ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.11.2022
ÎNSCRIS: 29.12.11
MAY-2022

Abu Dhabi este altceva

Abu Dhabi este altceva, atât în raport cu Dubai-ul, cât mai ales cu Karachi!

După cum spuneam a venit vremea să ne despărțim. Unii și-au prelungit șederea în Pakistan cu două zile ca să facă tot programul stabilit de-acasă și apoi să meargă și în Liban, iar alții au plecat direct spre casă via Istanbul.

Eu am ales o variantă intermediară. Am folosit zborul pe care îl aveam spre Emirate. Astfel am decis să schimb aerul și la propriu și la figurat. Toate astea doar din pricina sănătății. Apropo pentru faptul că nu am mai fost în Liban, nu am primit absolut nimic înapoi de la agenția din România!

Dimineața, după micul dejun, am avut transfer gratuit spre aeroport. De la aeroportul din Karachi, am avut un zbor scurt de numai două ore spre Sharjah, al treilea oraș ca mărime din Emirate. Am aterizat cu bine în Emirate. Vă dați seama că aici totul este diferit, diferența de la sărăcie la bogăție.

Am schimbat rapid 200 usd în moneda locala dirham și am ieșit din aeroport. De aici trebuia să găsesc o metodă de transfer, un mijloc de transport până în Abu Dhabi. Îmi cumpărasem zbor spre casă cu WizzAir-ul din Abu Dhabi. Acesta era în ziua următoare pe seară, așa că am fost nevoit să-mi iau cazare pentru o noapte în Abu Dhabi.

Din Aeroportul din Sharjah nu era nicio cursă directă spre Abu Dhabi. Trebuia să iau un autobuz până în centrul orașului și de acolo să caut alt autobuz spre Abu Dhabi. Din cauza stării mele precare de sănătate am ales varianta mai rapidă și evident mai scumpă și anume taxiul.

Am luat un taxi local, care m-a dus într-o oră și ceva până la hotelul din Abu Dhabi. Pentru această cursă am fost nevoit să scot din buzunar, cu tot cu taxa de serviciu, exact 100 usd. Scump nenicule, dar când e vorba de sănătate, nu te mai uiți la nimic.

Aici în Abu Dhabi am ales să mă răsfăț pentru o noapte și am ales un hotel de cinci stele adevărate, nu ca la cel din Pakistan. Dar despre super hotelul din Abu Dhabi, o să vorbesc în alt articol.

M-am cazat rapid într-o super cameră, cu un sistem de aer condiționat nemaipomenit. În primul rând era foarte silențios și în al doilea rând datorită filtrelor emitea un aer extrem de curat. Abia aici am reușit să mă mai liniștesc un pic, să pot respira și să se mai amelioreze tusea mea. După un duș fierbinte și un somn odihnitor am decis să fac o plimbare de seară prin oraș.

Din ce-mi aduc aminte primul meu zbor a fost de-abia în 2007 sau 2008 spre Dubai. Dacă mai țineți minte am făcut un articol despre acel oraș, care mi-a adus multe critici. Spuneam că este un oraș nou, modern, dar care mie personal nu mi-a plăcut mi s-a părut foarte artificial.

Ei bine dacă compar acum Dubai-ul cu Abu Dhabi, pot spune că este o mare diferență între ele. Abu Dhabi mi s-a părut un oraș cosmopolit mai atent la oameni, decât Dubai-ul. Nu este atâta grandoare, nu este atât de multă opulență ca-n Dubai. E drept cel puțin pe stradă sunt foarte mulți străini în raport cu localnicii, atât turiști, cât și la muncă.

Să vă povestesc o întâmplare amuzantă din punctul meu de vedere. De câte ori mă apuca o criză de tuse într-un taxi sau în vreun magazin, le spuneam sorry vin din Pakistan și acolo este o altă atmosferă. Taximetristul ori vânzătorii se înviorau brusc când auzeau asta și îmi spuneau că și ei tot de acolo sunt!!! Mai mult, am făcut a doua zi dimineața cumpărături de la un magazin mai mare, pentru cei de-acasă. Din Pakistan efectiv nu am avut ce lua și nu vroiam să nu vin acasă cu mâna goală. Când a văzut soția punga, imediat a recunoscut firma, care activase în Drumul Taberei cu patroni româno (ea) - pakistanez (el) și care plecaseră de câțiva ani de la noi. Pesemne și-au mutat afacerile în Emirate, mai aproape de casă.

Mare lucru nu am făcut prin Abu Dhabi. Aveam ce vizita muzeul Ferrari, impunătoarea moschee Grand Mosque, muzeul Louvre Abu Dhabi sau circuitul de formula 1, dar sincer eram foarte obosit după Pakistan, așa că am vrut doar relaxare. Am fost doar la o plimbare prin oraș, am intrat prin magazine și m-am dus până pe faleză să văd marea. Am avut ceva de mers până la mare, nu pentru că era departe, ci pentru că efectiv nu aveai pe unde să traversezi șoseaua de mare viteză. Până la urmă am găsit o trecere pe sub șosea și am ajuns pe faleză, unde erau mulți oameni sportivi de toate naționalitățile. Chiar este mare diferență între o țară bogată și una săracă.

A doua zi mi-am prelungit șederea la hotel până seara, deoarece aveam avion spre casă destul de târziu. Am urcat pe acoperișul hotelului și m-am relaxat la piscină la o bere rece. La mai multe de fapt. Ce dor îmi era de așa ceva.

Abu Dhabi-ul din punctul meu de vedere este un oraș fain ce merită vizitat, așa ca un city brea, mai ales că avem cursă directă cu wizz air-ul. Seara am luat taxiul spre aeroport. Drumul m-a costat doar echivalentul a douăzeci de dolari. Și aici am dat de „familia” mea de români, ce veniseră la distracție în Emirate.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Sincer mi-a plăcut mult acest oras unde m-aș întoarce să peterec câteva zile.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Ai atracții acolo pentru toate gusturile, bani să ai!

Trimis de robert in 01.11.22 09:26:03
Validat / Publicat: 01.11.22 12:16:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORIENTUL MIJLOCIU.

VIZUALIZĂRI: 6271 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

[01.11.22 12:16:16]

webmasterPHONE
[01.11.22 12:36:47]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[01.11.22 12:47:43]

@robert: Frumos intradevar! si chiar daca exista diferentele dintre destinatii, fiecare dintre ele are ceva de aratat si merita luat la bani marunti... in fine, nu cred ca sunt chiar bani marunti , insa trebuie sa ii aloci un anume timp ca sa iti ofere ceea ce iti doresti.

Atat cat ne-ai povestit si aratat, e de vazut, pana atunci insa felicitari, votat cu mare drag.

robertPHONEAUTOR REVIEW
[01.11.22 13:03:13]

@webmaster: mersi frumos!

doinafil
[01.11.22 15:04:48]

Am citit și acest articol, dar și pe cel din 2014, despre Dubai! Și mie mi se pare artificial Dubai-ul, mai ales pentru că a „construit” Insula „Jumeirah” , despre care eu cred că este un mare kitsch! (nu dați cu piatra, este PĂREREA MEA!)

Am citit și ecourile la review-ul tău din 2014, dar nu mi s-a părut că cineva te-a contrazis, dinpotrivă, chiar și lui @crismis i s-a părut totul artificial!

În schimb, din pozele atașate aici, orașul Abu Dhabi este mai „european” , dacă pot să spun așa, îmi place mai mult!

Felicitări! Aștept urmarea, cu cazarea!

[01.11.22 18:23:10]

evident că ai dreptate, trebuie luat la bani mărunți, doar că eu nu am avut nici timpul, nici starea necesare pentru așa ceva! Cu toate astea escala în Abu Dhabi a picat la fix, iar relaxarea la hotel a fost neprețuită în acel moment.

Cu toate astea mă bucur tare că am ajuns acolo și mi-am făcut o idee. De mult îl aveam în plan, dar n-a fost să fie.

Mulțumesc mult de vizită și comentariu!

[01.11.22 18:40:14]

@doinafil: mă bucr tare mult sa aud că mai sunt persoane care-mi citesc articole așa vechi. Nici măcar eu nu o mai fac, pentru că mi se par așa mai ușurele.

Într-adevăr articolul despre Dubai a fost scris la câțiva ani după ce a avut loc călătoria. Când m-am referit că este un oraș artificial sincer nu m-am referit la clădirile spectaculoase, ci la oameni. M-a deranjat opulența arabilor, față de muncitorii din Asia de sud est. Era o foarte mare discrepanță să-i vezi. nu știu de ce dar parcă vedeam lagărele din al doilea război mondial. Evident comparația este cam deplasată, dar așa mă simțeam undeva într-un viitor nu prea îndepărtat, în care istoria se repetă.

Mă bucur că ți-a plăcut articolul meu, dar și orașul Abu Dhabi. Hotelul la care am stat a fost foarte spectaculos unul din cele mai tari la care am locuit.

Mulțumesc frumos pentru vizită și comentariu!

doinafil, mishu, robert
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Abu Dhabi - Orașul Ideal: