ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.01.2023
Business
EXCELENT

încărcat de pe telefon!

Subcetate

Subcetate e un sat la sud de Toplița, cam 30 de kilometri și poziționat în Depresiunea Giurgeului în care se află izvoarele Oltului și Mureșului. Subcetate are gară. Este linia de tren ce pleacă din Brașov, trece prin Sfântu Gheorghe, Băile Tușnad, prin Depresiunea Ciucului, Miercurea Ciuc, Mădăraș (cu lanurile sale de lavandă), Sânsimion cu Manukactura Csiki Sor de bere artizanală, Izvorul Mureșului, Sândominic, Izvorul Oltului și, după Subcetate mai urmează Voșlobeni, Gălăuțaș, Toplița și, mai departe, Beclean (pe Someș) în Bistrița apoi Dej și mai departe Cluj sau Maramureș.

Ca și relief, trecem prin Depresiunea Ciucului, întâi între Munții Baraolt și Munții Bodoc apoi printre Munții Harghitei și Munții Ciucului și, mai sus, spre nord prin Depresiunea Giurgeului, între Munții Gurghiului pe de o parte și Munții Giurgeului iar apoi Hășmașu Mare pe de altă parte.

Apoi, spre nord, urmează Munții Călimani și deja suntem la Toplița dar înainte de Toplița m-am oprit în Subcetate la o cazare tradițională, în județul Harghita.

Am mers cu trenul și de la gară la cazarea noastră sunt cam 2 kilometri. Un sătean ne-a oferit un ride și am ajuns la cazarea noastră în 10 minute, după ce am oprit la magazinul sătesc din centru să cumpărăm biscuiți. Centrul satului e la 1 kilometru de gară și sunt câteva pensiuni comerciale care seamănă cu orice pensiune de oriunde. Cazarea noastră a fost, însă, de mare excepție. Este, practic, o gospodarie clasică, tipică, rurală. Are staul cu oi, găini, câini, pisici și tot ce trebuie. De asta am și mers acolo și nu am greșit și am de gând să mai merg. Nu e turism, e tradiție deși este înregistrat legal cu tot ce trebuie. Pe bk are 9,8 și știu că a pus în ramă, la vedere, să știm.

Curtea este largă, cu iarbă și cu balansoar. În curte sunt 3 case. În cea mai mică locuiesc gospodarii dar este și mai nouă și presupun că este amenajată mai modern că de intrat nu am intrat. Noi am stat în casa tradițională. Are o terasă de maxim mare efect la intrare și am stat mult acolo apoi pe iarbă apoi la balansoar. Oile erau după gard, în ocol. Oscar și Codiță ne-au făcut wellcome și nebuneală de cap, mai mult codiță care e mai nebunatic. E un cățel venit de nu se știe unde și adoptat mai mult cu forța. Oscar este câinele tradițional al familiei și e mai sobru și elegant.

Noi am plătit o cameră dar am avut toată casa la dispoziție. La parter e bucătărie chiar la intrare, în hol apoi sufrageria apoi un hol mai mare cu casa scării unde o scară superbă din lemn ne duce la etajul întâi unde avem un living, 2 dormitoare și baia.

Amenajările sunt tradiționale și e superb.

Am stat doar o noapte dar am de gând să mai merg să stăm mai mult. Am aflat că după deal e o stână și poate fi intetesant.

E un loc autentic și m-am simțit într-un mare fel, am avut un sentiment de apartenență. C-am fost primiți cu o bere Harghita rece – foarte bunâ după drum, fără să cerem și fără notă de plată. Și, da, eram în județul Harghita.

Sincer, etimologic nu știu despre ce vorbim. Mai știu 2 oamenii ce provin din zone apropiate și aceștia cât și gazda noastră au ochi de mongoloid. Nu-mi imaginez de unde provin.

despre SERVICII

Chiar pe bune, maxim 10, ospitalitate maximă, cu greu mai găsesc astfel de locuri cu așa bună primire și atâta bunăvoință.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Cazarea a fost în casa tradițională ce aparține familiei. Totul este autentic.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Am avut mic dejun gratuit cu clătite, dulceață, cafea, cele uzuale: brânzeturi și mezeluri, legume, lapte, cereale și nici nu-mi mai amintesc ce. A fost foarte bun. + cafea la filtru.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Zona este autentic rurală, foarte verde și vălurită, cu coline și dealuri cât vezi cu ochii.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Nu m-am gândit la distracție. Era fix ce trebuie. Părea o lume paralelă în care încă nu se stricase nimic.

Trimis de Mioritik in 12.01.23 21:44:51
Validat / Publicat: 13.01.23 06:40:42
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TOPLIȚA [HR]

VIZUALIZĂRI: 456 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P20 Subcetate, Harghita,

[13.01.23 06:38:14]

Mutat în rubrica "Casă tradițională Subcetate [Subcetate], TOPLIȚA [HR]" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

webmasterPHONE
[13.01.23 07:31:11]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

MioritikPHONEAUTOR REVIEW
[13.01.23 11:11:35]