ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.11.2022
ÎNSCRIS: 29.12.11
JUN-2022
BUN

Un local cu ștaif situat într-o zonă paradisiacă

În timpul sejurului meu de la Praid (vezi impresii) am căutat informații pe net unde se mănâncă cel mai bine și pe primele locuri apărea întotdeauna acest local și anume Club Restaurant Dracula din stațiunea Sovata. Apropo tare am regretat că nu m-am cazat în această stațiune turistică în care nu mai fusesem din copilărie. Chiar arată foarte bine. Multe spații verzi îngrijite, multe terase și mulți mușterii.

Restaurantul ales este chiar pe malul lacului Ursu într-o pădure de brazi. Ce poate fi mai frumos. Întâi am fost singur la acest local. Am intrat încet cu ochii în patru după Dracula. Tare mi-era să nu-mi sugă sângele. Dar se pare că era plecat prin țară să tragă ceva boieri (politicieni) în țeapă. ; -)

Cum spuneam restaurantul este foarte bine situat pe malul lacului Ursu. În față are o terasă generoasă și cum era început de luna iunie era perfect de stat afară.

La ora prânzului erau ceva mese ocupate. Rapid mi-au adus meniul, care era destul de stufos și conținea multe feluri de mâncare care îmi făceau cu ochiul. Aveai tot felul de specialități de porc, vită sau oaie. Nu lipseau nici preparate mai rare gen iepure, rață ori miel. Deasemenea ne îmbiau cu produse pescărești, dar și cu o multitudine de ciorbe. Prețurile erau destul de mari așa că am chibzuit bine ce să-mi comand, să-mi satisfac papilele gustative și nici să nu-mi pară rău.

Când ai de unde alege și sunt la un restaurant de clasă prefer să comand și să consum ceva ce nu prea găsesc acasă în mod curent. Așa că am ales o tigaie a gurmandului care conținea fudulii de tăuraș, slăninuță, creier pane de purcel, frigărui de purcel și cartofi aurii. De băut a mers o palincă și o cola nesănătoasă. Ce să facem, asta e plăcerea mea vinovată.

Să vă spun dacă mi-a plăcut ori ba? Uite că n-o s-o fac. În schimb vă spun altceva. A doua zi pe seară, când am a apărut și soția pe seară, am dus-o la același local unde ghiciți ce și-a comandat?

A doua zi pe seară eram cam full, mâncasem bine prin Sighișoara, așa că am comandat și consumat doar un bulz cu mămăliguță! Foarte, foarte gustos, nici nu l-am putut dovedi pe tot. Nu-l aveau în meniu, dar nu a fost o problemă să mi-l facă. Ăsta este un mare plus pentru mine.

Am plătit ceva, dar am și mâncat foarte bine. Chiar am regretat sincer că nu am mai stat prin zonă, ca să încerc și alte preparate de la acest local de clasă. Așa că dacă aveți cumva drum prin zonă, vi-l recomand cu drag! Nu știu dacă mi se pare doar mie, dar parcă prin provincie se mănâncă mai bine ca-n capitală!!!

P. S. Nici Dracula ăsta parcă nu mai e ce era! Personajul nu localul! ; -)

despre SERVICII

Foarte amabili și săritoari. Nimic de reproșat!

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Nu am consumat multe feluri de mâncare, dar ce a m comandat a fost foarte bun. Felicitări bucătarului!

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

poziția localului este de nota 20!

Trimis de robert in 13.11.22 17:50:53
Validat / Publicat: 13.11.22 19:00:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SOVATA [MS].

VIZUALIZĂRI: 1991 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 altă tigaie a gurmandului

[13.11.22 18:00:59]

rog https://www.youtube.com/watch?v=hHDZ5rYiMz0

mersi frumos!

[13.11.22 19:00:09]

[13.11.22 19:23:05]

@robert:

daca citesti ecoul meu inainte de masa de seara ser sa inghiti si tu in sec asa cum am facut-o eu citind articolul tau, deoarece chiar in acest moment se incinge un gratar in curte pe care se va frige pastrama de ied preparata de mama, la care mai tragem si un mujdei, iar eu plec sa fac mamaliguta, caci nu merge pastrama fara mamaliga. Cum insa nu avem must, o vom stropi cu o bere, asa ca sa iti fie de bine, cred ca am sa trec acest local in lista de "To do! " pentru Sovata, feliciari, votat cu mare drag.

PS si da, cred ca ai dreptate

Dana2008PHONE
[14.11.22 08:11:29]

@robert: Salutare Robert!

Când observ ceva scris din Sovata, nu mă pot abține să nu îmi exprim părerea.

Restaurantul Dracula este poziționat deasupra Lacului Ursu ca sa-l repereze ușor lumea și să vadă Dracula pe cine mai trage țeapă cu porțiile uriașe, gustoase și mai scumpe.

Am mâncat și noi acolo dar preferăm pizza italiană de la Restaurantul Bello Pizza & Grill care este mai bună decât în Ilaia

Sovata este locul meu drag, de suflet, este la mine în curte și într-adevar arată bine după ce s-a învestit în stațiune.

Traseele amenajate prin pădure care fac legătura dintre lacuri sunt superbe toamna și bine de parcurs după o masă copiasă.

Călătorii plăcute cu mâncare savuroasă!

[14.11.22 09:43:40]

@mishu:

- asta cu siguranța! Și vouă să vă fie de bine!

Mulțumesc frumos pentru vizită și pentru ecou! Musai să-i vizitați dacă aveți ocazia!

[14.11.22 09:49:21]

@Dana2008:

Când observ ceva scris din Sovata, nu mă pot abține să nu îmi exprim părerea.

! - și foarte bine faci, tot este cum bine zici din zona ta!

Nu am apucat să încerc traseele prin pădure și nici să fac o baie în Lacul Ursu, o las pe data viitoare! Chiar arată foarte bine stațiunea așa cum spui și tu!

Mulțumesc frumos pentru vizită și comentariu! Data viitoare încerc și pizzeria, recomandată de tine!

mishu, robert
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Sovata?: