ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.11.2022
OCT-2022
Familie
BUN

Locul unde esti acasa in vacanta - Pensiunea Melania, Chiojdu

Bun, aceasta este pensiunea despre care va povesteam in vara ca voiam sa facem rezervare pentru aniversarea casatoriei, insa nu era libera. Am incercat si in septembrie si din nou nu am reusit, am zis ca pana la urma s-o nimeri si vom reusi, deci am cautat o alta data cu semnificatie, asa ca ziua mea a fost declarata castigatoare, am gasit disponibil si ca sa fie si mai bine, urma sa fim si cu baietii. Intre timp au mai aparut si articole pe AFA cu useri care au trecut prin Chiojdu asa incat aveam si ce sa vad, am vazut si cateva articole mai vechi, insa din ce am citit, lumea nu prea se oprea prin zona sa se cazeze. Noi am ales aceasta pensiune avand garantia clara ca va fi bine existand niste cunostinte comune, insa despre asta mai tarziu.

Ca sa imbinam utilul cu placutul, am sa ofer detaliile tehnice mai intai si trecem mai apoi la distractie.

Asadar am sa va povestesc mai jos, experienta noastra alaturi de gazdele noastre Melania si Lucian Chis cei ce gestioneaza cu atata drag pensiunea “Melania” .

Pensiunea “Melania” se afla in zona muntilor Siriu, in satul Chiojdu, judetul Buzau, la limita cu judetul Prahova, noi am ajuns acolo prin Valenii de Munte si este la aproximativ 130 km de Bucuresti si 80 km de Buzau.

Pensiunea dispune de 3 camere duble cu baie proprie, 3 camere cu pat suplimentar pentru copii, cu baie proprie și 2 apartamente (cel putin asa am inteles). Noi am avut la dispozitie o camera dubla si un apartament, o sa le vedeti in poze, acestea se afla putin separat de celelalte camere, tot asa, din poze am sa va lamuresc.

Inainte sa va spun mai multe despre ce se afla acolo am sa va povestesc pe scurt despre camere. Se urca o scara exterioara si ajungi pe o mica terasa ca sa spunem asa de unde se intra intr-un hol, de acolo in camera noastra si in apartament. Cum acestea erau singurele camere aici, pe acest hol am lasat incaltamintea si cele de prisos. Camera mea si a sotului era dotata cu un pat si doua noptiere, fiecare prevazuta cu o veioza, exista o lumina si deasupra patului, o masuta mica pe care se afla doua pahare, si un taburet. Deasupra masutei, fixat in perete se afla un televizor micut, care insa nu a prezentat interes pentru noi. Vederea noastra era spre curte si dealuri si am prins un frumos rasarit de soare. In baie se gasesc prosoape de fata, cate 4 erau in fiecare baie, plicuri cu sampon si sapunele de maini. Baia este dotata cu cabina de dus. Nu cred ca exista vreo diferenta intre baia noastra si cea din apartament, nu am stat sa verific.

Apartamentul are la “parter” un pat dublu, masuta cu pahare, 2 taburete, dulap, TV, tot aici este si baia. La “etaj” adica dupa ce urci cateva trepte intri intr-o camera mansardata, si aici se afla un dulap adaptat structurii in panta, fereastra tip Velux (apreciata de baieti care cred ca si peste noapte ar fi stat cu fereastra deschisa daca nu ar fi intrat insecte.

Acum poate ca va povestesc putin despre camera, nici nu am facut multe poze pentru ca aveam niste fomisti cu noi care inca de pe drum ne intrebau ce ne dau de mancare, ca si cand eu as fi primit si meniul odata cu rezervarea????, le-am spus ca avem ciorba si felul doi, daca era cu ciorba deja erau multumiti.

Eu cred ca pentru baietii mei printre criteriile de alegere a prietenelor mancarea va fi un punct eliminatoriu ????.

Asadar, dupa mica inspectie si pozele atat cat au fost ele am coborat in curte. Ei, aici pot spune ca aveai impresia ca esti intr-o alta lume, am facut o multime de poze, dar as fi facut si mai multe, era si o frumoasa zi de toamna, cu mult soare, o curte frumoasa si primitoare, si chiar daca am sa descriu cele gasite acolo, realitatea e mult mai frumoasa si sper sa o prindeti si voi din poze si apropo de asta, de multe ori pozele atasate prezentarii unui loc sunt mult mai artistice decat realitatea, aici insa nu, si cu ocazia asta includ si un link catre pensiune sa vedeti pozele, dar si alte informatii pensiuneamelania.ro.

In curte primul lucru pe care l-am remarcat a fost “Casuta bunicii” o camera in care sunt adunate amintiri, obiecte vechi dar si mai recente, care te duc cu gandul la viata frumoasa de la tara, si de locuri unde vrem sa evadam din cotidian si viata agitata pe care o traim.

Apoi diverse acareturi, imi pare rau si acum ca nu m-am trantit in fan, insa mi-era ca imi va fi greu sa ma scol mai apoi, dar macar am mirosit fanul. Cateva pasari de curte dar si iepurasi (maricei), posibilitati de joaca, exista si un cos de baschet, dar poti juca badminton, volei, si exista si o plasa de siguranta sa nu dati mingea la vecini ????.

Exista si o mica gradina de legume, dar si flori si pomi fructiferi, o masa cu scaune la umbra pomilor dar si un leagan si un foisor unde cred ca mai ales vara este minunat sa stai, in acest foisor am mancat si noi de pranz. Si daca tot am vorbit despre asta, hai sa dezvoltam si acest subiect, si aici vin cu AVERTIZAREA, cei care sunt sensibili la acest subiect sariti-l, nu vreau sa aud comentarii, pentru ca sigur povestea dar si pozele, vor dauna grav curelor voastre de slabire. Pentru ca eram convinsa ca merg la sigur, am luat cu toate mesele incluse, asadar voi detalia acum mesele si va las in pace.

Pranzul: am gasit pe masa licori magice facute aici sau de provenienta Baia Mare de unde este Lucian Chis, si anume: tuica, palinca, visinata, trandafirata, acestea trei din urma au fost incercate de mine, au primit nota maxima toate trei. Si au aparut aperitivele, curcubeu pe cerul gurii, inghit in sec si acum: salata de pui, salata de vinete, branza, babic, chiftelute, slaninuta, leber, ceapa rosie, castraveti, rosii. A urmat ciorba, adusa intr-un castron mare sa ne punem fiecare cat dorim, nu am reusit sa dovedim toata ciorba, apoi un platou mare cu sarmale si mamaliga, smantana si ardei iute (acesta prezent si la ciorba). Si cireasa de pe tort a fost un pandispan cu dovleac (din pacate ramas fara poze dupa cum am constatat acasa). Pentru seara am aflat ca vom avea gratar.

Dupa asta flacaii au plecat la somn, ma bucuram ca se mai odihnesc si ei, noi am mai ramas “putin” la povesti cu Melania, cred ca am mai stat vreo 2 ore. A aparut intre timp si fata cea mica a gazdelor noastre (au doua fete) Antonia, venita sa ii salute pe flacai pe care ii cunostea si acum va lamuriti si cum am aflat de pensiune ????.

Am plecat ulterior si noi putin in camere sa lasam gazda sa isi vada de activitati, insa putin mai tarziu am revenit in formatie completa pentru a juca niste jocuri impreuna cu Antonia, si asa s-a facut si ora cinei, moment in care am intrerupt jocurile pentru a ne bucura de cina.

AVERTISMENT din nou, au aparut gazdele noastre cu doua platouri din lemn pline cu bunataturi, pe primul erau in mijloc mijloc niste gramajoare de cartofi zdrobiti cu verdeata, inconjurati de carnati de Plescoi si flancati pe ambele parti de coaste la gratar si pastrama.

Celalalt platou continea bucati de pui si porc la gratar precum si mamaliga la gratar. Si ca sa ne dregem aveam muraturi dar si mujdei facut in casa si ca sa alunece toate foarte bine am avut dupa plac vin rosu si alb. V-am facut pofta? Sa fiu putin mai sadica in continuare? DA, carnatii de Plescoi erau o bunatate, picanta, usor perpeliti, coastele cred ca erau si usor afumate, se topeau in gura, iar pastrama cu mamaliga si mujdei, o nebunie. Normal ca am atacat si porcul si puiul, datoria mea este sa va informez cat mai fidel ????, totul intrecea cu mult conceptul de AI, se pare insa ca am primit doar nota de trecere din partea gazdelor pentru ca nu am dovedit tot, insa nici nu am fi avut cum sub nici o forma.

Si apoi ca sa sa ne relaxam am scos din traista o sampanie ca sa marcam evenimentul si impreuna cu gazdele noastre am ciocnit cate un pahar si apoi din nou relaxare, baietii si Antonia au jucat Jenga iar noi (eu, mama si Melania) am fost chibitii de pe margine dar am mai discutat si cate in luna si in stele, despre cum au deschis pensiunea in 2003 - 2004, ce au facut pana in prezent dar si ce modificari mai vor sa faca, iar domnii cu ale lor. Si am fi stat mult si bine daca nu ne-am fi gandit ca noi suntem la relaxare dar gazdele noastre nu, asa incat le-am spus noapte buna si am sperat sa fie asa, insa cum spun eu, aproximativ-circa si o sa va spun de ce.

Patul, unul obisnuit ca dimensiuni, insa prin comparatie cu cele din Turcia ni s-a parut usor ingust, insa asta pentru ca in timpul noptii ne-am trezit de prea multa caldura, am inchis caloriferul dar pilota a ramas intre mine si sot, asa ca a ocupat si ea un loc ????. Mamei i-a fost si ei cald, asa ca a deschis usa spre holul principal si asa a dormit bine.

Si s-a facut dimineata, noaptea a fost mai lunga cu o ora spre norocul nostru, asa incat ora de trezire a fost ok, am facut ceva poze de la fereastra, am admirat-o pe Melania care deja robotea prin curte, curata masa din curte de frunzele cazute, mai aranja o cuta la fata de masa, asa incat totul sa arate bine, apoi am iesit in curte sa mirosim aer curat de dimineata si a venit si ora de mic dejun. Sa mai fac vreun avertisment? Cred ca dupa mesele deja povestite v-ati imunizat deja. Pe masa aveam deja un castron cu salata de pui, cubulete de unt si dulceata de afine? Nu mai stiu exact. Apoi a venit Melania cu un platou cu branza (altfel de branza decat cea de la pranzul de ieri si parca si mai buna, oua ochiuri, leber, babic, slaninuta, chiftelute, ardei gras, castavete… …. si de baut am avut lapte cald si cafea.

Si mi-am adus aminte de copilarie cu o felie de paine gustoasa cu unt si dulceata si o cana de lapte cald.

Cu mare parere de rau ne-am luat bagajele si am plecat mai departe la drum, multumind gazdelor pentru o aniversare minunata alaturi de oameni dragi, si multumirile mele le aduc si lui Cornel (@admin) care a facut parte din aniversarea mea prin valorificarea unui premiu castigat in urma cu cateva luni (un weekend gratuit)

Despre ce am facut in zona, in urmatorul articol insa, pana atunci insa alegeri intelepte va doresc si sa ne auzim numai de bine.

Trimis de mishu in 06.11.22 23:32:11
Validat / Publicat: 07.11.22 07:19:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIRIU-NEHOIU [BZ].

VIZUALIZĂRI: 977 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P17 Pensiunea Melania - va dati seama ce loc de supliciu este aici?

[07.11.22 07:18:28]

Mutat în rubrica "Pensiunea Melania [Chiojdu], SIRIU-NEHOIU [BZ]" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

Dana2008PHONE
[07.11.22 08:26:38]

@mishu: La mulți ani cu întârziere dar din tot sufletul!

Așa cu poftă povestești despre mâncare că e imposibil să nu apară automat reflexul lui Pavlov... atenționarea nu are efectul de a estompa pofta!... și mi-e o foame de ce ai scris în articol!!!

Excelenta alegerea și bine de reținut!

Felicitări pentru articol!

Călătorii plăcute! Pupici!

[07.11.22 10:06:33]

ceva nu e ok în caseta tehnică -- preț 1000 lei pentru 2 apartamente, dar doar 2 adulți?

[07.11.22 10:12:07]

@webmasterX: Sorry, aseara cred ca eram prea obosita, am fost 5 persoane, am corectat si multumesc de atentionare.

[07.11.22 10:15:02]

@mishu: Multumesc frumos pentru urari, numai bine si tie si sa ne auzim de bine. In ceea ce priveste

daca ma crezi ca in timp ce scriam si mai ales cand am pus pozele inghiteam si eu in sec... stiu ca sunt sadica, sunt de-a dreptul rea, dar au fost atat de buneeeee... ca daca ar fi sa merg acolo doar pentru asta, as face-o oricand. Imi doresc insa sa ajung si vara deoarece este minunat sa te relaxezi.

Multumesc frumos de ecou, vizita si aprecieri.

mishuPHONEAUTOR REVIEW
[07.11.22 10:52:57]

@Dana2008: Scuze Dana cred ca sunt obosita in continuare, acum am vazut ca in loc sa iti raspund tie mi-am trimis mesaj tot mie ????. In ultimile 3 zile m-am uitat la un concurs de dans pana dupa miezul noptii, chiar pana la ora 2.30. Te rog sa citesti mai sus si te pup ????

webmasterPHONE
[07.11.22 11:11:01]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

Zoazore
[07.11.22 11:21:18]

@mishu:

N-as fi crezut, cunoscandu-i personal!

De vreun an m-am facut masochista. Asa ca voi citi despre mancare pana ma voi imuniza (oare?) sau pana-mi vor creste dintisori noi (martie 2023)

si de baut am avut lapte cald si cafea.

cu asta m-ai cucerit! Daca ar fi fost si ceva zmeura... dar merg si afinele!

Cat despre camere, mi-a placut tot ce am vazut. Grija gazdelor pentru detalii, lumina si curatenia, totul a fost la superlativ. Despre caldura din camera... mie mi-ar fi fost ok tot ce este de la 25* C in sus!

Sa va fie de bine. La multi ani si aici!

Safta Radu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[07.11.22 11:25:10]

E frumos acolo, la Melania, iar faptul că ai reușit să faci o rezervare la a treia încercare demonstrează că e o pensiune foarte solicitată, întotdeauna serviciile de calitate oferite și atitudinea proprietarilor fac diferența.

M-am obișnuit cu sadismul tău în ceea ce privește fotografiile cu mâncare postate, preparatele arată foarte bine, nici nu-mi pun problema că n-ar fi fost gustoase, și împreună cu licorile alea... îmi plouă în gură, torențială!!!

La mulți ani, iar pe viitor să ai parte de multe, multe asemenea momente frumoase alături de cei dragi!

[07.11.22 11:28:31]

@webmaster: Multumesc frumos, o saptamana linistita.

[07.11.22 11:48:24]

@Zoazore:

N-as fi crezut, cunoscandu-i personal!

nu te lua dupa aparente, la ei conteaza burtica si su si fitze in cap, zici ca sunt de familie. Si ca sa iti dau un exemplu, cand erau mai mici nu le placeau snitelele, insa ce mai mancau cordon bleo, apoi au realizat ca si snitelele sunt cam tot pe acolo. Spanac... e cah, dar il inghit ca nu au incotro, dar daca e cu miel, e altceva . Cat despre ciorba, asta nu trebuie sa lipseasca de la masa, e musai .

Cat despre camera, nu ne-am uitat sa vedem ce si cum, oricum veneam dupa Turcia, asa ca insa eram sub impresiile de acolo, insa daca locul este decent asta e suficient, pentru mine este mai importanta atmosfera, felul in care te simti acolo si asta este motivul pentru care as reveni oricand cu mare drag.

Multumesc pentru vizita, ecou si aprecieri.

[07.11.22 11:54:09]

@Safta Radu: Multumesc frumos de urari si sper sa avem cu totii momente cat mai frumoase si aniversari alaturi de cei dragi.

acum am sa dezvolt putin subiectul, nu sunt genul de proprietari pentru care afacerea sa fie pe primul plan ci familia si prietenii. Melania ne-a spus ca de sarbatori (Paste si Craciun), nu inchiriaza pentru ca vor sa simta sarbatorile in familie alaturi de cei dragi, asa incat pensiunea este atunci pentru momentele lor frumoase.

Pensiunea Melania exista si pe FB si acolo am vazut ca sunt persoane care vin frecvent aici, si din moment ce revii aici macar inca o data, asta spune tot.

Cat despre sadism, asa sunt eu, oricum mi s-a spus ca sunt rea din nastere asa ca imi asum orice si dau vina pe genetica .

k-lator
[07.11.22 15:50:14]

@mishu: Pare atractivă pensiunea, căci îndeplinește câteva criterii pe care le apreciază multă lume: gazde primitoare, sălaș curat și îngrijit de pus capul, așezare într-o zonă liniștită și bună cu aer curat de deal-spre-munte, mâncărică gustoasă și apetisantă...

Mi-au plăcut mult motivele populare presărate cam peste tot, care reflectă sorgintea gazdelor: lucrăturile în lemn, pălăria sătmăreană, țesăturile multicolore sau pomul cu oale - specific Maramureşului - ceva mai stilizat, ce-i drept. Poate că fetele gazdelor n-au ajuns la vârsta măritișului, dar când vor ajunge, s-o îmbogăți și copacul cu oala roșie din vârf

Ați avut noroc, iar vremea a contribuit și ea la weekend-ul plăcut, în culorile toamnei.

La mulți ani și toate cele bune!

[07.11.22 16:10:54]

@mishu: Motivele populare din casuta bunicii erau fie mostenite de la bunicii din cele doua zona, dar si lucruri asa cum ai spus tu, mai stilizate, intrand insa in aceasta camera nu puteai sa nu te gandesti insa la copilarie. Si da, gazdele au intotdeauna procentul de apreciere care conteaza cel mai mult in nota pe care o primeste un loc, iar vorbele: "Omul sfinteste locul! " de dovedesc inca o data a fi adevarate.

Cat despre

probabil, insa fetele mai au inca de "copilarit" desi au trecut pragul celor 20 de ani.

Zoazore
[07.11.22 16:19:22]

@mishu: Iar vorbesti cu interiorul, Misulina? ????

[07.11.22 16:36:34]

@Zoazore: Doamne, sunt varza, asta e daca ma grabesc

[07.11.22 16:38:46]

@k-lator: Scuze, noroc cu prietena @Zoazore care ma mai atentioneza, in loc sa iti raspund tie mi-am scris mie, asa ca te rog frumos sa citesti ecoul care trebuia sa ajunga la tine .

Stiu ca mai aud voci din cand in cand, dar chiar sa si raspund la ele?

k-lator
[07.11.22 16:44:19]

@mishu: ???? ????

Dana2008PHONE
[08.11.22 09:00:55]

@mishu: Bună Mishulica!

Am înțeles că mie mi-ai răspuns!

Odihna este foarte importantă, vezi dacă nu dormi, ce harababură iese!

Toată lumea cred că salivează când scrie sau citește despre mâncare, iar dacă preparatele sunt excepționale, cu atât mai mult.

Călătorii plăcute cu mâncare super apetisantă îți doresc!

Pupici!

[08.11.22 09:13:21]

@Dana2008: Uraaa! de data aceasta iti raspund tie, nu stiu daca ai vazut mai sus, dar am comis-o ieri de doua ori . Cred ca sunt si cu mintea foarte imprastiata, am multe de facut, dar o iau ca pe o provocare.

Călătorii plăcute cu mâncare super apetisantă îți doresc!

multumesc frumos si zambesc (dar asta nu vezi) pentru ca am revenit dintr-un weekend unde am imbinat cele de mai sus, si mai am si multe restante cu mancare buna si nu stiu cum sa le combin, o sa creada lumea ca imi duc veacul numai prin restaurante, insa este cel mai comod sa te vezi cu prietenii .

Calatoriile mi se par sursa noastra de oxigen si iti doresc si tie sa te bucuri de calatorii cat mai multe si frumoase alaturi de oameni dragi.

mprofeanuPHONE
[08.11.22 17:35:02]

@mishu: O cazare excelentă cu de toate, cadru minunat în mijlocul naturii, gazde ospitaliere, camere curate iar despre mâncare ce să mai adaug la cele spuse de tine, ca la mama acasă!!

[08.11.22 18:43:25]

@mprofeanu: Ai facut rezumatul perfect in care ai prins esenta. Multumesc de vizita, ecou si aprecieri.

doinafil
[09.11.22 12:20:22]

Un spațiu bucolic în care mi-ar fi plăcut să mă nasc și să-mi trăiesc copilăria! Din păcate n-a fost să fie! M-am născut și-am trăit numai la oraș, de-aceea - cred - iubesc așa de mult locurile cu case joase, cu curți, cu orătănii prin ea, cu verdeață peste tot și cu locuri largi de mișcare (joacă).

Despre mâncare nu mai pomenesc nimic, pentru că acolo, „la țară” , se știe că mâncarea este mult mai gustoasă, mai naturală, mai puțin procesată decât la oraș!

Felicitări pentru locul ales!

[09.11.22 14:27:58]

@doinafil: Ai mare dreptate si chiar daca nu m-am nascut la tara, cel putin stau si am stat toata viata la curte, asa ca in copilarie m-am bucurat sa ma urc in cires si sa mananc acolo direct cirese si cand coboram din pom sa ma mir pana unde am ajuns, sa mananc caisele din pom (dar asta era mai mic), sa ma bucur cand se batea nucul si sa alerg prin curte dupa nucile date jos, sa pun brazde cu arbagic, sau rosii si sa rup o rosie si sa miroasa a rosie.

Cat despre bunataturi, nu mai spun, am avut in weekendul trecut o experienta draguta la Cluj, am stat la hotel, dar am bantuit prin imprejurimi, dar o sa povestesc la timpul potrivit.

Sunt locuri unde am fi foarte castigati daca am ajunge, daca nu noi, macar altii dar sa ne povesteasca si noua.

doinafil, k-lator, mishu, mprofeanu, Safta Radu, Zoazore