ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.10.2022
DIN: Galaţi
ÎNSCRIS: 27.08.17
JUL-2022

Castelul medieval Sümeg

Am pornit din Fertod (vezi impresii), indreptandu-ne spre urmatoarea locatie, Keszthely, situata pe malul lacului Balaton.

La un moment dat, dupa circa 100 de km, a aparut in fata noastra, cocotata pe un deal, o fortareata despre care nu stiam nimic. Ne-am uitat pe harta si am aflat ca e o cetate medievala, care poarta numele localitatii in care a fost construita, Sümeg. Cu cat ne apropiam de aceasta, am descoperit o cetate foarte bine conservata si ne-am decis repede sa facem escala pentru a o vizita.

Am urmat indicatoarele traseului spre cetate, insa am parcat intr-o piateta unde se afla o biserica catolica, dar si Palatul episcopal baroc. Nu am trecut mai departe pana nu am aflat cateva detalii despre acesta. Este pozitionat la poalele dealului, avand cetatea in fundal, construit in jurul anilor 1750 si a fost resedinta episcopilor din Veszprém pana in 1775. Renovat de curand, este deschis publicului, impresionand cu cea mai mare sala de bal din Ungaria. Nu l-am vizitat, insa m-am apropiat de poarta bogat sculptata si impodobita cu un balcon sustinut de doi„Atlas” .

Am pornit apoi catre cetate, insa nu pe jos ci cu masina, pana in zona cea mai apropiata de Dealul cetatii, la Capári Lovasiskola, o scoala de echitatie.

De aici am urcat pe jos pe un drum cu piatra cubica, ce ocoleste cetatea cu forma neregulata, pana la Tunul portii exterioare. Dupa ce am cumparat biletele care costa 1500 HUF/persoana, am mers pe langa zidurile exterioare ale cetatii pana la trapa care se ridica blocand astfel intrarea in Turnul portii interioare. Dincolo de acesta se afla curtea principala, in care, la momentul vizitei noastre se desfasura un concurs de tras cu arcul, dar si cu alte arme.

Castelul a fost construit la mijlocul sau sfarsitul secolului al XIII-lea de catre Béla al IV-lea al Ungariei, care a locuit aici in timpul invaziei mongole intre 1241 si 1242. Pe parcursul existentei sale, a fost extins de mai multe ori. In secolul al XV-lea, a fost fortificat si s-a construit al doilea turn. Mai tarziu, a fost oferit in dar de catre Stefan al V-lea al Ungariei, Arhiepiscopiei Romano-Catolice de Veszprém.

A servit ca fortareata in razboiul impotriva otomanilor și apoi a rebelilor tarani in lupta impotriva autoritatii habsburgice. Dupa aceasta rebeliune, Castelul Sümeg a fost incendiat si lasat in ruina.

Astazi, este restaurat in mare parte de catre familia Papp, care il administreaza, iar in salile interioare au fost amenajate expozitii permanente, de exemplu Camera de tortura, Atelierul fierarului, Sala artileriei, Sala munitiei, Capela, Camera castelanului.

De la inaltimea zidurilor se observa foarte bine curtea interioara si fatada renovata a Palatului episcopal.

Am petrecut aici o experienta placuta, fiind singurul castel medieval pe care l-am vizitat in Ungaria, foarte animat in special de copii, care pot participa aici la ateliere de lucru sau la activitati, concursuri intr-un decor medieval.

Trimis de geani anto in 21.10.22 19:23:40
Validat / Publicat: 22.10.22 08:11:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 315 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 22000 PMA (din 18 voturi)

[22.10.22 08:11:31]

Mutat în rubrica "O zi în Sumeg, SUMEG" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: Lacul Balaton]

[22.10.22 08:36:17]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

• SOCIALs