ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.07.2010
OCT-2009

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Hotel De Rosa

Mergeam din Salerno spre Sorento, pe Coasta Amalfi, in sudul Italiei si se inserase. Era foarte aglomerat, mergeam in coloana, deoarece drumul este ingust, pe o parte stanca, pe cealalata marea! Aveam nevoie sa dormim undeva, pentru ca eram obositi de drum si de caldura. Chiar daca era sfarsit de octombrie, acolo, in sudul Italiei este cald, cum e la noi in iunie si nu se terminase sezonul turistic!

Era week-end! Nu aveam nimic rezervat, pentru ca la noi se modifica traseul dupa cum ni se pune pata, sau dupa caum ne fura peisajul!

Asadar, am oprit in statiunea Maiori, un superb orasel asezat in trepte, catre mare.

De ce aici? Deoarece ne-a placut cum arata seara, iluminat puternic, ne-a vrajit atmosfera de vacanta care ne-o ofereau turistii care se plimbau fara griji, pe aleea cu palmieri batrani de pe faleza, sau savurand cate ceva de baut ca cafenele stradale pe aleea de promenada!

Dupa ce am gasit un loc de parcare, ne-am cam invartit cateva minute pe a doua strada paralela cu marea si ne-a placut Hotel De Rosa! Un hotel micut si intim,cu 3 etaje, situat chiar pe colt. La receptie ne-a intampinat, amabila, o batranica foarte energica-patroana hotelului.

Ne- a condus la etajul intai si ne-a aratat camera pe care o avea libera si am achitat suma de 50 de euro, fiind inclus in pret si micul dejun tip bufet-suedez! . Pretul mi s-a parut excelent, deoarece Coasta Amalfi este recunoscuta ca fiind una dintre destinatile cele mai scumpe din Italia si din Europa.

Camera era cu 3 paturi, dar ne-a inchiriat-o la pret de camera dubla. Dar hotelul are in dotare si camere single, duble, triple si apartamente.

Hotel De Rosa-are parcarea pe ambele colturi ale cladirii unde este hotelul. Parcare micuta, dar am avut noroc sa gasim loc. Si este gratuita. E o strada linistita, intr-o zona plina de pensiuni si hoteluri. Am avut balcon mare, cu vedere spre cea mai mare biserica din oras, care era cocotata pe o stanca mare. Dimineata ne-au trezit la realitate clopotele, amintindu-ne brusc unde suntem si ca e vacanta! Nici nu stiti voi cat de mult ador eu diminetile!

Holurile erau foarte mari, cu bolta pe alocuri si ornamente deosebite, traditionale, specifice zonei respective! Pe jos gresie, iar pe pereti tablouri cu imagini din trecutul statiunii Maiori, care cu multi ani in urma era un sat de pescari! Avea si lift, dar nu l-am folosit decat la sosire, pentru ca aveam cazarea la etajul I.

Camera era foarte mare, decorata frumos, cu un pat matrimonial si inca unul pentru o persoana. Foarte confortabil, cu lenjerie impecabila. Mobila frumoasa, deschisa , de culoarea untului.

Pe jos era mocheta. Totul in perfecta stare de curatenie. Avea frigider, televizor, telefon, dulap pentru haine, 2 noptiere, cu 2 corpuri de iluminat si o comoda. Draperii in culori calde, care dadeau un aer intim incaperii! Si baia era spatioasa si foarte curata. Faianta in combinatie albastru-alb. Obiectele sanitatre in perfecta stare de functionare. Era uscator de par, prosoape frumoase si produse cosmetice obisnuite pentru igiena in baie.

De aici se pot inchiria biciclete, sa poti descoperi pe indelete frumusetile acestor orase asezate asezate in trepte, pe un munte de 700 de metri, care se sfarseste in mod surprinzator de frumos in Marea Tireniana, care este calda si limpede toata vara.

Aceasta zona este Patrimoniu Mondial Unesco. Surprinde prin bogatia vegetatiei mediteraneene, prin frumusete, lux, preturi exorbitante, arhitectura mediteraneana, biserici foarte vechi! Coasta Amalfi este in cadru natural unic in lume.

Hotelul De Rosa-este o afacere de familie, cu o traditie de peste 30 de ani. Un hotel prietenos, cu 14 camere. La receptie este si internet! Este situat in centrul statiunii Maiori, la doar 50 de metri de o plaja frumoasa si larga.

Are un restaurant frumos in care te poti bucura de bucataria traditionala locala. In salon am servit dimineata micul dejun, in sistem bufet suedez, intre orele 7, 30 si 9, 30. Nu se fumeaza nicaieri in hotel! Exista serviciul de room-service. Micul dejun a fost minunat, foarte diversificat, cu de toate, mi-au placut in special croasantele si sucul natural de portocale rosii.

In general am fost foarte multumiti de cazarea la Hotel De Rosa, de micul dejun, il recomand nu doar pentru o cazare de tranzit, cum am fost noi si se poate si pentru un sejur, deoarece plaja e foarte aproape.

Statiunea Maiori este un loc care mi-a lasat amintiri deosebite, dar din pacate nu stiu daca am sa mai reusesc curand sa mai ajungem pe acolo, din cauza distantei mari. Iar Italia, este a doua destinatie draga sufletului meu!

Trimis de georgiana in 16.07.10 07:01:57

VIZUALIZĂRI: 4205 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Undeva,pe Coasta Amalfi.....

biancuta
    [16.07.10 08:10:14]

Si eu prefer locurile intime, cochete, evit aglomeratia. Astept sa vad pozele, totusi te punctez deoarece imi place descrierea ta. Primul vot vine de la mine!

pepsi70ro
    [16.07.10 09:12:57]

Acelasi lucru l-am descoperit si eu in Sardinia si mai nou in Grecia. Foarte multe hoteluri lasate din generatie in generatie si turisti care revin an de an in aceleasi locuri. Frumos!

presario
    [16.07.10 09:42:04]

Hai gEorgiana, ca mai ai putin.

[16.07.10 10:00:57]

@presario,

Tu nu glumeai,chiar mi-ai pus target??!!!!!!!!

[16.07.10 18:34:22]

sper sa placa melodia atasata!

[16.07.10 18:41:14]

Webmaster13,

Da,imi place mult piesa si vreau sa iti multumesc frumos si sa te rog sa-mi atasezi inca o melodie si la review-ul de Budapesta!

[17.07.10 05:27:07]

mutat la rubrica hotelului 'De Rosa [Maiori]', nou-creata pe site

raduu1972
    [18.07.10 00:57:55]

viata fara poezie... e pustie....mai adauga si tu un pic de poezie pt ca Italia e plina de asa ceva!!!

ileanaxperta*
    [18.07.10 13:08:33]

Pentru detailista acestui hotel italienesc, numai felicitari si votul nr.17. Te pupic cu drag din caniculara noastra capitala europeana...(am vrea noi...dar doar visam frumos...)

dannek
    [18.07.10 23:08:27]

@georgiana

esti cumva ruda cu "johnny walker"

felicitari

recul*
    [21.07.10 01:05:53]

400, dar nu de la mine, de la tine! tu singura ti-ai dat punctele!

[21.07.10 10:40:10]

@recul,

Fii mai clar, te rog frumos! Nu le merit, oare?

adrian2010
    [23.07.10 17:25:38]

Un review foarte detaliat si frumos! Punctaj maxim!

Salutari din Bulgaria!

recul*
    [24.07.10 09:42:55]

@geogiana

Sigur ca le meriti! Am spus ca ti-ai dat singura punctele datorita review-ului detaliat si cuprinzator. La mai multe!

trandafir 1970
    [28.07.10 13:44:44]

Frumoase locuri, fericiti oamenii care le vad si ne impartasesc si noua din experienta lor! Poza 13 e de vis,draga Georgiana, si...nu uita!"Never say never!" Poti ajunge aici poate mai repede decat visezi...

Pupici si un vot!

[28.07.10 18:12:36]

@Trandafir 1970,

In poza care ti-a placut tie (nr 13) e orasul Positano, unul dintre cele mai frumoase de pe Coasta Amalfi!

Si... am oftat din nou!

Stii care-i durerea mea?

Ca nu s-a inventat inca un instrument ca sa opresti cand vrei, macar un pic timpul in loc!!!

adrian2010, biancuta, dannek, georgiana, ileanaxperta*, raduu1972, recul*, trandafir 1970

• pagină generată în 0.050205945968628 sec