ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.11.2022
ÎNSCRIS: 17.07.14
OCT-2022

La pas prin Bran - Halloween cu Musk, Angelina și Dracula

Fiinc cazați în Râșnov, la Garsoniera Relax, nu am putut refuza măcar o vizită în Bran. Perioada aleasă nu a fost cea mai fericită. Aproape de Halloween dar și combinat cu vacanța celor mici.

DAR ne-am orientat destul de bine cu orele, drept urmare ambuteiajele prinse au fost minime. Apropo, ca și informație, pentru cei care frecventează zona Râșnovului, se va deschide un Kaufland, probabil la anul, la intersecția mare cu drumul spre Predeal, adică aici. Se lucra de zor aici, pereții și acoperișul erau deja ridicate.

Am ajuns în Bran undeva pe la ora 10:50. Cum deja ne-am obișnuit cu noua parcare Aurel Stoian adică cea de aici, nu am mai stat să merg pe drumul clasic, curbat pe lângă castel, alegând să fac dreapta pe strada Liviu Popovici, adică pe aici, mergând mai departe pe un pod de lemn unde abia încape o mașină, apoi puțin mai departe pe dreapta este și parcarea sus amintită.

Parcarea nu-i cea mai ieftină, tariful fiind de 5 lei/oră (în intervalul 7-19) sau 1 leu pe oră pe timp de noapte. Vă recomand să aveți la voi cash, plata cu cardul fiind indisponibilă când am fost noi, noroc că mai aveam ceva mărunți.

Ca și comparație și parcarea veche, aproape de castel, adică aceasta, costa tot 5 lei ora DAR era doar un automat de plată, era foarte mare coada plus că parcarea este mereu plină, se găsește greu loc și sincer mi se pare prea aglomerată. Dar deh... mulți ar parca și la poarta castelului dacă ar putea. Noi am parcat mai departe și am mers pe jos spre castel, lucru pe care vi-l recomand și vouă.

Am ajuns în zona zero și agitația era MARE! Plin de turiști chinezi, nemți, englezi și alte și alte nații. Evident foarte multe autocare care lăsau turiștii cât mai aproape de castel ca mai apoi să parcheze tot unde parcasem și noi.

Am observat imediat, în curtea Castelului Bran niște corturi mari albe, dotate cu sisteme de încălzire, care de obicei nu prea sunt poziționate acolo. Nu știam că erau probabil pentru cei care rezervaseră locația pentru mai multe petreceri private.

Apoi m-a șocat coada de la Castelul Bran care se întindea de la poartă (casa de bilete) până la Castelul Groazei, adică vreo 30-40 de metri după calculele mele. Ca niciodată de când vizitez Branul, erau montate și garduri pe mijlocul aleii, pentru a direcționa mai ușor mulțimea de turiști.

Tarabele pe care le știți toți erau evident toate deschise, iar prețurile au bubuit chiar și dacă ne raportăm la vară. Șoriciul era 140 lei kg, murăturile erau 80 lei kg, porumbul fiert sau copt era 7-8 lei și exemplele pot continua.

Trebuie să mă repet deși sună deja a clișeu dar astea erau prețuri de turiști străini. Păi vine străinul modest cu un salariu de 2000 de euro, da? Un porumb costă 1,5 euro, adică 0,07% din salariul lui dar la noi vine românul tot modest cu 2000 lei salariu, și dă 8 lei adică aproape jumătate de procent. Nu știu dacă este cel mai fericit exemplu dar m-ați înțeles voi.

Tarifele pentru castelul Bran acum sunt de 45 lei pentru adult, 35 pentru seniori, 25 studenți și 10 lei elevi. Evident că nu am vizitat, nici nu era în plan și chiar dacă era nu aș fi stat la coada aia nici dacă era intrarea gratuită! Am fost la Castel în urmă cu mai mulți ani.

Da este frumos dar cred că locația a devenit ușor supra-apreciată, probabil din cauza legendei cu contele Dracula dar și a promovării ceva mai agresive cam prin toate canalele de presă, media, internet, etc.

În Bran sunt și multe restaurante unde se poate servi masa, prețurile și oferta variază de la unul la celălalt. Cum abia mâncasem micul dejun, doar am gustat ceva dulce.

Un colac secuiesc costă 20 de lei iar o clătită ceva mai dichisită undeva la 17 lei.

MUSK, ANGELINA și alte VIPuri...

Presa din România (și nu numai) a presupus (eronat se pare) că la petrecerea privată de la castel va participa însuși Elon Musk, cel mai bogat om de pe planetă dar și celebra Angelia Jolie.

Până la urmă s-a dovedit că nu au participat, nici unul nici celălalt, mai multe dovezi cu prezența lor, la mii de km îndepărtare, fiind postate pe rețelele media, în zilele de după petrecere.

Au fost ce-i drept ceva VIP-uri dar nu de notorietatea celor două sus amintite... Dar există și o parte bună în toată această mascaradă. Au venit mulți dar mulți turiști mai ales străini, cu capital serios și au lăsat mulți bani la noi...

Mulțumesc.

Trimis de ⭐ValentinB_88⭐ in 03.11.22 13:20:22
Validat / Publicat: 03.11.22 14:09:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAN.

VIZUALIZĂRI: 203 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 Parcarea despre care v-am mentionat. Mereu (aproape) goala...
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 21 voturi)

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Bran: