ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.10.2022
ÎNSCRIS: 11.09.15
OCT-2022

Pantofar de Bucegi la Pestera Ialomitei!

Sambata seara am aflat ca barbatu' n-o sa lucreze duminica, asa ca ce m-am gandit eu, mergem duminica pana la munte! Unde sa fie, hai la Pestera Ialomitei, ca n-am mai fost din liceu, acum 30 de ani!

Eram venita de la Bucuresti in pantofi gen opincute, stiam ca am in portbagajul masinii tenesi lasati, cand am cautat, surpriza de cadou, nu-s! Ce sa fac, am plecat in pantofiori, doar nu ratam asa ocazie! S-au dus ele, unele, in pantofi cu toc la babele! Am plecat tarziu de acasa, pe la 11 dimineata, de la Ploiesti pana la Comarnic a fost drumul bun, nu foarte aglomerat, inainte de Sinaia, la unul din poduri se lucreaza, asa ca am staaaat la paleta de ne-a venit rau. La camping Zanoaga era foarte aglomerat, masini parcate pe ambele sensuri, la baraj la Bolboci la fel, sus la punctul de belvedere niciun loc de parcat, sa faci si tu o poza ca omu!

Culorile padurii de foioase, o nebunie! De la galben, la rosiatic, la ruginiu, o minunatie!

Am ajuns pe platoul Padina, eu imi aduceam aminte de o singura cabana, Padina, acum sunt cateva in plus, "parcarea" aia pe iarba aproape plina, am gasit si noi un loc sa lasam masina.

Am platit 10 lei taxa de intrare in Parcul Natural Bucegi, copiii pana in 14 ani au gratuitate. Am trecut pe langa tarabe cu haleala specifica, clatite, mere, pere, etc... cu niste baieti cu caruta, care ne invitau contra sumei de 10 lei sa ne duca pana la intrarea in pestera. Drumul este usor de parcurs, cu niscaiva pietre, dar nu exagerat, bine, pe mine in pantofiori, ma cam inglodeau! ????

Cand intri pe aleea pietruita sunt 2 toalete ecologice, aratau rezonabil, am inteles ca mai esta una langa biserica de la intrarea pesterii, eu n-am vazut-o.

10 lei taxa intrare adult, 5 lei copil, cautat sa luam casti de protectie, nu mai sunt, aia e, hop in pestera. Acum 30 de ani nu exista decat o scara de lemn, pentru o prima portiune din pestera si aia vai mama ei. Acum deja se schimba treaba, scari bune, de fier, bine ancorate, luminate, becuri pe ici colo, un nene in difuzoare ne povestea despre diferitele locuri unde ne aflam, foarte misto.

Cand am ajuns la cascada ma asteptam sa aud un vuiet, sa fie apa muulta, dar n-a fost asa, din pacate, debitul era unul scazut, dar foarte frumos totusi. Aici barbatul a abandonat lupta, genunchii lui au zis stop, asa ca am continuat drumul doar eu si copilul. Foarte aglomerat, foarte multa lume, am stat sa ne asteptam unii pe altii ca sa folosim scarile. Grota ursilor impresionanata, aici sunt scari diferite de uscat si coborat, ceea ce e un mare plus. Apoi pe un drum ingust rau, pe sub stanci joase, pana la altar. Bineinteles, bani aruncati in apa, nu inteleg de ce lumea nu intelege ca nu trebuie aruncat metal, en fin...

Facem poze si o luam inapoi, la vale, recuperam barbatul si afara cu noi. A fost soare, 10 grade, dar mai cald mi s-a parut in pestera, afara iti cam intra vantul in oase.

Din cauza de foame, era deja 15.30 ceasul, am oprit la una dintre tarabe sa mancam. Copilul si-a luat clasicii cartofi prajiti cu piept de pui, nu cine stie ce, eu sarmale cu mamaliga, decente, cam acre pentru gustul meu, barbatul si-a luat fasole cu berbecut, foarte bune zice el ca au fost, astea plus o apa si 2 sucuri la jumatate, 135 de lei! ???? 2 clatite cu nutela, la clatitarie, 24 de lei!

Pe drumul de intoarcere, iarasi am stat o gramaaada la iesire din Sinaia, ne-am dus direct la Bucuresti, nu ne-am mai oprit la casa de la tara, am luat-o pe DN1a, excelent am mers pana la Mogosoaia, acolo nebunia de pe lume, am traversat-o in 40 de min, la 7.30 am ajuns acasa.

Daca aveti chef sa iesiti o zi din casa, va recomand sa mergeti aici, daca nu prindeti o zi aglomerata, e si mai bine!

Trimis de valentinag in 17.10.22 13:58:32
Validat / Publicat: 17.10.22 17:26:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MASIVUL BUCEGI.

VIZUALIZĂRI: 1430 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (valentinag); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[17.10.22 19:25:40]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

valentinagPHONEAUTOR REVIEW
[17.10.22 20:33:19]

@webmaster: mulțumesc!

Zoazore
[17.10.22 22:17:21]

@valentinag: Doamne, fata, da' ce de peripetii doar pentru o zi!

De rest, frumos, ce sa zic? Aglomerat de numa' , ca nici nu m-am prins daca bietul copil a vazut ceva.

Pe sotul din dotarea lu' mataluta-l inteleg, ca nici eu nu pot asa un maraton, dar mancarea nu fu cam... piperata?

Am fost eu cu doi prieteni (deci tot trei persoane) la un local frumos din centrul Brailei si ne-a costat 124 lei cu bere cu tot. La voi au cam fost 159-160 lei la taraba...

In fine, sa va fie de bine!

[18.10.22 08:44:47]

@Zoazore: si eu m-am crucit de preturi, nici nu erau afisate ce-i drept, si cand ne-a zis cat costa, nu era sa le dam inapoi...

Chiar ma gandeam, desi noi suntem adeptii iesitului asa, cate o zi undeva, nu mai merita! 135 mancare, 24 lei 2 clatite, 20 de lei intrarea in parcul natural (e valabila 3 luni intrarea), 25 de lei intrarea la pestera, plus motorina. de banii astia ma puteam duce pana la vecini.

Copilul a vazut, i-a placut, mai vrea si in alta pestera!

liviu49
[18.10.22 11:54:06]

"Eram venita de la Bucuresti in pantofi gen opincute, stiam ca am in portbagajul masinii tenesi lasati, cand am cautat, surpriza de cadou, nu-s! "

Uite pentru asa ceva ma supar eu ca am dus asfaltul pana in gura pesterii!

Cand nu era asfalt ajungeau acolo unde era natura doar iubitorii de natura, echipati cum trebuie, cunoscatori ale regulilor mersului pe munte.

Poate vei mai dori sa mergi pe munte, chiar daca o vei face cu masina, si vei avea inspiratia de a merge cu echipamentul minim necesar.

Numai bine si calatorii placute!

[18.10.22 12:15:49]

@liviu49: Da, acum 30 de ani cand faceam trasee prin Bucegi eram echipati corespunzator, oarecum, ca nu se gasea in 90-94 echipamentul de acum.

Mie nu-mi pare rau ca avem asfalt pana in gura pesterii, asa mai multi oameni pot vedea minunile naturii. Erau la pestera oameni de 60-70 de ani, cu probleme locomotorii, ei de ce nu s-ar bucura de ceea ce ofera muntele? Degeaba ne ducem echipati daca atunci cand plecam lasam in urma munti de gunoaie!

elenaadinaPHONE
[18.10.22 15:17:43]

Felicitări pentru experienta frumoasă!

Am fost în luna iunie, un loc deosebit!

Îmi pare rău că nu am luat apă de la cascadă, am auzit multe lucruri bune! ????

valentinagPHONEAUTOR REVIEW
[18.10.22 17:32:49]

@elenaadina: nici noi n-am luat...

[24.10.22 14:55:20]

@valentinag: Indiferent de conditiile in care ai ajuns acolo important este ca ai ajuns , cred ca si desculta daca eram nu renuntam . Cat despre calcule

ai mare dreptate, insa ce poti face pentru o zi? poate doar sa iesi in parc pe o banca cu sandvisuri in buzunar si cu sticla de apa dupa tine , insa este si despre a te bucura de ceea ce vezi, asa incat, chiar si mai rar, astfel de excursii merita.

Felicitari, votat cu mare drag.

pop ioanaPHONE
[25.10.22 14:40:39]

Bună, aș dori să vizitez și eu peștera undeva în noiembrie... Ai putea să-mi dai detalii legate de calitatea drumului, se poate urca până acolo cu mașina? Dacă ninge se poate merge? Vin de la Oradea, pe unde trebuie să o iau? Sunt pensiuni în zonă, o să am nevoie de cazare pentru o noapte.

Mulțumesc

[28.10.22 11:26:05]

@pop ioana: Sunt pensiuni si hoteluri in zona (Pestera, Chalet, cabana Padina, Gura de Rai). Drumul este bun, cam ingust dar te descurci. Nu stiu cand ninge puternic cat de bine sau repede deszapezesc, dar nu cred ca sunt sanse de ninsoare in noiembrie.

Cat despre cum ajungi, Gmaps te indruma foarte bine, la iesire din Sinaia trebuie sa faci dreapta pe drumul spre Targoviste, apoi, inainte de Moroieni, ai indicator cu Pestera Ialomitei sau hotel Pestera.

pop ioanaPHONE
[28.10.22 12:11:33]