ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.11.2022
NOV-2022
Solo
BUN

Hotel Carmen - Predeal

Am rezervat - telefonic, fără a achita vreun avans - trei nopți de cazare la Hotel Carmen din Predeal. Era pentru prima oară când plecam singură, adică fără a fi însoțită de cineva din familie, dar și fără a face parte dintr-un grup turistic. Am ales Predealul pentru că îmi doream de mult să revin la Predeal, să întregesc seria vizitelor cu trenul pe Valea Prahovei. Am ales Hotel Carmen pentru că am vrut neapărat o locație de cazare nu prea izolată, situată cât mai aproape de gară. În căutările mele, atenția mi-a fost atrasă de Hotel Carmen - 4* din Predeal, amplasat central, pe Str. Săulescu, nr. 121.

Hotelul Carmen din Predeal își are începuturile în deceniul al treilea din secolul trecut. Anul 1930 este înscris, discret, și la intrare. Atunci, pe un teren cumpărat de generalul Demetriu de la Casa Regală, apar în peisajul montan trei construcții impunătoare pentru vremea aceea - "Vilele Generalului Demetriu". Cea mai mare, poziționată la stradă, se numea Vila Carmen. Ulterior, aceasta s-a extins ajungând să aibă, pe lângă spaţii de cazare, o frizerie, un coafor, o bodegă-restaurant, toate reunite sub numele de Carmen. După anul 1937, complexul celor trei vile are un nou proprietar, iar Vila Carmen - grav afectată de un incendiu - este demolată. Pe locul ei, în 1939, a fost construită o nouă vilă, cu același nume, dar cu o arhitectură mai modernă. Se spune că însuși regele Mihai poposea adesea la Vila Carmen. Prin anii 2000, cu ocazia trecerii sale prin Predeal, regele Mihai şi-a amintit de Vila Carmen, s-a oprit şi a semnat în cartea de onoare a hotelului.

Venirea comuniştilor la putere a însemnat și pentru Vila Carmen naţionalizare şi transformare în casă de odihnă. Prin anii ' 60, numele i-a fost schimbat în Hotel Predeal, pentru ca după un deceniu să-și recapete vechiul nume.

Dacă sunteți interesați de trecutul stațiunii Predeal, în diverse scrieri de profil veți găsi și referiri la Vila Carmen. Eu mai adaug doar faptul că în decursul timpului Hotel Carmen a fost reparat de mai multe ori, iar în 2011 a fost demolat parţial pentru a se ridica o noua construcţie, cu fonduri europene. În anul 2016 s-au efectuat alte lucrări de îmbunătățire a aspectului și a facilităților, astfel că Hotel Carmen este astăzi unul dintre cele mai bune locuri de cazare din Predeal.

despre SERVICII

Un apel telefonic și... gata! Aveam rezervată o cameră single începând cu data de 1 noiembrie. Pentru a evita aglomerația, am preferat un minisejur în mijlocul săptămânii. În plus, pentru mine (pentru noi) ziua de 1 noiembrie are o semnificație aparte.

În preziua prezentării mele acolo, am telefonat din nou pentru confirmare. Totul era OK și eram așteptată.

Am ajuns la hotel puțin înainte de ora 12, așa cum m-a adus trenul. Știam că ziua hotelieră începe la ora 16.00 și speram ca măcar să pot lăsa bagajul undeva până la check-in. N-a fost necesar. Prin amabilitatea doamnei de la recepție, camera 407, single, situată la etajul 4, cu vedere la pădure, mi-a fost repartizată imediat. Am primit cartela de acces și atât. La plecare, am achitat cu cardul 645 lei (210 lei/noapte camera single + 5 lei/zi taxa de stațiune) și tot atunci am primit factura.

Tot aici trebuie să menționez că plata serviciilor se poate face atât cu cărți de credit (Mastercard, Visa, Maestro), cât și numerar sau prin transfer bancar. Sunt acceptate și tichete sau vouchere de vacanță cadou.

Cele două doamne de la recepție au fost foarte amabile și mi-au oferit toate detaliile de care am avut nevoie, chiar legate de stațiune și nu doar de hotel. De asemenea, personalul de la curățenie și de la restaurant a fost foarte atent, politicos, salutând și zâmbind întotdeauna cu amabilitate. Apreciez asta ca un mare plus al hotelului.

Mai adaug faptul că lângă recepție se află un bar, iar în lobby - foarte larg, dotat cu locuri de relaxare și cu rampă pentru a facilita accesul persoanelor cu deficiențe locomotorii - era amenajată o expoziție de pictură. Cele două lifturi care duc la etajele superioare sunt amplasate lângă intrarea în restaurant.

Și dacă tot am amintit de facilități la Hotel Carmen - Predeal, trebuie să spun și că alături de recepție se află camera de bagaje (la care eu am apelat în ultima zi, înainte de plecare). Accesul la internet este disponibil gratuit, parola fiind afișată în multe locuri, la vedere - la recepție, în cameră, pe măsuțele din spațiile de relaxare de pe holuri și chiar și în lift. Dar, pentru că în vacanțe caut să mă detașez de internet (care mă ține foarte mult timp captivă, acasă), eu nu am încercat nici o conexiune.

Alte servicii și facilități la care nu am apelat, dar despre care am aflat din documentația din cameră: parcare gratuită, centru SPA și piscină, zona de fitness, cabinete de terapii, bowling, depozit pentru schiuri, terasă, sală pentru evenimente și poate și altele cărora, pentru că nu m-au interesat, nu le-am dat importanța cuvenită. Kindergarden - camera de joacă pentru copii (program de funcționare: 9.00-21.00) se află la etajul 4, aproape de camera mea, dar nu am văzut-o niciodată deschisă. Probabil că puținii copii cazați în hotel (sau poate părinții lor) nu au fost interesați de aceasta.

De mențioat este și faptul că în Hotel Carmen - Predeal fumatul este interzis, o atenționare amplasată pe biroul din cameră specificând că vinovatul este pasibil de amendă. De asemenea, în hotel nu sunt acceptate animalele de companie.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Hotel Carmen - Predeal oferă mai multe tipuri de camere: single, dublă twin sau matrimonială, cameră twin pentru persoane cu dizabilitati, apartamente, unele cu balcon, altele fără. Nu le-am văzut pe toate și nu știu ce condiții oferă. În cele ce urmează mă voi referi doar la camera 407 care mi-a fost repartizată.

Deși este o cameră single, camera 407 situată la etajul 4, are toate dotările pentru o double. Patul așezat în colțul încăperii este lat, putând primi pentru odihnă două persoane. Are și două perne. În șifonier sunt două halate de baie și două perechi de papuci de unică folosință. Și în baie prosoapele sunt pentru folosința a două persoane, de asemenea cosmeticele consumabile.

Camera, cu pardoseala acoperită cu mochetă, deși nu foarte mare, înglobează tot mobilierul necesar: cuier cu suport pentru bagaje, șifonier cu rafturi și bară cu umerașe (în șifonier am găsit halate de baie și papuci, precum și casetă de valori), birou, o măsuță mică, rotundă, două scaune capitonate, noptieră. O oglindă mare este fixată lângă intrarea în baie, iar deasupra biroului este fixat, în perete, televizorul. Sub birou se află minibarul încărcat cu băuturi. Pe birou, pe o tăviță, așteptau două pahare grijuliu acoperite, telefonul, telecomanda și o mapă cuprinzând - în română și în engleză - informații de strictă necesitate pentru turist. Mai trebuie să menționez corpurile de iluminat (aplice deasupra oglinzii, un lampadar și o veioză lângă pat), precum și prizele - doar una pentru încărcat aparatele personale, plus trei, sub birou, ocupate cu aparatele electrice din dotarea camerei.

Camera 407 nu are balcon. De la fereastră de pot contempla câteva vile liniștite, precum și muntele. Camera nu este mare, dar nici prea mică pentru un single. Mobilierul din lemn masiv este frumos, iar piesele componente au niște amănunte care arată că fac parte din același set. Mi-a plăcut zugrăveala pereților, dar și draperiile bine asortate cu perdelele.

Totul era curat, cameristele intrând zilnic pentru a ridica gunoiul și pentru a schimba prosoapele în caz de necesitate, precum și pentru a suplimenta cosmeticele consumate. Lenjeria de pat nu a fost schimbată, dar nici nu a fost cazul pentru cele trei nopți petrecute de mine acolo. Patul cu saltea groasă și două perne bune, a fost cât se poate de confortabil.

Faptul că am avut orientare către munte, deci spre spatele hotelului și nu spre stradă, cred că a fost un avantaj. Nu am perceput zgomotul străzii. Doar din când în când câte cineva de pe același palier mai trântea câte o ușă. Aaa..., și m-a mai deranjat ceva, dar nici asta nu o pot imputa hotelului - cutremurul din dimineața zilei de 3 noiembrie, de la ora 6.50.

Baia camerei 407 de la Hotel Carmen - Predeal este încăpătoare, modernă, curată și dotată cu tot ceea ce este necesar. Două seturi de prosoape (mare, mediu și mic) plus încă unul pentru picioare, toate albe, imaculate, două pahare protejate în plastic, cosmetice de bună calitate (două săpunele tip turist și două recipiente cu gel de duș), precum și o cască de duș, așteptau fiecare la locul lor. Lângă oglinda mare din perete, în partea dreaptă, era uscătorul de păr, precum și o altă oglindă mică, rotundă, măritoare.

Cabina de duș cu scurgeri care funcționau perfect, cu apă caldă la orice oră, toaleta igienizată, caloriferul cald tot timpul cât am fost eu acolo, aerisire care funcționa la aprinderea unuia dintre becuri...

Cu toate acestea, și nu știu de ce - dar din păcate un mare minus pentru acest hotel frumos și select - de undeva, prin scurgeri, în baie (în ciuda gemulețului permanent deschis) se concentra un miros specific de canal. N-aș spune că chiar m-a dat afară acest miros, dar parcă nu-i stă bine într-un hotel de o asemenea clasă.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

La Hotel Carmen - Predeal am servit doar micul dejun inclus în preț. Asta pentru că voiam să testez și alte locații în care se putea servi masa.

Micul dejun oferit între orele 07.30-10.00 este în regim bufet.

Sala de servire a restaurantului este mare și frumos aranjată. Este curată, cu mobilier confortabil și cu flori (naturale) pe fiecare masă atunci când am fost eu acolo.

Linia de servire este mereu aprovizionată de personal atent, activ. Deși unii ar spune că oferta nu este foarte variată, eu aș vrea să-i contrazic atâta vreme cât în fiecare zi - din cele oferite - îți poți alcătui un alt meniu. Cremwurști, cârnăciori prăjiți, bacon, ouă (fierte, omletă, ochiuri), mezeluri 2-3 feluri, brânzeturi (cașcaval simplu și cașcaval afumat, telemea), legume feliate (roșii, castraveți, ardei gras), salată verde, măsline, zacuscă, pate de ficat, unt, gem (4 feluri în distribuitoare speciale), pâine (chifle sau feliată, pentru prăjit), cereale, lapte, iaurturi 2 feluri, patiserie (croissante, rulouri cu nucă), fructe - doar portocale, ceai la plic (de multe feluri), sucuri la dozator și cafea foarte bună la două aparate, zahăr brun...

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Am specificat faptul că Hotel Carmen - Predeal este poziționat central. Față de gară distanța este de numai 130 m. La parterul hotelului se află o cofetărie, iar vis-à-vis o farmacie și mai multe mici magazine, inclusiv cu produse alimentare. În preajmă, la mici distanțe, se află mai multe hoteluri și restaurante cu terase. În extrasezon, unele dintre ele pot fi închise. Poziționarea centrală permite plimbări în toate direcțiile, hotelul fiind și un bun punct de pornire în drumeții montane. Despre cele mai importante obiective și ceea ce poți face în Predeal la un început de noiembrie am scris deja în articolul La Predeal, cu trenul.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Relaxare, da! Distracție... atât cât te poți distra de unul singur.

Trimis de iulianic in 07.11.22 19:13:20
Validat / Publicat: 07.11.22 19:55:58

VIZUALIZĂRI: 1497 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P08 Hotel Carmen - Predeal. Din dotările camerei 407.

• Alte impresii din această RUBRICĂCarmen Hotel: