ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.01.2023
Prieteni
10 AD. + 9 COPII -- v: intre 7 si 15
EXCELENT

Pensiunea Silver Păușa Căciulata

Am stat o noapte la pensiunea Silver din Căciulata și ne-a prins bine, eram în tranzit și aveam nevoie de un loc de odihnă nu tare departe de drumul principal. De pe centura Căciulatei se face un drum către deal (către Olt e… Oltul) și la câteva sute de metri am dat de pensiune.

Se pare că e o construcție destul de nouă, pare-mi-se că și proprietarii sunt destul de noi în acest domeniu. Din câte am discutat cu ei au mulți oaspeți care vin aici pentru liniște și relaxare, ba chiar și pentru prins pești. În clădirea pensiunii este și un mini-muzeu al pescuitului. Mă gândesc că e vorba de prins pești din Olt sau din barajele de pe Olt; dacă or avea succes sau nu pe acolo nu știu, eu sunt pescar din ăla: auzi? Câți pești ai prins pana acum? Păi, dacă-l pun în calcul pe ăla care mi-a scăpat (era de-un metru) și pe ăla pe care o să-l prind sunt doi!

Noi am fost un grup mai mare, am închiriat toată pensiunea, am plătit 1200 de lei, foarte rezonabil. Ce mi-ar fi plăcut: să fi fost disponibilă și o variantă de mic dejun sau de cină. Proprietarii locuiesc la locație, poate fi o sugestie pentru ei. Ei, n-a fost o problemă, pensiunea e chiar aproape de magazinele mari.

Chiar cum se coboară pe drumul către Centura este o pasarelă peste Olt și pe celălalt mal sunt mai multe supermagazine cu de toate, la cam 20 de minute de mers pe jos. Cu mașina în schimb faci vreo 10 km, trebuie sa te întorci până la podul peste Olt, unde se desparte drumul țării de centură.

Pensiunea are la parter o bucătărie mare, dotată cu de toate și se pot găti acolo diverse lucruri.

În fața pensiunii este un leagăn și măsuțe și scaune, numai bune de sorbit o cafea în liniște de dimineață sau de savurat două beri seara cu prietenii.

Sunt mai multe camere, cred că 8, toate cu toaletă proprie. Se vede că pensiunea e relativ nouă, mobilierul și toate efectele arată bine.

Din punctul de vedere al liniștii – chiar a fost ok, vă pot spune că am dormit ca lemnele, ne-am trezit de dimineață proaspeți și plini de energie, așa cum trebuie.

De altfel, pe una din vecinătățile pensiunii locuiesc cei mai liniștiți locatari din lume, veți înțelege la fața locului de ce.

Una peste alta, vă recomand pensiunea, fie pentru tranzit, fie pentru relaxare.

Am uitat ceva? A, da, pensiunea are si o curte mare, faină și parcare suficientă. Și nu am plătit cu cardul ci prin virament avansul și cash diferența. Și a fost totul curat și pus la punct, în regulă deci.

Trimis de Trank in 06.01.23 14:16:58
Validat / Publicat: 06.01.23 14:37:07

VIZUALIZĂRI: 410 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Trank); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Scarile de acces
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 20 voturi)

webmasterX [06.01.23 14:36:53] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Pensiunea Silver [Păușa, Căciulata], CĂLIMĂNEŞTI-CĂCIULATA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

k-lator [06.01.23 14:47:49] »

@Trank:

Dacă îmi spui că pensiunea asta este lângă cimitir, nu mai vorbesc cu tine

mishu [06.01.23 15:08:37] »

@k-lator:

Dacă îmi spui că pensiunea asta este lângă cimitir, nu mai vorbesc cu tine

cam asa pare . Si apropo de asta, unul dintre locurile mele de munca se invecina cu gradinita si cimitirul, asa incat noi spuneam ca avem inceputul (gradinita), prezentul (locul de munca) si viitorul (cimitirul), iar spre cimitir aveam vedere directa, asa ca sambetele ne mai amuzam si spuneam ca mergem la coliva, sau glumeam (ceva mai sinistru) si spuneam ca din birou facem o coborare directa .

Alte vorbe ramase celebre despre acest loc au fost cand una dintre colege incerca sa ii explice cuiva cum ajunge la firma si i-a spus astfel (fara sa isi dea seama insa pentru noi atat a fost sa ii amintim si acum): "Cum ajungi in zona, dai coltul la cimitir... ".

In fine, asta e... mai glumim .

mishu [06.01.23 15:11:56] »

@Trank:

acum cine stie, si asta implica ceva efort si poate gazdele si-au facut ceva cheltuieli, insa mie mi-ar placea ca dimineata macar sa ma bucur de niste produse traditionale .

de unde stii cum dorm lemnele? , sau "Am dormit bustean! " ar fi interesant de vazut de unde vine expresia, insa sa ai parte de o asa relaxare este minunat, asadar sa va fie de bine, votat cu mare drag.

Trank [09.01.23 11:52:59] »

@k-lator:

Trank [09.01.23 11:56:16] »

@mishu: lemne..., busteni, pietre... cam la fel dorm toate, cred ca-s foarte odihnite , multumesc mult

k-lator, mishu, Trank
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Silver [Păușa, Căciulata]: