ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.02.2023
ÎNSCRIS: 22.04.12
JAN-2023

Andaluzia în 10 zile, ce să vizitezi

GIBRALTAR ȘI MALAGA

În prima zi am decis să facem o vizită la Gibraltar, o decizie foarte bună. Am ales să parcurgem distanța în cel mai scurt timp și am mers pe autostradă, care costă cam 12 euro pe sens.

În Gibraltar ne gândeam să luăm telecabina până în vârf și să coborâm pe jos dar, planul de acasă... telecabina a fost în revizie în săptămâna respectivă, așa că am apelat la serviciile unui taxi local (minivan, preț 25 euro/persoană) care are un traseu cu 4 opriri și îți oferă posibilitatea de a vedea cele mai importante atracții, fără a intra, însă, în tuneluri (noi nici nu prea aveam timp). Sunt mai multe locuri unde găsiți acest serviciu, prețurile sunt identice, așa că nu căutați variante mai bune! Probabil că, cel mai bine e să închiriați în avans un tur, dar eu nu am reușit acest lucru, deși am trimis, cu circa o săptămână înainte, solicitări la două companii. Nici în ziua de azi nu am un răspuns de la ele!

Shoppingul este o atracție specială în Gibraltar, acesta fiind o zonă fără taxe, cu prețuri atractive la aproape orice, cu predilecție parfumuri, băuturi, țigări, dar și bijuterii!

Ce trebuie să știți – pentru a face shopping e indicat să intrați cu mașina în Gibraltar, ceea ce poate fi destul de anevoios, funcție de perioadă (la noi, în ianuarie a fost OK, totuși la ieșire am stat cam 30 de minute). Și cu parcarea este destul de dificil, așa că este indicat să ajungeți înainte de ora 09.00 și să plecați înainte de ora 15, sau după ora 19.

Dacă nu vă preocupă eventuale cumpărături, cel mai bine e să parcați în zona spaniolă și să intrați în Gibraltar pe jos!

Și încă o atenționare – pe breteaua de acces către vamă există escroci, care te întreabă dacă intri în Gibraltar și îți spun că trebuie să plătești o taxă de 20 de euro. Nu este adevărat!

Următoarele două zile au fost rezervate pentru Malaga, unde am vizitat Alcazaba, Teatrul Roman, Castillo de Gibralfaro, Catedrala și Muzeul Picasso. Vă propun ca inspirație Malaga in two days | spain. info. Atenție, dacă nu aveți o condiție fizică bună, pentru Castillo, folosiți autobuzul!

Orice ar fi, nu ratați Mercado de Malaga, deschisă zilnic (mai puțin sărbătorile legale), între 08 – 15, unde veți avea parte de un spectacol al culorilor fructelor, legumelor, al vânzătorilor ca pe vremuri la noi, al standurilor pline de pește și fructe de mare, jamon și multe alte specialități locale!

La prânz, locul devine foarte aglomerat, mulți localnici mâncând la standurile de acolo, de regulă tapas, dar există și posibilitatea de a comanda un pește, sau un calamar la grătar!

La circa 40 de km de Malaga se află și Caminito del Rey, pe care am ratat-o deoarece, la momentul la care am descoperit-o, nu mai erau bilete valabile decât după perioada mea de vacanță.

GRANADA

În ziua a 4-a am plecat spre Granada, cu oprire pe traseu la Nerja și Frigiliana, pe care vă recomand să le vedeți în această ordine. Noi am greșit, procedând invers!

Nerja este pe coastă, puteți parca cât mai aproape de centru, să luați trenulețul și să vizitați Peștera, sau să parcați direct acolo și să vă întoarceți în oraș, pentru a vizita Balconul Europei și zona pietonală, făcând și o tură pe promenadă.

Nu zăboviți, însă, foarte mult, căci mai aveți un obiectiv – Frigiliana, un orășel tipic Andaluz, desprins parcă din filme, impecabil întreținut, cu străduțe înguste pline de magazine mici și cafenele, ce mai, o minunăție. Opriți-vă la unul din localurile cu terasă (noi am făcut popas la El-Adarve) și savurați o cafea/sangria, sau serviți un prânz târziu admirând priveliștea deosebită!

După ce ne-am umplut sufletele de frumusețea naturii, am continuat drumul spre Granada, pe un drum național, cu intenția de a ne bucura în continuare de natură. E, aici natura ne-a cam dat peste nas, deoarece aproape tot drumul a fost teren sterp cu mii de hectare de culturi de măslini. A existat și o parte pozitivă, am oprit la un magazin local și am cumpărat ulei de măsline de la o făbricuță de lângă, pe care clar nu îl găsești în prea multe locuri!

Granada a însemnat o seară și o zi plină.

După ce ne-am cazat am mers să vedem un spectacol de Flamenco în La Alborea, pe care îl recomand cu căldură (20 de euro/persoană), apoi o cină rapidă și la odihnă, căci ne aștepta o zi plină.

Trebuia să începem cu un tur ghidat (care, din păcate a fost amânat de organizatori, care ne-au sunat să ne propună variante, dar la noi timpul era strâns), așa că am decis să vizităm Catedrala la prima oră. A urmat Alhambra, Palatul Nasrid și Generalife (cel mai vizitat obiectiv turistic din Spania, durată aproximativ 3,5 ore). Câteva recomandări pentru Alhambra – rezervați biletele din timp (ghidul nostru ne-a spus că pentru perioada iunie-septembrie trebuie cu cel puțin 2 luni înainte), respectați ora indicată și luați documentele de identintate cu voi, altfel nu vi se permite accesul! De asemenea, recomand folosirea transportului public și așa aveți mult de mers pe jos, iar locul de întâlnire cu ghidul e la poarta de acces, circa 50 de metri de stația de autobuz!

De la Alhambra am coborât pe jos, o plimbare relaxantă, apoi ne-am pierdut puțin pe străduțele minunatului cartier Albaicin (de aici aveți o perspectivă minunată asupra Alhambrei). Până la masa de seară am avut timp să ne oprim de două ori, pentru o cafea, apoi o sangria, așa că aveți grijă cum dozați efortul.

Am bifat și zilele 5 și 6, iar în ziua a 7-a am plecat spre Sevilla.

SEVILLA

Pe drum am vizitat Mezquita-Catedral și Alcazar din Cordoba, unde am rămas iar cu gura căscată și nu de somn (aș putea spune că am avut starea asta cam tot acest sejur!)

La Sevilla am ajuns la timp pentru cină și am avut surpriza ca, la recepția hotelului să fie o româncă, care ne-a dat informații despre unde să mâncăm, cum să abordăm vizitarea obiectivelor și alte amănunte pe care nu prea le găsești pe internet. Așadar, chiar în apropiere de hotel se află Alameda de Hercules, o piață mare plină de cafenele și restaurante, care nu este în zona turistică, fiind frecventată mai mult de localnici. Mai puțin un prânz și o cină, noi aici am mâncat și nu am avut regrete!

Pentru vizitarea Sevillei, noi am ales această opțiune Seville 48hrs Tour Bus + 4 Guided Walking Tours & more! | City Sightseeing© (city-sightseeing.com), pe care o recomand. Aveți grijă să faceți tururile gratuite ghidate care vă oferă mult mai mult decât ați înțelege singuri (la acestea am luat exemplul spaniolilor din grup și nu am oferit obișnuitul tip, deoarece, am înțeles după primul tur, ei nu sunt pe cont propriu, au contract cu City Sightseeing), . De asemenea, opțiunea oferă și acces gratuit la destule obiective, de care am profitat, unul dintre ele fiind pentru mine Ramon Sanchez Pizjuan, unde poți vedea locul celei mai mari performanțe a fotbalului românesc! Pentru vizitarea stadionului nu este necesară rezervare, încadrați-vă în orarul precizat, dar aveți grijă e destul de departe de zona turistică (noi am folosit transportul public la întoarcere).

Pentru vizitarea Catedralei și Giralda (turnul) și Alcazar vă recomand primele ore, când nu e foarte aglomerat. Dacă doriți să aveți o panoramă deosebită asupra orașului urcați în turn, dar, atenție, aveți de parcurs 34 de platforme în pantă și 17 trepte!

La Alcazar, deși în ianuarie, noi nu am găsit bilete on-line de pe o zi pe altă și a trebuit să stăm la coadă cam 30 de minute la ora 10.30. Biletele se dau pe ore de acces și există un ecran la intrarea în zona caselor unde se afișează numărul de bilete disponibile pe fiecare oră de acces.

Ponturi:

- când preluați mașina verificați cu atenție ce defecte sunt trecute pe fișă și cantitatea de combustibil din rezervor. Dacă ceva nu corespunde, solicitați să fie adăugate mențiunile voastre. Eu nu am avut probleme cu starea mașinii, dar combustibilul nu a fost cel indicat. Luați o mașină care corespunde nevoilor voastre și, dacă doriți, încheiați o asigurare full la ghișeu, sau pe siteul companiei, nu pe cele care au mai multe companii (gen rentalcars.com);

- dacă optați pentru City Sighseeing, păstrați cardul de la primul oraș și arătați-l la următorul, veți avea o reducere de 10%. Procedați astfel la fiecare oraș pe care îl vizitați. Acest lucru e valabil pentru toate orașele unde operează compania, indiferent de țară;

- în Andaluzia există multe localuri unde gustările gen tapas se oferă gratuit când comanzi ceva de băut, verificați dacă localul unde vă opriți are această opțiune;

- nu ratați piețele din orașele vizitate și încercați produsele locale. Prețurile nu sunt exagerate, iar calitatea vă va surprinde. În piața din Sevilla am găsit și jumărele (cam ca ale noastre, doar că din porc iberic).

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Andaluzia este o zonă de care, efectiv, m-am îndrăgostit.

Trimis de Marelte in 08.02.23 07:24:48
Validat / Publicat: 08.02.23 08:34:07
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 2293 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Marelte); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P18 Mezquita-Catedral Cordoba

[08.02.23 08:33:16]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "La pas prin Andaluzia, [Alte zone]" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

webmasterPHONE
[08.02.23 09:19:42]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

DOINITA
[08.02.23 09:56:33]

Minunat! Foarte frumos descris si cred ca si foarte util, daca ai de gand sa mergi pe

carari batatorite!

In primul an de pandemie, cand totul era inchis, am avut rezervari pentru aceasta zona

si bineinteles totul a fost anulat. De atunci tot visez sa ajung in Andaluzia si poate va

veni un timp cand voi putea folosi informatiile...

Felicitari pentru modul de prezentare si vacante frumoase!

DOINITA
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Andaluzia: