezul nopții, este un nou club de noapte filipinez, cu seri tematice, trupă live.

Copiii cu vârsta până la 12 ani sunt cazați gratuit atunci când împart camera cu părinții.

Până la patru copii cu vârsta până la 12 ani mănâncă gratuit în orice moment al zilei la oricare restaurant al hotelului.

Un microbuz asigura transfer gratuit la Kite Beach și altul la EXPO 2020.

Hotelul prelungește gratuit check-out după ora 10, dacă sunt disponibile camere.

Nu este hotelul cel mai luxos, cu siguranță, dar atunci când ești primit bine și te simți confortabil, ce mai contează o stea în minus?

Holiday Inn ne-a întâmpinat într-un cadru somptuos, cu recepția și zona de lobby cu numeroase deschideri spre restaurante și baruri. Designul interior impresionează prin calitatea ridicată și atenția la detalii, confort și eleganță.

Central în lobby, susurul unei mici fântâni arteziene ne asigura clipe de relaxare deplină.

Camera am primit-o la etajul al șaselea, pe partea opusă autostrăzii aglomerate Sheikh Zayed. Spațioasă, luminoasă, cu fereastră antifonică, din podea până-n tavan, cu draperii care să stopeze căldura puternică a soarelui, cu un pat extra-large (180/200), cu saltea de bună calitate, cu lenjerie mângâietoare și perne numai bune pentru vise plăcute. Patul era încadrat de noptiere, veioze cu rol estetic și lămpițe cu braț mobil, măsuță rotundă cu două fotolii, birou cu fotoliu cu spătar înalt, două oglinzi mari să-ți etalezi neîncetat buna dispoziție, minibar silențios, televizor LCD – LG (Life*s good J), telefon fix, două tablouri pentru un strop de culoare – toate acestea creau ambientul plăcut al camerei. Pe jos – mochetă.

Fierbător de apă, pliculețe de ceai, cafea, zahăr, storcător de fructe și coș aprovizionat zilnic cu portocale (grape fruit, banane și curmale ne-am cumpărat de la centre comerciale), espressor cu cutiuțe speciale de cafea și lapte – hidratare eficientă.

Pe hol se găsea dulapul cu rafturi și spațiu pentru îmbrăcămintea de agățat pe umerașe. Culcuș își găsiseră aici seiful, fierul și masa de călcat.

Baia era dotată cu cadă și duș, chiuvetă de formă ovală, vasul de toaletă și bideu, oglindă, uscător de păr, dispensere cu săpun lichid, șampon și gel de duș, alte consumabile, prosoape și papuci de unică folosință. Curățenia și igienizarea se făceau zilnic cu responsabilitate pentru că oricât de frumos ar fi aranjată o cameră de hotel, dacă aceasta nu ar fi curată și îngrijită, nu ai reveni cu plăcere la ea…

Instalația de aer condiționat și internet wireless și-au îndeplinit misiunea.

Gem Garden – restaurantul nostru unde luam micul dejun și cina, în stil bufet și a la carte.

De ce se numea astfel – grădina de pietre prețioase? Eu zic că era și la propriu și la figurat. La propriu – la vedere, pe un perete erau niște nișe iluminate în care se aflau pietre prețioase sau semiprețioase. Îmi plăcea dimineața să le petrec cu vederea, dându-le binețe… Chiar dacă nu le cunoșteam denumirea, îmi deveniseră dragi. Oare aveau și rolul să ne încarce cu energie pozitivă?

Iar la figurat – am avut parte în fiecare zi de mici *nestemate culinare* pline de arome arăbești.

O gamă uimitoare de mâncare într-o prezentare frumoasă, apetisantă – selecții de salate proaspăt preparate, aperitive din Orientul Mijlociu, kebab suculent, supe, fructe, deserturi din ingrediente simple, dar perfect delicioase.

Receptivi la orice rugăminte, generoși în zâmbete, ne-am împrietenit cu toți chelnerii – Miicheal, Zakir, Shanky, Saba – fiecare merită promovarea!

Dar să nu-i uităm nici pe bucătari! Mereu ieșeau din bucătărie pentru a inspecta platourile și a le reîmprospăta.

Un sejur îți rămâne în amintire și datorită felurilor de mâncare cu care ești servit… Iar când sejurul numără nouă zile…

Bineînțeles, nu apucai să guști din toate…

Și-ți rămânea gândul la ele… J

Nu am mâncat la nici un alt restaurant cu specific, dar am observat că aveau mulți clienți.

Un alt punct forte de care ne-am bucurat din plin a fost accesul la CLUB Lounge.

Lângă fereastră, spionând asfințitul soarelui și delectându-ne cu gustări reci sau calde, bere rece și bună sau cu un pahar cu ceva grade în plus față de temperatura noastră J, prăjiturele sau ceaiuri aromate ori sucuri, nici nu știai când trece timpul… Un loc plăcut și intim, neaglomerat.

Terasa de pe acoperiș - Xennya Terrace, are două niveluri: sus – piscina cu vedere panoramică 360 grade și jos – terasa cu bar.

Piscina pentru adulți nu era foarte mare, despărțită de bazinul pentru copii de o cascadă în ploaie, ce avea și rolul să mai astâmpere din dogoare prin stropii trimiși în zbor. Multe șezlonguri cu saltele, prosoape la discreție, supraveghetor permanent.

Terasa Xennya este mai mult un lounge cu narghilea, decât un adevărat restaurant. Holiday Inn se mândrește cu cea mai bună și fină shisha din oraș! Terasa spațioasă cu canapele și baldachine, mese joase sau înalte, lumini fluorescente, veioze colorate, are priveliște de neegalat – Burj Al Arab, Hotel Jumeirah Beach, Atlantis, dar și Burj Khalifa, atunci când atmosfera este limpede.

După o zi bogată în emoții, poți alege o pauză relaxantă la SPA Azure, care te întâmpină într-un cadru excepțional – jacuzzi, hammam, saună, săli de relaxare… Iar pentru menținerea în formă există o sală de fitness complet echipată și cu antrenor de fitness.

Hotelul dispune de centru de afaceri cu șase săli de conferință, birou de turism, închirieri de mașini, boutique, salon de frizerie și de înfrumusețare. Hotelul pune la dispoziție cameră de bagaje pentru 48 sau 96 de ore pentru cei ce pleacă în excursii în împrejurimi.

Dubai este sinonim cu shopping. Pe lângă mall-urile uriașe și copleșitoare în oferte, există și centre comerciale nu atât de sclipitoare, dar bine aprovizionate și cu prețuri prietenoase. Așa am descoperit Grand Barsha Department Store, la un kilometru de hotelul nostru, 15 minute de mers pe jos, pe lângă Mall of the Emirates pe Al Barsha Road. Orice vă puteți dori, veți găsi aici și veți fi surprinși de prețurile reduse. Încercați și obțineți și cardul lor de fidelitate. Un alt centru comercial în apropiere este și Lulu hipermarket.

Dubaiul mă fascinează la fiecare vizită…

Nu m-am despărțit ușor de acest hotel unde ne-am simțit atât de bine…

Dar urma altă mare bucurie – plecarea în croazieră! :))

Trimis de Alina53 in 15.02.23 09:41:05
Validat / Publicat: 15.02.23 15:47:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORIENTUL MIJLOCIU.

VIZUALIZĂRI: 649 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alina53); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P24 Aperitive la Club Lounge
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 371.25 AED pe cameră

[15.02.23 13:02:16]

Webmaster, te rog clipul: https://www.youtube.com/watch?v=HeV_fk6Lxm8 Mulțumesc!

[15.02.23 15:47:15]

Excelent

Mutat în rubrica "Holiday Inn Dubai Al Barsha Hotel, DUBAI" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

crismisPHONE
    [15.02.23 16:47:13]

@Alina53: Vorba lui Web: "Excelent! " Citeam și aveam un puternic sentiment de deja vu, pentru că recent, în Bangkok, am stat într-un hotel foarte asemănător dpv al serviciilor oferite. La fel ca voi, am ales varianta de cameră cu acces la lounge, doar că la noi "programul" era 17:30-19:30 ????. Prețul însă a fost fix același: 140 euro/noapte, un preț perfect din punctul meu de vedere pentru un hotel cu demipensiune (practic), situat într-o zonă bună plus o multitudine de servicii oferite.

Fain! Abia aștept continuarea poveștii!

DOINITA
    [15.02.23 17:33:06]

Excelent si asta doar din ce am citit! Imi inchipui cam

cum v-ati simti voi... Greu cred ca ati dus-o, rasfat de

dimineata pana in seara!

Si cand te gandesti ca dupa 9 zile de"chin" a urmat o

croaziera...

Sa va fie de bine si sa repetati!

[15.02.23 17:41:38]

@webmasterX: Mulțumesc, poziționarea este corectă.

[15.02.23 17:50:08]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[15.02.23 18:12:35]

@crismis: Mulțumesc Cristina! Vorba aceea: cine se aseamănă... Iată că ne potrivim și la preferințe. Doar nu întâmplător ne-am întâlnit în sejurul din 2019 Antalya+Pamukkale... Nici întâmplător n-a fost cadoul pe care l-am primit la tombola de la întâlnirea AFA chiar de la tine!

crismisPHONE
    [15.02.23 18:13:09]

@Alina53: ????

[15.02.23 19:40:43]

@DOINITA: Mulțumesc DOINIȚA E drept că ne-am răsfățat, dar când te roade întrebarea: a fi sau a nu fi...

DOINITA
    [15.02.23 20:17:18]

@Alina53: Raspunsul corect e: A FI! Sau alta varianta:AFA!

Alex_Macedo
    [20.02.23 09:45:54]

Opulență nene...

Stai... te gândești... și zici, e groasă, nene! . Prea mult! . Alții mor de foame! ... spune o vorba păguboasă.

Prea mult??? ... Am numarat pe degete câte vieți am. Oricât am numarat, tot cu una am rămas... și scurtă pe deasupra. Dacă nu îți faci plăcerile până la preaplin, care e rostul??

Alții mor de foame! ... și e vina mea? . Să îmi pese de lume când ei, nu-i pasă de mine?? . Să am mustrari de conștiintă când mă cazez la Mariott în Cannes, pe Croazetă??? .

Nu, tată. Să mă ia la palme opulența, să vină peste mine și să mă simt rege!!!

Bravo, Alina!

TARE, MI-A PLĂCUT!!!

[20.02.23 10:19:37]

@Alex_Macedo: Mulțumesc frumos pentru apreciere! Mă alătur întru-totul spuselor tale. N-a fost chiar opulență la maxim... Și dacă nu încerci măcar acum, la vârsta noastră, să-ți satisfaci simple bucurii, atunci când? Ața mai are și un capăt, depinde cât este înșirată pe mosor...

Alex_Macedo
    [20.02.23 11:38:03]

@Alina53:

Ecoul a fost pentru tine... și mă bucur că v-ați alin (a) tat spiritul și simțurile... dar... ecoul este și pentru cei ce cred în religia, Invidia = să bei otravă dar să moară ceilalți.

N-a fost chiar opulență la maxim...

Să fie cât încape și să dea și pe deasupra!!..... și dacă sunt și doi mahaburezi pe plajă cu frunze de bananieri, să-mi facă vânt răcoros la posterior, de ce nu???

Ața mai are și un capăt, depinde cât este înșirată pe mosor...

Câtă ața a mai rămas?? ... că s-a desfirat, naibii... Nu mai știi pe ce fir să o iei.

Faină Dubai-ală.

Bravos.

[20.02.23 19:33:08]

@Alex_Macedo: Sper că n-am trezit invidia nimănui, ci s-au bucurat ca și tine că am petrecut un sejur fain.

Alex_Macedo, Alina53, crismis, DOINITA