ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.01.2023
STATUS: APOLLO
DEC-2019

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Castelrotto – micuta bijuterie de pe deal

Daca ati fi teleportati in Castelrotto fara sa stiti unde va aflati o sa spuneti ca va aflati inr-un mic orasel din Austria, in fine, ar fi simplu de gresit dupa:

- aspectul caselor, specific caselor din Tirol,

- numele orasului care in italiana este Castelrotto iar in germana Kastelruth, si o multime de alte elemente pe care o sa le vedeti pin poze, dar hai sa ne lamurim destul de repede cum stabilim clar ca suntem in Italia, cladirea politiei, unde este arborat steagul Italiei si scrie la intrare “Carabinieri”

Asadar ne aflam in Castelrotto, un mic orasel (o comuna) din provincia Bolzano, regiunea Trentino-Alto Adige, Tirolul de Sud, cu o populatie de circa 6500 locuitori, aflat la o altitudine de 1060 m, aratand ca un orasel de poveste.

O poveste a fost si drumul pana acolo, autocarul parasind soseaua principala pentru a urca pe dealurile din ce in ce mai pline de zapada, pentru ca la final de drum sa ajungem la Castelrotto. Autocarul ne-a lasat in parcare, de unde am pornit fiecare in propria calatorie. Iarna este o statiune de ski apreciata, insa si vara este cautata de turisti pentru farmecul traditional. Iarna restaurantele sunt pline de cei veniti la ski si care obositi dupa cateva ture se retrag in restaurante, la caldura semineului si a unei cani cu vin fiert, ceai sau ciocolata calda, iar vara la terase, in fine, eu am intrat intr-un asfel de loc iarna, de fapt intr-o patiserie care se numea dragut “Patiseria o stea” , unde semineul (dar si produsele de patiserie) te imbiau la relaxare. Dar existau si restaurante tip bar cu nume amuzante, un astfel de loc (doar am vazut reclama) numindu-se “Pivnita vrajitoarelor” si o sa vedeti in poze cam cum era reclama.

In ceea ce inseamna hoteluri/ pensiuni, parca era intrecere care sa fie mai atractiva, mai spectaculoasa, cu multe desene traditionale, unele case avand ceva vechime si ceea ce mi-a placut mult de tot in acest orasel, era ca pe case sau in locuri mai importante erau mici panouri (format A4) in care erau furnizate ceva informatii, acestea fiind in germana, italiana, engleza.

Interesanta si biserica dar si turnul clopotnita care era o constructie total separata de biserica in sine, si fusese construit dupa incendiul din 1753. Este una dintre cele mai inalte constructii din zona.

Biserica este si ea una interesanta, un loc unde sa poti medita la viata de zi cu zi si sa aprinzi o lumanare. Forte interesante lumanarile lor (am si eu una luata ca amintire), pe ele era scris (in germana si italiana) “Biserica parohiala Sf. Petru si Pavel, Castelrotto” precum si o imagine a bisericii, dar si imaginea Fecioarei si rugaciunea “Fecioara Maria, roaga-te pentru noi!” .

Tot in Castelrotto exista centru de informare turistica si cateva muzee, majoritatea fiind inchise, insa am vazut o galerie draguta cu ceva tablouri, insa acolo cel ma mult mi-a placut un tablou ce infatisa o mana imbatranita pe care se vede o verigheta, si discutand putin cu artistul, a recunoscut ca este mana lui. Ce m-a mai frapat in acest mic orasel a fost existenta unui lift si sa nu va para inutil, exista locuri (diferenta de nivel de nu mai mult de un etaj), accesibil pe scari, deci mai dificil pentru familiile cu copii in carucioare sau persoane mai in varsta, asa incat un astfel de lift face diferenta.

Micutul targ de Craciun se afla in zonele mai lagi, in fata bisericii, in fata primariei, si erau de fapt tonete cu multe bunataturi insa aici am vazut si multe lucruri facute manual, ea chiar o placere sa le admiri. Si daca tot vorbim de lucruri facute manual, una dintre casele din zona si care arata minunat, ascundea un astfel de atelier unde se si vindeau obiectele expuse, o sa vedeti in poze.

Si daca am mentionat primaria, sa spunem ca era o cladie veche, construita la 1607 si apartine municipalitatii din 1909, iar acum in perioada sarbatorilor de iarna avea multe dintre ferestrele sale decorate festiv.

Uitandu-ma la poze, am vazut si cu ce m-am delectat, o placinta cu mere “Apfel strudel” si o cana de vin fiert, nu credeti ca meritam daca tot v-am plimbat prin locuri atat de frumoase? Si acum va invit la poze

Trimis de mishu in 06.01.23 23:05:48
    Validat / Publicat: 07.01.23 10:12:49
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 735 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P06 Castelrotto - Calul de Aur, una dintre cele mai vechi pensiuni

[07.01.23 10:12:20]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Bolzano și împrejurimile, BOLZANO" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

doinafil
    [07.01.23 13:47:09]

Într-adevăr, Castelrotto este o mică bijuterie! Se vede că este micuț, dar casele lui cu pereții exteriori desenați sunt foarte frumoase și atrăgătoare.

Mi-a plăcut mult și clădirea-pensiune „Calul de Aur” , care - cred că are peste 100 sau chiar 200 de ani - și care este bine întreținută, dar și biserica, însă mai mult la interior.

Confesionalul este puțin diferit de altele. Bănuiesc că, în momentul confsiunii, sunt puse/trase niște perdeluțe, atât în locul preotului, cât și în cel al „păcătosului”

Macheta „turnului-clopotniță” este - și ea - foarte reușită!

Felicitări și...

[07.01.23 15:01:26]

@doinafil: Castelrotto a fost unul dintre locurile care mi-a ramas la suflet, micut, cu oameni frumosi, cu lucruri facute de ei si care erau clar altfel decat ce vedeam in general. Parea ca lumea s-a adunat la targ, asa incat stradutele erau atat de linistite ca a fost o adevarata placere sa ma plimb prin zona.

Si cum era si asezat pe deal, o vedere spectaculoasa in jur, cred ca iarna consideri ca acolo este Craciunul in fiecare zi.

Multumesc de vizita, ecou si aprecieri.

Rodel
    [07.01.23 15:08:10]

Îmi plac aceste orășele, le simt mai aproape de sufletul meu decât marile metropole. Din poze și din descriere, Castelrotto este într-adevăr o bijuterie. Cred că mi-ar plăcea să-l vizitez!

Felicitări pentru impresii și poze!

[07.01.23 15:22:58]

@Rodel:

asa este, si astfel de locuri sunt frumoase si iarna dar si vara asa ca iti doresc sa ajungi sa le vezi.

Multumesc pentru vizita, ecou si aprecieri.

crismisPHONE
    [07.01.23 18:42:25]

@mishu: Se cunoaște influența austriacă, asta e sigur! Chiar că dacă n-ai ști, ai zice că... Minunat acest orășel, ca toate micile localități italiene. Sau austriece (deși în Austria am ajuns mai puțin). Sau... L-am pin-uit pe hartă; cine știe?!

[07.01.23 19:57:29]

@crismis: Asa este! Si daca le studiezi istoria, zona a fost cand in stapanira Italiei, cand a Austriei sau a Germaniei, asa incat este un adevarat mix acolo si banuiesc ca incearca sa profite de tot ce pot.

Mi-ar placea sa mai ajung prin zona, si in mod sigur voi mai ajunge si sunt convinsa ca ti-ar placea si tie deoarece acolo poti imbina perfect leneveala cu drumetiile.

Multumesc pentru vizita, ecou si aprecieri.

[07.01.23 21:15:22]

Am avut ocazia sa plec la Bolzano in interes de serviciu, din pacate am rwnuntat pe ultima suta de metri.

[07.01.23 21:25:44]

@celeste: Îmi pare rau ca n-a fost sa fie, este o zona superba, cine știe, poate ca vei ajunge acolo când nici nu te gândești.

Multumesc pentru vizita, ecou și aprecieri.

[07.01.23 21:37:57]

@mishu: cand trebuia sa plec acum câțiva ani nici nu stiam unde este, a fost un an cu ninsori, dupa care chiar mi-a părut rau.

[07.01.23 21:40:00]

@celeste: trebuia sa plecam cu masina, inca mai am speranță ca voi ajunge acolo.

[07.01.23 22:33:58]

@celeste: Cu mașina este de preferat pentru ca ai libertate de mișcare și poți vedea locuri minunate. Cât am stat in Tirol ma mișcam cu trenul cât puteam dar cu mașina era de preferat. Mai mergeam cu prietenii când se putea și atunci diferența era clară. Iar drumurile sunt atât de bune încât este chiar o plăcere.

[07.01.23 22:43:33]

@mishu: Știu, noi trebuia sa plecăm cu masina din București, era singura variantă, nu exista si varianta avion. Asta este, nu a fost sa fie... Data viitoare.

celeste, crismis, doinafil, mishu, Rodel
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Bolzano și împrejurimile: