ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.12.2022
DIN: Chitila [IF]
ÎNSCRIS: 08.07.10
DEC-2022

Târgul de Crăciun de la Budapesta

Tocmai ce ne-am întors din țara vecină Ungaria. La noi povestea cu plecatul la Budapesta ține foarte mult de prietena noastră care de vreo 8 ani și-a unit destinul cu un cetățean maghiar și care locuiește acum undeva în zona Pesta. Așadar ne-am pus în mașină în data de 30 noiembrie pe la ora 7 dimineața și după mai multe piedici; lucrări asfaltice, ștrangulări din cauză lipsei de autostradă, coadă în vamă pe la ora 20 ora Ungariei a dat Domnul și am deschis poarta prietenilor noștri.

În seara zilei de vineri 2 decembrie pe la ora 17, am plecat din zona sectorulu1 1 (Budapesta) spre Piața Deak Ferenc mai exact spre zona St. Stephen' s Basilica, loc aflat în apropierea Dunării, sinagogă, parlament etc. Din start am știut că vom avea mari probleme cu parcarea mașinii așa că am luat în calcul faptul că parcarea cel mai probabil se va executa undeva pe străduțele limitrofe catedralei Sf. Ștefan. Așadar am găsit un loc bun de parcare pe strada Lazar, unde am reușit să introducem în aparat vre0 700 forinți adică de circa 2 ore de staționare. După ce am pus victorioși bonul pe bordul mașinii am înaintat spre centrul târgului ghidați de roata mare bine luminată și am intrat în zona de interes prin așa zisă stradă fashion, aici totul luminat super, oameni mulți... aglomerație mare, reclamă multă, muzică de sezon, cum era și normal multă română...

Oricum am intrat repede în atmosfera de Crăciun mai ales că noi fetele ne-am mufat la câte un pahar de vin roșu fiert și cu multe arome. Bogdan săracul a ținut și el pasul cu noi, chiar ne-a pierdut prin mulțime de vreo două ori. Cel mai mult am apreciat la târgul de la Budapesta căsuțele luxoase la care comercianții, artizanii își expun marfa. Oricum municipalitatea din ce am înțeles a perceput taxe destul de mari pentru participanții la târg, așa că aceștia fac tot posibilul să atragă mușterii cum știu ei mai bine. Târgul nu duce lipsă de marfă variată; podoabe de sezon, cosmeticale, suveniruri, îmbrăcăminte, jucării dar și multă varietate de mâncare (langoș, gulaș, cârnați, prăjituri de casă, etc.) și lichide calde sau reci, cu sau fără grade și divers colorate.

Ora 19, ne-a găsit fix în mijlocul acțiunii, adică la porțile basilicii unde organizatorii au dat frâu liber imaginației cu niște proiecții superbe exact pe peretele central al bisericii. Catedrala Sf. Ștefan se poate vizita în cursul zilei contra unei taxe.

Vremea a fost acceptabilă, cert este că a dacă la sosirea noastră în centrul Budapestei ploua mocănește, încet și sigur acesta a încetat. Temperatura aerului destul de scăzută, recomand potențialilor vizitatori să pună ceva mai gros pe spinare.

Acuma am ajuns la capitolul prețuri, destul de scump zic eu, un magnet de mărime medie 1000 forinți, un pahar de vin roșu fiert vreo 900 de forinți, langoș destul de scump vreo 2000 de forinți față de 700 de forinți la cât îl găsești normal prin oraș... dar ce vrei acesta este tot farmecul.

Fac o mențiune extra, inflația din țara vecină este destul de mare, totul s-a scumpit enorm, prețurile la mâncare mi s-a părut că au crescut mult peste noi. Îmi spuneau prietenii noștri că aproape au renunțat la gaz și folosesc panouri fotovoltaice la încălzire pentru că altfel ar plăti gazul de 7 ori mai mult ca anul trecut. Cursul valutar la casele de schimb este de 1 leu la cumpărare 75 de forinți iar la vânzare un leu - 80 de forinți. Costul motorinei pentru străini este de circa 10 lei litru, pentru localnici prețul este de 8 lei/litru. Am văzut la supermarket o listă cu alimente de bază care pot fi cumpărate cu limită/bucată.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Centrul istoric al Budapesei este frumos, merită vizitat.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Zona din jurul târgului și tărgul - animată/luminată/zgomotoasă/de plimbăreală negreșit.

Trimis de adrianbogdan in 06.12.22 18:37:31
Validat / Publicat: 06.12.22 19:15:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2111 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P14 Târgul de la Budapesta

webmasterX [06.12.22 19:14:43] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Budapesta și împrejurimile, BUDAPESTA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Excursii Ungaria]

krisstinnascris / TELEFON [06.12.22 20:05:30] »

@adrianbogdan: Era sigurul târg de Crăciun?

Am vizitat catedrala, eu am urcat până "pe acoperiș", am fost încântată, era ziua mea și eram aproape de cer, in 2017, înainte cu 12 zile să o pierd pe Maria...

Dar, mult mai mare și mai frumos era târgul din Vorosmarty. Nu au mai organizat acolo nimic?

Combustibilul era restricționat la 2l/ mașină, așa cum spune la tv?

adrianbogdan [06.12.22 20:35:31] »

@krisstinna: Este târg și în zona Pieței Vorosmarty, dar așa atmosfera se întinde pe mare parte din străduțele din Deak, noi ne-am plimbat prin zona catedralei, sinagogei și am ieșit din zona centrală pe undeva pe la Kelety, Mall Arena, stadion Puskas, Mall Arkad etc.

Motorină ne-a ajutat Domnu și nu am cumpărat, știam de la Sorina că pentru numere străine se vinde la 10 lei/litru, (am intrat în Ungaria cu rezervorul full) și culmea Bogdan a mers economic). Pe joi, nu știu ce s-a întâmplat cu rafinăriile sau așa ceva și erau ceva cozi la benzinării, duminică 4 decembrie, când am plecat se vindea combustibil la toată lumea.

Am vizitat catedrala, eu am urcat până "pe acoperiș" - am fost și noi acum 9 ani pe acoperiș.

Pup!

valentinag [07.12.22 11:41:06] »

Am fost si noi de 1 dec. Targurile mi s-au parut saracacioase, scumpe, 1200 forinti am dat pe un pahar de vin fiert. In Vorosmarty erau 5 tarabe, cateva cu mancare, scumpa cu draci si aglomerate de nu aveai loc sa arunci un ac. Bradul de la Sf. Stefan mai frumos, cel din Vorosmarty stramb, saracacios, chiar am fost dezamagita. Dupa ce vezi targurile din Austria, e greu sa te multumeasca cele din Budapesta. Mi-a placut atmosfera in schimb.

De 1 dec a fost o vreme superba, soare, 7*. Pe 2 si 3 ploaie, lapovita la un moment dat, vant, ca la Budapesta iarna!

webmasterX [07.12.22 13:49:19] »

Mutat în rubrica "Târgul de Crăciun din Budapesta, BUDAPESTA" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: Excursii Ungaria]

adrianbogdan [07.12.22 15:05:11] »

@valentinag: Bună! poți să scrii despre târg, ar fi frumos să ne povestești și despre târgul din Viena.

robert [07.12.22 18:22:06] »

@adrianbogdan: băi tare asta! Și noi am fost in aceleași locuri, în aceiași perioadă și nu ne-am întâlnit! Ceea ce am remarcat a fost faptul că Budapesta era plină de români! Am serbat cu toți ziua națională a României la la Budapesta. Fain nu?

adrianbogdan [07.12.22 18:30:58] »

@robert: buna! am văzut pe fb că erați și voi în Budapesta odată cu noi. Noi fiind în vizită, ne-am propus să stăm mai mult cu gazdele noastre, bine ne-am și plimbat singuri când ei erau ocupați cu munca. Dacă spui că vineri seara erați in zona târgului din fața catedralei, e de râs...

Hai să fim sănătoși!

valentinag [08.12.22 09:48:15] »

@adrianbogdan: Nu stiu daca mai pot adauga ceva la ce ai scris tu. O sa ma gandesc. La Viena am fost la targ acum 8 ani ultima oara, nu mai am info actuale...

Nasshu [08.12.22 11:10:32] »

@adrianbogdan:

Pe viitor daca mai ajungeti prin Ungaria e bine de stiut ca parcarea poate fi platita si prin aplicatia mobila TPark - eu o folosesc in RO - disponibila si pe android si ios.

Are functie de autodetectare a zonei unde esti in oras (ex Budapesta).

Benzina si motorina era 480 forinti adica cca 5 lei DOAR pentru masinile inmatriculate in Ungaria pe persoana fizica. Daca masina era inmatriculata pe firma sau nu era inmatriculata in HU se platea pretul normal aproximativ 9 lei / motorina standard la un OMV intr-un satuc din Ungaria (mai aveam niste forinti si trebuia sa scap cumva de ei).

Am vazut mesaj pe pompa: maxim 50L

Martea trecuta au renuntat insa la plafonarea pretului la carburanti asa ca acum toata lumea plateste la fel.

Legat de targ, eu am fost pe 1 decembrie e drept pe lumina si sincer sa fiu nu mi s-a parut nimic WOW. Preturi mari, la multe chestii aflai cit costa dupa ce il aveai in punga / burta. De apreciat insa ca la peste 95% din baraci se putea plati cu cardul.

Am citit inainte sa plec ca era gata gata sa nu se mai organizeze deloc din cauza unor probleme locale/private/administratie , ca organizatorul nu ar mia acelasi ca in alti ani.. lucruri care poate au influentat cumva ''aspectul/cotinutul''

adrianbogdan, robert, valentinag
Alte impresii din această RUBRICĂTârgul de Crăciun din Budapesta: