ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.12.2022
DEC-2022
EXCELENT

încărcat de pe telefon!

Maison des crepes - Casa clatitelor

Am descoperit in anii anteriori pandemiei un loc deosebit, unde se putea manca un desert pe cat de spectaculos, pe atat de savuros!

Initial am fost in locația din Aviatorilor, dar de curand am vizitat-o si pe cea de la Romana. Am vazut pe pagina lor ca ii gasiti si in Baneasa, Brasov, Ploiești.

Asa cum am precizat, recent am fost in sediul de la Romana, despre care am sa va povestesc in cele ce urmeaza.

In ambele locuri in care am fost (Aviatorilor si Romana) am facut o rezervare prealabila, pentru ca locurile sunt limitate.

Restaurantul de la Piata Romana e situat pe str. Mihai Eminescu nr. 38, in apropiere de intersecția cu Dacia.

Inca de la intrare ne-a cucerit atmosfera boema, familiara- mobilier de culoare alba, becuri cu lumina calda, de diverse dimensiuni, decoruri specifice perioadei in care ne aflam si muzica ambientala in ton cu sarbatorile.

O domnisoara ne-a condus la masa rezervata si ne-a indicat codul QR pe care trebuia sa il scanam pentru a accesa meniul.

Desi acum cativa ani, la prima experienta la Maison des Crepes, in meniu erau numai clatite, zilele trecute am avut o surpriză: am rasfoit meniul si am vazut variante de mic dejun si brunch, unele dintre acestea incluzand o felie de paine in locul clatitei (Benedicte, Dione). La categoria "fel principal" sunt diverse clatite sarate, in prezentari deosebite.

Dar noi am venit pentru desert... Știam ca portiile sunt mari si destul de satioase, incat nu am fi reusit sa mancam si altceva.

Inainte de toate am comandat cate o limonada rece- una simpla si una cu trandafiri.

Clatitele dulci sunt: crepes / pancakes si pot fi servite calde sau reci.

Ce mi-a placut de fiecare data aici e ca meniul are poze si iti poti face o idee asupra preparatului.

Am comandat Sophia (pancakes cu mascarpone, dulceata capsuni, nutela si inghetata) si Lola (pancakes mai putin dulci cu fructe de padure si sirop de artar) - la care o doamna draguta a adaugat, la cerere, o cupa de inghetata.

Ambele deserturi extraordinare, cu muuulte calorii delicioase, carora le rezisti cu greu. Totusi, fiind niste portii foarte mari, nu am reusit sa le terminam.

despre SERVICII

Servirea a fost ireprosabila. Personalul ne-a intampinat cu zambetul pe buze si Comanda a venit intr-un timp scurt. Cred ca a durat mai mult sa facem poze preparatelor... :))

Recomand!

Sa va faceti poftele, dragii mei!

PS.

Am doar 2 poze. Dar am suprins ideea, zic... :))

Trimis de silvia tudoran in 16.12.22 09:49:24
Validat / Publicat: 16.12.22 11:46:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 369 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (silvia tudoran); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Lola - pancakes cu dulceata de fructe de padure si fructe proaspete. Cupa de inghetata este solicitata separat.

mishu [16.12.22 11:57:16] »

@silvia tudoran: Start vot! cu mult inghitit in sec .

si da si nu, iti dai seama ca iti creste glicemia numai cand te uiti la poze , si ai mare dreptate, portiile sunt foarte mari, nu cred ca as face fata nici la jumatate din portie, dar este un loc unde e clar ca trebuie sa ajung.

Am doar 2 poze. Dar am suprins ideea, zic...

ce bine, ca altfel sufeream si mai mult , dar sa va fie de bine, felicitari, votat cu mare drag... si pofta

krisstinnascris / TELEFON [16.12.22 17:30:57] »

@silvia tudoran: Eu nu mă topesc după clătite dar ce-am văzut in pozele tale arată demențial, nu înghit in sec pentru ca nu sunt pofticioasă dar te felicit pentru un asemenea pont, de mare ajutor

silvia tudoranscris / TELEFON [19.12.22 08:56:22] »

@krisstinna:

"nu sunt pofticioasă... "

Esti o fericita! Vai de noi ăștia pofticioșii! ????????

Multumesc de vizita! ????

silvia tudoranscris / TELEFON [19.12.22 08:59:18] »

@mishu: Multumesc de apreciere!

Cand ma fac mare (????) vreau sa fiu ca tine: sa am timp sa calatoresc mult si sa am timp si de impartasit tot ce vad! ????

mishu [19.12.22 09:36:34] »

@silvia tudoran:

Cand ma fac mare vreau sa fiu ca tine: sa am timp sa calatoresc mult si sa am timp si de impartasit tot ce vad!

din pacate nici eu nu am timpul pe care l-as vrea pentru calatorii, pot spune doar ca m-am strecurat cu diverse calatorii, sunt muuulte alte persoane care calatoresc mult mai mult si in destinatii superbe, insa sa ne bucuram de fiecare reusita si sa speram la si mai mult si mai frumos.

mishu, silvia tudoran
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: