ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.07.2010
ÎNSCRIS: 13.07.10
MAR-2006
team-building

Mânăstirea Cozia

Am ajuns la Călimăneşti pentru un Team Retreat şi am considerat o ocazie unică să vizitez şi eu pentru prima datî superba Mânăstire Cozia, motiv pentru care vreau să vă spun şi vouă câte ceva despre acest superb lăcaş. Mânăstirea Cozia a fost inaugurată la 18 mai 1388, prin hrisovul voevodului Mircea cel Batrân care spunea: „... a binevoit domnia mea să ridic din temelie o mănăstire la locul numit Călimăneşti pe Olt, care a fost înainte satul boierului domniei mele Nan Udobă. ” Acest înscris este totodată şi actul de atestare a localităţii Călimăneşti, judeţul Vâlcea, pe teritoriul căreia se află.

Despre hotelul Căciulata la care am stat cât şi despre Mânăstirea Turnu din apropiere promit că am să vin să vă povestesc în alte reviewuri!!!

Trimis de RobertCodescu in 16.07.10 07:33:14

VIZUALIZĂRI: 1941 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RobertCodescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Scuze pe vremea aceea NU aveam Olympus FE 210 dar sunt la Cozia !!!
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

magdalena
[16.07.10 07:37:12]

Vreau sa revizitez si eu aceasta manastire si am deschis impresiile tale ca sa aflu mai multe amanunte...

Ce ne poti spune mai mult despre aceasta manastire? Cum se ajunge la ea?

RobertCodescuAUTOR REVIEW
[16.07.10 09:00:07]

Păi depinde de unde vrei să ajungi! ? ! ? ! Să presupunem că ai ajuns în Râmnicu Vâlcea! De aici o iei spre Călimăneşti şi la 350 m. de hotel Căciulata sau 250 m. de hotel Olt (NU ai cum să le ratezi sunt mari) la drumul principal este Mânăstirea Cozia!!!

[16.07.10 12:29:59]

Cei 350 m sunt de fapt 3 km. Te referi cumva la o notiune "km noi" ? Manastirea Cozia se afla la circa 3 km de statiunea Calimanesti-Caciulata, pe malul drept al Oltului si la circa 20 km nord de Ramnicu Valcea.

[16.07.10 12:59:41]

Acum depinde de unde masori. Avand in vedere ca statiunea Calimanesti - Caciulata se intinde pe catva km. buni, poti spune ca este la 3 km de centrul statiunii (daca o avea asa ceva) sau 350 m de la hotel Caciulata cum bine spunea Robert Codescu.

Sau poti spune ca este exact la intrarea in statiune daca vii pe valea Oltului sau exact la iesirea din statiune daca vii de la Ramnicu Valcea

[16.07.10 13:20:18]

@andox - am fost in Caciulata, prin 2006, cazati intr-un hotel care a fost al sindicatului, aflat chiar in centrul statiunii. Am parcurs distanta pana la Manastirea Cozia pe jos si crede-ma ca nu sunt doar 350 metri de la Hotel Caciulata si pana la Manastire, sa nu exageram distantele.

[16.07.10 13:35:05]

Cum am spus depinde de unde masori , acum habar nu am ce consideri tu centru statiunii dar trecand pe acolo de cateva ori pe an si inclusiv duminica o sa trec pe acolo , promit sa masor cat este pana la hotel Caciulata )

Dar pana la urma cred ca Magdalena a inteles cum poate ajunge acolo.

[16.07.10 13:41:38]

@andox - Chiar astept un raspuns pe tema aceasta, sa nu uiti!

Pe de alta parte, am dat amanunte unde am fost cazati, pentru a se intelege ca AmFostAcolo, nu pentru ca m-as fi referit la distanta de 3 km masurata din centrul statiunii si pana la Manastire. Mai citeste odata ceea ce am scris in ecoul de mai sus.

[16.07.10 15:20:11]

@andox - cat despre magdalena, stie deja unde este manastirea cozia pentru ca a postat un ecou in 8 iulie a. c. la un review care se numeste "Pe drumuri de munte" si a fost scris de daria40, in ecoul respectiv magdalena afirmand ca a fost la manastirea cozia. Sa auzim de bine!

Apoi, magdalena chiar in ecoul postat la acest review scrie ca vrea sa reviziteze aceasta manastire.

RobertCodescuAUTOR REVIEW
[16.07.10 15:31:57]

WOW! Ce de ecouri acilea pentru câţiva metri în plus sau în minus!!!

A ştiut magdalena cum să ne stârnească!!!

[16.07.10 15:35:37]

Intr-adevar, magdalena merita felicitari pentru intrebarile incomode pe care ti le-a pus si aici si la "Salina Unirea - Slanic Prahova" ... cred ca te pandeste ...

magdalena
[17.07.10 08:56:35]

Mama, mama ce de discutii!!!

Adunand toate explicatiile, am inteles unde vine...

Am fost cand eram mica aici si de aceea tot intreb de ea, pentru ca amintirile mele sunt muuult prea departe si ma despart numai cateva zile de o vizita acolo.

Multumesc tuturor pentru amanunte. Uneori e bine sa "starnesti" discutii pentru ca din ele se mai nasc si alte amanunte utile...

Vizavi de "pandit", se pare ca @robert a fost in locurile in care am fost si eu sau vreau sa merg si e de inteles...Sunt interesata!

[22.07.10 22:36:04]

@andox - Chiar astept un raspuns pe tema aceasta, sa nu uiti!

Cum am promis revin cu masuratorile

Din fata de la manastire pana la intrarea in parcarea complexului unde sunt cele 3 hoteluri (Olt, Cozia, Caciulata) sunt aproape 500 m iar pana in fata hotelului Caciulata (care este plin de schele, cred ca il izoleaza) sunt 600 m.

Tot din fata manastirii pana la hotelul Traian (care pare in centru si cred ca este al sindicatelor) sunt 1, 4 km. Si la el se lucreaza la fatada iar pe drum am vazut un banner mare care anunta ca la acest hotel, o noapte de cazare cu pensiune completa si ceva tratamente costa 60 lei /pers.

Deasemenea din fata manastirii pana la iesirea din Caciulata sunt 3, 2 km.

[22.07.10 22:46:07]

@andox - da, la hotel Traian am fost cazati. Ok, iti multumesc pentru precizari. Pana la urma, adevarul a fost undeva la mijloc - nici ca mine, nici ca @robertcodescu. Oricum, noi am fost la Manastirea Cozia, apoi la Manastirea Turnu si probabil ca de aceea ni s-a parut drumul mai lung.

[04.08.11 19:19:58]

Mutat la rubrica "Manastirea Cozia [Calimanesti, VL]" (nou-creata pe site)

[05.08.11 09:27:16]

@RobertCodescu, este al n-lea ecou pe tema reorganizarii site-ului. Chiar nu este cazul sa iti tot dai cu parerea, are cine sa o faca. Au fost si sunt motive intemeiate pentru structura anterioara/prezenta a site-ului. Ecoul de mai sus a fost sters.

ascent, magdalena
Alte impresii din această RUBRICĂMănăstirea Cozia [Călimănești]: