ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.12.2022
ÎNSCRIS: 20.02.18
NOV-2022

Portugalia: Lisabona si imprejurimi

Buna, am vizitat de doua ori Portugalia-Lisabona si imprejurimi in septembrie 2021 si noiembrie 2022. Este o tara care pe care am ajuns sa o ador si doresc sa va impartasesc itinerariile pe care le-am facut.

Despre Lisabona sunt sigura ca sunt multe descrieri, de aceea am trecut in revista doar ce am vizitat.

LISABONA SEPTEMBRIE 2021

Ziua 1+2+3

Obiective vizitate in Lisabona in 3 zile:

❣ Belem: Padrao dos Descobrimento, Torre de Belem plus Gradinile, Manastirea Jeronimos, Museu dos Choches, Museo Maat

❣ Castelul Sao Jorge -priveliste superba

❣ Catedrala SE

❣ Igreja de Santa Engracia

❣ Cais das Colunas plus faleza Ribeira das Nanus

❣ Pracado Comercio

❣ Arco Rua Augusta

❣ Piata Rossio & Gara Rossio

❣ Pink street

❣ Blue street- nu mai este albastra

❣ Elevator de Santa Justa

❣ Largo de Como & Converto do Carmo

❣ Bemfica Stadium – vulturii sunt superbi

❣ Jardin Zoologico

❣ Museu de Oriente

❣ Parque dos Nacoes

❣ Ocenarium

❣ Museo da Cerveja – trebuie incercata o bere aici, poti alege anul nasterii sau o anumita regiune!

❣ Mercado da Ribeira/Time Out Market

❣ Funicularul Gloria

❣ Museu da Agua

Ziua 4– Sintra

De la statia Rossio, am luat trenul catre Sintra, a durat 40 min.

In Sintra am reusit sa vizitam intr-o zi:

????Palacio National de Sintra- doar de afara

????Castelo dos Mouros – mie personal mi s-a parut superb cu atata verdeata in jur

????Palacio da Pena + gradini– intr-adevar este cel mai frumos castel

▶️Intre aceste 2 castele se poate merge pe jos pentru zona lacurilor, a gradinilor *recomand

????Quinta de Regaleira

Nu am mai avut timp, au ramas pentru alta data Palacio de Monserrate si Palacio de Seteais.

Ziua 5 – Arhipelagul Berlanga

De la Statia Sete Rios – statie de autobuze (Rede Expressos) -autobuz pana la Peniche, un mic sat pescaresc, aproximativ 2h. De la statia de autobuz am mers pe jos in jur de 20min pana la ferry.

Pe insula Berlanga daca iei feribotul de ora 10 la ora 14 trebuie sa te intorci cu aceleasi cu care ai venit, daca il iei pe cel de 14, la ora 18 este intoarcerea, problema este ca ultimul autobuz de intoarcere este la ora 18:30. A trebuit sa depunem ceva efort (si o combinatie de ore) pentru a ajunge in timp util, sa luati in calcul ca in jur de 30min dureaza sa ajungi sau sa te intorci cu ferry catre/de pe insula.

Insula este fascinanta, culorile apei sunt incredibile, la fel si explorarea insulei si a Fortului Sf. Ioan Botezatorul.

De asemenea si satul Peniche este unul frumos, cu un port si o fortareata draguta.

Ziua 6 – Cascais- Coastline – Cabo da Roca – Praia Ursa

De la Statia Cais do Sodre, la fiecare 20 minute este tren spre Cascais (ultima statie), in jur de 40min.

Imediat poti vedea pe dreapta zidul fortificat si Palacio de la Citadella.

Am vrut sa mergem pe traseul spre Boca do Inferno la pas, imediat ce treci de fortareata o sa dai de un far superb si de Casa de Santa Maria, trebuie neaparat sa faci o poza acolo!

Pana la Boca de Inferno din Cascais faci in jur de 20-25min. Ne-am intors pe acelasi traseu pana la Hotel Cidadela de unde am luat autobuzul 403 pana la Cabo da Roca. Ideea de a sta pe marginea unui continent iti capteaza imaginatia. Dupa multe poze, am luat-o in stanga pentru a merge spre plaja Ursa.

Exista oameni care cred ca aceasta stanca arata ca un urs. Nu am vazut asta, dar ceea ce am vazut a fost ceva de o frumusete naturala incredibila. Praia da Ursa este unul dintre acele locuri care ies brusc si neasteptat in vedere ca sa-ti taie rasuflarea. Este o intindere de nisip fin auriu, in forma de semiluna si sustinuta de stanci in crestere. Stanca sa ascutita formeaza un fundal aproape nepamantesc.

Intr-adevar pe gps arata ca este la 15min de mers pe jos de langa far, dar sunt 15 min pe drum, iar prima ta privire asupra acestei plaje glorioase va fi de fooarte departe. Privind in jos iti va parea imposibil de ajuns, dar credeti-ma tot acel efort va merita. Ai de coborat pe un drum batatorit si stangi in jur de 15-20 min, este si o zona cu o sfoara de care trebuie sa te tii pentru a inainta, dar cu toate acestea sunt persoane de toate varstele care coboara spre aceasta plaja. Ce mai este de stiut, aceasta plaja este in mod special a localnicilor si tot aceasta plaja este pe jumatate a nudistilor. De asemenea nu vei gasi magazine si nu vei avea de unde sa cumperi nimic de baut/mancat, de aceea va sfatuiesc sa va achizitionati de la restaurantul de sus de la Cabo da Roca.

Noi am reusit sa petrecem 3-4h absolut minunate acolo, dar am avut prosoape si crema de protectie la noi.

Seara dupa inca o plimbare si o cina minunata in Cascais ne-am intors la Lisabona.

Ziua 7- Setubal – Peninsula Troia

De la statia Sete Rios – tren catre statia Setubal (1h). De acolo am luat-o pe jos (aprox 1-1.5km) pana la ferry. Feribotul circula din ora in ora catre peninsula Troia.

Imediat ce am ajuns la destinatie, am avut impresia ca am ajuns intr-un paradis printre dune si vegetatie.

Exista multe atractii, inclusiv portul de agrement Troia, cazinoul si unul dintre cele mai bune terenuri de golf din Europa.

O mare parte din teritoriu este situat in limitele unei rezervatii naturale, Reserva Natural do Estuário do Sado, un paradis protejat pentru fauna salbatica.

Ultimele 3 zile de concediu (8+9+10) le-am petrecut in zona Algarve, nu am inchiriat masina, am luat autobuzul din statia Sete Rios catre Lagos, aici am avut si cazare.

Daca exista o paleta de culori care defineste regiunea Algarve, sunt stanci aurii pe o mare turcoaz. Cel mai izbitor contrast de culori se regaseste la Ponta da Piedade.

In prima zi am vizitat Ponta da Piedade, Lagos. I-am acordat o zi intreaga acestui loc mirific, plimbari pe jos si plimbari pe apa.

In a doua zi am luat o excursie catre cea mai frumoasa pestera – Benagil Caves, a durat in jur de 3h :30, plimbare cu un catamaran dragut.

In ultima zi am vizitat frumoasa plaja - Praia do Camilo.

Aceasta plaja este intr-un golf ascuns, pentru a vizita plaja trebuie sa cobori pe o scara lunga, dar este o bijuterie, singura problema este ca devine foarte foarte foarte aglomerata…

LISABONA NOIEMBRIE 2022

Ziua 1 – Vizita Palacio National de Queluz & Estadio Jose Alvalade (Sporting)

Ziua nu a inceput foarte bine deoarece ploua, dar cu toate astea ne-am pus pelerinele si am plecat spre Palacio National de Queluz si gradinile sale- de la statia Rossio am luate bilete catre Queluz, statia Queluz-Belas (18min), de obicei la fiecare 30 min pleaca cate un tren (de aici poti lua trenul si catre Sintra).

De la statia metroului pana la palat este de mers in jur de 15min. Va spun sincer ca a fost peste asteptarile noastre (dupa ce anul trecut vazusem Castelul Pena, Maur si Quinta).

Cele mai frumoase Sali sunt: Sala dos Azulejos or Corredor das Mangas si Sala dos Embaixadores.

Palatul Național Queluz farmeca fie prin natura sa impunatoare, fie prin exuberanta detaliilor sale arhitecturale strans legate de viata a trei generatii ale familiei regale portugheze. Cel mai interesant lucru este ca aproape din fiecare camera poti privi gradina.

Gradinile si Palatul Național Queluz sunt deschise in fiecare zi, de la 9:30 la 18 (Palat) sau de la 9:30 la 18:30 (Gradini), ultima intrare fiind la 17:30 (la ora de inchidere a casei de bilete) – 10 eur/persoana.

Estadio Jose Alvalade – se spune ca in Portugalia fotbalul este ca a doua religie. Sunt momente cand tara pare sa se opreasca pur si simplu din cauza/datorita unui meci de fotbal. De la cel mai mic copil pana la cel mai mare bunic, fotbalul pare sa fascineze intreaga populatie. Am participat la un meci amical intre Portugalia – Nigeria, si numarul spectatorilor a fost aproximativ 45.000 persoane (meci amical, repet), erau prezente mult mai multe femei si copii decat barbati; mame cu fetele lor, mame cu baietii lor, fete singure, nu aduce cu nimic aminte de stadioanele din Romania.

De asemenea intr-o alta zi cand aveam o plecare de langa acelasi stadion – Sporting, si aveam la dispozitie o ora, am zis sa mergem sa vizitam si muzeul, era o zi de luni, deoarece nu mai erau meciuri pentru ca incepea Campionatul Mondial din Qatar, in oras era Maraton, iar linia de sosire se afla in interiorul stadionului; nu am putut vizita muzeul, dar in schimb ne-au dat voie sa intram pe stadion, si am putut vedea cu cata bucurie si entuziasm este aplaudata efectiv fiecare persoana care participa. Era o peluza intreaga plina de spectatori, cunostiinte, participanti. Alergau de la copii la adulti la persoane cu diferite dizabilitati. Ei pun accent pe sport/viata sanatoasa si mediul inconjurator.

Ceea ce vreau sa mai precizez este ca au o infrastructura atat de bine pusa la punct incat am reusit sa ne urcam in primul metrou.

De data aceasta aveam mai putine zile si ne-am hotarat ca in urmatoarele 2 zile sa ne luam excursii cu ceea ce nu am vizitat.

Ziua 2 - Sesimbra and Arrábida National Park Tour with Wine Tasting, prin Get Your Gide

La punctul de preluare din Lisabona, ne-a asteptat ghida noastra, alaturi de noi au mai participat un cuplu din Marea Britania, o doamna din Colorado- USA si inca o doamna din Puerto Rico.

Ne-am inceput dimineata calatorind pe cel mai lung pod din Europa, Podul Vasco Da Gama, iar prima oprire a fost la Castelul Palmela. Palmela Castel oferta oportunitati fantastice de fotografiere. Urmatoarea oprire a fost la CRAMA - Jose Maria da Fonseca. Degustarea de vin a fost incantatoarea.

Povestea lui José Maria da Fonseca este povestea unei familii care are aproape doua secole si peste sapte generatii si a carei mostenire vinicola dateaza din 1834.

Vizita incepe cu o scurta explicatie a istoriei companiei, urmata de un tur al vechilor crame: Adega da Mata si Adega dos Teares Novos, unde se maturizeaza vinuri precum Periquita, si Adega dos Teares Velhos, unul din cele mai vechi vinuri este Muscatel de Setúbal, peste 100 ani.

Dupa vinul delicios ne-am oprit in Sesimbra pentru masa- am mancat extraordinar de bine in Fort cu o priveliste wow!

A urmat plimbarea prin Muntii Arrabida, care are un peisaj de vis.

A doua Crama - Quinta de Alcube a fost o surpriza placuta cu vinuri bune la un pret foarte competitiv.

Am avut parte de multe opriri grozave de-a lungul drumului, care s-a terminat cu o vedere spectaculoasa asupra Lisabonei de la Cristo Rei, impreuna cu podul 25 Aprilie si raul Tagus.

Ziua 3 - Fatima, Obidos, Batalha and Nazaré, prin Get Your Gide

Aceasta a fost o experienta incredibila! Au mai participat alaturi de noi in tur: un cuplu din Ierusalim, un cuplu din USA, un cuplu din Peru. Turul s-a tinut atat in engleza cat si in spaniola.

Fatima a fost frumoasa - am avut timp sa exploram piata, catedrala veche cat si cea noua.

Obidos este o cetate superba cu tone de magazine. Am fi stat o zi intreaga.

Batalha este o catedrala uimitoare (chiar daca este neterminata).

Nazaré are o plaja uimitoare, cu vederi uimitoare. Era locul unde imi doream cel mai mult sa ajung in aceasta vacanta, si nu a dezamagit. Nazare este locul cu un surf unic, ii ademeneste pe cei mai curajosi oameni sa-si incerce norocul pe valurile uriase. Praia do Norte din Nazare se mandreste cu unele dintre cele mai mari valuri din lume si reprezinta o adevarata provocare chiar si pentru cel mai experimentat surf rider.

Motivul pentru care valurile sunt atat de uriase este un defileu subacvatic adanc care, impreuna cu curentul unic de apa, mareste inaltimea valurilor.

Ghidul a facut o treaba minunata, oferind o scurta prezentare despre fiecare loc individual, cu o experienta minunata de a incerca Ginjinha (visinata). Deoarece ziua este atat de aglomerata, in mod realist primiti doar aproximativ 1 ora pe destinatie. Merita sa faceti acest lucru daca aveti timp limitat.

Ziua 4 – Mafra – The Monastery and National Palace of Mafra

De langa statia de metrou Campo Grande, se ia autobuzul 209 pana la Mafra statia – Palatul Mafra.

Dimensiunile sale sunt uluitoare. Intregul complex se intinde pe 40.000 mp si are mai mult de 1.200 de camere, 5.000 de usi si ferestre si 156 de scari, o declarație exuberanta de maretie, extravaganta si putere regala a barocului.

Biblioteca este punctul culminant al palatului cu o lungime de 90m, avand unul din cele mai celebre depozite de carti din Europa. Aceasta este cea mai mare camera a palatului, este wow! De asemenea si camera de vanatoarea este impresionanta.

Jardim do Cerco (gradina palatului) este o gradina bine intretinuta si imprejmuita, avand 80.000mp, adiacenta Palatului Național din Mafra. Constructia acesteia a fost inspirata de Gradina Palatului Versailles, Paris. Ai impresia ca este intr-o padure, iar la fiecare intersectie de alei ai parte de o statuie superba, fantana si pesti Koi, canari si alte pasari.

Restaurante:

am mancat foarte bine la urmatoarele restaurante:

· Hotel Santa Justa

· Bono Lisboa

· Em Alta Na Baixa

Trimis de florentina02 in 05.12.22 20:51:47
Validat / Publicat: 06.12.22 08:17:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PORTUGALIA. A mai fost în/la: am detaliat in acest eseu prima experienta

VIZUALIZĂRI: 3853 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florentina02); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 Benagil Caves

k-lator
[06.12.22 10:07:20]

@florentina02: Ai dreptate, Portugalia este o țară minunată pe care poți să o străbați de nenumărate ori fără să te plictisești. Ați avut o vacanță plină de acțiune, iar pozele sunt absolut superbe.

Nu știu cum era apa când ai fost tu, am văzut oameni care făceau baie (în noiembrie?). Îmi aduc aminte că noi am fost la sfârșit de august și apa oceanului era rece de-ți tăia răsuflarea... nici până la glezne nu rezistai mai mult de 2-3 minute.

Felicitări pentru articol!

florentina02AUTOR REVIEW
[06.12.22 10:24:06]

@k-lator:

Multumesc frumos!

Am fost in Portugalia atat anul trecut in septembrie cat si anul acesta in noiembrie, pozele cu oameni care faceau baie, erau din septembrie, dar si acum in noiembrie erau in Nazare si Sesimbra in apa, sincer eu nu stiu cum intrau acestia in apa, pentru ca apa era exact cum ati spus, rece ca gheata????, atat in septembrie cat si in noiembrie, de asemenea am intrat de 2 ori in apa, intrat-iesit maxim 2 min. Inclusiv in regiunea Algarve era la fel de rece... poate altii au avut mai mult noroc!

irinad
[06.12.22 18:42:48]

@florentina02: Cu mare plăcere ţi-am citit articolul, şi eu la rândul meu având două vizite la activ la Lisabona în octombrie 2020 şi octombrie 2021, dar de durată mai mică, deci vacanţele tale au fost mult mai cuprinzătoare şi mult mai active. Ar fi trebuit şi anul acesta să mai avem încă una, tot în octombrie dar am fost nevoiţi să schimbăm pe ultima sută cu altă destinaţie din cauză de anulare zbor. Am revăzut locuri pe care le-am călcat şi noi, dar şi altele vestite în care mi-ar plăcea să ajung cândva.

Sunt încântată că ai fost pe cele două mari stadioane ale Lisabonei (Jose Alvalade şi da Luz), după cum am citit. Am fost şi eu împreună cu soţul (mare fan fotbal) pe amândouă în vizită (tururi) şi nici nu mă gândeam să-mi placă atât de mult şi da, ai dreptate, vulturii sunt minunaţi: Gloria, Victoria, pe al treilea prezentat de către ghid nu-mi amintesc cum se numea.

Dacă voi mai ajunge altă dată în capitala Portugaliei, mă voi inspira din review-ul tău pentru ceea ce am putea face acolo, fiindcă am de unde.

Vacanţe frumoase în continuare!

[06.12.22 20:02:23]

@irinad: Multumesc mult ????!

Am strans informatii atat de pe amfostacolo cat si din alte surse. Cred ca ai ce sa vizitezi in orice oras din Portugalia, sper sa ajungem si in zona de nord in curand???? (si pe Estadio do Dragao⚽)

Si noi suntem fani fotbal, pe al 3-lea vultur il cheama Luz????.

Am plecat din Portugalia doar cu amintiri frumoase!

Vacante minunate iti doresc????!

[06.12.22 22:10:20]

@florentina02: Am inceut sa vad pozele, mi se pareau extraordinare si cand sa merg mai departe s-au terminat. Ai ilustrat vacanta voastra minunat, ai impresia ca te uiti pe un ghid de calatorie ca o reclama turistica.

Ia locurile vizitate, minunate. Portugalia este si in planurile mele insa nu stiu pentu cand deoarece avand in vedere cate sunt de vazut, ar trebui sa ma documentez ceva mai mult.

Cat despre apa rece, sunt multi care sunt obisnuiti cu apa rece, si cred ca dupa ce te-ai obisnuit, chiar nu mai conteaza.

Felicitari, votat cu mare drag.

[07.12.22 09:29:08]

@mishu: Multumesc mult!

Legat de numarul pozelor facute... uhhhhhu, nici nu vreau sa pronunt????.

Cred ca pasionatii de fotografie si nu numai, vor gasi in Portugalia tot ce isi doresc ???????????????? (monumente istorice, insule, plaje salbatice, nisip auriu, drumetii, poduri, fauna protejata prin lege... etc) !

Vacante frumoase va doresc!

Ralu7
[22.12.22 13:03:25]

Buna. Multumim pentru toate detaliile.

Ne puteti spune ce zona pentru cazari o recomandati in Lisabona sa fie aproape de obiectivele turistice?

[22.12.22 15:20:08]

@raluca2016: Buna, noi am stat langa liftul Santa Justa (la 2 minute de statia de metrou Rossio si la 5 minute de statia de tren Rossio, la 5 minute de Arco de Rua Augusta, iar castelul S Jorge il vedeam de la balcon). Recomand aceasta zona, peste 60% din obiective sunt aproape, zona Belem ni s-a parut cel mai departe de unde am stat, dar te descurci foarte usor cu metroul sau cu trenurile lor rapide.

florentina02, irinad, k-lator, mishu, Ralu7
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Lisabona și împrejurimile sale: