ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.02.2023
REZONABIL

Către satisfăcător

la PMM* = 217 USD

Vacanta decenta

Am ales hotelul in urma recomandarilor agentiei. Noi cerusem ceva asemanator cu hotelul Iberostar Selection din Punta Cana unde fusesem cu un an inainte. Dar hotelul nostru putem spune acum la final ca este mult sub Iberostar in toate privintele.

Nu a fost prima calatorie in zona si eram oarecum pregatiti. Drumul a fost lung, cu escala in Paris de 6-8 ore si la dus si la intors. Nu am iesit prin oras nestiind cat ar dura drumul de la aeroport si nici cat ar dura formalitatile de intoarcere, cu trecere prin vama, verificari etc. Pleacarea a fost la 6 dimineata din Bucuresti si sosirea la 22:30 seara la hotel. Nu am mai prins masa pe niciunde si acea portiune de zi, (cazarea se face la 3:00 in mod oficial) a fost pierduta. Pentru tura viitoare o sa caut sejururi care sa reduca timpii de tranzit si care sa ajunga la un timp rezonabil la destinatie. Zborul din Paris la Punta Cana a fost lung, dar tinand cont ca am zburat cu un avion de linie aeriana si nu charter, pot spune ca a fost ok. Am beneficiat in avion de masa, televizor cu multiple variante de emisiuni, de la filme, documentare, muzica etc. Diferenta intre un charter si un avion de linie este destul de mare in defavoarea primului. Dezavantajul au fost cele 8 ore de frunzarit in aeroport la Paris. Nu mai zic cum a fost cu copiii din avion ca astea pot fi sau nu, depinde de norocul fiecaruia.

Sejurul a fost acceptabil in general si am decis sa ne simtim bine indiferent de cele cateva puncte negative pe care le voi trece mai jos. La urma urmei ai nevoie doar de ceva soare, apa, mancare si cate o bere din cand in cand ca sa treaca timpul in mod placut. Temperatura era in jur de 28 de grade zilnic, dar a cam plouat in fiecare zi. Insa ploile acolo erau scurte si dupa ploaie iesea soarele si aseza totul la locul lui. La piscina era destul de cald, poate cam prea cald daca stateai la soare la ore nepotrivite, dar la mare batea un vant racoros si facea totul mai suportabil. cu apa era invers, la mare mai cald si la piscina mai rece.

Ca nationalitati era plin de americani in principal. Oameni in varsta cei mai multi. Poate o fi si din cauza perioadei alese.

despre SERVICII

In ceea ce priveste sejurul, Am fost cazati la hotelul Majestic Colonial din Punta Cana. Personalul hotelului nu a dat pe afara la capitolul amabilitate. Am avut o experienta anterioara la un alt hotel unde personalul era vesel si reusea sa transmita o buna dispozitie, dar aici nu s-a intamplat asta. Destul de multi aveau o mina plictisita si imboldurile sefilor de sala nu reuseau sa ii motiveze. Singurul motivant era bacsisul, tips, dupa cum se zice pe acolo. Se vedea clar care erau turistii care dadeau bani celor din servicii dupa cum acestia ii intampinau in mod special pe ei in detrimentul celorlalti. Chiar si la bar mi s-a parut ca personalul se misca greu, si mai degraba isi gaseau alte lucruri de facut decat servitul clientilor. Dar intrun final obtineam ce doream, doar intrun timp mai lung.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Cazarea a avut la plusuri faptul ca am stat la parter cu iesire la piscina (asa a fost platit la agentie, dar cel de la receptie nu stia, el credea ca mi-a dat o cazare mai buna in urma celor 10 dolari strecurati in pasaport, dar cand i-am spus ca asa aveam de la agentie, s-a uitat din nou in hartii sa vada). Avantajul era ca de pe terasa ieseam direct la piscina si aveam seslonguri private cu saltea. Asta a contat mult in desfasurarea ulterioara. Era placut sa fii langa casa cand stai la piscina si sa intrii inauntru de cate ori ai nevoie.

Camera este rezonabil de mare, (in nici un caz ca la Iberostar Selection) are TV, un pat mare pentru 2 persoane (in care pot dormi si 4), frigider cu diverse bauturi, inclusiv 4 sticle de apa care se aprovizionau zilnic. Un ventilator de tavan si functiona si aerul conditionat. Nu am gasit un prospect sau pliant despre ce ofera cazarea acolo, in modul obijnuit pe care il vezi la mai toate hotelurile si a trebuit sa intrebam la receptie despre cum functioneaza aerul conditionat ca nu gaseam selectorul. Am intrebat despre prospect la receptie si respectivul a zis ca nu intelege la ce ne referim si daca avem intrebari despre ceva anume, sa ii intrebam pe ei. Mai gasesti in camera un safe, aparat de facut cafea, cafele la plic, zahar, pahare, dulap pentru haine si cu umerase si cu sertare, etc. Internetul merge in tot resortul.

Pe de alta parte, la partea negativa, camera si in general cladirea era destul de veche, cu o incercare de revaruire pe interior facuta de ne-profesionisti si necuratata cum trebuie dupa. La intrare ama remarcat un miros de statut, de vechi in camera. Chiuvetele erau mici si se umplea de apa pe langa de cate ori ne spalam pe dinti. Chiuveta si cada nu erau intr-o zona inchisa ci faceau parte din camera de dormit cu o separare simbolica din aranjament, dar in niciun caz nu puteai face o baie fara sa se uite si partenerul la tine si mai trebuia si sa ai grija sa fie perdelele trase ca altfel te admira toata piscina. De asemeni era un incovenient cu chiuveta, aflata in acelasi spatiu cu dormitorul iar la spalatul pe dinti dimineata trebuia sa se trezeasca amandoi in acelasi timp. WC-ul este amplasat intrun spatiu cam de max un metru latime si inchis in fata de asa natura ca usa te lovea peste picioare. Acum e drept ca si eu sunt destul de inalt si am picioarele lungi, dar totusi... Aerisirea din locul respectiv nu am remarcat sa functioneze cine stie ce. Dusul este amplasat intr-o camera langa WC si din scurgere iesea un miros respingator de canalizare.

Cand am ajuns acolo am gasit in camera cate doua prosoape de fiecare. Dupa prima curatenie, prosoapele de fata au disparut si am avut doar prosoape de dus. Tura urmatoare am asteptat-o pe cea cu curatenia si i-am dat 2 dolari. Automat am avut de atunci 3 prosoape de fiecare de marimi diferite, asa cum gasesti la alte hoteluri.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Masa abunda de fructe de mare si peste, dar noi cu fructele de mare nu prea ne intelegem. Supa am incercat doua diferite, de pui si de vita si am constatat ca au acelasi gust de vegeta cu multa sare. Nu am mai incercat dupa aia. Mai aveau supe pasate, dar nu sunt un mare fan.

Sistemul este cel obijnuit la hotelurile all inclusive. Personal mi-am inceput fiecare masa cu o farfurie de papaia, care la noi nu se gaseste. Ce am remarcat este ca mancarea gatita nu prea era prezenta. Adica gaseai cate ceva dar nu ca la turci. Aveau multe salate de tip boeuf, sau orientala dar erau facute cu resturi de la mesele anterioare si nu stiai niciodata ce anume au bagat in ea. Cum mie nu imi plac fructele de mare, nu am mancat nici salate ca aveau si niste chestii care sub maioneza nu prea stiai ce sunt. In rest peste (in general ton si somon) gatit in diverse feluri ba pe gratar taiat felii, ba pane, sau pus in bucata intreaga si iti taia bucatarul o felie din el la cerere. Mai era porcul predominant si din cand in cand vita, tot ca gratar.

Erau doua locuri principale de luat masa, langa plaja si langa receptie. Cel de langa plaja era in aer liber si din cauza asta mai erau muste pe mancare. Noi am preferat cel inchis, de langa receptie. Cel de langa plaja, la pranz aveau program prelungit pentru intarziati pana pe la 6. celalalt, nu. Alte locuri de luat masa sau de mancat ceva intre mese nu erau. Mai era un loc unde faceau hamburgeri dar cred ca tinea de hotelul vecin. Alte locuri unde sa mai gasesti ceva de ros, un covrig, o placinta sau o inghetata nu exista. Au facut odata un gratar cu hamburgeri si hotdog la plaja dar m-am plictisit asteptand sa aprinda carbunii si m-am dus la umbreluta urmarind de la umbra. Cand am vazut ca deja incepea lumea sa ia de mancare m-am dus si eu si spre surprinderea mea crenvustii se terminasera deja. nu am inteles cum, ca doar am fost destul de atent sa nu intarzii mult. A fost singura actiune de felul asta. Or mai fi fost si altele dar nu le-am prins eu poate. ca daca ai apucat sa clipesti, si s-a terminat deja.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Locatia hotelului este in line cu celelalte hoteluri din zona Bavaro, care folosesc aceiasi plaja, dar colul de mare era mai nefavorabil in comparatie cu restul Am inteles si ca acest Colonial este cel mai slab hotel din cele 3 hoteluri Majestic amplasate unul langa altul. Plaja aflata intrun fel de varf al insulei intra cam abrupt in mare iar pana la geamanduri nu cred ca sunt mai mult de 10 metrii. Am preferat la baie sa merg pe plaja hotelurilor vecine unde intrarea era mai lina, valurile mai mari si se spargeau cumva mai in mare nu chiar pe tarm, ca la noi. La noi nu prea intra lumea in mare (ocean), iar la vecini era mai plin.

Cand am ajuns, am cautat un bar mai bun in resort si plimbandu-ne noi asa in noapte, am ajuns la un bar care era mai animat, parea mai dotat si era cumva mai de soi. Am cerut ceva de baut si barmanul nea spus ca ne da odata, dar nu putem bea acolo ca suntem de la alt hotel... ajunsesem pe terenul hotelului vecin fara sa ne dam seama. Nu exista demarcatie intre resortul nostru si cel vecin care era tot un Majestic dar de o categorie mai buna.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Barurile unde seara serveau bautura mi s-au parut slab dotate. Aveau cate un rand de sticle pe un raft si cam atat. nu ca am fi vrut noi ceva bauturi speciale, ca tot un cubalibre sau o bere beam, dar asa au dat impresia. De asemeni servirea mi s-a parut lenta. Nu mi s-a intamplat sa ma asez la bar si sa fiu intrebat imediat ce vreau chiar daca nu mai era nimeni. Barmanii ori stateau de vorba in spate, ori faceau altceva si nici gand sa se opreasca ca sa ma intrebe ce vreau, chiar daca erau mai multi.

Despre piscina ar mai fi de spus ca are apa la 1.15 m... abia de imi uda costumul de baie. Cand innotam, dadeam cu mana de podea daca nu eram atent. E adevarat ca si eu am cam 1.90m inaltime. De asta am stat mai mult la mare... pe partea vecinilor. Apa in piscina este mai rece decat cea de la mare.

Mai au si o piscina de copii, unde stau mamele si se joaca cu aia mici.

Am vazut ca multa lume pe forumuri lauda echipa de animatori... dar din ce am vazut eu, erau vreo 4-5 animatori de culoare, care cand se pornea muzica incepeau sa danseze si invitau femei la dans. De obicei se ajungea ca in jurul lor femeile sa faca cercuri -cercuri si ei sa danseze in interior iar cele de pe margine aratau innebunite dupa ei. Eu fiind barbat nu am gustat asta. Nici nu am vazut alti barbati care sa aplaude si sa se inchesuie acolo. Probabil ca sunt destule femei singure care merg acolo in special din SUA si care apreciau un corp de negru dansator. Altceva nu pot sa imi inchipui.

La programele de seara, spre rusinea mea nu am stat ca erau destul de tarziu in noapte. Incepeau pe la 21:30 si se terminau cand se terminau. Noi la 8:30 deja ne gandeam sa ne retragem. si oricum fugeam cand incepeau sa umble printre mese invitand femei destul de staruitor. Sotia fugea mai mult ca eu cred ca erau invitate doar cele care lasau un tip. Se stiau deja care sunt alea.

La alte excursii nu am mai participat. Am fost anul trecut la una si mi-a lasat un gust amar.

Trimis de stancescu in 05.02.23 21:46:41
Validat / Publicat: 06.02.23 07:08:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CARAIBE. A mai fost în/la: Iberostar Selection Bavaro

VIZUALIZĂRI: 1695 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (stancescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 vedere cu alea spre hotel.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 217.50 USD pe cameră

[06.02.23 07:07:58]

Bună recomandarea

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Majestic Colonial Punta Cana Resort, PUNTA CANA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

hlliPHONE
    [06.02.23 08:42:36]

@stancescu: nu este o greșeală de preț? Și dacă ar fi pentru o persoană îmi pare foarte mic.

[06.02.23 08:44:06]

@webmasterX: Pozitionarea hotelului este un pic mai in stanga sus. Trebuie sa fie in stanga fata de Majestic SPA iar coltul stang la mare este chiar pe cornul unde scrie punta arena gorda.

[06.02.23 08:49:19]

@hlli: 20.000 ron nu e mic. inseamna cam 4000 de euro si ceva. Anul trecut de revelion am dat cam 5500 pentru doua persoane si cineva m-a intrebat de ce a costat asa mult )

hlliPHONE
    [06.02.23 08:53:22]

@stancescu: da, scuze, asa este. Am calculat eu greșit...

[06.02.23 08:57:14]

@stancescu: rog aruncă o privire peste următorul link amfostacolo.ro/src_google ... ap.php?hid=4662.

• - localizează obiectivul pe acea hartă (mărește sau micșorează zoom-ul pentru o vizualizare cât mai confortabilă)
  • - fă click pe locul unde e amplasată
  • »» coordonatele GPS vor apărea într-o mică fereastră în partea de jos a paginii;
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici.
  • stancescuAUTOR REVIEW
    [06.02.23 09:05:25]

@webmasterX: eu aici l-as localiza 18.732954 68.467670

camera noastra era aici 18.734086, -68.466963

receptia e aici:

18.731333, -68.467816

[06.02.23 13:22:51]

@stancescu: Mulțam fain. Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

În plus, am adnotat coordonatele drept confirmate.

[06.02.23 15:12:17]

@webmasterX: am pus si o poza aditionala de pe google cu marcarea hotelului.

hlli, stancescu
    Alte impresii din această RUBRICĂMajestic Colonial Punta Cana Resort: