ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.01.2023
STATUS: APOLLO
DEC-2022
BUN

Pe strada Franceza la MOM – o alegere inspirata

Dupa cum ma obisnuisem in ultima vreme, am iesit cu prietena dar si inca doua foste colege la un restaurant ce se numeste MOM, situat in strada Franceza, nr 2-4, langa Muzeul de Istorie (peste drum de Palatul CEC).

Numele acestei strazi provinde de la faptul ca pe aceasta strada a locuit in 1798 primul consul al Frantei la Bucuresti.

Normal, fiind un local situat in zona intens circulata de turisti (si nu numai), am facut rezervare (prietena, nu eu), insa inainte de a ajunge acolo mi-am intrebat flacaul cel mare (cunoaste destul de bine zona de Horeca din Bucuresti) cum e, si in afara de scump…... era clar ca o sa spuna asta, mi-a spus ca au hamburgeri foarte buni. Bun, exact ce nu imi doream. Parafrazandu-l pe Creanga: "Nu stiu altii cum sunt... " mie insa nu imi mai plac de cativa ani burgerii, asa incat incerc sa ii evit, acum insa pentru ca mi-au fost recomandati am zis sa le mai acord o sansa.

Asadar, la ora stabilita ne-am intalnit 4 zuze :), puse pe distractie, si dupa imbratisari (pe 2 dintre ele nu le vazusem din vara fiind foste colege) si schimburi de cadouri ca doar erau sarbatorile de iarna, ne-am decis la bauturi si mancare. Fetele au mers pe suc si cafele (in final am comandat si eu cappucino ca prea l-au laudat), eu am luat o bere (a venit cel mai greu pentru ca trebuiau sa dea cep la butoi :), iar ca mancare doua dintre ele si-au luat hamburgeri cu pui, eu cu vita si una si-a luat pui corean.

Pentru meniu in sine as vrea sa le aduc ceva critici, meniul nu este deloc in limba romana, ci numai in engleza si am sa va dau un exemplu despre cum este trecut hamburgerul:

- homemade buttery brioche bun, 100% black angus chuck roll patty, wild mushroom coffee, green salsa, gochung spicy sauce, double fried French fries with dehydrated prosciutto, yeast flakes and parsley.

De ce intr-un restaurant aflat in Bucuresti ar trebui sa stiu limba engleza ca sa inteleg meniul?

Acum, pana sa vina comenzile, sa va povestesc putin despre acest local, nu este foarte mare, norocul lui ca vara are si loc de terasa, mesele sunt simple si spatiul pare usor inghesuit, insa este cu bucataria la vedere asa ca vezi cum se proceseaza comanda ta, la fel si barul este la vedere si poti vedea ce ti se pune in pahar. Aici este si o zona unde sunt expuse ceva terarii si cu o lista a preturilor (erau dragute), noi insa nu prea aveam ochi pentru ce era in jurul nostru, ci mai degraba ne bucuram de revedere.

Inainte sa ne vina comanda, pe masa ne-a fost pusa o chifla din partea casei, asta deoarece acestea sunt facute aici. Pot spune ca era minunata, propaspat scoasa din cuptor si nu ti-ai mai fi dorit altceva.

Si au venit si bucatele, asa incat urma sa decid soarta hamburgerului si nu am sa va mai tin pe jar, a fost BESTIAL, DEMENTIAL, cum vreti voi sa ii spuneti, nici macar acasa nu iese asa asa de bun, chifla, deja stiam cum este, se topea in gura, un gust dulceag, bun de tot. Cartofii o bunatate si ei, ce sa mai, am fost incantata si mi-as dori sa repet experienta. La fel si puiul asiatic luat de prietena a fost foarte bun, insa nu am regretat deloc ca am luat hamburgerul.

Si daca tot eram pe distractie, hai sa luam si ceva desert, 2 variante la dispozitie, am zis ca impartim, si chiar daca portiile sunt micute rau de tot, calitatea desertului este una buna (in pozele de pe net arata insa mai mari, cred ca intre timp devalorizarea a dus la miscorarea portiilor :),

Si pentru ca va spuneam ca ma deranja meniul care nu era in romana deloc, am sa va spun ce scria la dulciuri (cele 2 variante):

- DORE – choux au craquelin, chocolate ganache, violet infused vanilla cream, cocoa nibs, golden rose petals

- BEURRE DOUX – butter baked ears, whipped mascarpone cream, coffee caramel, lime zest, maldon salt

Revazand pozele am constat ca am gresit, exista si informatii in limba romana, niste tipuri de vin care ar fi fost culmea sa fie si ele traduse ????

Si cand ne simteam si noi mai bine, a venit ospatarul sa ne spuna ca se apropie finalul celor 2 ore rezervate si de la ora 20:00 exista o alta rezervare pentru acea masa… … nu mi-a placut, practice ne dadeau afara.

Cred ca prietena stia lucrul asta, asa ca nu am comentat, am cerut si nota de plata, nu stiu cat a fost pentru ca prietena a vrut sa plateasca ea (la o saptamana urma sa fie ziua e asa ca am inteles si nu am comentat, oricum stiam ca noi ne vom intalni in acea zi).

Asadar, un local bun, daca faceti rezervare sa fii punctuali ca sa nu va pomenti ca nu ati terminat de mancat, si in mod sigur daca voi mai ajunge pe acolo, am sa iau tot hamburger, chiar a fost grozav.

Sa ne auzim de bine si va invit la poze.

Trimis de mishu in 11.01.23 17:37:26
Validat / Publicat: 11.01.23 18:15:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 2587 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P20 Restaurant MOM - si cel de-al doilea (cel cu paa)

crismisscris / TELEFON [11.01.23 18:29:02] »

@mishu: Cred că știu și ei cât sunt de buni, de-aia își permit câteva mici-mari "aroganțe": să nu aibă meniul tradus în română, să rezerve mesele pe intervale de timp stricte... Asta cu rezervatul am mai întâlnit-o cândva, în State, acum mulți ani. Făceam parte dintr-un grup și într-o seară organizatorii ne-au dus să cinăm la Hard Rock Cafe (Orlando). După vreo oră și ceva - mâncaserăm dar, că românul, mai trăncăneam între noi - angajații au vrut să ne dea afara, se apropia următoarea rezervare. Abia a reușit fata care a organizat să-i facă să ne mai păsuiască vreo juma de oră! MOM ăsta o fi american, cumva?!!

Oricum, mi-ai făcut poftă de-un burger, înghit în sec ????????...

mishuscris / TELEFON [11.01.23 19:41:36] »

@crismis: Am mai mers in locuri cu rezervare stricta si stiind de la inceput a fost ok, aici ori prietena nu stia, ori a uitat sa ne spuna, cert e ca ne-aluat prin surprindere. Si noi terminasem, dar ne placea sa stam la palavre ca era interesant. Si daca vii prin Bucuresti, chiar merita sa mananci un burger la ei, chiar e gustos iar cartofii deliciosi. Multumesc pentru vizita, ecou si aprecieri.

Nasshu [11.01.23 19:46:03] »

@crismis:

Aroganta e cand rezervi masa / interval orar si asta pot sa o inteleg (chirii mari/costuri mari vs consumuri mici).

Peste meniu nu! Ingredientele din meniu trebuie sa fie intai in RO/gramaj pe continut nu TOTAL farfurie/alergeni etc. Restul pot sa scrie si in pachistaneza.

Bine ca nu aveau si preturile in USD/EUR...

Eu unul nu as intra, in Romania, intr-un restaurant care isi permite astfel de ILEGALITATI/arogante.

mishu [11.01.23 21:34:29] »

@Nasshu:

ai mare dreptate si sa stii ca m-am uitat de mai multe ori pe poze, am zis ca poate nu am fost eu atenta, insa nu, si din cauza asta am fost foarte dezamagita, insa cum fusesem invitate acolo, nu puteam sa ii stricam seara prietenei, iar hamburgerul a fost delicios, asa incat asta a mai alinat supararea.

Dupa cum vedem insa de multe ori prin tara noastra, mai degraba incercam sa ii multumim pe ceilalti si ai nostri nu conteaza, daca vor bine, daca nu, asta e.

Multumesc pentru vizita, ecou si aprecieri.

doinafil [11.01.23 22:55:24] »

Cred că lingvistul George Pruteanu s-ar răsuci în mormânt dacă - prin absurd - ar citi acest meniu!

Este aiurea să prezinți un meniu într-o limbă pe care nu toți românii o cunosc! Pe-acolo, pe la restaurantele de prin centru nu merg numai tinerii, care învață limba engleză de mici, unii chiar de la grădiniță, mai merg și pensionarii care, din păcate, au fost obligați la școală să învețe ȘI limba rusă! (pe lângă franceză sau germană în puține licee se preda și engleza, în doar câteva clase; vorbesc de „leatul” meu, 1949).

Dacă tot vrei să „te dai mare” , fă-o în engleză mai întâi, dar scrie dedesubt, sau în paranteză, și traducerea, dacă nu detaliată, măcar succintă, a ceea ce vrei să spui că ai prin bucătărie!

Despre prețuri nu mai comentez, sunt dezamăgită de ele și nu cred că am să merg acolo, cu toată recomandarea ta călduroasă, chiar dacă mâncarea a fost gustoasă.

Asta nu înseamnă că nu-ți mulțumesc pentru articol și poze!

Rodel [12.01.23 12:29:43] »

Unlee restaurante or fi și „arogante” , chiar pornind de la meniul în limba engleză. Pe unde am umblat, mă refer la alte țări, meniul este în primul rând în limba țării respective, apoi și în engleză. Cu rezervarea limitată în timp, iar nu mă împac. Nu e cantină să stai doar cât mănânci, oamenii se întâlnesc la restaurant și pentru socializare. Hamburgerul arată bine, eu de obicei nu mănânc, dar acesta cred că l-aș încerca.

mishu [12.01.23 12:54:13] »

@doinafil: Orice fel de restaurant ar fi as incepe in limba romana, si acum ma gandeam la un film american vazut de curand, in care se aflau intr-un restaurant frantuzesc si la fel meniul era doar in franceza pentru ca ea nu intelegea nimic.

Acum, oare de ce om fi atat de snobi incat sa preluam doar astfel de lucruri nu inteleg, si da, preturile sunt cam mari, dar as mai merge pe acolo, insa nu prea curand .

Multumesc de vizita, ecou si aprecieri.

mishu [12.01.23 12:57:10] »

@Rodel:

cam la asta ne gandeam si noi, mai ales ca pe doua dintre ele nu le vazusem de vreo 6 luni, asa ca subiecte erau o multime si cand eram si noi mai in toi, a venit ospatarul sa ne sopteasca asta, in fine, e un aspect bine de stiut, daca fac o rezervare undeva sa intreb si daca e cu limita de timp .

Si da, hamburgerii chiar au fost buni, ii recomand, desertul a fost bun si el, insa cam subtirel mi s-a parut pentru pretul lor.

Multumesc de vizita, ecou si aprecieri.

crismis, doinafil, mishu, Rodel
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: